Helikopter Pilotu Olmak İsteyenlere

Çocukluğundan bu yana pilot olmak isteyenler var aranızda biliyoruz. Bu istek sadece uçaklarla sınırlı değil onu da biliyoruz. Zira halihazırda helikopter farklı yapıları ve pervaneli sistemleriyle ayrı bir merak, ayrı bir iş uğraşı. Küçüklüğümüzde de genelde uçaklı değil helikopterli oyuncaklar almamız ve onlarla oynamamız da işin başka bir gerçeği.

Peki helikopter pilotu olmak çocukluk hayallerinde kalacak uç bir istek, asla yerine getirelemeyecek gerçek üstü bir arzu mu? Eğer öyle olsaydı bugün helikopter pilotluğu yapan arkadaşlar sizin bizim gibi etten kemikten insan olmazlar, bilakis robot olurlardı. Demek ki helikopter olmak mümkün.

Peki ama nasıl? Evvela diyebiliriz ki sanıldığı kadar zor değil. Biz işin önce iyi ve keyifli yanlarından bahsedelim hem. İşin karizması apayrı bir boyut. Yeri ve zamanı geldi mi az biraz lüks bir araba süren adamların bile cakasından geçilmediği bir dünyada yaşıyoruz. Ve düşünün ki siz helikopter pilotusunuz. Bu elbette ki büyük bir karizma sebebi. Bir helikopterin tüm teknik detaylarını bilmek, onu uçurmak, istediğin yere indirebilmek. Herhalde rock starlarına ve Hollywood yıldızlarına özgü bir ego patlatması yaşatır insana.

Meslekler, toplumsal kodlardır ve insanın geleceğini belirler. Bunu sadece verdiği maaş ile değil toplumsal statülerle de yapar. O nedenle ”beni ne doktorlar, ne mühendisler istedi de ben varmadım” onlara repliği bu toplumun içlerine kadar sinmiştir. Düşünün ki bir kız isteme törenindeyiz. Hayatınızın en heyecanlı ve telaşlı anı. Ama sizde sıfır telaş. Çünkü mesleğin ne evladım diye sorulunca pat diye yapıştırıyorsunuz cevabı.

”Ben helikopter pilotuyum.”

İşte her şeyin bittiği ve maçın sizin lehinize sonuçlandığı an. Kim kızını bir helikopter pilotuna vermek istemez. Belki burada tek soru işareti olabilir. Tehlikeli değil mi? Riskli bir meslek değil mi? Bunu da çok rahat bir şekilde önce kendi kafanızda sonra toplum huzurunda geri püskürtebilirsiniz. Çünkü yapılan birçok araştırmaya göre istatistiki olarak hava taşımacılığı ve her türden uçuşlar, kara yollarından bile risksiz.

O konuda da bir sıkıntınız olmamalı. İnsanlar sadece en hızlı olduğu için değil aynı zamanda en güvenlisi olduğu için genelde uçakları ve helikopterleri tercih ediyorlar.

Peki helikopter pilotu olmak için tam olarak ne gerekiyor? Şimdi teknik konulara geçiyoruz ve herkesin anlayabileceği şekilde helikopter pilotu olmak isteyenlerin adım adım izleyeceği yolları gözler önüne seriyoruz.

Türkiye’nin ilk kadın pilotu. Bu fotoğrafa baktığımızda iki açıdan gururlanmalıyız. Bir o kadar gelişkin bir seviyedeyiz ki uçuş konusunda, artık kadın pilotlarımız bile var. Bir ikincisi ise helikopter pilotu hep erteleyenler ve bunu bir hayalden ibaret sananlar için. Çünkü bir kadın pilotumuz bile olduğuna göre, bu yeteri kadar azim ve istekle elde edilecek bir mevki. Bunu başarmak için önce inanmalı sonra nihai zafere erişmek için çok çalışmalıyız.

PİLOTLUK MESLEĞİ adında yazımızı okuduktan sonra pilotluk mesleğinin tam olarak neleri içerdiğini, bilmek isteyeceğiniz her şeyi görebilecek ve okuyabileceksiniz. Birçoğumuz için meraklıları hariç uçuş dünyası çeşitli simgelerle ve gizlerle dolu. Bu yazıyı okuduktan sonra pilotluk mesleğini biraz daha iyi anlayabilir ve bu yönde bir merakları olan genç arkadaşları bu mesleğe yönlendirebiliriz. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz.

Helikopter Pilotu Olmak İçin Gerekenler 

Hedefiniz birincil derecede pilot lisansı almak olacaktır. Bunun için özel ve devlete bağlı kurumlar var. Tam olarak nereden ve nasıl başvuracağınızı ise belediyelerinizin internet sitelerinden ya da konuyla alakalı olan sitelerden temin edebilirsiniz.

Burada sayfalarca yazmamız gerek aksi takdirde. Bunun yerine sizi o kurslarda nelerin beklediğini yazacağız. Tam olarak hangi aşamalardan geçtikten sonra pilot lisansını alabilir ve profesyonel bir helikopter pilotu olarak işe başlayacağınızı söyleyeceğiz.

Önce yerine getirmeniz gereken bir şey var. O da sağlık raporu. Sağlık raporu sizi ve vücudunuzu inceliyor. Sadece gözlerle ile sınırlı değil. Sinir sisteminize kadar inceleniyor ve tatbik ediliyorsunuz. Bununla birlikte psikolojiniz de tatbik ediliyor. Herhangi bir helikopter arızasında varsa yolcularınız yoksa kendiniz ve yardımcı pilotunuz için en doğru kararları en hızlı ve en sağlıklı şekilde alıp almayacağınızı ölçmek için bir dizi testlerden geçeceksiniz.

Ancak buradan alacağınız ”helikopter pilotluğu yapmaya elverişli” raporunu aldıktan sonra başvurabilirsiniz.

Daha sonra teorik derslere gireceksiniz. Bildiğiniz lise talebesi ya da üniversite öğrencisi gibi bir dizi dersleri haftalık ders programlarında alacaksınız. Bu dersler hem helikopterin en küçük yapı taşına kadar anlatılan madde mekanik ağırlıklı dersler olacak. Hem genel kültür. Hem de psikoloji dersi. Gerekli durumlarda gerekli kararları daha rahat bir kafayla almanız için.

Daha sonra bir dizi sınavlardan geçeceksiniz. O sınavları verdikten sonra yavaş yavaş dersler de eğlenceli bir hal almaya başlayacak. Nasıl mı? Tam olarak şöyle.

Uçuş eğitimine başlayacaksınız. Bazen simülasyon ortamda helikopter süreceksiniz. Bazen de gerçek ortamda gerçek helikopterle. Tıpkı ehliyet kurslarında iki direksiyonlu araba sürmek gibi. Ama tek farkla. Karada değil havada.

Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Gerçekten bazı insanlar ne kadar bilse de heyecandan yapamıyor. Heyecanlanmayın ya da en azından heyecanınıza yenik düşmeyin. Eğitmeninizi can kulağıyla dinleyin.

Daha sonra uçuş tecrübesi kısmı başlıyor. Yani sizi öyle hemen sahaya, meslek dallarına ve iş kurumlarına bırakmıyorlar. Sonuçta tam olarak pekiştirilip tam manasıyla yapılması gereken bir iş bu. O nedenle yeterli tecrübeyi edinmeden sınavlarda ne kadar başarılı olsanız da hemen lisansı alamıyorsunuz.

Sonra son evre başlıyor ve bitiyor. Kontrol pilotu aracılığıyla ve onun gözetiminde son bir uçuşa çıkıyorsunuz. Eğer gereklerini yaptıysanız gerekli puanı aldıysanız lisansınız indiğinizde sizi bekliyor oluyor. Şimdiden hayırlı olsun.

Helikopter pilotu olmak her kula nasip olmaz. Umarım ve dilerim ki şu yazımızdan sonra içlerinde bu aşkı ve tutkuyu taşıyan sevgili parlak fikirler okurları gereken başvuruları yaparlar. Bir insanın içinde varsa uçma arzusu, bunu sonuna kadar taşıyıp yaşamalı. Şu yazıyı yazarken bile öyle heveslendim öyle imrendim ki…

Yurt dışından Pilotluk Linsansı Alıp Uluslararası Pilot Olmak adlı makalemizi de buraya bırakıyoruz. Yurt dışından pilotluk lisansı alıp uluslararası pilot olmanın avantajları, maaşları nelerdir? Bununla birlikte uluslararası pilot olmak için yapılması gerekenlerin adım adım anlatıldığı yazımız parlak fikirler farkıyla sadece burada.

Helikopter Pilotluğunun İş İmkanları 

Siz hiç işsiz bir pilot gördünüz mü? Ben görmedim. Hani şöyle bir cevap duymamıştır hiçbir kul kulağı: ”Pilotum, sürecek helikopter arıyorum.”

Kimsenin şahsi helikopteri olmayacağına göre her zaman için helikopter pilotları kadroludur. Bu nedenle açıkta kalmazlar. Özel bir mesleğin özel imkanlarından yararlanmış olurlar böylece. O nedenle gözünüz geride kalmasın.

Helikopter Pilotu Maaşları 

Bu, tamamen devlete mi yoksa özel bir şirkete mi çalışacağınıza göre değişmektedir. Ama en az 10 bin lira maaşınızın olacağını bilin. Kimi yerlerde bu rakam 12 bin liraya çıkarken kimi yerlerde 15 bin lira olup tavan yapıyor.

Uçuş keyfinizin yanı sıra alacağınız ücret de sizi mutlu edecektir.

“Helikopter Pilotu Olmak İsteyenlere” üzerine 4 yorum

 1. Selamun Aleyküm abi ben Helikopter pilot olmak istiyorum Üniversite şart mı okumak 17 yaşımı bitirdim başvurmak istiyorum çok istiyorum helikopter pilotu olmayı ne yapacağım nereden başvuracağım yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 2. Benim yorumdan çok bir sorum olacak bu güne bir hastalık geçirmedin sadece kolum kırıldığı için ameliyat oldum sağlıklıyım 18 yaşını doldurunca alabilir miyim Ve bunun maliyeti ne olur 80-100 bin türk lirası bütçem var ve toplam süre ne kadar olur ve ingilizce ne kadar bilmeliyim şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 3. Size bir sorum olacak ben dışarıdan lisesi okuyorum dışarı da lise okuyan yada mezun olanlar olabilir mi pilot helikopter pilotu askeri pilot

  Cevapla
  • Evet , lise ve dengi okullardan mevzun olanlar ve gerekli şartları sağlayanlar PPL H lisansına başvurabiliyor.

   Cevapla

Yorum yapın