Hapishanede Öğrenilebilecek Meslek Ve İşler

Geldik bir başka hapishane konumuza. Parlak fikirler, hangi iş alanında olursanız olun, yaşınız, cinsiyetiniz, amacınız ne olursa ve her şeyden önemlisi içeride de dışarıda da olsanız sizin yanınızda. İnsan ayırmadan insanlığa yardım edecek, kılavuzluk edecek, onlara yol gösterecek yazılarımız sizlere ulaştıkça biz de mutlu oluyor ve ölesiye gururlanıyoruz. Hapishanedeki kardeşlerimiz de bizim canımız, bizim kanımız. O nedenle bir süredir onlara dair iş ve sosyolojik bilgiler de veriyor, onların da yanında olduğumuzu elimizden geldiğinde belli etmeye çalışıyoruz.

prison photo

Hapishane algısı her ne kadar yatıp yuvarlanma, tembellik, bol bol boş vakit ve can sıkıntısı olarak algılansa da modern dünyanın modern hapishanelerinde bu algı da değişmek üzere. Yani artık hapishaneler de eskisi gibi değil. Orada mümkün olduğunca az sıkılarak, bu başınıza gelen talihsizliği, bir fırsata, dışarıda sizi bekleyen yeni ve özgür hayat için bir aşamaya çevirmeniz elinizde.

İnsanın olduğu yerde bir beklenti, bir umut olmalıdır. İnsanın düşeceği en beter yer olan cehennemde bile vademiz kadar yanarken, bir gün cennete girme ihtimalini düşünüyor olacağız. Bu dünyadaki kısıtlı vaktimizde kısıtlı süreliğine girdiğimiz hapishaneyi de sonraki güzellikler için bir ön hazırlık, bir çalışma sahası olarak görebiliriz. İşleyen demir ışıldar. Çalışan makine her zaman daha sıcaktır. Çalışan, bir işe sarılan insan kalbi de her zaman umutsuzluk ve mutsuzluk biçimlerinden kendini uzak tutmayı başarır.

Şimdi öncelikle hapishanede öğrenilecek erdemlere kısaca değinelim. Daha sonra öğrenebileceğiniz meslek ve işleri de size kısaca tanıtalım.

Gelecekte ölecek olan kazançlı meslekler! hazır bahsimiz mesleklerden açılmışken geleceği de geleceğin ölmeyecek mesleklerini de ihmal etmeyelim. Belki bu satırları okurken dört duvar arasındasınız. Belki çıkış gününüzü bekliyorsunuz, birkaç yıl sonra. O bekleyişte sizin de bizim de önümüzde serili olan gelecek günlerin izleri aynı. O nedenle gelecekte ölecek olan kazançlı meslekleri bilmek hem dışarıdakilerin hem de içerideki kardeşlerimizin hakkı.

prison photo

Hapishanede Öğrenilecek Erdemler 

Meslekler ve işlerden önce hapishanede öğrenilecek ve olgunlaşmamıza yardımcı olacak erdemleri sıralamakta fayda gördük. Çünkü birazdan göreceğiniz üzere hapishane ortamında öğrenilecek işlerin arka planında bu erdemlere sahip olmak yatar.

Sabır:

Şüphesiz ki hapishanede öğrenilen ilk ve en büyük erdem sabırdır. Sabahları kalkınca akşamın olmasını beklemek, günleri birer birer tespih tanelerinden söker gibi azaltmaya çalışmak, ayları, yeri gelince yılları devirmek ve bir gün dışarı çıkacağınız o muhteşem anın hayaliyle yaşamak.

Sizin dışarı çıkmak için içinizde büyüttüğünüz sabır erdemi, öğreneceğiniz meslekler ve işlerde de kendini gösterecek. Hatta çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki hapishanede öğrenilen meslekler, dışarıda öğrenilen mesleklere göre çok daha profesyonel bir çizgiye taşır sizi. Çünkü sabırla, bin bir incelikle eğilirsiniz işinize. Adeta öğrendiğiniz işe sığınır ve onunla bir bütün olursunuz.

Ancak dışarıda akıl dağıtıcı, insanı meşgul edici birçok faktör vardır. Bu da işlerin savsaklanmasına ve birçok açıdan ihmal edilip ertelenmesine neden olur.

Şükür

Hapishanede buna da şükür dediğiniz birçok şeyi öğreneceksiniz. Önce isyan etmeyi sonra şükretmeyi ve bunların sonunda isyan – şükür senteziyle bir işten keyif almayı, öyle her şeye mıymıntılık etmemeyi de öğrenmiş olacaksınız. İnsan için söylenegelen bir süper söz vardır: Beterin beteri vardır. O nedenle meslek kazanmadan önce böyle bir ruh terbiyesinden geçmek size unutulmaz deneyimler bahşedecektir.

Odaklanma gücü

Bunu hem erdem hem de esktra bir yetenek olarak değerlendirebiliriz. Hapishanede mekanlar ve imkanlar sınırlı olduğu için aklınızı dağıtacak ya da meşgul edecek şeyler de çok az olacak. O da her ne ile ilgileniyorsanız ilgilenin, bir işte, bir meslekte odaklanma gücünü süper noktalara taşıyacaktır. Bununla birlikte olaylara ve olgulara farklı bakış açılarıyla bakmayı da öğreneceksiniz.

Ekonomik Özgürlüğe Giden 4 Yol ekonomik özgürlüğe giden bir diğer yol da herhalde hapishanede öğrendiklerinizi gerçek hayatta uygulamak olacaktır. Hapishane hayatını bir kuluçka dönemi olarak görebilir ve değerlendirebilirsiniz. Zamanınız gelince eteğinizdeki taşları dökebilir ve ben buradayım diyerek nice altın yumurtaları üretmeye ve akabinde tüketmeye başlayabilirsiniz.

Hapishanede Öğrenilebilecek İşler ve Meslekler

1- El Becerisine Dayalı Her İş

Size şu kadarını söyleyeyim sevgili parlak fikirler okurları. Hapishanede bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede el becerilerini öyle zirve noktaya taşımış ve çıkar çıkmaz kendi yaptığı oyuncakları sattığı bir dükkan açan bir adam var.

Hapishane aslında asla umutsuzluğun kol gezmemesi gereken, ceza ile umudun yan yana başlatılıp bitirildiği bir bekleme yeri olmalı. O nedenle kibrit çöplerinden gemiler yapanlar mı dersiniz, çeşitli gereçlerden çeşitli oyuncaklar üretenler mi dersiniz… Hepsi bir güzel el becerisinin gelişmesi ve bir üretime tabi tutulması ile can bulur. El becerisine dayalı her iş, hapishanede öğrenebileceğiniz birincil işlerdir.

2- Marangozluk

Giderek modernleşen hapishanelerde, ceza çeken mahkumlara atölye imkanı da sunuluyor artık. Hem boş vakitlerini güzel değerlendirsinler, hem verimli bir şekilde meslek öğrensinler diye elbet. Ayrıca çok büyük bir miktar olmasa bile işine sımsıkı tutunup güzel işler, güzel üretimler ortaya koyan mahkumlara maaş bile bağlanıyor.

Siz de dışarı çıkma gününüzü beklerken marangozluk atölyesinde birçok işi öğrenebilirsiniz. Buna binaen aynı zamanda mobilyacılık alanında da ilerleyebilir, sandalye, masa, koltuk takımı gibi gerçek hayatta süper karşılıkları olan üretimlere şimdiden imza atabilirsiniz. Böylece dışarıya eski bir mahkum olarak yeni bir usta olarak çıkma ihtimaliniz bile var.

Marangozluk Yapmak İsteyenlere adlı makalemizi de okuyarak bu alanda ilerlemek ve seri üretime geçmek isteyen arkadaşlara yol göstermiş olalım. Marangozluk ölmeyen ve bu gidişle ölmeyecek bir meslek. Hapishane gibi olumsuz bir ortamı artı uçlara bağlamak buradan başlasın o halde! Marangozluk yapmak isteyenlere başlıklı makalemiz içerideki, dışarıdaki tüm kardeşlerimize gelsin.

3- Tabela ve tablo işleri

Tabela ve tablo işleri de zevkle yapabileceğiniz ve bir meslek olarak yapabileceğiniz diğer işler. Tabelacılık bildiğiniz üzere sistemli düşünmeye ve el becerisine ait bir iştir. Bu nedenle hapiste öğrenilmesi mümkün ve makbul olan bir iştir. Yine aynı şekilde tabloculuk, birtakım resimleri çerçeveleme gibi işler de yapabileceğiniz işler arasında gösterilebilir.

Tabelacı Dükkanı Açmak ve Gerekenler kim bilir belki dışarı adımınızı atar atmaz bir dükkan açma şansına sahip olacaksınız. O dükkanın tabelacı dükkanı olmasını istiyorsanız bu iş için gerekenleri şimdiden öğrenebilir ve bu uğurda çalışmalara başlayabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar efendim!

4- Sanat işleri – yazarlık, ressamlık, müzisyenlik

Hapishane gibi uç unsurlar adamı şair eder sevgili parlak fikirler okurları. Bu ülkenin Nazım Hikmet ve Ahmet Arif gibi güçlü şairleri en güzel şiirlerini hapishanedeyken yazmışlardır. Yine aynı şekilde Orhan Kemal adlı romancımız da birçok eserini bu ortamda kaleme almıştır.

Hapishanenin size sağladığı bol bol boş vakti sanatsal ifadelere ayırabilirsiniz. Bu, bağlama çalmak olur, şiir yazmak olur, yeni bir romanın yazımına başlamak olur. Ressamlık olur. İçinde bulunduğunuz zor koşullarla sanatsal yönünüzü besleyebilir ve bu uğurda üretimlere geçebilirsiniz.

İçerideki ve dışarıdaki tüm arkadaşlara hayırlı iş kapıları dileriz.

Yorum yapın