Hiç link almadan nasıl Google’da ilk sayfaya çıkıyorum!

Merhaba arkadaşlar; bazılarınız bu yazımızın başlığını fake zannedip biz tahmin edebiliyorum. Lakin tüm samimiyetimle ve içtenliğimle sizlere yemin ederim bu başlıktaki dediğimi başardım ve neredeyse her yazdığımda başarıyorum. Elbette bu tezimi doğrulamak ve sizlere kanıtlamak için “yemin delilinden” daha güçlü delillerim var :). Şimdi benimle beri gelin, sizinle evraklarla konuşacağım.

1) Daha dün bir telefon aldım ve ahanda şu değer kaybını tahsil etmek ile ilgili  makaleme reklam vermek isteyen biriyle telefonda konuştum. Adam şaşkın ve hararetli bir şekilde soruyordu: “Hocam sen bu makaleyi Google’da ilk sıraya çıkarmak için kaç bin TL ödedin, hangi haber kanallarıyla anlaştın….

Benim cevabım ise gayet netti “Hiç link almadım“. 

Bunu diyince adam telefonda 10 saniye duraksadı. Sesizlik oldu. Ne diyeceğini bilemedi heralde 🙂

“Değer kaybı tahsili ve avukatlık ile ilgili” sektörde ne kadar rekabet olduğunu bilenler bilir. Bankacılıktan sonra bu sektörlede rekabet bu kadar koyu zaten Buradaki rekabet öyle bir noktaya varmış durumdaki 120 000’e yakın avukat av.tr uzantılı sitesinde muhakkak bu konuya yer verir. Her biri de sitesine onlarca gazeteden link alırlar, kalın kalın hukuk kitaplarını sitelerine geçirirler. Yemeyip içmeyip kanalizasyon borusu döşer gibi sitelerine link inşa ederler. Tüm bunlara rağmen ve ironik bir şekilde parlakfikirler’in konusu hukuk bile olmamasına rağmen Google amca beni seçti. 2 senedir bu değer kaybı geri almak ile ilgili bu makalem ya 1. sırada ya da 2. sırada (CNN ile kapışıyorum, bazen beni geçiyor kerata ehehehe). Peki Google 120 000 kallavi, zeki avukat arasından neden beni seçti? (neden sorusunu birazdan cevaplayacağım) (bu arada evet ben de avukatım)

2) Şimdi ise henüz 10 gün evvel yazdığım makalemden bahsedeceğim.

Dropshipping yapmakla ilgili olan bu makalem sitemde henüz sadece 1 adet dropshipping makalesi olmasına ve Sayın Ekim Nazım Kaya üstadın bile rekabet ettiği kıyasıya rekabetin döndüğü bir sektörle alakalı olmasına rağmen; “Shopify ile dropshipping yapmak” kelimelerinde link almaksızın ilk sayfaya ilk 3’e yerleşti. Dün baktığımda beni Ekim Nazım Kaya gibi bir üstadın bile üstüne çıkardığını gördüm.

3) parlakfikirler.org sitesindeki hangi makalenin başlığını alıp Google’da aratırsanız aratın muhakkak ilk 5’de yer aldığını göreceksiniz. Bu sitede toplamda 1450 yayınlanmış makale var. Hepsini tek tek burada anlatacak değilim.

————————————-

“Peki Google bu makalelerde neden senin makaleni seçiyor; kimsin lan sen?” sorusunun cevabını vereceğim şimdi size. Sıkı durun kahvenizden ya da çayınızdan bir yudum çekin ve arkanıza yaslanın.

Arkadaşlar ben seçilmiş kişi falan değilim. Sadece ama sadece kullanıcı ile empati yapabilen ve Google’ın semantik algılama prensiplerine çok iyi vakıf olan bir arama motoru optimizasyoncusuyum. Yani zannettiğiniz gibi Google’dan torpilli değilim. Tanıdık bir Google mühendisini araya sokup Google sıralamalarına fesat karıştırmadım. 🙂 Müftülükten bir tanıdığım yok, bakanlıkta adamım yok, Amerika ile sıkı ilişkilerim de yok, örgüt üyesi falan da değiliz ehehehe 🙂

Empati olayına detaylı değinmek istemiyorum. Sizde varsa vardır yoksa geçmiş olsun. Empati yeteneği kim ne derse desin maalesef sonradan geliştirilebilir birşey değil. Yani eğer ki empati yeteneğiniz hiç yoksa çok da şey etmeyip bu işlerden uzak durun.

1) Google semantik arama motoru optimizasyonu prensipleri (SEMANTİK SEO PRENSİPLERİ) neler?

  1. Hedeflediğiniz tek bir anahtar kelimeyi merkez olarak düşünürsek bu merkezin etrafında dans etmektir.
  2. Sırasıyla bu merkezdeki anahtar kelilemeye en yakın olanlarından en uzak olanlarına yeteri kadar kısa açıklamalar yaparak değinmek.
  3. Asla ama asla kasıntı olmamaktır. 1 trilyon dolarlık Google bu kasıntılığı sezdiği anda piminizi çekip sizin kaleminizi kırar! Bir anahtar kelimeyi hedefliyorsunuz diye o kelimeyi 86 milyon defa tekrar etmemek aksine o kelimeye ok çıkaracak kelimlere ve konulara değinmek! Kendinizi TABU oyunundaymış gibi düşünmelisiniz.
  4. Doğrusal ve sistematik içerikler üretmektense dairesel içerik üretmelisiniz ki Google bu dairenin merkezindeki kelimeyi görüp sizi ilk sıraya yerleştirebilsin!
  5. Nette benzer konuda içerik üretenlerin tüm yazılarını okuyup hiçbir yere not almadan sadece zihninizde kalanlar ile kendi bilgilerinizle bu eski bilgileri harmanlamanız gerekli. Bu harmanlama işlemi “yaratıcı” olmalı. Öyle ki Google robotu sitenize geldiğinde “vay be, adama bak gene yardırdmış” demeli.
  6. Kullanıcıyı doyurmak ve en önemlisi aradığı konuda tatmin olmak için başkaca sitelere gitmemesi gerekli. Aradığı her şeyi sizde bulmalı ve onu doyurmalısınız, onu zevkin doruklarına çıkarmalısınız, hazzı yaşatmalısınız… (niyeyse kendimi bir an kadın dergisi yazarı gibi hissettim).
  7. İçeriğiniz yeni görseller, videolar, kareografiler ile beslenmeli
  8. Kullanıcı hedeflediğiniz anahtar kelimesini öğrendikten sonra daha başka hangi anahtar kelimeleri ile sorular sorabilir?” sorusunu beyninize kazıyın!
  9. Kullanıcıyı yakasından tutup bırakmamalısınız.
  10. Google’ı bir kız arkadaş veya erkek arkadaş gibi görmelisiniz.

Evet arkadaşlar sizlere komik gelecek ama yukarıdaki zerre bilimsel olmayan prensipleri uygulayarak her defasında tek makale ile ilk sıralara yerleşiyorum. Hiç öyle bilmemne tagiyle, anahtar kelime optimizasyonuyla, “Javascript kapatıldığında navigasyon linkleri çalışıyor mu?”, “CSS, Javascript ve cookie’ler kapatıldığında tüm içerikler okunabiliyor mu” “Sitedeki feed’ler için gerekli olan bütün alanlar doldurulmuş mu?” gibi sonu gelmeyen, trilyon adet, birçoğu sahiden para ve zaman harcamaya değmeyecek gereksiz ayrıntıyla uğraşmıyorum.

He, site hızı için ufak tefek optimizasyonlar yapmıyor değilim. Ancak inanın site hızınız kötü bile olsa içeriğiniz sağlam ise yine de her halukarda ilk sayfa ilk sıranın tadını çıkarabilirsiniz! Bunu sadece ben demiyorum “powerdigitalmarketing” sitesinden Grayson Lafrenz “The Importance of Site Speed in 2018” adlı makalesinde diyor. Ki İngilizce Google’da kendileri seo ile ilgili kelimelerde ilk sıralarda çıkıyorlar. Yani düsturunu kanıtlamış bir ekip. Türkçe arama sonuçlarında ilk sırada olmak çok zor değil, sıkıysa Google İngilizce sonuçlarda ilk sıraya çıkın.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Odanızdan Yönetebileceğiniz 4 İş Fikri

Neyse konumuzu dağıtmayalım. Arkadaşlar yukarıda saydığım semantik SEO prensipleri arasında EN AMA EN ÖNEMLİSİ 8 numaralı madde. Bu maddedeki soruya daha kolay cevap verebilmeniz adına Google related yani ilgili sonuçlar kısmına odaklanmanız lazım. Orası da mı nere? Gel aşağı göstereyim:

Mesela samsun nakliyat yazınca sayfanın en aşağısında karşınıza şöyle bir şey çıkar. İşte buradan kullanıcıların ilgili anahtar kelimesini aradıktan sonra daha başkaca hangi aramaları yaptığına dair ipucu bulabilirsiniz. Bakın “ipucu” diyorum yani kesin veriler elde edemezsiniz. Sırf buradakiler ile yetinirseniz semantik SEO konusunda sınıfta kalırsınız. Aman dikkat!

semantik arama için örnek ilgili kelimeler

İkinci en önemli madde 10 numaları madde. Siz hiç bir kıza yazmaya çalışırken “Merhaba ben Muhittin, benimle yatak odasına kadar gelir misin?” diyen bir hırbo gördünüz mü? Bu Muhittin gibiler başarısız olur arkadaşlar. Zira işin kitabını, yolunu, yöntemini bilmiyorlar. Bilmedikleri gibi karşısındakini salak yerine koymaya çalışıp aldatmaya yelteniyorlar. E haliyle de başarısız oluyorlar. Google sevgili gibidir arkadaşlar. Aldatmaya, kasıntılığa,  en önemlisi aceleciliğe gelmez. Doğal, samimi ve sabırlı olmalısınız. Bunu sezdiği anda sizden uzaklaşır. Bakın parlakfikirler sitesinin footer kısmında yani en altında neden “We love Google” yazıyor zannediyorsunuz 🙂

2) Semantik Seo’nun diğer faydası:

Google kullanıcının sorabileceği bazı sorulara içeriğinizde kısa, öz, net cevaplar vermeniz durumunda sizin içeriğinizi aşağıdaki görseldeki gibi doğrudan ilk sıraya alır. Bakın içeriğinizi diyorum. Bu çok önemli ve ender görülebilen bir şey. Zira bu durum Google’ın içeriğinize bizzat kefil olduğu anlamına gelir ve sanki Google’dan link almışsınız gibi torpilli olmanıza vesile olur.

3) Arkadaşlar ben size bunları niye yazdım?

Yıl olmuş  2018 hala Google Türkçe arama motoru sonuçlarında keyword kasmak için aynı kelimeyi 350 kelimelik kıytırık makalesinde 200 milyon defa yazan zekiler görüyorum. Arkadaşlar yapmayın etmeyin, gözünüzü seveyim. İşe yaramıyor. Hayır işe yaramadığı gibi bir de komik duruma düşüyorusunuz ve arama sonuçlarında da gerilere düşüyorsunuz. Onca bilgi birikiminizi kasıntılığınız yüzünden heba ediyorsunuz. Biz de toplum olarak bir türlü nette kaliteli içeriğe ulaşamıyoruz. Garibim Google bazı kelimlerde bu tarz kasıtı içerikleri bile ilk sıraya yerleştirmek zorunda kalmış çünkü bazı sektörlerde herkes kasıntı içerik üretiyor. Garibim Google kaliteli içerik bulamadığından kasıntılar arasında en az kasıntı olanları seçmek zorunda kalmış… Halbuki aralarından bir tanesi doğal içerik üretse kıyamete kadar ilk sırada olacak ama farkıda değiller…

4) Hangi sitelerin link alması doğaldır?

Bu link işini biraz da doğallık persektifinden inceleyeceğim. Sevgili okur zannediyor musunuz ki bir nakliyecinin başka bir nakliyeciye link vermesi veyahut bir kuaförün başka bir kuaföre link vermesi sık rastlanan ve doğal bir şeydir? Öyle bir dünya yok dostlar. Kimse kimseye menfaati olmadığı sürece günahını vermez. Meşhur bir hukuk tabiriyle “hayatın olağan akışı içerisinde” rakip insanlar birbirine sık sık iş paslaşmazlar, paslasalar bile link vermezler. Yani böyle bir şeyin olması için ya para vermeniz ya da sizi kötülemeleri gerekmektedir. Reklamın iyisi kötüsü olmaz prensibiyle kötülenmek pahasına link elde etmek de pek akıl karı değil. 1 trilyon dolarlık, dünyanın en zeki ve daha da önemlisi en yaratıcı insanlarını istihdam eden yüce Google bu basit mantıki çıkarımları yapamayacak öyle mi? Yani Google durduk yere ana sayfasından veya footerından en büyük rakibi Yahoo’ya veya Bing’e link vermenin mantık dışı bir eylem olduğunu bilmiyor öyle mi? 

Rakiplerden alınan link çok tehlikelidir arkadaşlar. Bunu unutun.

Rakipleriniz yerine mutualist ilişiki içinde olduğunuz alakalı sektörlerden, sitelerden link almalısınız.

Yani misal siz bir Mercedes iseniz lastik üreticisi Lassa’dan destek görmeniz kabul edilebilir bir şeydir.

Bir nakliyeci iseniz ev eşyaları üreten e-ticaret sitesinden link almanız kabul edilebilir bir şeydir. 

Mc Donald’s iseniz Big Mac’den değil et üreticisinin sitesinden link almanız doğal kabul edilebilir.

Tüm bunlar ise tamamiyle doğal, ekstra çaba harcamadan sitenizi spam site kategorisine sokma riskini üstlenmeden elde edebileceğiniz linklerdir. İlaveten kalıcı ve uzun vadeli bir plan dahilinde sitenize kalıcı etki yaratabilecek linklerdir.

5) Sonuç

Bayanlar baylar; 2019’a yaklaştığımız şu günlerde SEO’nun kuralları ve prensipleri fevkalade değişti. Link almak önemini yitirdi! Google arka planda ne yaptı, nasıl yaptı tam olarak bilmiyoruz ama bildiğimiz kesin bir şey varsa kaliteli bir kalemden çıkmış içeriği hiçbir SEO manipulatörü, hiçbir spamcı, hiçbir link rüşvetçisi kalıcı olarak geçemiyor, alt edemiyor. Tüm bunların arkasında kimi rivayetlere göre Machine learning var kimilerine göre ise esrarengiz kuantum bilgisayarları aracılığıyla adını bile henüz duymadığımız sistemler var. İşin bilimkurgu tarafı bizleri ilgilendirmez. Biz işimize bakmak ve yolumuza devam etmek zorundayız. Türkiye’nin en sağlam 100 blog yazarından birisi olarak belirtmek isterim ki farklı bir çağa girdik bile. Ayağınızı denk alın ve Google’ın dilimizi bizden daha iyi anladığı, dahası kişisel verilerinizi sizden daha iyi bildiği gerçeğiyle hareket edin. Bundan böyle Google’a biat edeceksiniz, İstanbul’un sefiri Google ehehe 🙂

Görüşmek üzere sağlıcakla kalın

Saygılarımla

Mehmet Görünmez

Not: Bu yazı çok değil 2.5 haftaya kadar ilk sayfanın tepelerine yerleşmiş olacaktır. İsteyenler günlük kontrol edip inceleyebilir.

“Hiç link almadan nasıl Google’da ilk sayfaya çıkıyorum!” üzerine 3 yorum

Yorum yapın