Hangi Gayrimenkul Daha Çok Kazandırır?

Sizin de dedenizden ve ya babanızdan kalan arsalarınız, evleriniz ya da dükkanlarınız var mı? Ya da kendi çabalarınızla bir miktar birikim yaptınız ve yatırım yapmayı mı planlıyorsunuz? Eskiden de olduğu gibi altına ya da gayrimenkule olan yatırımlardan ben de yapayım, büyüklerim yatırım yapmışsa elbette vardır bir bildikleri diyorsanız paranızın kıymetini biliyorsunuz demektir.

DENEMEYE DEĞER FİKİR: Gayrimenkule yatırım yapmak yerine mobilize olacak dükkan fikirlerini deneyebilirsiniz. Böyle diyince aklınıza hemen eski usul seyyar satıcılar gelmesin. Bu seyyar satıcıların yaptığının çok daha profesyonel ve modernize edilmiş versiyonunu siz de yapabilirsiniz. En basitinden bir otomat bile bugün çok ciddi gelirler getirebilir. Siz yeter ki işin bürokratik kısmını halledin. Gerisi çok kolay olacaktır.

Bende yıllar yıllar önce çok büyük kazançlar sağlayıp yatırım yapıp zengin olacağımı düşünerek bugünlere geldim. Sonra kafama dank etti. Ben gerçekten elimdeki birikimi ne yaparsam daha kazançlı çıkarım? Gayrimenkul yatırımları uzun vadede kazanç getiren bir yatırım olarak karşıma çıktı çıkmasına da hangi gayrimenkule yatırım yapacağım bilemedim. İşte şimdi tam da sizin durduğunuz yerdeyim ve araştırıyorum…

Dükkan Mı, Ev Mi, Arsa Mı???

Yatırım yapmak kesinlikle kolay bir iş değil. Kafan Arap çorbası gibi oluyor. Neden diye sorarsanız yatırım yapma planları ile yola çıktığınız anda zaten karşınıza çıkan seçenekler sizi düşündürüyor da düşündürüyor. Bugün ‘’Ev alayım canım, ileride olurda bir şey olursa en azından evim var derim, gider otururum hatta kiraya da verdim mi çalışmama gerek yok.’’ diye hayaller kurarken ertesi gün oluyor. Ertesi gün kurduğum hayalse ‘’Ben en iyisi bir arsa alayım, kısa zaman sonra imar çıkar şu bu olur birkaç daire ev verirler bende rahat ederim.’’ oluyor. Bir başka gün kurduğum hayalse ‘’Dükkan alayım en iyisi ileride işletirim, olmadı yüksek fiyattan satarım.’’ oluyor. Size de aynısı oluyor mu bilmem ama bu gayrimenkul işinden çıkmak için bir değerlendirme yapmaya karar verdim…

Gayrimenkul Yatırım Değerlendirmesi

Gayrimenkul alarak ne kadar karlı çıktığınızı hesaplamanız her zaman size yardımcı olacaktır. Çünkü gayrimenkulü aldıktan sonra size sunacağı karları ve ileride yaşayacağınız bütün durumları tek tek düşünmeniz yatırım yapmanızı kolaylaştırıyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Gayrimenkul Alıp Satarak Kar Etmek İsteyenlere...

gayrimenkulde kazançlı yatırımlar

1.Ev Aldığımı Düşünelim!

Gayrimenkul olarak ev aldığımı farz edersek evin şehirdeki konumu ve özelliklerine göre farklı fiyatlarda bu eve sahip olabilirim. Eğer param çoksa kendime şehir merkezinde bir ev alarak daha fazla kar elde edebilirim. Ayrıca yaşadığım şehrin popüler olan mahallelerinden ev alıyor olmamda ileride benim için büyük kazanç.

Ev aldığımda bu evden nasıl sürekli ve ileriye dönük kazanç elde edebilirim onu düşünelim. Evimi konumundan dolayı çok yüksek kiraya versem ya da orta halli bir kiracı bulsam da olur. Alacağım kira bedeli ile eve yaptığım yatırımı ancak 15-20 yıl gibi bir süre sonra bana dönecek. Her ay bana olan getirisi ise ev fiyatlarına göre ve evin tadilat masraflarına şunlara bunlara bakarak asgari ücretin altında olacak. Bu durumda ev fikrini orta gelirli bir yatırım olarak düşünebiliriz.

2.Arsa Aldığımı Düşünelim

Arsa satın aldığımda arsanın büyüklüğüne göre ve konumuna, şehrin arsaya bakışına göre miktarı değişecektir. Yavaş yavaş evlerin etrafını doldurduğu arsalar ileride yüksek yatırımlı alanlar olacağı içinde elimde durduğunda değerlenebilir. Arsa yatırımında kısa sürede kazanç elde edebilmem için gerçekten imarı olan ve zamanla işlek bir mekan haline gelecek bir arsa bulmam gerekiyor. Çünkü yatırım için bu tür bir yer seçmediğimde arsam ölü yatırımlar arasına girecek. Hal böyle olunca arsada seçim çok önemli ve yatırımın miktarı da arsa mekanını belirleyecek. Arsamı çok güzel bir yerden almış olmam ise kısa sürede imar geldiğinde kazançlı çıkmamı sağlar ve uzun vadeli bir yatırım olduğu için ne kadar sürede karşılığını alabilirim bilmiyorum. Ayrıca arsa yatırımından kazanacaklarımda muamma olabilir.

hangi gayrimenkul daha çok kazandırır

3.Dükkan Aldığımı Düşünelim

Diğer gayrimenkul yatırım alanlarının belki de en mantıklısı ve en kısa sürede karşılık verecek yatırımı dükkan almak olacak. Çünkü dükkan kolay kolay boş durmaz. Hele bir de yerini doğru seçmişsek dükkan almak 10 yıl kadar sürede yaptığım yatırımın karşılığını bana ödeyebilir. Ayrıca dükkan kiraları ev ya da arsa gibi değildir. Kiraların yüksek olması ufacık bir dükkanı bile yüksek kazançla paha biçilemez yapabilir. Dükkan elimde olduğu sürece hem kazançlı çıkma ihtimalim artacaktır hem de bekleme derdinden kurtularak bir iki sene sonra bile yüksek kazançlar ile dükkanımı satabilirim. Benim gayrimenkul yatırımında gördüğüm en kazançlı alan dükkan. Ancak sizin düşünceleriniz ne olur bilemiyorum. Eğer gayrimenkulde kazançlı çıkma önerileriniz varsa değerli yorumlarınızı bekliyorum…

Not: Size naçizane tavsiyem gayrimenkul türlerine göz atmakla yetinmeyin. Biraz da taşınabilir servetlere göz atın. Artık devir değişti. Fikri mülkiyetlerin değeri gayrimenkullerin değerinden çok daha fazla olabiliyor.

“Hangi Gayrimenkul Daha Çok Kazandırır?” üzerine 2 yorum

  1. Bir kazanma umiti değil midir insanı yaşatan? Yoksa ne anlamı kalır verilen çabaların…

    Cevapla

Yorum yapın