Hayatta İyi Edebiyat Yapmak Neden Çok Önemli

Türkiye’de üç uyarı çeşidi var. Biri caz yapma. Biri çok fazla konuştu mu, özellikle bir kadınsa bu, erkek onun şikayetlerinden, uyarılarından, sızlanmalarından sıkılmışsa fazla caz yapma diye uyarır onu. Oysa caz yapmak en çok Chat Baker’a yakışır. Bu nedenledir ki caz yapma uyarısına kadınlar seslerini daha çok yükselterek cevap verirler.

İkinci uyarı felsefe yapma uyarısıdır. Bu da düz düşünmeyi maharet sayanların, hiç düşünmemek süper huzurlu bir şey ya diye çemkirenlerin az biraz düşünme emaresi gösteren insanlarla alay etmesi şeklinde tezahür etmesidir. Zaten içinde bulunduğumuz dünya bu bakımdan yaklaşılınca epey entersandır. Haksız haklıyla alay eder. Suçsuz suçluya haddini bildirir. Ve düşünmeyen, düşünene felsefe yapma lan diye çıkışır.

Üçüncü ve en komik, en gülünç uyarı ise edebiyat yapmadır. Az biraz sözcüklerle oynadınız mı, ayrıntıya girdiniz mi edebiyat yapma uyarısı ile aforoz edilirsiniz. Zira modern ve kaba insan için edebiyat sanatı da en az felsefe ve caz kadar tehlikelidir. Dünya yuvarlak olabilir kaptan, biz düz devam edelim! İşte hayatın sloganı budur onlar için.

Ama bilmelisiniz ki bu hayatta en büyük mutluluğu da, en büyük kişisel başarıyı da felsefe yapanlar, caz yapanlar ve en nihayetinde edebiyat yapanlar elde eder. Bu yazımızda edebiyat yapmanın iş dünyasında ve politikada nelere yol açabileceğini, hangi enkazlardan nasıl hazineler çıkarabileceğini göreceğiz. Bununla da yetinmeyip edebiyat nedir ve etkileri nelerdir gibi sorulara da cevap vereceğiz. Son olarak ise bu memlekette edebiyat üzerinden para kazanılır mı bu soruya yanıt arayacağız.

Şimdi ilk başlığımızı atıyoruz. Ancak öncesinde Erotik Roman Yazıp Satışa Sunmak adlı makalemizi bir okuyalım. Edebiyatın en gizli, en erotik sayfalarını çevirirken binlerce okur kendinden geçer ve daha fazla erotik roman okumak ister. Pazarda böyle bir şeye ihtiyaç varken siz edebiyat yapma uyarısına çok da kulak asmayın. Zira para kazandıracak, ilim kazandıracak yegane şeylerden biridir edebiyatın gücü ve sözcüklerin büyülü dünyası.

edebiyat

Edebiyat, ağaçlardan yapılan kağıtlar üzerinden yeni ve namütenahi ağaçlar yaratmak demektir. Tamamen özgürlüğün yollarını sonsuza doğru genişletmek demektir. Aynı zamanda edebiyat sadece kitapların sınırlı hacimleriyle sabit değildir. Orası orada okunur, orada muhafaza edilir ama hayatın her alanına yayılmak gibi bir gücü de vardır. O nedenle edebiyat hem iş dünyasında hem de politikada da sıklıkla kullanılan bir yazın ve seslenme edebiyatıdır. Şimdi ise önce iş dünyasında sonra politikada edebiyatın nasıl değerlendirildiğini göstereceğiz.

İş Dünyasında Edebiyat Yapmanın Yararları 

  • Bir söz var. Ne garip ki bunu da bir kitaptan öğrendim: İkna edemiyorsan kafasını karıştır. İşte iş dünyasında edebiyat yapmaya başladığınız takdirde sözcüklerin kurulu ve büyülü dünyasının inşasında yardımcı fiil olarak çalışıp nice kafaları kelimelerin yardımıyla karıştırabilir ve ibreyi kendi lehinize doğru çevirebilirsiniz.

 

  • Bol betimleme yapma yeteneği özellikle ikna ve sunum gibi iş alanları içerisinde her zaman işe yarar. Reklamcı iseniz senaryo ve olay örgüsü kurma gibi işlerde edebiyattan faydalanırsınız. Bir pazarlamacı ya da tanıtımcı iseniz kullandığınız kelimeler, kurduğunuz cümleler, insanda ve bellekte bir görüntü oluşturabildiği takdirde başarıyı yakalar.

 

  • Kelime oyunu yapmak da iş dünyasında her zaman işe yarar. Bazen bilinmesini istemediğiniz düz bir şekildeki gerçeği eğip bükerek, sözcüklerin ve üslupların gücünden faydalanarak öyle kelime oyunlarına gark edersiniz ki karşı taraf bir daha düşünme ya da size bir şans daha vermeye karar verir. Bu da başarı ve yüksek ölçekte yeniden değerlendirme kazanmak demektir.

 

  • Son olarak hepinizin de bildiği üzere, ağzı iyi laf yapmak diye bir deyiş vardır. Ağzınız iyi laf yapıyor ise, yani edebiyatı dolu dizgin ve yerinde kullanmak gibi bir gücünüz var ise altından kalkamayacağınız iş yok demektir. İşler tersine yokuş yukarı gittiğinde bile birilerini ikna ederek, birilerinin kafasını karıştırarak,birilerine kompliman yaparak düzlüğe ermeniz yakındır diyebiliriz.

Edebiyat yeni bir göz, yeni bir bakış açısı kazanmak demektir. Bu görselde kitapların gözünden bakmayı görüyoruz. Yeni bakış açıları kazanmak ise hem iş hayatında hem de tüm hayatın kavşaklarında her zaman için yeni yollar bulmak demektir. Tuzaklar, hileler, kötü ihtimaller ne kadar artsa da sizin olaylara ve olgulara farklı bakışınız yüz akıyla çıkmanız manasına gelecektir birçok işten.

Politikada Edebiyat Yapmanın Yararları Nelerdir? 

Politikada genelde edebiyat iki koldan yürütülür. Bunlardan ilki lafı evirip çevirme sanatıdır. Döneminin başbakanına bir muhabir sorar: ”Efendim, Türkiye domates üretmek konusunda sıkıntı yaşamayan bir ülke olmasına rağmen neden yurt dışından domates alıyoruz?” Başbakan hiç istifini bozmadan cevap verir: ”Yeri gelir biz onlardan alırız, yeri gelir onlar bize verir.”

Kuşkusuz büyük bir edebiyat yapma biçimidir bu. Sorunun etkisini öyle bir keser ki soran ya sorduğuna utanır ya da sorduğuna soracağına bin pişman olur.

Politik hayatta edebiyat yapmanın ikinci kolu ise hitabettir. Hitabet sanatların da en büyüklerinden biridir. Halka hitap etme, onlara seslenme, konuşmalara vurgu yapma, tonlama gibi seçenekleriyle biri iyi bir konuşmacı ise iyi bir politikacı da olamaz. Hitap ve kitap arasındaki kafiye bile politikada edebiyatın nasıl sihirli bir gücü olduğunu bize gösterir.

Bunun dışında her politikacının hızlı düşünme ve pratik cevap verme gibi cevherlere de sahip olması gerekir. Bunlar da hep edebiyatın insana kattığı değerler ve yeteneklerdir.

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak peki ya e-kitap yazıp internette adını altın harflerle yazdıran bir yazar olmak da edebiyat yapmaya dahil mi diye soracak olursanız cevabımız evet. Makalemizi buraya edebiyat severler ve bu yoldan para kazanmak isteyenler için bırakıyoruz. Şimdiden keyifli okumalar.

Edebiyat Nedir, Etkileri Ne Kadar Güçlü Olabilir? 

Edebiyat, sözcüklerin, vurguların ve olay örgüsünün gücü ile insanlara sözcükler aracılığıyla seslenme biçimidir. Aynı zamanda her şiir bir dertleşme, her roman bir paylaşım manifestosudur. Yer altı yazarlarından biri olan Aytaç Ars, bir söyleşisinde ”söz uçar, yazı uçurur” diyerek edebiyatın gücünün ne kadar kalibreli olduğunu bize göstermiştir.

Edebiyatın gücü ”Oku” ile başlayan kutsal kitaba kadar dayanır. Nice ilimler, nice bilimler okumakla, edebiyatla, hikayelere karışmak, şiirlere ortak olmakla öğrenilir. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyenin sahici sözüne kulak verelim! Böylece hayatımızda onun bunun değil, başka bir kulun değil, sadece sözcüklerin ve onların vakar gölgelerinin kulu olmayı başarırız.

Edebiyat gücünü cilt cilt kitaplardan alsa da yayılma gücü dağları, yolları, insan gözüyle tüm mesafeleri aşar. Bu nedenle edebiyat da edebiyatçılar da iyi ki var! Okumaya daha fazla önem vermeli, hem iş dünyasında, hem politikada, hem de kişisel yaşamlarımızda sözcüklere yeniden güvenmeyi öğrenmeliyiz.

Edebiyatın Maddi Olarak Gücü Nasıldır? 

Bu, ülkeden ülkeye değişir. Örneğin Kanada’da az buçuk okur kitlesi olan bir roman yazarıysanız geçiminizi sadece yazarlıkla sağlayabilirsiniz. Ancak Türkiye’de maddi olarak güçlü olmak isteyen herkesin edebiyattan koşar adım uzaklaşıp daha çok para eden sanatlara yönelmesini tavsiye ederiz.

Yorum yapın