HALKLA İLİŞKİLER BÖLÜMÜ NE KADAR PARA KAZANDIRIR?

Bugün sözel alanda para kazandıran mesleklerden birini tanıtıyoruz. Aslında çoğumuuzun çok iyi bildiği; hatta biraç yıl öncesine kadar çok ama çok popüler olan bir meslekti halkla ilişkiler… Korkmayın; hala aynı önemini ve kazançlılığını koruyor. Sadece eskisi gibi kapış kapış gitmek yerine; kurumsallaşmanın ve globalleşmenin daha rayına oturmuş olması sebebiyle kendinize katmanız gereken nitelikler arttı, o kadar… Ama şurası da kesin; hangi bölüme bakarsanız bakın aynı gidişatla karşılaşacaksınız.

Halkla İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar? Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Şu mutlaka aklınızda olsun: Eğer sürekli insan içinde olmayı sevmeyen, hatta insanları sevmeyen biriyseniz bu kazançlı meslek fikrinden uzak durun derim…:D Size daha uygun ve daha çok para kazandıran meslek seçenekleri olacağına eminim.

Çünkü arkadaşlar; halkla ilişkiler ve tanıtım mesleği yapmanız halinde, çalıştığınız kurumun halka açılan kapısı siz olacaksınız. Konferanslar, seminerler, tanıtım etkinlikleri, vs. faaliyetler ilk sizin biriminizden sorulacak. Dolayısıyla; işini layıkıyla yapan biri olmanız için dışa dönük, enerjik, girişken, dış görünümü alımlı, etkili bir diksiyonu ve hitabeti olan biri olmalısınız. Teorik araştırmalar ve saha araştırmaları ile en az bir yabancı dil gerekliliği de cabası tabii.. Bu saydığım etkinlikler dışındaki meslek hayatınız ise genellikle ofis-büro ortamında geçecektir.

Halka İlişkiler Mesleği Yapmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Halkla ilişkiler ve tanıtım, Halkla ilişkiler, Halka ilişkiler ve reklamcılık bölümlerinden birinden başarıyla mezun olmanız yeterlidir arkadaşlar… Bu bölümlerde ekonomi, iletişim, yabancı dil, siyaset, tanıtım ve pazarlama gibi alanlarda gerekli lisans eğitimini gördükten sonra diplomanızı alırsınız ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı” unvanına sahip olursunuz.

Halkla İlişkiler Mezunları Nerelerde Çalışır ve Ne Kadar Para Kazanır?

Çok kısıtlı olarak devlette de çalışma olanaklarınız olsa da; halka ilişkilerden asıl para kazanabileceğiniz alan özel sektördür. Çünkü; şansa bala devlette bir iş bulsanız bile standart memur statüsünde maaş alırsınız. Ayrıca kendinizi kanıtlama ve yükselme şansınız da son derece düşüktür. Özel sektörde ise yabancı diliniz, mesleğe yatkınlığınız ve CV’nizin kabarıklığı doğrultusunda ilerleyen yıllarda ciddi mesafeler kat edebilirsiniz. Maaşı soracak olursanız; yeni mezun bir halkla ilişkiler elemanı en düşük 2.000 TL maaşla işe başlamalıdır. Daha düşük teklifleri kabul etmenizi tavsiye etmem. Bence kendinizi ezdirmiş olursunuz.

Halkla ilişkilerin şöyle güzel bir iş olanağı vardır ki; pedagoji üzerine gerekli eğitimi alırsanız liselerde Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni olarak çalışabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ataşe Olmak İsteyenlere

Olumlu-olumsuz görüşlerinize veya eklemek istediklerinize her zaman açığım. Para kazandıran meslekler hakkındaki diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Hoşça kalın…:)

 

 

“HALKLA İLİŞKİLER BÖLÜMÜ NE KADAR PARA KAZANDIRIR?” üzerine 47 yorum

 1. Bende bu meslegi istiyorum taban puanini soyleyebilirmisiniz en dusukten ve yerinide soylerseniz sevinirim tesekurler

  Cevapla
 2. Bende bu bölümü istiyorum ama yorumlarını okuyunca ”iş bulamazsınız maaş çok düşük zor Türkiyede bu meslek iş yapmıyor” gerçekten korkuyorum şu an terçih dönemindeyiz ve hangi bölümü seçmem gerek emin olamıyorum… sınava girmek ayrı bir olay ama terçih yapmak bambaşka birşey bu bölümü gerçekten istiyordum ama birkaç saattir bölüm hakkındaki yorumları okuyorum ve korkutucu gerçekten o zaman napıcaz herkes öğretmen mi olsun yani … 🙁

  Cevapla
  • Merhaba,ben Bahçeşehir üniversitesinde Halkla ilişkiler ikinci sınıf öğrencisiyim.Kaygılarını anlayabiliyorum.Üniversite tercih döneminde aynı kaygıları ben de yaşadım.Bana kalırsa Halkla ilişkiler bölümünde temel kriter hangi üniversitede okuduğundur.Günümüzde her yerde üniversite,her yerde Halkla ilişkiler bölümü var ama sen fark yaratan bir üniversite seçersen ve bunun yanında da İngilizce eğitim alırsan zaten her şey istediğin gibi olur.Yani önemli olan okuduğun üniversitenin kalitesi.Gerisi zamanla gelir zaten.Ayrıca maaşın düşük olur,işsiz kalırsın gibi sözlere de katılmıyorum.Sen kendini geliştirirsin işsiz de kalmazsın,düşük maaş da almazsın.

   Cevapla
   • Arkadasım tıp mı bu 4 yıl ünüversite dil öğrenmek 2 yıl olsa 6 yıl bu kadar Zaman’ını kaybetmeye gerek var mı ve maaş az kardeşim.çalısanlar söylüyor .zaten iş bulmakta zor.

    Cevapla
    • Arkadaşlar yeni mezun ve yeni iş bulmuş biri olarak söylüyorum, evet gerçekten güzel bir bölüm ancak hakkını verirsen. Ben de Bahçeşehir’de okudum 1 yıl hazırlık ile 5 yıl sürdü. Güzel bir ortalama ile %100 burslu olarak, İngilizce bir bölüm bitirmenin yanı sıra yaptığım 2 önemli staj ve freelance editörlük sayesinde mezuniyetimden sonraki 3. ayımda iş bulabildim. Hem de öyle torpil filan olmadan her şeyi kendim hallederek. Bir yandan bir sürü seminere gittim, okul kulüplerine katıldım. CV’mi değil kendimi de doldurdum yani. Ama boş boş okuyan geçen seneki arkadaşlarım hala aylak gibi geziyor. Tabii ki kısmet bazı şeyler ancak insanın biraz da kendisinin çabalaması ile oluyor her şey. Eğer kendinizi çok geliştirmeyecekseniz hiç seçmeyin, çünkü o zaman gerçekten iş bulamazsınız. Git mağazada çalış daha karlı.

     Cevapla
 3. Nacizane krim şudurki, kalite okuduğunuz üniversitenin kalitesi değil; azminizdir.. Dipnot: mahalle pazarında tezgah açan kişi, ne odtüden nede bilkent ten mezun.. 🙂

  Cevapla
  • barış ibretlik tespit bende halkla ilişkiler ve reklamcılık okuyorum acık net diplomayı almak anca lisans mezunu yapar insanı iş sahibi yapmaz kesinlikle azim ve ekstra çaba bol tecrübe ve dil deneyimi gerektiren bir bölüm

   Cevapla
 4. aylardır tek düşüncem halkla ilişkiler okumak, matematik yapamıyorum sosyal derslere bayılıyorum. iletişim, insanlarla iletişim içinde olmak beni mutlu ediyor. basın yayında olabilir diyorum, sonra saçmalama ya, basın mı kaldı diyorum. etrafımdakiler sürekli halkla ilişkiler ne ya, maaşı az onun bak millet neler hedeflemiş dedikçe fıttırıyorum. yardımcı olacak biride yok, ama çok güzel anlatmışsınız çok teşekkürler

  Cevapla
 5. Allahısen!hangi Dünyada yaşıyorsun da 2000TL maaştan bahsediyorsun. Hiçbir tecrübesi olmayan delgeçle, zımbayı ayırt edemeyen birine neden bu maaş verilsin? Okuldan mezun olmak sizi çok mu donanımlı yapıyor? Biraz sabret, öğren ondan sonra 2 değil 4 bin TL iste ama bu şekilde yazıp da okulu yeni bitirmiş insanların aşırı beklenti ile işsiz kalmasını sağlamayın Hayata inin gerçekleri bir fark edin… Yürümeden uçmayın ayaklarınız yere bassın…

  Cevapla
  • Sevgili Şaka Bey/Hanım;
   Üniversite okunarak yapılabilecek mesleklerle ilgili yazılarımızda en yakınlarımızdan başlayarak mümkün olduğunca çok meslek mensubundan yaptığımız gözlemlerle yazılarımızı yazmaktayız. 2000 TL, sadece halkla ilişkilerde değil; diğer mesleklerin yeni mezunları için de optimum bir maaştır. Ha; bazı yüzsüz işverenler yüzünden 1700-1800 gibi tutarlara düşmüyor mu, düşüyor… Yeni mezun kişi de büyük para ihtiyacı olduğu için pazarlık yapmadan kabul etmek zorunda kalıyor, o ayrı. Zaten halkla ilişkiler ve diğer meslek yazılarında dikkat ettiyseniz; üniversite yıllarında sadece vizelere çalışmak dışında kendinizi geliştirmenin öneminden her zaman bahsediyoruz. Evet; 4 yıllık teorik eğitimdense 4 yıllık pratik tecrübenin iş hayatında daha faydalı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir fakat biraz oldun kendinizi geliştirmeniz ve mesleğinizin gerektirdiği meziyetlere sahip olmanız halinde 2000 TL ile başlamanız çok da zor olmayacaktır. Üniversite mezunlarının 1500 TL’leri kabul edeiblmesini normal görüyorsanız; okumadan yapılabilecek sıradan bir işte bile 1000-1200 TL maaşla çalışabilirken, boşu boşuna 4 sene kaybetmenin anlamı yoktur. Gerçeklere bir de bu yönden bakmak lazım derim…:)

   Cevapla
 6. meraba ben adnan menderes üni halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. bu yıl mezun oldum. halkla ilişkiler bölümü gerçekten geniş kapsamlı ve tüm iş olanaklarını ilgilendiren bir meslek. (her kurumun şirketin sektörlerin halkla ilişkiler bölümü vardır) aldıgım eğitim katıldığım seminerler ve kurslar vs kendimce çok iyi bir eğitim aldığımı düşünüyorum. ve bu mesleği tercih eden kişilerin dışa dönük yapısı, fiziksel görüntüsü, araştırma ve geliştirme becerisi, iletişim yeteneğinin güçlü olması temel şartlardır. ben şu konuda yorum yapmak istedim ben mesleğin gerektirdiği özelliklerin neredeyse tümüne sahibim (ingilizce) dahil fakat izmir gibi büyük bir şehirde gelişmiş ve her sokağı şirket otel holding vs. olmasına karşın tecrübesiz olmamdan dolayı iş bulamıyorum. okudugum bölümden pişman değilim fakat ama yetersiz kaldıgını söyleyebilirim yani bir muhasebe bölümü yada işletme bölümü mezunlarının yanında halkla ilişkiler eksi durumda kalıyor. şuanda da çalışma ekonomisi bölümü okuyorum çeşitli kurslara gidiyorum kendimi daha da geliştirmek adına. kısacası bu HALKLA İLİŞKİLER bölümünü şirket sahibi akrabanız eşiniz dostunuz yoksa yada kendi işinizi kuramıcaksanız farklı mesleki bölümleri tercih edin. halkla ilişkilere satış elemanı gözüyle bakıyorlar yani pazarlamacı satış destek elemanı ..

  Cevapla
 7. Bu bölümü okuyan arkadaslara naçizane önerilerini sunmak isterim. Yaklaşık 8 yıldır mesleğin içindeyim. Öncelikle yapmanız gerekenler; kesinlikle medya alanında (gazete,tv) staj yapın. Anahaber muhabirleri, gazete yazarları gibi kişilerle ilişkiler edinin. Portföy oluşturun. Gazetecilik bölümünde okuyan kişilerle yakın arkadaş olun. Mezun olduğunuz da 3-5 gazeteci tanımak sizi 2bin değil daha üstü bir maaş bile bekliyor olacaktır. 4 yıl okula git gel yapmayın. Kimse size Diploma notunu sormayacak. Ama yaptığınız staj size çok şey katacak. Metin yazarlığının inceliklerini edinin. Bu alanda size açılacak çok kapı olacak. Onlardan biri de organizasyon alanı. Eğitimi olmayan bir meslek. Event menajer Vs. Çok keyifli ve bol kazançlı bir alan. Hangi gazetede kim ne yazıyor okumasınız bile bilin. Mezun olunca yaptığınız staj ve vazgeçilmez yabancı diliniz sizi 2 basamak yukarı taşıyacaktır. Ama dediğim gibi 4 yıl okula git, 4 ortalamayla okulü bitir ama staj yapma, hiç bi işe yaramaz. En az 2 yılınıZi bedava da olsa gidip Medya alanında staj yaparak geçirin.
  Herkese bol şans.

  Cevapla
 8. meraba ben harran ünivhalkla ilişkiler ve tanıtım okuyorum 2 yılllık, bu yıl 4 e tamamlamayı düşünüyorum izmirde iş hayatı düşünüyorum, yabancı dil olarak arapça biliyorum bunun yanında da ingilizceyi geliştiriyorum acaba iş olanaklarında bana yardım edecek yada bana tavsiyede bulunacak kardeşlerimiz abilerimiz varmıdır.

  Cevapla
 9. merhabalar ben bu sene tercih yapacagim bu bolume cok ilgi duyuyorum ama teredutlerim var yani kendimi gelistirsem bile hakettigim parayi alabilecek miyim? ben bu bolumu bitirip sekreter olmak istemiyorum gercekten bir sirketin halkla iliskiler uzmani olup baska sirketler arasindaki kopru olmak istiyorum. ileride bu tarz bir isim olsun istiyorum. lutfen yardimci olun yorumlar daha cok kafa karistiriyor biri iyi biri kotu demis. tecrubeli bu alanda calisan kisilerden yorumlar bekliyorum lutfen yardimci olun cok stresliyim bu konuda simdiden tesekkurler.

  Cevapla
  • Yazma derim ben emeğine yazık olur Marmaris mezunu tanıdığım var çalışan İstanbul’da iş imkanı zor olduğu gibi a maaş alıyorsun ve iş bulmakta zor .asağıda belirttim

   Cevapla
 10. YazılmıcAk bir bölüm iş olanağı 0 maaş oldukça az ve 2 dil bilmen gerek fazla maaş içğn yazmayın derim hata yaparsınız eşit ağırlıktan yapın puanlar cok düşük

  Cevapla
 11. Aksaray Üniversitesi mezunuyum bende Halkla iliskiler kimse kusura bakmasin bu bolumde is yok gencler bakun gencler diyorum kendinize gelin biraz akilli olun bu bolum u okuyup amerikaya gideceksen kabul burda kalacaksan is yok. Gelin beni dinleyin pisman olmazsinjz yazmayin bu bolumu hic bi halt olmuyor olmuyor olmuyor .
  Hedef kitle su bu ogretecek ler sana dandik dandik terimler hadi bitti okul
  Ya bana niye reklamin temelini gostermiyorsun niye bana dogru durust egitim vermiyorsun veya bana neden sacma bi bulten hazirlattirip gecti gittiye vuruyorsun . Olmaz boyle bu bolumu hala okumak isteyen varsa harbi deli dir .
  Haa okuyun okulu bitirin gelin hep birlikte cafe acalim bunu bol bol dusunceksiniz .
  Isterseniz bu yazdiklarimi kaydedin mezun olunca okuyun .
  Numaram da burda isteyen arasin 0541 620 22 39 .
  Bu bolum pismnliktir .
  Iyv lee ye ayip olacak ama olsun .

  Cevapla
 12. Arkadaslar bir arkadas yorum yapmış çok çok doğru okuyan oturuo iş arasana bulmakta çok zorlanıyor buldu diyelim inanın çok az maaş ve çalışması cok zor .arkasın dediği gbi okuyup kafede dükkanlarda çalışırsınız Marmara ün çıkışlı abim var ben konuştum sözlrti olarak yazma dedi hem zor hem İstanbul gbi bir yerde çalışman gerekiyor hem işe alınman zor çalışma koşulları zormuş maaş azmış okumasaydım diyor en iyisi mantıklısı öğretmenlik arkadaslar..

  Cevapla
 13. arkadaşlar daha öncede yorum yapmıştım şimdi sayfaya özellikle girip bakmak istedim bu bölümle ilgili soru soranlara, tercihleriniz halkla ilişkiler bölümünden yana ise birkaç bir şeyler daha anlatmak isterim ..
  ilk yorum yaptıgımda da işsizdim hala daha işsizim siz düşünün , bazı arkadaşlar tecrübe ve stajdan bahsetmiş evet çok haklılar bende bu işsizlik sürecimde hep kendimi sorguladım yetersiz buldum özgüvenim tamamen eksildi ,, fakat şunu anladım en yüksek okullarda da okusan en iyi notlarlada mezun olsan ,, malesef ki işverenler hatta yakın çevremizdeki insanların bile ilk sordugu soru şu ( bunca yıl naptın ? kendini nasıl geliştirdin ? neden hiiç çalışmayı düşünmedin ? vb ..) evet en büyük eksiklik TECRÜBESİZLİK ! Keşke daha orta okulda , lisede , üniversite de garson , kuaför çırağı, satış elemanı gibi yerlerde çalışsaymısımda o çok meşhur TECRÜBEYE sahip olsaymışım.. demek istediğim şu arkadaşlar HALKLA İLŞKİLER bölümü tamamen beceri gerektiren yani meslek kavramına giren bir dal olmadığı için iş imkanı neredeyse imkansız .. şöyle söyleyim kariyer nete , secret cv ye farklı iş arama sitelerine halkla ilişkiler yazdığınız anda hayalleriniz yıkılıyor zaten .. şuan tam 1 yıl oldu işsizim ki okul hayatım boyunca hep takdir edilen başarılı özgüvenli tuttuğu her işi en şekilde bitiren biriydim ,, benim hayal kırıklıklarımı siz düşünün ,, bu arada vestel A.Ş (Manisa) insan kaynaklarında staj yaptım , babam 20 yıldır vestelde finansman uzmanı olarak çalışıyor , ablam italat ihracat da , annem ise denizzbank tan emekli .. yani tüm çevre imkanlarına sahipken bile kasiyer den başka bir iş teklifi önerilmiyor 🙂 çok uzun bir yazı oldu kusura bakmayın ama gerçekten pişman olmayın diye yazdım .. gidin kuaför olun , öğretmen olun , terzi olun ama bi meslek olsun elinizde :))

  Cevapla
 14. Bu sene lise 2.sinifa gectim.Halkla ilişkiler ve organizasyon bölümüne girdim.İyimi oldu kötümü oldu bilemedim.Sürekli bir tereddüt icerisindeyim.Bölümü degistirmelimiyim? Cevreme oyledigimde ise hep olumsuz yorum aliyorum.Lütfen bir yardim edermisiniz ?

  Cevapla
 15. Arkadaşlar yorumlarında iş yok, tıp mı bu ? saçma sapan terimler öğretiyorlar demişler, niye reklamın temelini gösteriyorsun gibi şeyler yazmışlar da ben hiç birine katılmıyorum arkadaşlar.Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde okuyorum.Bu sene ikinci sınıfım.Arkadaşlar yata yata üniversiteyi bitirip diploma sahibi olabilirsiniz elbette ama iş sahibi olabilmek için iş başvurusu yaparken insanın başvuru yapacak yüzü olması lazım.4 Sene okudunuz da kendinize ne kattınız diye sormak istiyorum arkadaşlara ? CV lerinizde diploma dışında ne var ? Madem şikayetçisiniz o halde niye tıp kazanmadınız ? Arkadaşlar düzgün bir ingilizceniz varsa, seçmeli derslerden aldığınız beceriler size birşeyler kattıysa, Proje hakkında bir fikriniz varsa, sunum, iletişim becerilerinizi geliştirdiyseniz size neden iş vermesinler ? Biraz düşünün.İşveren olsaydınız; sunum yapabilen, insan içinde etkili konuşabilen, iyi ingilizce bilen, diksiyonu düzgün, temiz görünümlü birine iş vermez misiniz ? Tabi ki de evet.Ancak iş bulamayanlar neden bulamadıklarını bi düşünsün.Torku, Ülker, THY vs.vs. Çeşitli markalar kuru üniversite mezunlarını ne yapsın ? Sen kendine üniversite hayatında ne kattın ki iş istiyorsun ? Herkes mezun.Mezun oldum iş bulamıyorum şikayetleri tamamen 4 yıllık üniversite hayatında baba parasını sağda solda çarçur edip, yata yata dönem geçen arkadaşların sığındığı laflar.Kimse kusura bakmasın.Benim abim mezun olduktan sonra verdiği Yandex’e verdiği proje ile Amerikaya dil eğitimine gönderildi.Şuanda Yandex de çalışıyor.Gayet de iyi maaş alıyor.Siz kendiniz için birşeyler yapmazsanız kimse sizin için birşeyler yapmaz.

  Cevapla
 16. Arkadaşlar çoğunuzun dedikleri doğru ama şunu unutmayın, bu meslek çoğu meslekle ilintili. Hangi alanda çalışırsanız çalışın insanlarla ilişki halindeyseniz size cv katacaktır. Hemen her mesleğin içinde bu var. Mezun olduktan sonra direk halkla ilişkiler birimi olarak değilde mesela Bilişimde bile çalışsanız yine halkla ilişkiler yapmış olursunuz ve size bu cv katar. Direk işin içinde olmayı beklemeyin. İşin kıyısından köşesinden bile tutsanız o sizi merkeze itmeye başkar.

  Cevapla
 17. EA merhaba bende sdü de okuyorum halkla ilişkiler ve tanıtım 1. Sınıfım söylediklerinde çok haklısın bu bölümde tamamen çaba gösterdiğin kadar başarı elde edersin çabalamazsan olduğun yerde sayarsın eğer mümkünse seninle tanışmak isterim

  Cevapla
 18. izmir ekonomi üniversitesinden mezunum , 1 dili (ingilizce) cidden iyi derecede 2. dili ( rusça) diyalog kurabilecek düzeyde biliyorum .işsizim. hiç girmeyin bu yola .

  Cevapla
 19. Merhabalar öncelikle Ankarada Atilim üniversitesinde İngilizce halkla ilişkiler bolumu düşünüyorum . yorumlara bkailirsa hic iyi seyler söylenmemiş. Ama ben bu bolumu istiyorum. Gerçekten mezun olduktan sonra işsizmiyiz o kadar sene okuduktan sonra . bir arkadaş İngilizce ve rusca bildiği halde issiz olduğunu söyledi sasirdim. En azindan bir otelde resepsiyon görevlisi olarak calisabilirsin 2 dil biliyorsan. Gerçekten kafam çok karisik yardimci olabilecek var mi ?

  Cevapla
 20. cok buyuk hayallerle okudum sakın okumayın at yetıstırıcılıgı okuyun raylı sıstem okuyun bunu okumayın yanı lısede begenmedıgımız meslek bolumlerı herkez ıyı kotu ıse gırıp yukseldı bayansanız sekreter olursunuz anca cok vakıt kaybetmeden bırakın bu bolumu yada kendınızı cook cook gelıstırın donatın (bunun ıcın de paranız olması lazım)yada bunları yapmak yerıne ıyıce arastırıp ohtıyac duyulan bır meslek yada ıhtıyac bıtmeyen bır meslek secın orta hallıysenız ve gelısmemıs bır kentteysenız oturun adam gıbı tekrar calısın bıdaha gıdın unıversıtenıze basta kendım olmak uzere uzuluyorum boyle guzel bır bolumun sekreter ve amele işi gozuyle gorulmesını ulkemızde alınıyor alınmıyor degıl belediyeler hastaneler halkla ilişkiler dekı insanlarla dolu bır sorun ne mezunu!bır sorun nasıl gırmıs neyle gırmıs!bır sorun ne iş yapıyorlar anlayacagınız layıkıyla yapılmayan bır meslek layıkıyla alınmayan calısanlar…

  Cevapla
 21. bende fırat üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünü okuyorum 2 yıllık ama 4 yıllıga geciş yapacagım. anlamadıgım nokta gerçekten bu bölümü bitirdikten sonra işsizmi kalıyoruz yada iş olanakları kısıtlımı? gidip magazada vb gibi yerlerde mi çalışacagız çünki yorumlara göre üst kısımlara cıkmak ve oralarda iş bulmaz gerçekten zor gibi… kariyer düşünen bir insan bu bölümü terçih edemez mi? üniversitelerde kalma şansı yokmu ögretim görevlisi vb gibi? bu ne be abi herkes tıp mı okuyacak yani …….

  Cevapla
 22. Merhaba arkadaşlar ben hakla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü açıktan okuyacağıminşaallah sınavları geçmem dışında kendimi ismek veya özel kurslarda hangi alanlarda eğitmem gerekir ne tür kurslar beni bu mesleğe hazırlar hiç bir fikrim yok bana yardımcı olurmusunuz…

  Cevapla
 23. Merhaba
  Ben fen lisesinden yeni mezun oldum; B2 civarı ingilizcem, B1 civarı Almancam var ve normal olarak daha geliştirmeye devam edeceğim.
  İstanbul Medipol Üniversitesi tam burslu Halkla ilişkiler ve Reklamcılık yazamyı planlıyorum.
  Biraz araştırdım ve üniversitenin kendi medya alanı olduğunu ve dersleri olabildiğince uygulama yaparak işlediklerini ve konumu dolayısıyla hem staj yeri hem de serbest çalışma benzeri durumlarda iş olanaklarının kapsamlı olduğunu, fakülte öğrencilerinin başarılı oldukları sürece 3.yıldan itibaren çalışmaya başlamalarının yüksel olasılıklı olduğunu öğrendim.
  Eğitimim sırasında bolca seminer, kurs vb. katılmayı ve tecrübe kazanmak için olabildiğince üniversitenin ilişkilerinin iyi olduğu şirketlerde henüz öğrenciyken çalışmaya başlamayı planlıyorum.
  Durumumda iş bulmak sorun olur mu? İş bulursam düşük maaş problemi çeker miyim?

  Cevapla

Yorum yapın