Hangi İşte Para Var Diye Soranlar Neden Başarısız Olacak?

Merhaba Parlakfikirler okurları. Bu siteye bizzat kendim yazı girmeyeli epey olmuştu. Uzun aradan sonra size anlatacaklarım var. Basitçe ve tane tane anlatacağım. Boş yapmayacağım.

Bu siteyi üniversite öğrencisi iken kurduğumda ismini vermek istemediğim bir ortağım vardı. Kendisi benim hayatımda “en iyi dost” diyebileceğim insanlar arasındadır. Sonradan şizofren hastası oldu ve yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Bu siteyi onunla beraber kurmuştuk. Ancak o günlerde (2014 tarihlerinde) şimdilerde (2021 yıllları) olduğu gibi rekabet yoktu. Az kişi vardı webmaster aleminde. Şu anda olduğu gibi haber sitelerin “spam içerik girmekten sorumlu orduları” yoktu. Ne yazsak 2 haftaya kafaya çıkıyordu falan…

Hayatımda çok önemli yere sahip eski dostmunun az önce beraber kurduğumuz sitelerden birini kapattığını öğrendim. Anlaşılan COVİD onu da ezmiş. Kendisiyle şu an konuşmuyoruz çünkü hastalığı nedeniyle beni “zihin kontorlü yapan istihbarat görevlisi kötü adam olarak görüyor”. Sakın gülmeyin, bu hastalık sizin de yakınınızın başına gelse ne kadar elem ve keder dolu olduğunu anlarsınız. En yakınınzın gözünüzün önünde balataları sıyırmasını izmelemek, zihninin canlı canlı yandığını ve erdiğini görmek ölmesini görmekten bile daha acı birşey.

Neyse konuyu dağıtmayayım. Bu makaleyi eski dostumun anısına yazıyorum. Onunla beraber üniversite yıllarında yazmamızın hatırasını yeniden yaşatmak için Google semalarına salacağım bu yazıyı. Bu yazıyı rastgele ziyaret edecek değerli okurlarımdan eski ortağım anısına yorum yapmalarını rica ediyorum.

Neden Başarısız Olacaklar?

Arkadaşlar nedeni basit: “Para peşinden koşanı daha çok koşturur”. Bu kuralı henüz öğrenmediyseniz yakında öğreneceksiniz. Eğer sevdiğiniz işi yapmıyor ve hayallerinizin/tutkularınızın peşinden koşmuyorsanız yakın zamanda tıkanmanız ve pes etmeniz kaçınılmazdır.

Size okullarda ezber, itaat ve biat disiplini öğrettiler. Ancak yaratıcılık öğretmediler. Pazarlama becerisi öğretmediler. Hayallerinizin ve yetenekleriniz doğrultusunda koşmayı öğretmediler. Bunun acısını şu anda toplum olarak çekiyoruz. Dünya mutluluk endeksinde Türkiye 74. sırada (Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43405628).  Oysa ki hani G20 ülkesi idik. Hani ülkemiz ılıman Akdeniz coğrafasında bolluk ve bereket ülkesi idi. Anlaşışan o ki mutlu olmayı becerememişiz. Bunun sebebi eğitim arkadaşlar.

Çok net ifade etmek isterim ki şu anki aklım olsa idi liseden hemen sonra okulu bırakır ve derhal iş hayatına atılırdım. Kendimi okuduğum internet makaleleri ile geliştirir ve bir marka yaratmaya adardım.

Ancak sistemin acımasız ve zorlayıcı çarkları arasında bu yukarıda bahsettiğim cesareti birçokları gibi sergileyemedim…

Çok oyalandım. Çok fazla vakit kaybettim. Hatalar yapıp aslında hiçbir işime yaramayacak dersler ve bilgiler ile oyalandım.

Ancak sonradan da olsa aklım başıma geldi. Bunun eğitim sistemine değil bizzat kendi iradem ile okuduğum kişisel gelişim kitaplarına borçluyum. Kim demiş kişisel gelişim kitabı işe yaramıyor diye. Kesinlikle yarıyor. Bir kere herşeyden önce farklı bir dünya, kültür, hayat tecrübesi yaşamış bir insanın perspektifinden bakmak size olağanüstü ufuk katacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Düğün Organizatörlüğü Yapmanın Getirisi Nedir?

Hangi İşte Para Var (Somut Sektörler Listesi)

Arkadaşlar eğer yukarıdaki başlıkta bahsettiğim tutku, enerji ve heves sahibi iseniz ve yetenekleriniz doğrultusunda ilerliyorsanız şu aşağıdaki 3 sektör size önümüzdeki 10 sene para yapacaktır (fazla sektör yazıp boş yapmayacağım, sadece en ümit vaat eden 3’ünü yazacağım):

1)Evcil Hayvan Yemi Üretmek

Arkadaşlar bu fikri muhtemelen size daha evvelden söyleyen çıkmadı. Her yerde de göremezsiniz. Bilmem farkında mısınız bilmiyorum ama raflardaki evcil hayvan maması çeşitliliği cidden çok ama çok az.

İnsanlar bebek gibi gördüğü kedisi, köpeği için organik/sağlıklı mama arıyor. Ancak bulamıyor. Bu açığı değerlendirin. Bu piyasada tedavülde olan mamaların çoğu şu anda kedi ve köpeklerin böbreklerine çok olumlu etki etmiyor. Çünkü hayvanlar tüketsin ve daha çok istesin, hızlı sindirsin diye basıyorlar katkıyı, tuzu, inorganik maddeyi. Bu ise hayvanın bünyesini zorluyor. 10 sene yaşayacak hayvan obez olup 7 senede ölebiliyor.

2) Üreticiden Tüketiciye Doğrudan Pazaryeri Sitesi Kurmak

Bu konuda daha evvelden kaleme aldığımız şu makaleye göz atın: Organik ve Yöresel Ürünler Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

Arkadaşar yakın gelecekte çakala, çukala ve simsara fazla ekmek yedirmeyecekler. Çünkü en akıllı ve zeki çakal tüm diğer çakalların payını toplayacak. Rekabet her yerde inanılmaz hızla tırmanıyor. Çakallar arasındaki rekabet de aynı oranda şiddetli bir hale bürünüyor.

Bu tarz bir pazaryeri sitesi kuran yaşadı. Yeter ki bir kez marka olun, isminizi duyurup üreticileri ikna edip onların güvenini kazanın. Tüketiciler de üreticilerin hep beraber olduğu bu mecrayı bulup görerek geleceklerdir.

3) Akıllı Prefabrik Ev Yapmak

Beyler z kuşağı akıllandı. Babaları gibi saçma bir daireye trilyon ödeme niyetinde değil çoğu. Kendilerine doğada bir arazi alıp oraya akıllı ve teknolojik tasarlanmış prefabrik küçük evlerde oturmak isteyecekler. Ağzında diş olmayan bir müteahhidin hiçbir özelliği olmayan ufacık ve tıkış tıkış dairsinde oturmaktansa doğada ayakları toprağa, çimene değecek şekilde oturmayı yeğleleceklerdir.

Bu konuda mimarlar, elektronik mühendisleri, makine mühendisleri, tasarımcılar bir araya gelerek çalışmalıdır. Tek başına bir mühendisin üstesinden geleceği proje değildir.

 

Ben şimdilik size tüyoyu verdim arkadaşlar. Daha fazla ziyaretçi çekmek için 650 tane iş fikri paylaşan abuk subuk sitelere itibar etmeyin. Parlakfikirler’in samimi ve gerçekçi farkına güvenin. Burada kimseye yaranma, bir şeyler satma, deneme hesapları kitleme derdinde değiliz. Sağlıcakla kalın.

Parlakfikirler Admininiz

 

Yorum yapın