Hediye Vermenin İş Hayatında ve Sosyal Hayattaki Önemi

İnsanlar, yüzyıllardır birbirlerine hediye verip dururlar. Erkek, kadınına sevgisini işaret etmek için. Çocuk annesine ona şükranlarını sunmak için. Ve şirketler de birbirlerine bir ”janti” eylem olarak hediye edip dururlar. Peki ya sadece insanlar mı? Elbette hayır. Evlerimizde beslediğimiz kediler bile buldukları kuş tüylerini getirip önümüze sererler. Köpekler, toprak altında tuttuğu kemikleri yerinden çıkarıp bize hediye olarak takdim ederler.

Demek ki hediye vermek, artık oyun oynamak gibi tüm tabiatın içine sinmiş genetik bir alışkanlık, içgüdüsel bir hoşluktur. Aradan çıkan birkaç sivri dilli marjinal ses dışında kimse neden birbirimize hediye verdiğimizi, neden hediye almaktan hoşnutluk duyduğumuzu sorgulamazlar. Zaten dünyada yeteri kadar az sayıda bir şey varken, bir de hediye alıp vermek gibi kökleşmiş bir güzelliği sorgulamak, sadece saçma bir girişim olurdu zaten.

Hediye vermek, aynı zamanda salt bir güzellik unsuru olarak belirmez karşımızda. Bununla birlikte doğru zaman ve doğru yer ilkesine bağlı kalarak son derece önemli şeylerin de önünü verdiğimiz hediyelerle açabiliriz.

İş hayatında verilen bir hediye, anlaşmazlıkları çözer, şirketler arasındaki kırgınların giderilmesinde önemli rol oynar. Bununla beraber kilitlenmiş, çözülemeyecek gibi iç ve dış işlerde de verilmesi akıl edinen bir hediye, birçok kilit noktaya açıklık getirmiş olur.

Sosyal hayatımızda ise hediyeler ile kırık kalpleri onarabilir ve ulaşmak istediğimiz duygusal hedeflere kestirmeden ulaşabiliriz. Demek ki , hem iş hayatının ciddi atmosferinde, hem de duygusal hayatlarımızın çalkantılı alanlarında hediye alıp vermek hoş bir esinti olduğu kadar aynı zamanda bizi başarıya ve mutluluğa götüren birincil dereceden önemli bir element.

Bu yazımızı ikiye bölerek ayrı ayrı ele alacağımız konu başlıkları var. Hediye ritüellerinin iş hayatında ve özel hayatlarımızda ne gibi güzel sonuçlar doğurduğunu göreceğiz bu başlıklarda. Bununla birlikte neden hediye vermeliyiz sorusunun da yanıtlarını arayacağız. Son olarak bir parlak fikirler hizmeti olarak hem kurumlarda hem de özel hayatlarımızda kimlere nasıl hediyeler alacağımıza dair küçük tüyolar da vereceğiz.

Şehir Hayatında İnanılmaz Mutlu Olmanın 5 Sır Dolu Yöntemi başlıklı makalemiz hazır konumuz hediye alıp vermek gibi mutluluk verici bir hadise iken, şehir hayatında inanılmaz derece mutlu olmanın 5 müthiş yöntemini sizlerle paylaşıyor. Mutluluk bu kadar azken ona tüm gücümüzle sarılmalı ve peşinden gitmeyi bilmeliyiz. Öyle değil mi?

Hediyeler, kalplerimizden süzülüp geldikçe güzel ve anlamlıdır.

İş Hayatında Hediye Alıp Vermenin Önemi ve Nedenleri? 

 • Bilen bilir. İş hayatındaki anlaşmazlıklar, ne kadar ufak da olsa sırf şirket gururlarından ve kibirli kurum kimliklerinden dolayı öyle kolay kolay çözülmez. ”Ben ne özür dileyeceğim, karşı taraf dilesin” beklentisi, iki tarafın mutlak bir anlaşmazlıkla ve iletişimsizlikle birbirlerinden uzak durmalarına neden olur. İletişimsizliğin olduğu yerde de çözüm ve ilerleme yoktur. Küslük, insanlara bir şey katmadığı gibi şirketlere de yarar sağlamaz.

 

 • Belki ileride ortaklaşarak daha güçlü hale gelecek olan şirketler, sırf inatlarından ve gururlarından dolayı bir araya gelmez. Ancak şirketlerin ve kurumsal bireylerin birbirlerine iş kapsamında hediyeler vermesi buzları çözer ve şirketlerin yakın ve uzak gelecekte ortaklıklar kurup piyasa içinde daha güçlü ve daha dinamik bir şekilde kalkınmalarını sağlar.

 

 • Bunun dışında ”eşantiyon” diye bir tabir vardır. Kurumların, tüm sektör içi bağlantılı yerlere ürettiği iş alanlarına dair hediyeleri, kapılarına kadar bırakmasının önemi büyüktür. Bunu zaten faydalar kısmında ele alacağız. Ancak şunu bilin ki örneğin siz yazılı basım alanında dergi üretiminde bulunan bir kuruluşsunuz. O dergilerden örnekleri civar esnaflara dağıtmak, sizin için de arada gelişecek dostane duygular için de son derece ehemmiyetlidir.

Zengin ve Rahat Yaşam mı, Mutlu Yaşam Mı? başlıklı makalemizde sorduğumuz soru bugün halen geçerliliğini korumakta. Zengin bir yaşam mı yoksa hediyelerle dolu mutlu bir yaşam mı sorusuna yanıt aramakta geç kalmadınız. Yazımız sizin için yazıldığı yerde okuyan gözleri beklemeye devam ediyor.

 

İş dünyasında hediye vermek birçok anlaşmazlığı nihayete erdirir.

Sosyal Hayatta Hediye Alıp Vermenin Önemi ve Nedenleri? 

 • Bazen verilen bir çiçek, dille kurulan cümlelerden çok daha derin ve kolaydır. Türkiye’de yaşayan insanlar olarak hala bir miktar terbiyeden geçtiğimiz için utangaç ve yanakları kolay kızaran bir insanız. Bazen bir kadına ”seni seviyorum” diyebilmenin yolu ona kırmızı bir gül vermekten geçer. Bunu pragmatik açıdan değerlendirdiğimiz yararlar kısmında yine değineceğiz.

 

 • Hediye almak, salt mutlu etmek değil aynı zamanda şaşırtmaktır. Günümüz internet çağında ise birini şaşırtmak ne kadar zordur, artık herkes biliyor. Zira insanlar gün be gün izleyerek, görerek, araştırarak her şeyi bilmenin eşiğine gelmiş durumdalar. Ancak bilmedikleri bir şey var. O da sizin onları ”sürpriz bir hediye” ile önce şaşırtıp sonra mutlu edeceğidir. Mutluluğun ve tatlı tatlı şaşırmanın pek de mümkün olmadığı günümüzde birbirimize hediye alıp vermenin inceliği, az bulunur surette hala bir umut ışığı olarak gönlümüzde ve hediye paketlerimizde saklı bir vaziyette duruyor.

 

Çok Ama Rutin Çalışmak Mı Az Ama Yaratıcı Çalışmak Mı? adlı makalemizi okuduğunuzda sizi hangi tür çalışmanın mutlu edeceğini göreceksiniz. İnsanın istediği şekilde ve saatlerde çalışmayı seçmesi, kendisine verdiği en güzel ve en değerli hediye olsa gerek.

 

İş Hayatında Hediye Alıp Vermenin Yararları Nelerdir? 

 • Bir hediye vermek, sadece şıklık ve güzel hareket olarak değerlendirilemez iş dünyasında. İş dünyasında zamanında yüze yerleştirilen bir tebessüm bile stratejik olabilmektedir. Yine aynı şekilde somurtuk ifadeli bir yüz, her şeyin başlamadan bitmesine neden olabilir.

 

 • Bu nedenle seçeceğiniz ve göndereceğiniz hediye kısa yoldan birçok anlama gelmektedir. Bunlardan birincisi, eğer yeni bir kurum iseniz, göndereceğiz bir hediye ile ”ben buradayım” demiş olursunuz. Kendinizi tanıtmanın ve ben de varım demenin en iyi yolu bir hediye yollamaktır. Böylece hediyeyi gören kişi, artık sizden ve kurumsal varlığınızdan haberdar olacaktır.

 

 • Eğer küs bir şirkete bir hediye gönderirseniz bu da tatlı bir barışma hediyesi olacaktır.

Bol sürprizli ve soru işaretli bir hediye!

Sosyal Hayatta Hediye Alıp Vermenin Yararları Nelerdir? 

 • En iyi özür dileme şekli bir hediye göndermektir. Böylece barışmak için karşı tarafın adım atmasını ya da bayramın gelmesini beklememiş olursunuz.

 

 • Duyguların en doğrudan ve güzel tercümesi hediyeler yoluyla verilir. Bu da bizi birçok sözel yükten ve utangaçlıktan kurtarır.

 

 • Birini mutlu etmek, şaşırtmak, onu içine düştüğü zor durumlardan en azından zihinsel olarak çıkarmak istiyorsanız ona kendi belirlediğiniz ve seçtiğiniz bir hediyeyi verin. Bu hediyelerin nasıl seçileceğini yine bizden öğrenebilirsiniz.

 

Kimlere Nasıl Hediyeler Verebilirim? 

 • Artık 2017 yılına girmek üzereyiz. Bu bağlamda özgün ve farklı olmak bir tarz değil zorunluluktur. Seçeceğiniz hediyeler de şahsına münhasır olmalı ve karşı tarafı evvela şaşırtıp sonra mutlu etmeli.

 

 • Hediyeleri seçmek yerine kendiniz yapmak yoluna da gidebilirsiniz. Bunun için internette birkaç saatlik sörf yapmak yeterli olacaktır. Biraz hayal gücünüz ve el beceriniz varsa sevdiklerinize ve iş yaptığınız insanlara kendi ellerinizle yaptığınız el emeği göz nuru hediyeler vererek onları iki kat şaşırtıp mutlu edebilirsiniz.

Yorum yapın