Havayolu Şirketi Kurmak

Günümüzün değişen yaşam şartları ile birlikte ulaşım araçlarımızda değişmeye başladı. Artık develer üzerinde seyahat etmenin neredeyse imkânsız olduğundan değil otomobille bile seyahatin ne kadar sıkıcı olduğundan bahsetmek istiyorum. Hızın önem kazandığı günümüzde yaya olarak seyahat etmeninde ötesinde otomobille bile gezmek yadırganacak bir durum olmaya başladı.

airway photo

Milenyum çağı diye tutturdukları bu olsa gerek artık insanlar ulaşım araçlarından en hızlı olanını ve her yere gitme imkânı olanını seçiyor. Aklınızda şimşekler çakar gibi bir uçak görüntüsü uyandıysa doğru yoldasınız. Ulaşımda insanların talepleri uçaklara kayınca yepyeni bir meslek alanı ile karşılaştık demek yerinde olur. Çünkü en önemli seyahatlerden tutunda hobi amaçlı bile olsa uçakları kullanır hale geldik. Bu durumda da havayolu ulaşımına yön veren hava yolu şirketleri en göze çarpan yatırım alanlarından biri olarak bizlere merhaba dedi.

airway photo

Havayolu Şirketi Kurmak İçin En Az Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Havayolu şirketleri yeni meslek alanlarından biri olsa da kişilerin bu alanda yönetici konumunda olması için yüklü bir harcama yapması gerekiyor. Bildiğiniz gibi ulaşım hizmet sektörü içerisinde değerlendirilir. En iyi hizmeti sunan firmalar ise daha çok tercih edilir. Bu anlamda havayolu şirketi kurmak için en az ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu şu sıralamadan çıkarabilirsiniz:

  • Talepleri İnceleyin!

Havayolu şirketi açmak istediğinizde karşınıza yurt içi ve uluslararası havayolu ulaşımı seçenekleri çıkacaktır. Bu noktada kendinize en uygun alanı seçmeniz gerekir. Seçim yaparken talepleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü havayolu ulaşımının gelişmediği hatta havayolu ulaşımını tercih etmeyen insanların olduğu yerlerde hizmet vermek sizi batıracak nedenlerin başında gelir. Bunu işlek caddeye dükkân açmak gibi düşünebilirsiniz. Açacağınız şirketin boyutuna ve vereceği hizmete göre harcamalarınızda değişecektir. Uluslararası bir şirketin yurt içine hizmet veren bir şirketten daha büyük yatırımlar istediği açık bir gerçek.

  • Kurumsallaşma Sürecinize Önem Verin!

Bildiğiniz gibi hangi sektörde olursanız olun mutlaka bir markalaşma süreci geçirmek zorundasınız. Kendinize en iyi sloganı, logoyu ve hizmetinize dair diğer tanıtımları yapmanız gerekir. Kurumsallaşma süreci içerisinde sizlere yardımcı olacak olan reklam ajansları ile görüşmeler yapmanız ve işinizin detaylı planını hazırlamanız gerekir. Tabi böyle bir durumda etrafınızdaki pek çok bilgili kişiden öneri almalısınız.

  • Ana Hatları Belirleyin!

Havayolu şirketi kurmak için belli bir fiyatlandırmanız, belli bir sürede hizmet vermeniz ve belli bir çalışan sayısına sahip olmanız gerekir. Bu anlamda mümkün olduğunca işinizin ana hatlarını belirleyin. Hatta bu işe yapacağınız yatırımlar sonrasında ne kadar kazanç sağlayacağınıza dair bir hedefiniz olsun. Çalışanlarınıza ne kadar ücret vereceğiniz, uçaklar için harcayacağınız benzin, bakım-onarım ücretleri gibi çeşitli detayları da çizelgenize düşün.

  • İhtiyaçları Tedarik Edin!

Havayolu şirketi olma yolunda ilerlerken ihtiyacınız olan şeyleri de tamamlamalısınız. Mesela havayolu ulaşımı için bir mekân belirlemeniz gerekir. Uçaklarınızın iniş kalkışlarını yapabileceği bu alan şehirden şehre değişebilir ve sizin harcamalarınıza göre mütevazı ya da lüks olabilir. Uçak bulmanız ise en önemli ihtiyaçtır. Bu alanda ya kendinize ait uçaklar alacaksınız ya da uçak filosu kiralayacaksınız. Benzin konusu da oldukça önemli bir sermaye ister. Yerli kaynaklar mı yoksa yurt dışından benzin alışı gibi seçenekler mi deneyeceğinizi belirlemeniz gerekir.

Uçaklar için alanında bilgi sahibi olan pilotlar, hostesler, uçuş teknisyenleri, bagaj taşımakla sorumlu kişiler, uçak bakım- onarımcıları, temizlikten sorumlu kişiler gibi daha pek çok ihtiyacınız olan elemanında sayıları ve maaşları belli olmalıdır. Biletlerinizin satışı için bilet basma makineleri, biletinizi satacak olan kişiler, bavullar için etiketler, tartılar gibi ufak tefek görünen ihtiyaçlarınızı da listenize ekleyin.

Sonuç olarak havayolu şirketi kurmak özen ve para isteyen bir alandır. İhtiyaçların karşılanması için sermaye bulunmalıdır. Eğer sermayeniz varsa ve ileride kazanacağınıza inanıyorsanız havayolu şirketi kurmak adına çevrenizden borç alabilirsiniz.

Havayolu Şirketi Açmak İçin Gereken Uçak Sayısı

Ticari Hava Taşıma İşlemeleri Yönetmeliği kapsamında eğer tarifeli ya da tarifesiz yük ve yolcu taşımacılığı yapılacaksa uçakların koltuk sayılarını 100 ve daha fazla olması gerekir. Türk Sivil hava Aracı Siciline ise mülkiyet sahibi olunan ya da kiralanmış olan en az 5 uçağın kayıtlı olması gerekmektedir. Uçaklar için en az 15 milyon ABD dolarının da ödenmiş sermayeye sahip olması gerekmektedir.

Havayolu Şirketi Açmak Gelecek Vaat Eder Mi?

Havayolu şirketi eğer kaliteli bir hizmet sunuyorsa hedefleri ve çalışmaları birbiri ile doğru orantılıysa ve reklam- tanıtım faaliyetleri doğru bir şekilde yapılıyorsa daha fazla kazanç getirecek bir iştir. Hatta bu konuda son yıllarda yapılan araştırmalar uçak şirketlerinin kazançlarının ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Türk Hava Yolları bir yılda 9.2 milyar dolarlık bir kazanç elde etmiştir. Gelecekte insanların daha hızlı olana rağbet etmelerinden dolayı havayolu şirketi açmak da büyük yatırımlar istiyor olsa bile kat kat kazanç getirecek bir alan olarak görülebilir.

Havacılık Sektörünün Şu Anki ve Gelecekteki Durumu Nasıldır?

Havayolu sektörü geçtiğimiz bir on sene içerisinde büyük atılımlar göstererek sadece zenginlerin kullandığı bir ulaşım alanı olmaktan çıkıp daha geniş bir kitleye hitap eder duruma gelmiştir. Şu anda büyük bir gelişim göstermesinden dolayı kısa süre içerisinde diğer ulaşım araçlarından daha fazla tercih edileceği gözle görülebilir bir gerçektir. Gelecekte ise herkesin bir uçağa sahip olacağı düşünülürse 10-20 yıl sonra uçak firmaları taksi konumunda yer alabilir.

“Havayolu Şirketi Kurmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın