Hangi Sektörlere Uzun Vadeli Yatırım Yapılır?

Yatırım denince sizin de aklınıza yastık altında biriken paralar geliyor olabilir. Bende sizler gibi bu altınları düşünerek çoğu gece şu kadar altın alsam şu kadar yatırım yapsam türünden hayaller kurdum. Ama her şey altın alıp satmak kadar kolay değilmiş.

ÖNEMLİ UYARI: Arkadaşlar eğer uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız kesinlikle sektöre girişin daha zor olduğu ve yeni oyuncuları kaldırabilecek bir sektöre girmelisiniz. Bunun için piyasayı iyi analiz etmeli ve zorlanmalısınız. Şunu asla unutmayın sizin kolayca girdiğiniz sektöre başkaları da bir o kadar rahat giriş yapabilecektir. Bu meseleyi daha iyi kavrayabilmek için mesela ilk tanışmanızda sizinle her şeyi yapan bir karşı cinsi hayal edin. Çok yüksek ihtimalle o kişi başkalarıyla da ilk seferlerinde her şeyi yapmaktadır.

Günümüzde adını sıkça duymaya başladığımız yatırım türlerinden olan uzun vadeli yatırım aslında uzun bekleyişlerin sonunda size altın yumurtlayan bir tavuk gibi her sene düzenli olarak kazanmanızı en sonunda ise yatırımlarınızın 10-100 katı gibi bir karşılığı geri almanızı sağlıyor.

Kısa vadeli yatırımların getirisi belirli zamanlarda olabiliyor ve istenilen oranda olmayabiliyor. Bu nedenle kısa vadeli yatırımlardan çok büyük kazançlar beklememek gerek. Ancak uzun vadeli yatırımlar eğer doğru bir alan seçilmişse gerçekten çok büyük karlar getiriyor ve kısa vadeli yatırımların size sunduğu aylık ya da yıllık kazançları da sunuyor. ‘’Uzun vadeli yatırım neymiş be!’’ dediğinizi duyar gibiyim ama bu yatırım türünü seçtiğinizde sizde benim gibi düşüneceksiniz.

Uzun vadede yatırım yapmak demek uzun zaman sonra yaptığınız yatırımın karşılığını almanız demektir. Yani ufak denilebilecek altın, Euro, dolar gibi alanlara değil de ev, arsa türü yatırımlar yapmanızla birlikte uzun sürede de olsa yüksek kar getirisi olan yatırımlar uzun vadeli yatırımlardır. Hangi sektörlere uzun vadeli yatırım yapılır düşüncesi sizde de oluşmuşsa sizin için hazırladığımız yatırım alanlarını kendinize uygunluğu ve maddi yönden yatırım yapabileceğiniz şekliyle düşünün.

long term photo

Uzun Vadeli Yatırımlarda Seçilebilecek Sektörler

Uzun vadeli yatırımlar için çoğu insan arazi ve ev türü alanlara ya da borsaya yatırım yapar. Ancak uzun vadeli olarak sadece bu alanlara değil günümüzün gelişen sektörlerine de yatırım yapılabilir. Bu nedenle yazımızın bu kısmında sadece uzun vadeli yatırım alanlarına değil uzun vadede kar elde etmenizi sağlayacak sektörlere de değinmeye çalışacağım. Birkaç yıl öncesinde gıda, turizm gibi alanlara yatırım yapmak uzun vadeli ancak çok büyük kar getiren çalışmaları kapsıyordu. Ancak günümüz şartları değişti ve yatırım için farklı alanlar seçilmeye başlandı.

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için kişilerin şunlara dikkat etmesi gerekiyor:

  • Günümüzün gelişen alanlarında yatırım yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü arazi, ev, dükkan gibi yerlere yatırım yapmak uzun vadede kazanç getirisi olan mekanlar olsa da bu alanda elde edilen kazançlar bellidir. Ancak gelişmekte olan bir sektör seçildiğinde kazanç miktarı artar.
  • Uzun vadeli yatırımlarda uzun bir süre beklemeniz gerekir. Bu nedenle de sabırlı olmalısınız.
  • Yatırım yapıyorum diyerek elinizden çıkarmanız gereken ve fiyatı her geçen gün düşen ürünleri saklamamalısınız. Çünkü fiyatı düşen şeylere ve rağbeti azalan ürünlere uzun süreli yatırım yapılmaz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Bir Cemaat Kurup Devleti İstismar Etmeden Ekonomik Birliktelik Kurmak

Uzun Vadede Sizlere Kazanç Getirecek Değerli Yatırım Alanları

Kozmetik Sektörü

Bu alan oldukça kazançlı sektörlerden birini oluşturuyor ve bu nedenle de yatırımcılarını bekliyor. Dünya üzerinde geniş bir yayılım gösteren kozmetik sektörü içerisinde yatırım yapmak isteyenler yeni bir kozmetik firması açabilir, kozmetik üzerine olan bir işletmeleri varsa genişletebilir ya da birkaç bayilik daha açarak bu alanda yatırım yapmaya başlayabilirler. Kozmetik sektörü ile alakanız yoksa ve nasıl başlanacak diye düşünüyorsanız sadece doğal kozmetik ya da kişisel bakım ürünleri satan bir dükkan da açabilirsiniz. Tabi yatırım yaparken konumunuzu, dükkanınızda bulunacak ürünleri, üretici mi yoksa sadece aracı satıcı mı olacağınızı siz belirleyeceksiniz.

İnşaat Danışmanlığı

Günümüzde hemen her yere yapılan binalar nedeniyle gerçekten inşaat sektörü kendini belli ediyor. Ancak inşaat sektörüne birkaç bina yaparak dahil olmak en eski yatırım türlerinden biri haline geldi. Çok fazla kişinin yöneldiği inşaat sektöründe bu kişilere yardımcı olacak ve inşaatla ilgili sorularında onlara doğru yanıtlar verecek adreslere olan ihtiyaç arttı. Kaliteli ve alanında uzman kişilerin bulunduğu bir inşaat danışmanlığı firması kurmak ise şu anda yapılabilecek en doğru yatırımlarda biri.

Yaşlı Bakımı

Huzurevleri varken bize ne gerek var diyebilirsiniz. Ancak en fazla ihtiyacın olduğu sektörlerden biri yaşlı bakımı. Annesini ya da babasını ya da yaşlı olan yakınını temelli olarak huzurevi denilen yerlere göndermek istemeyen ancak günlük koşuşturma ve para kazanma zorunlulukları yüzünden çalışan kesimin daha fazla ihtiyaç duyduğu yaşlı bakımı günümüzde yaşlı bakım evleri ile büyüyor. Sizlerde yaşlı bakımı yapabilen ve yaşlı bakımı için gerekli olan araç gerecin bulunduğu temiz, sağlıklı ve konforlu bir bakım evi hazırladığınızda bu yatırımınız sayesinde yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ayrıca emekliler için aktivitelerin yapıldığı ve yaşlıların sadece bakımlarının değil aynı zamanda vakitlerini daha iyi geçirmelerini sağlayacak bir etkinlik alanı da hazırlayabilirsiniz.

 

Geri Dönüşüm

Dünyayı önce kirlettik şimdilerde ise temizlemekle uğraşıyoruz. İnsanoğlu günümüzde dünyanın çivisinin çıktığını ve nasıl daha temiz ve yaşanılası bir hal alacağını düşünmeye başladı. Bu nedenle de iş hayatına yeni yeni katılan meslekler ve yatırımlarda kar sağlayacak sektörler karşımıza çıkıyor. Geri dönüşüm dünya üzerinde en büyük gelişme gösteren sektörlerden biri ve bu sektöre girmek isteyen ancak yatırım yapacak parası olmayanlara da gerekli destekler devlet tarafından sağlanıyor.  Hangi sektörde uzun vadeli yatırım yapılır düşüncesinin tam karşılığı olan geri dönüşüm için sadece ülke şartlarından değil uluslararası desteklerden de yararlanabilirsiniz.

Bitkisel İlaç

En geniş yükselme payına sahip olan sektörlerden biri olan bitkisel ürünler gerçekten insanlar tarafından fazlaca tutuluyor. Özellikle hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkisel ilaç sektörüne adım atacaksanız en ufak bitkisel ilaç yatırımı aktarlık mesleği ile yapılıyor. Tabi büyük düşünen bir yatırımcıysanız bunun içinde yurt dışından özel olarak getirteceğiniz ve kuracağınız bitkisel ilaç üretim sanayisinde bitkilerle yapılan ilaçları üretebilirsiniz.

Spor ve Sağlıklı Yaşam

Hareketsiz yaşam koşulları nedeniyle daha fazla spora ve sağlıklı yaşam konularına ilgi duyduğumuz şu zamanlarda eğer bina ya da dükkan türü bir yer almayı düşünüyorsanız bu fikrinizden vazgeçin. Uzun vadeli bir yatırım olarak kendinize spor merkezi, yoga merkezi, sağlıklı yaşam yolları sunan adresler açarak yatırımlarınızı ileriye dönük bir şekilde işletebilirsiniz.

Yorum yapın