Hangi Ülkelerden Mal Getirmek Mantıklı?

Ülkemizde ithal ürünlere olan rağbet oranı her zaman yüksektir. Her ne kadar ”ben pazardan alışveriş yapacak kadar zengin değilim” deyişi yaygın olsa da, asıl zenginlik ve kalite anlayışı ithal ürünlere olan ilgi ile dengelidir. Bu bağlamda ata sözünü değiştirmek suretiyle ”her ithal ürünün bir yerli alıcısı” vardır diyebiliriz.

İthal malların ülkemizde rağbet görmesinin nedenleri arasında ekonomik gerekçeler de söz konusu. Kalite ve ucuzluk, evrensel beklentilerin başında geliyor. Bu nedenle ithalatçılar ve girişimciler gözlerini iş gücünün diğer ülkelere oranla çok daha ucuz ülkelere çevirmeli. İş gücünü ucuz kılan ana etmen ise nüfus ve söz konusu ülkelerin ekonomik şartları. Nüfus ne kadar fazla ise işe olan ihtiyaç, bağımlılık seviyesine yükseliyor. Bu da X ülkesinde 10 dolara imal edilen bir ürünün bu ülkelerde 1 dolara üretilmesini sağlıyor.

Neden Tek Başına İş Gücü Ucuzluğu Yeterli Değil? 

İş gücü ucuzluğu hem nitelikli ürünlerin üretimi hem de piyasaya yansıyan fiyatlar için yeterli değil. Bazı ülkeler 1 dolara ürettikleri ürünleri 20 dolardan satışa çıkarabiliyor. Bu da sadece üretici firmaların işine yarıyor. Aynı zamanda ucuz iş gücüyle üretilen birçok mal, alıcıların kalite beklentilerinin çok altında kalabilmektedir. Önemli olan kalite – fiyat dengesini az çok sağlayabilen ülkelere yönelmek ve buradan ithalat gerçekleştirmek. Tabi bu ülkelerin üretici firmaları arasından da detaylı bir araştırma yapılmalı, seçenekler arasından en uygunu seçilmeli.

İş Gücünün Ucuz Olduğu Ülkeler Hangileri? 

1- Çin:

Hem iş gücünün ucuz hem de ”nispeten” kaliteli ürünler imalat eden ülkelerin başında Çin yer alıyor. ”Ekonominin Efendisi” ya da ”İhracat Şampiyonu” gibi kulağa ilk etapta abartı gibi gelebilecek ifadelerle tanımlanan bu ülke, dünyanın dört bir köşesine onlarca farklı ürün ihraç ediyor. ”Çin Malı” tanımının adı kötüye çıkmış olsa da uzun ömürlü ve dayanıklı birçok ürünün arkasında da bu ülke var. Sadece 2019 yılında Türkiye, Çin’den 1 milyar dolara yakın ithalat yaptı. Bu sayının bu yıl ve önümüzdeki yıllarda katlanarak artması bekleniyor. Peki Çin’den neler ithal edilebilir? Vantilatör, ısıtma kazanları, veterinerlik veterinerlikte kullanılan ekipmanlar, en az Türkiye’deki halılar kadar kaliteli ama çok daha ucuz olan halılar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ucuza Alınıp Sokakta Pahalıya Satılabilecek En Karlı 6 Vurkaç Ürünü

2- Laos:

Bu küçük ama ekonomisi yıldan yıla iyiye giden ülke, tekstil ve kauçuk ithalatı yapıyor. Ülkemiz, tekstil konusunda üst kademelerde yer aldığı için bu ülkeden kauçuk ithal edilebilir ve ayakkabı – oyuncak imalatçılarına satılabilir.

3- Rusya:

Dünyanın sadece yüz ölçümü bakımından değil üretim ve ithalat bakımından da en büyük ülkelerinden biri Rusya. Özellikle saraciye ürünleri ithal etmek isteyenler Rusya’ya yönelebilir. Vaketa ve eyer cilaları ile çeşitli boyalar uygun fiyata bu ülkeden ithal etmek ve yüksek kar oranlarıyla satmak mümkün.

4- Kamboçya:

Birçoğumuz haritada Kamboçya’nın yerini gösteremeyiz belki. Ama o da Laos gibi giderek büyümekte olan bir ekonomiye sahip. Özellikle inşaat sektöründe ilerlemek isteyen girişimciler, bu ülkeden hem ucuz hem de kaliteli inşaat malzemeleri ithal edebilir.

Yazımızı bitirmeden evvel şu yazımıza göz atmanızı muhakkak öneririz: Yurtdışından mal temin edip Türkiye’de satmak

Yorum yapın