Home Ofis İş Kurup Para Kazanmak İsteyenlere…

Tüm dünyada olduğu gibi bizlerinde sevdiği sistemlerden biri haline gelen home ofis çalışma ortamları hem verimli hem de rahat olması ile yaygınlık kazanmaya devam ediyor. Benim bile ilgimi çeken bu uygulama aslında tamamen teknolojiden gelen bir güzellik. Günümüzde hemen her iş teknoloji ile yürüyor ve elimizin altında bir bilgisayar ve bir de internetin olması demek home ofisiniz hazır demek oluyor. Yorulmadan, işe gitmeden, erken kalkmadan, çayınızı yudumlarken, spor yaparken kısacası sosyal hayatınızı doyasıya yaşarken home ofis üzerinden de işlerinizi halledebilirsiniz. Eğer benim gibi bilgisayar temelli bir işiniz varsa emin olun home ofis sizler için ideal bir seçenek. Aynı zamanda her yere gidebilmeniz ve işinizi hayatınıza taşımanızda cabası.

Home Ofis İş Hayatı Nasıldır?

Home ofis aslında evin bir odasını ofis haline getirerek kullanmak anlamına geliyor. Bu nedenle sizlerde evinizin bir odasını gün içerisinde çalışabileceğiniz bir alan haline getirerek işlerinizi yürütebilirsiniz. Genellikle bilgisayar ve internet tabanlı işlerin yapılabildiği home ofislerde hobi diyebileceğiniz ancak para kazandığınız uğraşlarınızı da yapabilirsiniz. Ev hanımlarının evlerden yaptığı çoğu işte aslında home ofis kapsamına giriyor ve evden ofis hayatını yaşıyormuş gibi çalışmak anlamına geliyor. Home ofis çalışma hayatını daha çok makale yazarları, yazılımcılar, tasarımcılar, sosyal medya uzmanları gibi insanlar benimsiyor. Hatta home ofis sadece evlerin içinde bir oda belirlemenin de dışında kafelerde ve kısa süreli kullanılabilen mini ofislerde de hayata geçirilebiliyor.

Home ofis iş hayatında karşınıza ‘’Neden işe geç kaldın?’’ diyen patronlar pek çıkmıyor. Ofisinize ve ya gideceğiniz işe varmak için yollarda harcadığınız vakitler olmadığı gibi dört duvar dediğiniz yer sizin iş hayatınız değil ev hayatınız olabiliyor. Eskiden önemli olan dört duvar arasında oturup çalışmak gerektiği için bu ortamın illa ki iş ortamları olmaması gerektiğini düşünen home ofis taraftarları çalışmalarını yapacakları dört duvarı evleri olarak seçiyor.

 

Home Ofis Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Home ofis çalışmaya başladığınızda en seveceğiniz avantaj sabah erkenden kalkıp işe gitmemek olacaktır. Günü verimli kullanmak adına istediğiniz saat dilimini seçebileceğiniz bu çalışma alanında sabah kalkıp hazırlanmak, uykulu uykulu yollara düşmek, kahvaltısız kalmak gibi dertleriniz de olmuyor. Ofislerde olduğu gibi acele acele kahvaltı yapmak zorunda kalmadığınız bu çalışma şekli sayesinde kahvaltılarınız uzun, uyku saatleriniz uzun ve zorla kendi kendinize bakım yaparak dışarı çıkmak zorunda da değilsiniz.

Kıyafet zorunluluğu da olmayan bu çalışma şeklinde evinizin her odasını kullanabilirsiniz. İstediğiniz kıyafetleri giyebilirsiniz. İstediğiniz herkesle gün içinde görüşebilirsiniz. Canınız sıkıldığında televizyon izleyebilirsiniz. Yüksek sesli bir müzik açıp istediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. Telefonunuzla oynamak da bu iş şeklinde serbest olan durumlardan. Ne kadar güzel bir şey değil mi?

Eğer dışarıda çalışıyor olsaydınız mutlaka işe gitmek için yol masraflarına katlanmanız gerekecekti. Genellikle yol ücretinin verilmediği işlerde yol masrafları maaşınızın büyük bir kısmını yiyecek durumlardan biri olacaktı. Ancak home ofis çalışma hayatı işe giderken masraf yapmanız şurada dursun o kadar ekonomik ki cebinize kalan parayı ihtiyaçlarınıza ya da hobilerinize harcamanızı sağlıyor.

Home ofis iş yaşantısında evde olan her şeyi kontrol edebilme imkanınız da vardır. Eğer bir kadınsanız ve home ofis çalışıyorsanız evdeki yemek işlerinden temizlik işlerine ve hatta çocukların bakımına kadar pek çok işi de kolaylıkla yapabilirsiniz. Çalışan annelerden olmak ve kazanç sağlamak için seçilen home ofis yaşantısı sizlere daha pek çok fırsatı da sunuyor. Ofislerde yemek zorunda kalacağınız hazır gıdalar yerine evinizde istediğiniz yemeği yiyebiliyorsunuz. Ayrıca ofisinizde istediğiniz kişiyi davet edip ağırlayabilme ve bir yandan da çalışabilme ayrıcalığınız da var.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bir ev hanımı evden nasıl çok para kazanabilir?

Home Ofis Nasıl Olmalıdır?

Home ofis çalışma hayatı size de harika bir çalışma şekli olarak görünüyorsa evinizde çalışmanıza imkan tanıyacak bir alan inşa edebilirsiniz. Bunun için çok uzun çalışmalar yapıp saatlerce düşünmenize de gerek yok. Öncelikle evinizde en az kullanılan odayı seçerek işe başlayabilirsiniz. En az tercih edilen oda diyorum çünkü bu odaya sizden başka çok fazla insanın girmemesi gerekiyor. Rahat bir çalışma ortamı hazırlamak adına seçeceğiniz bu ofiste seçtiğiniz odayı dizayn etme işi ise en şaşalı kısım.

Home ofisinizi oluşturmak için odanız hazırsa burada kendinize bir köşe ya da bölge seçmeniz gerekecek. Seçtiğiniz yerin doğru ışık aldığına ve gerçekten çalışmanızı engelleyecek bir şeyin olmadığına dikkat etmelisiniz. Çalışmanızı tetikleyecek doğru bir masa, sandalye seçimi ve duvarda raf seçimleri gibi gerekli eşyaları da yerli yerine oturttuktan sonra ofisinizde kullanacağınız diğer ufak ihtiyaçlarınızı da tamam etmeniz iyi olacak.

Home ofis çalışırken internet bağlantısı, bilgisayar yerleşimi gibi durumlarda dikkat edeceğiniz alanlardan olacaktır. Bu nedenle internetin çektiği, bilgisayarınızın geldiği bir yer seçmeniz de önemli. Elinizin altında gerekli olacak evraklardan, kağıt kaleme kadar home ofisinizi eksiksiz dizmelisiniz. Home ofisiniz hazır olduktan sonra geriye kalan bütün iş sizin verimli çalışabilmenizde.

home ofis çalışmak

Home Ofislerde Nasıl Verimli Çalışılır?

Home ofis çalışanları genellikle evin vermiş olduğu rahatlıktan dolayı verimsiz çalıştıklarını düşünebilirler. Ancak home ofis hayatını da verimli ve keyifli hale getirecek birkaç püf noktası bulunmaktadır.

  • Home ofisinizdeki çalışma saatlerinizi belirleyin. Ofislerdeki çalışma saati çoğu zaman 08:00-17:00 olarak geçer. Sizde bu saat aralığında ve ya farklı saat aralıklarında çalışacağınızı söyleyin ve bunu yapın.
  • Home ofislerde sürekli çalışmaların bölünmesi büyük bir sorundur. Bunu engellemek adına bütün işlerinizi bitirin ve evde yapmanız gereken işleri de mola zamanlarında yapmaya çalışın. Böylece ofisinizdeki çalışma verimliliğinizde artacaktır. Ayrıca home ofis çalışanların dışarı çıkması gibi durumlarda hayatlarının felç olduğu büyük bir gerçektir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız dışarı giriş çıkış saatlerinizden önce iş hayatınızı ayarlamaya bakın.
  • Home ofislerde kontrol mekanizması insanın kendisidir. Bu nedenle çalışmak istemediğinde ona kızacak bir patronun olmaması rahatlık getirebilir. Böyle durumlarda sizlere patron etkisi yapacak olan ufak notları karşınıza yapıştırarak nasıl çalışacağınızı belirleyebilirsiniz.
  • Home ofis çalışırken saatlerinizi kullanamama nedenlerinizden biri de ofislerdeki gibi konuşacak insan bulamayışınızdan kaynaklanır. Hatta internet üzerinden dostluklar kurabilir ve ya ürün satışı yapan sitelerden sosyal paylaşım alanlarına kadar pek çok yerde gezinebilirsiniz. Bu durumu engellemek için çalışma zamanlarınızda sadece işinizin olduğu bir alan belirleyin ve internet üzerinden bu tür gezintileri en aza indirin. Verimin arttığını gözlerinizle göreceksiniz.
  • Asosyal insanlar olarak bilinen home ofis çalışanlarının verimini artırmak adına zaman zaman mekan değiştirmeleri de söylenir. Bu gerçekten doğru. İnternetin olduğu kafelere giderek ortam değiştirebildiğiniz gibi eğlenceli zaman da geçirebilirsiniz.
  • İşinizi erken bitirip arkadaşlarınızla buluşmak adına yoğun çalışmalarınızı sabah saatlerine bırakabilir ve öğlen vakitlerinde kazandığınız paraları alışveriş merkezlerinde harcayabilirsiniz.

 

Yorum yapın