Hastanede Diplomasız Çalışmak İsteyenlere

Öncelikle hastanede diplomasız çalışmak hangi alanları kapsar onu belirtelim. Zira zamanında birçok devlet denetiminden yırtmayı hedefleyen özel hastane diplomasız olarak hemşire ve hasta bakıcı çalıştırıyordu. Ancak bunların tek tek belirlenip kamusal alanda nasıl bir zarara yol açtığı tespit edilince yeni yasalar ve yeni yükümlülüklerle bu durumlar engellendi.

Tıp, ciddi bir iştir. İnsanların sağlıklarının ve hayatlarının söz konusu olan her işte olduğu gibi tıp sektöründe de sadece bilenler, işinin ehli olan insanlar çalışmalıdır. Diplomasız çalıştırılan hemşirelerin neyi ne zaman ne kadar surette yapacağını bilmemesi ve kafasına göre ilaç verip iğne vurması gibi durumlarda kim bilir kaç kişinin sağlıklarıyla ve hayatlarıyla oynanmıştır. Düşünmek bile istemiyoruz.

hospital22 photo

Peki hastanede diplomasız çalışmak mümkün. Ama nasıl? Elbette ki uzmanlık ve bilim gerektirmeyen her konuda. Şimdi size hastanede diplomasız olarak çalışabileceğiniz üç ana departmanı aktaracağız.

Özel Hastane Açmak İçin yapılması Gerekenler konumuz madem ki hastaneler şu makalemiz de şurada meraklıları ve ilgilileri için kalsın öyleyse. Böylece hastanede çalışmak yerine bir hastane açmak fikri, üstelik bunu özek sektörün için özel bir hastane açarak yapmak fikri akıllara yatabilir. Özel hastane açmak için gereken sermaye, maliyeti, giderleri ve yapılması gereken her şeyi yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Hemşireler kesinlikle profesyonel uzmanlardır ve bu işin eğitimini alarak diplomalı olmalıdırlar. Diplomasız hemşire çalan hastaneler sağlığınızla ve hayatınızla doğrudan oynamaktadır. O nedenle böyle bir şeye tanıklık ettiğiniz takdirde vakit kaybetmeden söz konusu kurumu gerekli mercilere şikayet etmenizi önemle rica ederiz. Böylece gerçek hemşire arkadaşlarımız da diplomalarının hak ettiğini alarak kendilerine daha fazla çalışma sahası bulabileceklerdir. Bu önemli uyarı unutmayalım ve yakınlarımızla paylaşalım lütfen.

Hastanede Diplomasız Çalışılacak Alanlar: 

1- Güvenlik: En son Cesur ve Güzel dizisinde bunun göndermesi yapıldı ve gereken ikaz verildi. Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı karakter ”sağlıkta şiddet olmaz” diyerek insanlara gereken uyarıyı verdi.

Evet arkadaşlar maalesef özellikle hastane gibi hassas duyguların yaşandığı kurumlarda hasta yakınları ve doktorlar arasında çok ciddi savaşlar, kavgalar, tartışmalar yaşanıyor. Birilerinin ölümüne bile varacak, ağır yaralanmalar, orta ve düşük seviye yaralanmalar ile de son bulan nice kavga hastane yakınları ile doktorlar arasında cereyan ediyor. Sırf bu nedenle bile her hastanenin artık bir güvenliğe ihtiyacı var.

Doktorları hasta yakınlarından korumak için! Biz de buradan tekrarlayalım. Hastanede şiddet olmaz. Sağlıkta şiddet olmaz.

Sonuç olarak hastanelerin güvenlik bölümlerinde çalışmak için diplomaya gerek yok. Bu da sizin ilk başvuracağınız hastane bölgesi olarak aklınızın bir köşesinde kalsın bakalım.

Bir hastane güvenlik birimi. Hastaneler yüksek gerilimlerin ve hararetli tartışmaların yaşandığı bir yer. Bu nedenle en azından özel hastanelerde her daim bir güvenlik departmanı oluşturuluyor. Nice kavgaları ve tartışmaları zamanında ayırmak ve dindirmek için Allah size sabır ve güç versin.

2- Kat Sorumlusu ve Temizlik 

Hastanelerin steril bir ortam olması gerekiyor. Bu nedenle her hastane gittiğimizde mutlaka kat sorumluları ya da temizlik personelleriyle iş başındayken karşılaşırız. Siz de hastanelerin birinde diplomasız çalışmak istiyorsanız söz konusu hastanenin kat sorumluluğu ya da temizlik alanlarına başvurabilirsiniz.

Bunun için kimse sizden diploma soracak değil. Şimdiden bileğinize kuvvet.

Kat sorumluları hastanelerde olabildiği gibi yurtlarda ve kimi devlet dairelerinde de olabiliyor. O nedenle diplomasız ve çok da zorlanmayacak işlerde çalışmak isteyen arkadaşlarımıza kat sorumluluğu işini önerebiliriz. İster hastanelerde ister diğer kurumlarda.

Hastanenin temizlik bölümünde özel makineyle koridorları temizleyen bir arkadaş. Hastanelerin temizliği hem hastalar hem de kurum icapları gereği mühimdir. Bu nedenle biraz ayakta kalacak ve zorlanacaksınız ama en azından pırıl pırıl koridorlardan sorumlu olmanın mutluluğunu da yaşayacaksınız. Kolay gelsin arkadaşlar.

3- Danışman 

Hastanelerin danışmanları meşhurdur. Siz onları her daim üniversitenin halkla ilişkiler, kamu yönetimi gibi bölümlerinden mezun olan diplomalılar sansanız da bazen bazı kurumlarda diplomasız olarak da danışmanlık yapabileceğinizi söyleyelim.

Danışmanlar, hastanenin bel kemiğidir. Çoğu insan hastanelerde panik davrandığı ve yer yön duygularını kaybettikleri için danışmanlara sürekli bir şeyler sorar. Şu bölüm nerede? Nereden kayıt yaptırabilirim? Gibi. Danışmanlar, adres tarif etmek dışında ön kayıt işlerini ve telefonlara bakma işlerine de bakarlar. Oldukça yoğun bir iştir. Ama kimi hastanelerde diplomasız olarak başvurabileceğiniz ve kapma ihtimaliniz olduğu güzel bir iştir de aynı zamanda.

Arkadaşlar lütfen şu makaleyi okuduğunuz gibi hastane koridorlarına asılmış tabelaları da okuyun. Danışmanları sürekli olarak sorularla sık boğaz etmeyin. Onlarınki de can. Sizin sorduğunuz keyfi sorulara cevap vermekten kendi işlerini yapamıyorlar. Eve korkunç bir baş ağrısı ve yorgunlukla dönüyorlar. O nedenle danışmanlara danışın. Sadece danışın.

hospital22 photo

Hastanede Diplomasız Çalışmak İçin Gerekenler: 

 • Temiz Sicil: Bir hastanede diplomasız çalışmak için başvuru yaptığınızda sizden istenen ilk belge temiz kağıdı olacaktır. Çünkü hastaneler, hastalar ve muhtaç insanlarla doludur. Bu bakımdan sürekli denetlenen hassas kurumlardır. Böylesi hassas dengelerin bulunduğu, insanların canlarıyla uğraştıkları bir alanda sabıkalı biri çalıştırmaya hiçbir hastane razı olmaz. Bu nedenledir ki temiz bir siciliniz var ise düşünmeden başvurun.

 

 • Genç Sayılabilecek Bir Yaş: Yani bir bakıma diyebiliriz ki 35ten genç iseniz başvurun. Çünkü hastaneler yüksek tempo ve enerji ile çalışılabilecek yerlerdir. Bu nedenle iş alımlarında yaşa çok dikkat ederler. Bu yazıyı okuyan 34 yaşındaki diplomasız kardeş. Evet sen. Daha 1 yılın varken git hemen başvur en yakın hastaneye.

Artık Babanızın Yanında Çalışamayacağınızı Gösteren Belirtiler hazır gençlikten ve enerjilerden bahsetmişken şu yazımızı da şuraya bir iliştirelim. Artık babanızın yanında çalışmama zamanını geldiğini anlamak için hangi ipuçlarını takip etmeli, nelerden imtinayla kaçınmalısınız. Sorular ve cevapları parlak fikirler farkıyla sadece burada.

 • İyi Bir Görünüm: Her zaman için olmasa bile en azından iş başvurusunda bulunurken kılığınıza kıyafetinize, sakalınıza bıyığınıza ultra özen gösterin. Hastaneler sürekli insanlarla ilişki ve iletişim halinde olacağınız bir iş. Bu nedenle kötü kokmamaya, kötü ve paspal görünmemeye özen göstermeli ve hastanenin modern görüntüsüne eşlik etmeyi bilmelisiniz.

 

 • Türkçe’yi iyi konuşabilmek: Tamam diksiyon dersi almanıza gerek yok. Ama kaba ifadelerden, küfürlü ve argolu jargonlardan, kaba ses tonlarından ve şivelerden uzak durmanızda fayda var. İnsanlar sizinle iletişime geçecek, sizinle konuşacak. Bu nedenle kılığına kıyafetine özen kadar şivesiz, ağızsız, ünlemsiz konuşabilmek de önem arz ediyor.

Diplomalı diplomasız fark etmez. Önemli olan şu görüntüyü verebilmektir bazen. Her hastanede mutlak eşitliğin olmasını diler böyle güzel görüntülerin artarak devam etmesini temenni ederiz. Bu sayede hastanelerde ne kadar güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamı sağlanırsa bu hastalara da konfora da sirayet edecektir. İş yerinde mutluluğun sağlanması için çalışanlar arasında mutlak saygı ve dayanışma olmalıdır. Hele hastane gibi hassas dengeler üzerine kurulu bir kurumda.

 

Hastanede Diplomasız Çalışanların Maaşları Ne Kadar? 

Geldik son soruya. Hastanede diplomasız çalışanların genel olarak maaşları asgari ücretin bir tık üstüdür. Ancak özel hastanelerde de belli başlı ücret farklılıkları olduğunu söyleyebiliriz. Başvuracağınız hastaneye ve konuma göre alacağınız maaş da değişiklik gösterecektir.

“Hastanede Diplomasız Çalışmak İsteyenlere” üzerine 13 yorum

 1. bende hastanede çalışmak isterim mümkünse tabi temizlik olsun Kat görevlisi olabilir ne olursa yaparım diplomasız

  Cevapla
 2. hastanede danışman olarak görev yapmak istiyorum iki çocuğum var ve onlara bakmakla yükümlüyüm. çok ihtiyacım var . yardımınızı bekliyorum.

  Cevapla
 3. Merhaba bende hastahanede danisman olarak calismak istiyorum ihtiyacim var 32 yasindayim yardimci olursaniz sevinirim

  Cevapla

Yorum yapın