Hediyelik Eşya Toptancılığı Yapmak Karlı Mı?

Herkese merhaba. Bu yazımızda bir başka toptancılık işinin tüm inceliklerini ve ayrıntılarını hep birlikte öğrenip göstereceğiz. Hediyelik eşya toptancılığı yapmak karlı mıdır sorusunun cevabını ararken aynı zamanda bu iş için gerekli sermayenin ortalama bir rakamla ne kadar olabileceğini konuşacağınız. Aynı zamanda işin niteliklerini de aktarıp akıllardaki tüm soru işaretlerini minimum düzeye indireceğiz.

Öncelikli olarak hediyelik eşya toptancılığı işini tam olarak kavramak ve uygulamak için hediyelik eşyadan ne kastettiğimizi, hangi eşyaların hediyelik lansmanına sokulabileceğini konuşmamız gerek. Öyle ya hediye var, hediye var. 21. yüzyıl ile birlikte hediye algısında da bir değişme, bir gelişme, bir farklılaşma göze çarpmakta. Şimdi öncelikli olarak hediyelik eşya toptancılığı yapmak isteyenlerin ve yapacakların hangi tür eşyaları toptan alıp gerekli mağazalara satabileceğini gösterelim.

gift photo

Hediyelik Eşyalar Nelerdir?

  • İlk akla gelen hiç kuşkusuz çiçektir. Annemize, sevgilimize, sevgili olmak istediğimiz kız arkadaşlara hediye denilince hemen çiçek vermek isteriz. Çiçek, risksiz bir hediyedir. Ancak sadece hediye eden ve alan kişi için. Bir toptancı için ise maalesef çiçek alıp satmak pek mümkünatı olmayan bir girişim olarak kalacaktır. Zira, çiçekler de tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi yaşayan canlı varlıklardır. Bu nedenle toptancılık pazarında, onun alımı, korunması ve nitekim son perde olarak satılması son derece zordur. Eğer alınan çiçekleri doğru ve sağlıklı bir şekilde muhafaza edemezseniz çok geçmeden toptan aldığınız tüm çiçekleri satamadan çürütmüş ve işlevsiz hale getirmiş olursunuz. Bu nedenle hediyelik eşya toptancılarının her ne kadar çokça revaçta olsa da çiçek ve benzeri bitki türlerinden uzak durmasını tavsiye ederiz. Geçmişte onlarca çiçek alıp bunun toptancılığını üstlenen birçok firmadan bu açıdan mali ve maddi açıdan epey zora girdikleri görülmüştür. Siz, bu hataya düşmeyin ve başka ürünlere yön verin. Bunları aşağıda sıralamaya devam edeceğiz.

gift photo

  • Fincan, tepsi, fincan altlığı gibi ürünler: Gençler arasında oldukça yaygın olan bir ”hediyeleşme” biçimidir birbirine fincan alıp vermek. Bunu hediye ilan eden ise fincanların üstüne eklenen görseller ve yazılardır. En bilineni ve hemen her yerde satılan fincan çeşitleri ise kalpli ve seni seviyorum’lu olan fincanlardır. Siz de bu işin toptancısı olarak bu tür ürünlerden elinizde bolca bulundurmalısınız. Peynir ekmek gibi gidiyor tabirinin nasıl da gerçekleştiğini göreceksiniz. Bu fincanlar hem kahve – çay içmeye yararken hem de oluşturdukları görsel estetik sayesinde çokça kabul edilmekte ve alınmaktadır. Uzun bir süre daha da alınacak gibi görünmekte.
  • Kalem ve defter setleri: Bir zamanlar birbirine parfüm hediye etmek modaydı. Kız olsun erkek olsun, anne olsun, kardeş olsun herkese parfüm hediye edilirdi. Ancak bunun modası geçti. Çünkü söz konusu seçilen parfümün karşı taraftan beğenilmeme ihtimali söz konusu. Sırf hediye diye de insan aylar boyunca sevmediği bir kokuyu üstünde taşımak istememekte. Pek tabi haklı olarak. Bu nedenle parfümün yerini özel deri ciltleri ve tasarımlarıyla ajandalarıyla ve yanında renk uyumuyla defteri destekleyen kalemler satılmaktadır. Maliyeti ucuz ve alım değeri yüksek olduğu için toptancılar bu kombinasyonları da ihmal etmemelidir.
  • Peluş oyuncaklar: Oyuncak ayı, köpek ve maymun gibi sayısız sevimli hayvanın sevimli yüz ifadeleri ve özellikle kış aylarında (malum önümüz kış) içleri ısıtan sıcacık tüysü yapılarıyla hediyelik eşya piyasasında bu türden hayvanların peluş oyuncakları epey revaçtadır. Toptancılara tavsiyemiz, her cebe ve bütçeye uygun büyüklükte oyuncakları temin etmeleri ve irtibatta olunan mağazalara dağıtılmalarıdır. Bugün en küçük oyuncağın mimimum fiyatı 30 liradır. Oyuncaklar büyüdükçe, sevimli dostlarımız hacim ve ebat kazandıkça fiyat da aynı oranda artmaktadır. Bir toptancının ise dikkate alması gereken yegane unsur, her bütçeye, her zevke uygun ürünleri temin edip dağıtım bölgelerine sevk etmektir. Böylelikle hem potansiyel müşterilerinizin yüzü güler, hem de daha steril ve hızlı biçimde kazanmış olursunuz.
  • Hediye denilince akla ilk gelen hiç şüphesiz erkekten kadına, kadından erkeğe alınan hediyelerdir. Ama işinizi iyi yapan bir toptancı olmak istiyorsanız, her durumu her ölçeği göz önünde bulundurmalı ve ayrıntıları takip ederek pazar payınızı genişletmenizi bilmelisiniz. Bu nedenle erkeklerin de erkeklere ve arkadaşlarına hediye alacağı durumların var olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle tabaka, tavla seti, tespih gibi ülkemizin geleneksel iklimini de yaşatan ve görür görmez bir erkeğin bir erkeğe hediye almasını kolaylaştıracak ürünlerin de toptancılığını yapmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Gece lambaları: Bu lambaların birçok işlevi vardır. Artık lamba denilince sırf bulunulan ortamı aydınlatmak adına kullanılan basit gereçlerden söz etmemiz mümkün değildir. Her renkte lambalar hediye edilebilirliği gibi aynı zamanda romantik projeksiyonlu, kırmızı ve kalp saçan özel tasarımlı lambalar da yavaş yavaş pazarın içinde alıcı bulmaya başlamıştır. Bu nedenle daha fazla kazanmak isteyen her toptancı gibi bu ürünlerin de teminini sağlamalı ve talep eden mağazalara servis etmelisiniz.
  • Pek tabi çocukları, çocuklarımızı unutmamalı. Bir annenin, bir babanın çocuğuna o büyüyene kadar kaç çeşit hediye aldığını hesaplamak istesek başaramayız herhalde. Bu nedenle hediyelik eşya piyasasında çocuklar doğrudan alıcı ya da tüketici olmasa da onların aileleri ve velileri hediyelik eşya satan dükkanlar ile veliler arasında bir köprü vazifesi görür. Çocukların kullanabileceği ve içinde kanserojen madde barındırmayan / plastik olmayan hediyelerin toptancılığını yapmanız size epey miktarda kazandıracaktır. Diyebiliriz ki hediyelik eşya toptancılığının büyük ölçeğini kadınlara alınan hediyeler alırken hatırı sayılır bir diğer kısmını da çocuklara alınan oyuncaklar almaktadır. Oyuncak piyasası ise bambaşka bir alandır. Siz de iş bilir toptancı olarak bu oyuncaklardan en çok hangisinin popüler ve tamamen zararsız olduğunu keşfedip onları piyasanın içine sürmelisiniz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Tekstil Toptancılığı Yaparak Para Kazanmak - Röportaj

Hediyelik Eşya Toptancılığı Yapmak Karlı Mıdır?

Evet oldukça karlıdır. Yeter ki piyasanın kurallarına uyulsun ve her zaman araştırmacı ruh ile iş yapılsın. Ne demek araştırmacı ruh? Şu demektir ki, piyasayı adım adım izlemek, ne alınıyor, ne alınmıyor analizlerini aydan aya periyodik olarak yapmak… Bunun dışında bir çocuğun, bir kadının, bir erkeğin yaşları, kültürleri ve sosyal mevkileri göz önünde bulundurularak hangi hediyeyi almaktan ve vermekten hoşlandığını tespit etmek gerekir. Bunu da hem doğrudan hayatın içinde gözlemlerle hem de medya araçlarının doğru kullanımıyla tespit etmek gerekir.

Sallapati iş yapmak, piyasanın hassas dengelerinde, özellikle toptancılık gibi genel geçer ve zor bir iş alanında yapmak işinizi de sermayenizi de riske atmak demek olacaktır. Ancak tüm kurallara uyar, araştırmanızı ve dağıtım ağını profesyonel bir şekilde randımanlı ve işler hale getirirseniz hediyelik eşya toptancılığı yaparak tahmin ettiğinizden çok daha fazla kar elde edeceksiniz demektir.

Hediyelik Eşya Toptancılığı İçin Gereken Sermaye Ortalama Ne Kadardır?

Bu işin toptancılığını yapacağınız için elinizde bulundurmanız gereken sermaye, hediyelik eşya satan dükkanların sermayesinden bir kıt daha fazla olmalıdır. Ortalama sermaye aralığınız 20.000 lira ile başlayıp dağıtım ağınıza göre 50 bin liraya çıkabilir. Unutulmamalıdır ki bir işten, hele ki o iş toptancılık işiyse, ne kadar fazla kar elde edilmek isteniyorsa yola o oranda sermaye ile çıkılmalıdır.

Herkesin hoşa gideceği hediyeler alacağı güzel günler dileriz.

Yorum yapın