HAMBURGERCİ DÜKKANI AÇMAK-Karlılığı Nasıl? – Röportaj

Röportaj

Beşiktaş’ın en popüler hamburgercilerinden birini işleten S. D ile mini bir röportaj gerçekleştirdik. S. D. bu işin hem kârlılık oranını hem de püf noktalarını bizimle paylaştı.

– Hiçbir şef, hiçbir usta meslek sırrını söylemez elbette. Fakat dükkanınızın tabiri caizse vızır vızır işlemesini neye bağlıyorsunuz?

– Tabi ki önce lezzete. Siz bakmayın reklamlarda hızlı ve güler yüzlü hizmet gibi ezbere söylenen şeylere. Bunlar ikincil derecede önem arz ediyor. Tabi ki gelen müşteriye güler yüz göstermek ve hızlı olmak da önemli. Ama yaptığınız hamburger ya da köfte, şu, bu, leziz değilse neye yarar tebessümünüz ya da hızınız? Sonuçta müşteri sizin kara kaşınıza kara gözünüze geliyor.

 

– Bu açık sözlü cevap için teşekkür ederim. Peki ikinci sorum şu olacak: Hamburger gibi sadece birkaç markanın tekelinde olan bir fast- food türünde başarılı olmak zor değil mi? Sonuçta, hamburger Amerikan mutfağına ait ve ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi belli başlı markalara çok büyük bir rağbet var.

– Aslında o rağbet son bir iki yıl içerisinde azaldı. Ancak önceki yıllar için söylediğiniz şeylerin tamamı geçerli ve doğru idi. Tüm bu tekelleşmenin birçok nedeni var. Bir kere dediğiniz gibi hamburger, Amerikan mutfağından çıkmış bir şey. Bir de söz konusu markaların kendilerine has lezzet anlayışları ve mutfak sırları var. O lezzeti tutturmak zor. Zor olduğu için de yıllarca insanımıza hamburger adı altında közlenmiş et yedirdiler.

 

– Yani hamburgerdeki tekelleşmede, belli başlı markaların başarısı kadar, marka olmaya çalışan girişimcilerin başarısızlığı da mı etkili?

– Elbette. Şu an herhangi bir köfteciye ya da dönerciye gidin. Birçoğunun menüsünde hamburger olduğunu göreceksiniz. Ama işte aslında o hamburger değil. Hamburger ekmeğinin içine konmuş et, domates, vesaire. Hal böyle olunca insanlar, 10 lira, 20 lira fazla para vereyim, gerçeğini yiyeyim diyor. Ama çok şükür ki biz bu imitasyon hamburger algısını kırmayı başardık.

 

– Başarının sırrı, İmitasyon değil hakiki hamburgerler yapmaktan geçiyor diyebiliriz o halde?

– Evet. ”Hakiki lezzet” sözünü sloganda bırakmayıp gerçekleştirdiğimiz için olabilir.

 

– Biliyoruz ki bir usta, elinin lezzetini bulmak, yaptığı yemeklerdeki o herkes tarafından beğenilen tadı tutturabilmek için aynı yemeği belki binlerce kez yapıyor. Siz de hamburger ile böyle bir süreç yaşadınız mı?

– Zamanında o kadar kötü hamburgerler yaptım ki kendim bile yiyemiyordum. Ama kimse anasının karnından gurme ya da aşçıbaşı olarak doğmuyor. Bir de biz hamburgeri aile evinde görmedik. Milli bir lezzetimiz değil ki oradan buradan tüyolar kapalım. Tamamen ithal bir lezzet olduğu için tecrübe kazanması çok daha meşakkatli oldu diyebilirim.

 

– Menünüzde 10’dan fazla hamburger çeşidi olduğunu görüyorum. En çok hangileri tercih ediliyor?

– Biliyorsunuz, bir yemek ne kadar lezzetli olursa olsun, her zaman yenmez. İnsan her zaman farklı lezzetleri deneyimlemek ister. Biz ilk açıldığımızda sadece iki çeşit hamburger vardı menüde. Sonra yavaş yavaş arttı. Şimdi toplam 12 çeşit hamburger var. Son yıllarda en çok vejetaryen köfte ve beyaz peynirle hazırladığımız ve tamamen bize özel olan hamburger çokça tercih ediliyor. Sadece vejetaryenler tarafından da değil üstelik. Sonra turşulu ve rokforlu olan hamburgerler de çokça satılıyor.

 

– Son olarak aylık kazancınız, bu işe başlarken aklınızda olan rakamın üstünde mi? Bir hamburgerci çok kazanmak için ne yapmalı?

– Çok şükür, beklentimin üstünde. Bunun nedeni hem lezzet farkımız hem de Beşiktaş’ın göbeğinde olmamız. Bir hamburgerci çok kazanmak istiyorsa, başkalarını taklit etmek yerine kendi lezzetini bulmalı.

Beşiktaş’ta Hamburgerciler Ayda 20.000 Dolar Kar mı Elde Ediyor? 

Nasıl Beşiktaş deyip geçmiyorsak, sokaklarında, lüks caddelerinde dolaşıp kaliteli mekanlarında arkadaşlarımızla takılıyorsak… Aynı şey hamburger için de geçerli. Hamburgerden ne kadar kazanılabilir ki diye düşünmeden düşünce üretenler, sadece çay satarak Dolar ve Euro zengini işletmelere bir göz atmalılar. Kaldı ki hamburger, sadece sürümden kazanılacak bir fast-food ürünü değil. Genci yaşlısı çocuğu, her yaştan her kesimden, ne kadar yenilse o kadar çok istenen ve asla baymayan bir tat. Örneğin pizza öyle değil. Lahmacun da. Tost vb. şeyler ise sadece kahvaltılık. Ama hamburger, her zaman lüks bir yiyecek türü. Sadece fiyat farklılığından ötürü değil. Lezzeti, görünümü ve içindeki malzemelerle de.

Bu arada hamburgerin amca oğlu olan tostu da incelemek isteyebilirsiniz açın yeni sekmede dursun:Tostçu Dükkanı Açmak İsteyenlere

Bu kadar talep edilen bir fast – food ürünü İstanbul’un en gözde, en popüler ve en çok ziyaret edilen ilçelerinden biriyle birleşince ortaya 15 – 20.000 Dolar arasında kar elde etmek mümkün hale geliyor. Burada marka ve isim vermeyecek olsak da Beşiktaş’ı bilenler hangi hamburgercilerin nasıl iş yaptıklarını biliyor. Öğleden sonra başlıyor hamburgercilerin önünde küçük kuyruklar oluşmaya. Milletin elinde olsa, sindirim sistemi müsaade etse, belki kahvaltıda da hamburger yiyecekler.

burger photo

Yaptığımız araştırmalar ve gözlemler sonucunda aylık kazancın değil net kar oranının 20 bin dolar olduğunu öğrendiğimiz büfeler var. Birçoğu da Beşiktaş’ta. Taksim’in eski popülaritesinin yerinde yeller esmeye başlayınca, Bakırköy tayfası ile birlikte buraya büyük bir rağbet oluştu. Bir yandan turistler, bir yandan öğrenciler ve reklam ajansında çalışan elit beyaz yakalılar.

Peki bu yazıyı okuyup da Beşiktaş’ta bir büfe ya da hamburger satan bir fast – food dükkanı açacak olursanız bu rakamlara ulaşmanız mümkün mü? Sitemizi takip edenler çok iyi biliyor ki, biz burada kuru sıkı diye tabir edilen boş vaatlerle insanları gaza getirmiyoruz. 1 değil 5 yıl sonra bile Beşiktaş’ta artık kök salmış bir esnaf bile olsanız bu rakamları tutturamazsınız. Ama yaklaşabilirsiniz. Bu rakamlara yaklaşmanız için hem elinizin lezzetli olması lazım hem de Beşiktaş’ın göbek yerlerinden birinde dükkan açmanız. Elinizin lezzeti tamam. Ama Beşiktaş’ta diğer tüm vızır vızır işleyen semtlerde olduğu gibi tüm önemli mevkiler tutulmuş durumda. Bu nedenle nispeten ücra yerlerde bir başlangıç söz konusu olabilir. Bir de unutmamalı ki salt elinin lezzetiyle bir binlerce dolarak kazanmak mümkün olsaydı, nice anne ve nine, milyon dolar zengini olurdu.

Yine de sadece hamburger satarak ayda 20 bin dolar ve belki daha üstü rakamlar kazanmanın mümkün olduğunu bilmekte fayda var. Bu, girişimcilere yepyeni bir motivasyon kaynağı sağlayabilir. Sağlamalı da.

Hamburgerci Dükkanı Açmak Mantıklı Mı? 

Günümüzde artık gıda sektörü de eskisi kadar güven uyandırmıyor. İnişli çıkışı seyreden piyasanın olumsuz olarak etkilediği birkaç sektör dışında her iş alanı dalgalı kurlarla dalgalanıyor. Ancak yine de hamburgerci dükkanı açmak birçok iş fikrine göre çok daha mantıklı ve karlı bir alternatif olarak düşünülebilir.

Öncelikli olarak onlarca ülkede olduğu gibi Türkiye’de de zincirleme dükkanlar açan birkaç büyük marka ile mücadele etmenizin herhangi bir anlamı ve sonucu olmayacaktır. Onlar gibi olmaya çalışmak yerine onlardan farklı olmaya çalışmanız dükkanınızın geleceği açısından çok daha mantıklı ve makul olacaktır. Farkınızı ise doğal olarak menüler üzerinden göstermelisiniz. Günümüzün değişen damak tatları ile birlikte bildiğimiz anlamda, klasik hamburgerlerin alternatifi olarak hazırlanan farklı birçok tat bulunuyor. Siz de bu tatların izinden giderek, yeni şeyler tatmak isteyen müşterilere hitap edebilirsiniz. Örneğin Karadeniz’de açacağınız bir dükkanda sadece balıkla hazırlanan hamburger çeşitlerinden geniş bir menü hazırlayabilirsiniz. Ya da hamburger – patates menüsünü devre dışı bırakarak balıklı hamburger – pilav gibi sıra dışı menülere imza atabilir, sansasyonel girişimlerin meyvesi bol bol müşteri çekerek toplayabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  SAHAF DÜKKANI AÇMAK

Son yıllarda butik hamburgerciler lavaş ekmeklerin arasına koydukları hamburger eti, patates ve turşu ile yeni fast-food türleri denedi ve piyasada karşılık gördü. Siz de lavaş ekmeğine hamburger fikrinin izinden giderek her yaştan müşteri kitlesine farklı lezzetler sunabilirsiniz.

Ülkemizde vejetaryen ve vegan olan kişilerin sayısı her geçen artıyor. Eğer İstanbul’da iseniz Cihangir, Nişantaşı ve Taksim gibi yabancı turistlerin de akın ettiği tabela değeri yüksek noktalarda sadece vejetaryen ya da vegan hamburgerler satan butik bir dükkan açabilirsiniz. Tıpkı çiğ köfte ve tavuk dönerde olduğu gibi hamburger sektörü de bir doyma noktasına geldi. İki- üç büyük markanın aralarında döndürdüğü piyasada bir gedik açmak ve açılan o gedikten ilerlemek gerek. Aksi takdirde başkalarının izinden gitmek, onları birebir kopyalamak ve taklit etmek olacağı için kısa ya da uzun vadede olumlu hiçbir sonuç doğurmayacaktır.

Bu noktada hamburgerci dükkanı açacağınız şehir,semt ve mevki de kilit bir öneme sahiptir.

Bugünkü yazımızda hamburgerci dükkanı açmak hakkında bahsedeceğiz. Şimdi diyecekler olabilir neden hamburger diye. Size bu soruyu cevaplayabilmem için şunu bilmelisiniz ki “popüler yemek kültürü” ve “fast-food yemek kültürü” kavramlarını anlatmam gerekir. Birçoğumuzun zaten aşina olduğu bu tarz yiyeceklerin tüketimi dünya halkları tarafından her geçen gün daha da çok artarak devam etmektedir. İnsanlar kendi ülkelerinin yiyeceklerini günden güne terk ettiklerinden Mc Donalds, Burger King gibi büyük fast-food yemek zincirlerinin yiyeceklerinin besinlerinden karınlarını doyurmaya başlar oldu.

Buraya kadar tamam. Ancak bir problem ortaya çıkıyor. Bu büyük fast-food zincirleri spesifik ürün sunmak konusunda yetersiz kaldığında ve yerel taleplere olan cevabı kısıtlı olduğunda devreye işte bu yazıda bahsedeceğim yerel “hamburgerciler” girmektedir.

Hamburgerci dükkanı açmak için ihtiyacınız olan şey bir dükkan kiralamak, işyeri açma ruhsatını, belgelerini dizmek, dükkanın içine gerekli pişirme donanımlarını yerleştirmektir.

Gerekli belgeler;
İşyeri açarken istenen belgeler
1 ) vergi dairesinim arz ettiği belgeler
2 ) ilgili belediyeden istenen belgeler
3 ) esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğünün isteyeceği belgeler.
4 ) İş ile ilgili konudaki meslek odasının talep edeceği belgeler
5 ) bağ-kur’un talep edeceği belgeler

Olarak 5’e ayrılmaktadır. Tüm bu belgeler için kesinlikle söz konusu kurumlara başvurmanız ve güncel bilgi almanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOKTALAR VE TÜYOLAR

1) HAMBURGERİNİZDE YEREL KÜLTÜRDEN PARÇALAR OLMALI

Nedi bu parçalar? Efendim turşu olsun, acı biber olsun, türk usulü köfte olsun, Türkiye’de yetişen sebzeler olsun… Yani anlayacağınız buranın adamının ağız tadına da biraz hitap etsin hamburgeriniz.

2) MÜŞTERİNİZE HİJYEN KONUSUNDA TEMİNAT VERMELİSİNİZ.

Bunun için işyerinizin kapısına belli başlı sağlık kuruluşlarının garantörlüğünü gösteren sticker(yapıştırma) asmanız sizin yararınıza olur. Ayrıca dükkanın havasından da insanlar temizliği anlayabilmelidir.

3) DÜKKANINIZDA HAMBURGER DIŞINDA TÜREVLERİ DE BULUNMALI!

Bu ürünlerin ne olacağının tayinini siz müşteri talepleri doğrultusunda belirleyeceksiniz. Müşterinin keyfine göre menünüzde alkollü/alkolsüz içecekler olmalı, soğuk meşrubatların çoğu hazır bulunmalı bunun yanında tatlı stoğunuzun olması şart!

4) EN İYİSİNİN SİZDE OLDUĞUNU İDDA ETMELİSİNİZ.

Bu işte zirveyi hedeflemeyene ekmek yok. Gözünüz her zaman en iyisinde olmalı. Çünkü rakibiniz çok fazla ve sizin onlardan aşağı olduğunuzu görürse affetmez.

5) FİYAT KONUSUNDA YA HEP YA HİÇÇİ DAVRANMAK YERİNE GERÇEKÇİ OLMASINIZ.

Bir çok fast food dükkan işletmecisi aynı hatayı yapıyor. Sanıyorlar ki bu fiyat konusunda orta yol yok… Halbuki bir hamburger 2 lira ya da 25 lira olmak zorunda değil. 8-10 lira yapın şunun fiyatını temiz olsun ortada olsun!

burger photo
ekranı ısıracağım

Burgercide Salgın Hastalıklara Karşı Önlem Almak

Malum korona virüsünün etkili olduğu günlerden geçiyoruz. Sizin de bir burger dükkanınız var ise buna karşı önlemler almalı, gelen müşterilere sadece lezzeti değil sağlıklı bir ortam da vaat etmelisiniz. Hele ki gıda gibi doğrudan doğruya virüsün yayılma etkisinin olduğu bir ortamda alacağınız önlemler sadece göze hoş gözükmek için değil, insan sağlığını maksimum oranda korumak için de gereklidir.

Çalışanların mutlaka eldiven kullanmasına özen gösterin. Dükkana toplu halde sipariş edeceğiniz eldivenlerin gün için de de sık sık değiştirilmesine dikkat etmenizde fayda var. Tabi siz de aktif olarak dükkanda çalışıyorsanız sizin de bu kurala riayet etmeniz gerekiyor. Söz konusu sağlıksa birini kayırmak hiçbir anlamda düşünülemez. Saç tellerinin dökülmemesi için mutlaka başlık da takılmalı. Sadece korona değil her türlü salgın riski için bu önlemler geniş zamanlara yayılarak uygulanabilir. Son olarak elbette ki maske kullanımına ağırlık verilmeli. Küresel olarak çok zor dönemlerden geçtiğimiz bu süreçte alınacak maksimum önlemler, tıpkı devletlerin aldığı ağır yaptırımlar gibi zaruridir.

Hamburgerlerin pişirildiği mutfakların ve servis edildiği alanların temizliğine de yüksek oranda dikkat edilmeli. Örneğin önceleri buralar iki saatte bir siliniyorsa, bu süre saatte bire düşürülmeli. Çalışanlarınıza sürekli olarak ellerini yıkamasını, temiz giyinmesini, tırnak bakımlarını yapmalarını salık vermelisiniz. Bu virüs hakkında henüz her şey tam anlamıyla bilinmiyor. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Bu denli sıkı bir önlem paketi oluşturursanız bu gelen müşterilerin de hoşuna gidecektir. Çünkü bu süreçte müşteriler sadece ucuzluğa ve lezzete bakmıyor. Daha önemli olan sağlık ve güvenlik birimlerine itimat ediyorlar. Sizin de salgınlara karşı alacağınız bu tedbirler bu yönelimi destekler nitelikte olacaktır.

Vegan Burgerci Açmak

Dünya ile birlikte Türkiye’de de vegan ağırlıklı beslenenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık vegan köfte diye bir et türü bile var. İstanbul’da iseniz Taksim, Kadıköy ve Beşiktaş gibi semtlerde vegan burgerci açabilirsiniz. Sadece vejetaryen ve veganlar değil normal beslenen kişiler bile sırf meraktan ya da arkadaşlarına eşlik etmek istedikleri için dükkanınıza gelebilir. Aynı zamanda İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde de bu tarz bir dükkan açıp yüksek kazanç rakamlarına çok kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Soya ile Eti Karıştırmak

Soya ile eti karıştırarak hazırlayacağınız burgerler hem farklı bir lezzetin kapılarını aralayacak hem de daha az maliyetli olacağı için size çok daha yüksek oranlarda para kazandıracak. Şimdiden bunu deneyen ve sonuçtan memnun kalan işletmeler var. Siz de bu işletmelerden biri olmak istiyorsanız kolları sıvayın ve soya ile eti karıştırarak hazırladığınız hamburgerleri müşterilerin beğenisine sunun.

Etin Tadını Özel Baharatlarla Daha Lezzetli Hale Getirmek

Bir hamburgeri çok daha leziz kılan unsurlardan biri etin kalitesi ise diğeri tercih edilecek baharatların çeşididir. Tamamen size özel, yani daha önce hiç kimse tarafından yapılmamış sosları bu etlerin üzerinde servis ederek müşterilerinizi daha önce hiç çıkmadıkları bir lezzet yolculuğuna çıkarabilirsiniz. Mayonez, ketçap, barbeküsü sosların yerine baharatları birbirine katarak hazırlayacağınız özgün tatlar çok daha fazla müşteri tarafından tercih edilmenize doğrudan katkı sağlayacaktır.

“HAMBURGERCİ DÜKKANI AÇMAK-Karlılığı Nasıl? – Röportaj” üzerine 12 yorum

 1. arkadaşlar fast-food dükkanı açmak isteyen olursa elimde burger kıng dükkanından kalma tüm ürünler mevcut ilgilenenler ulaşabilir. ikametgah izmir.

  Cevapla
 2. Hocam 8-10 liraya hamburger olmaz. Olursa o hamburger olmaz. Lezzetli bir hamburgerin bileşenleri ve taze sebze/garnitür kullanımı gibi kalite unsurlarını dikkate aldığımızda, dükkan kirası ve personal maliyetlerine göre 20-30 TL arası olmak zorunda. Yanılıyor muyum?

  Cevapla
 3. Yer açmak isteyen olursa danışmanlık hizmeti verilir şuana kadar 4 isim yapmış mekanın menü reçete kurulumlarını yaptım suan halen piyasadalar ve yükseliyorlar

  Cevapla
 4. Arkadaşlar istanbulda 8 marka üretim yapan bir firma var yani insanlar kendilerine bir marka belirliyor ve köfte üretimi yapan yerlerden alıp satıyorlar. Bu 8 markada benim arkadaşımdan alıyor fakat iğrenç ve pislik içinde köfte karıştırılıyor. İnsanlarımız ne yediğini bilmiyor. Geçmiş olsun hepimize

  Cevapla

Yorum yapın