Hindistan veya Çin’de İş Kurmanın Artıları Nelerdir?

Herkese merhaba! Bu yazımız özellikle girişimciler için. Üstelik farklı ülkelerde, uzak ve kısmen yabancı topraklarda iş kurmak isteyen girişimciler için.

china photo

Bilindiği üzere Çin de Hindistan da ülke ve kültür olarak bizden epey farklı ülkeler. Her iki ülkenin kullandığı dilden tutun da, yemek yeme alışkanlıklarına kadar birçok açıdan gözle görülür derecede büyük farklılıklar bulunuyor aramızda. Her iki ülkenin coğrafi olarak binlerce kilometre uzak olması bunu tetikleyen birinci faktör. Bu nedenle bu iki ülkeyi kısmen sınıflandırarak ve ayrı tutarak sizlere tanıtacağız daha sonra artı yönlerini vurgulayarak bu ülkelerde hangi tür işleri kurup başarı yakalayabileceğinizi sizlerle paylaşacağız.

Öyleyse başlayalım.

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Hindistan: 

Güney Asya’da bulunan epey büyük bir ülkedir. Büyük bir ülke demek, ilk artı yönünü verir. Bir ülke coğrafi olarak ne kadar büyük topraklara sahipse orada iş kurma olanağı ve iş seçenekleri otomatik olarak artar.

  • Dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine sahiptir. Bu ne demektir? Bu şu demektir ki, bir ülkenin nüfusu ne kadar fazlaysa ve o fazlalık içinde refah seviyesi ne kadar çok nüfusa sahipse ekonomisi de o derece büyük demektir. Hindistan insanlarının satın alma güçleri yüksektir ki, bugün Hindistan dünyanın en büyük on ikinci ekonomik gücü olabilmiştir. Hindistan Cumhuriyeti hakkında bilinen en yaygın yanlış bilgi ise, ülkenin tamamının fakir bir ülke olarak lanse edilmesi ve öyle kabul edilmesidir. Halbuki bu yanlıştır. Kalküta ve benzeri bölgelerde büyük bir fakirlik söz konusudur elbet. Ancak aynı durumda olan bölgeler, birçok farklı ülkede de mevcuttur. Örneğin Amerika ya da İngiltere deyince aklımıza hemen refah, büyük zenginlikler ve kalkınma gücü gelir. Ancak Amerika ve İngiltere gibi büyük ülkelerin bile fakir bölgeleri, mekanları, mahalleri mevcuttur. Bu nedenle Hindistan’da iş kurmak isteyenlerin bu tür ön yargılarla zihinlerini ve sermayelerini fazla meşgul etmemeleri gerekir. Hindistan, bugün dünyanın en büyük dördüncü satın alma paritesine sahiptir aynı zamanda. Bu bilgiyi de cebimize attıktan sonra Hindistan’da para kazanabilen bir iş kurmak için hangi işlere yönelebileceğimizi konuşmaya başlayabiliriz.

 

  • Organik Tarım Ürünleri: Hindistan sanayisi güçlü bir bölgedir. Aynı şekilde tarım alanı olarak da geniş hektarlara sahip bir bölgedir. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde de organik tarım ürünlerine artan talep artmıştır. Hem hormonlu hem de kanserojen maddelerin ortaya çıkması ile birlikte, tamamen organik beslenmeye dayalı bir tarzı benimseyen insanlar, bu yoğunluktaki bölgelerden alışveriş yapmaya başlamıştır. Hindistan için ise organik tarımın başkenti diyebiliriz. Siz de burada organik tarım ürünlerinin üretimine dayalı bir iş kurabilir hem ülke içinde hem de uluslararası alanda başarılı satışlar gerçekleştirebilirsiniz.
  • Turizm: Hindistan, hem felsefesi hem de etnik miraslarıyla her yıl milyonlarca insanı misafir eden bir turizm bölgesidir. Sırf Hinduları görmek ya da aralarına katılmak için her yıl milyonlarca insan Hindistan topraklarına gelir. Sizin bu bölgede açacağınız bir turizm acentası, başarılı olmanızı sağlayabilir. Kim bilir belki de Hindistan’a önce Türk kültürünü tanıtıp akabinde de Türkleri Hindistan’a çekebilecek yatırımlar yapabilir ve böylece çift kanatlı bir ekonomi havuzunun nimetlerinden bolca kazanarak faydalanabilirsiniz.
  • Sinema Sektörü: Amerika’nın Hollywood’u varsa Hindistan’ın da Bollywood’u var. Son yirmi yılda Hindistan, sinema sektöründe dev atılımlar yapmış ve inanılmaz geniş ölçekte kitleleri etkileyecek yenilikler sunmuştur. Bugün çekilen her 10 Hindistan filminden en az 5’i yurt dışına pazarlanmaktadır. Zamanında Hollywood yollarını arşınlayan oyuncu, yönetmen, asistan adayları şimdi aynı şekilde Hindistan sinemasının içine girmeye çalışacaktır. Bu nedenle Hindistan’da sinema alanında yatırım yapmak oldukça artı ve karlı bir iş olabilir. Böylece hem sinema gibi nadide bir sanat adına üretimler yapabilir hem de cebinizi doldurabilirsiniz.
  • Tekstil: Hindistan’ın nasıl renkli ve sınırsız bir farklılıkta giyindiğini hepimiz biliyoruz. Hindistan, tekstil konusunda dünyada nam salmış bir ülkedir. Öyle ki her eyaletinde, her mahallesinde moda olan ve o bölgenin imzasını taşıyan farklı modelde giysiler üretilmekte ve giyinmektedir. Siz de tekstil alanında yatırım yapacak bir ülke arıyorsanız, Hindistan’ı tercih etmenizde fayda olacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Çanta dükkanı açmak istiyorum-Neler önerirsiniz?

Çin: 

Uzun adıyla halk cumhuriyeti. Çin’de iş kurmanın hiç kuşkusuz ki birinci avantajı, çok fazla nüfusa sahip olmasından ileri gelir. 1 milyar 350 milyon nüfusu vardır. Bu da dünyada yaşayan her 6 kişiden 1’inin Çin’de olduğu anlamına gelir. Bir ikinci anlamı ise, potansiyel olarak çok büyük bir müşteri kitlesine açılma şansınızın olduğudur. Çin, ticaretin merkezidir bu nedenle. Ne üretirseniz üretsin, yerinizden kıpırdamadan dünya nüfusunun çoğunluğuna hizmet etmeye başlarsınız. Öyle ki, bununla da yetinmeyi uluslararası aranede boy göstermeniz de kolaylaşır. Zira ürününüzün Çin’de satılmasıyla, Yunanistan’da sarılması arasında bir hacim farkı vardır. Çok satmak, deyimi bu iki ülke arasında farklılık oluşturacaktır. Zira nüfus bolluğu, potansiyel müşteri demektir ve böyle olduğu sürece Çin’de iş yapmak her bakımdan karlı olacaktır.

Aynı zamanda Çin, sürekli olarak büyüyen ve ivme kazanan bir ekonomiye sahiptir. İhraç ettiği ürünlerin sayısı her geçen yıl artmaktadır. Piyasanın kendisine bakıldığında 2020 yılına geldiğimizde Çin’in dünyanın en büyük ekonomik güç olacağı öngörülmektedir. Bugünkü koşullarda dünyada iki büyük güç var. Biri Amerika biri Çin. Ancak Euro ile birlikte Amerikan doları pazarın içindeki serbestliğini yitirmiş ve ekonomik olarak gerilemeye başlamıştır. Çin de aynı oranda atılıma geçmiş ve Amerika ile kafa kafaya varan bir çekişmenin içine girmiştir. Ekonomisi ve geleceği bu denli parlak olan bir ülkede iş kurmak, her daim olumlu ihtimalleri beraberinde getirecektir.

Çin’de yapılabilecek ve kurulacak işleri ise şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Seyahat Acentası Açmak: Çin, Asya’nın en büyük ulaşım ağına sahip ülkesidir. Gerek karasal gerek hava alanında açacağınız bir acenta, iyi bir yatırım olacaktır. O kadar nüfuslu bir ülkede, sizin acentanızı seçecek olan milyonlarca insanın var olacağına şimdiden emin olabilirsiniz.
  • Gıda Sektörü: Özellikle ülkemizde de peşi sıra açılan Çin lokantalarını baz alırsak, orada bir Türk lokantası açmak, hayli keyifli ve bol getirisi olan bir iş olacağa benzer. Ülkemiz Çin mutfağını sevmiştir. Bütün büyük alışveriş merkezlerinde ”noddle” satılmaya başlanmıştır. Milletler arası ilişkilerde damak tadının inceliklerini yakalayabilirseniz Çin’de gıda sektöründe iş kurabilir ve kayda değer kazanımla elde edebilirsiniz.
  • Şarap: Şarap denilince akla gelen ilk isimler İspanya ve Fransa olsa da, çok geçmeden bu gerçek de değişmeye başlamıştır Yabancı şarap şirketleri, şubelerini Çin’de ve civar ülkelerde açmaya başlamıştır. Siz de bu fırsatı kaçırmadan şarap işine girebilir, Çin’de ürettiğiniz şarapları hem ülke içinde hem de yurt dışı dolaylarında satışa sunarak, ticaretin kazandıran kısmına kendinizi monte edebilirsiniz.
  • İnşaat sektörü: Dünyadaki her 6 kişiden birinin Çin’de yaşadığını söylemiştir. Bu kadar çok insanın barınmasını sağlamak ise epey zordur. Bu nedenle orada bir Türk olarak inşaat sektörüne girdiğiniz takdirde kaybetmeniz, neredeyse imkansızdır. Özellikle çevre dostu, kolay yapılan binaları tercih eden Çinliler için ev yapmak, hem keyifli bir süreç hem de bolca kazandıran bir girişim fırsatı yakalamanızı sağlayacaktır.

 

 

Yorum yapın