Hostes Olmak İsteyenlere…

Göklerde uçmak gibi bir arzunuz mu var? İnsanlara yardımcı olmaya ve her zaman bakımlı olmayı seviyor musunuz? Bu üç isteğinizi bir araya getirecek olan harika bir meslek biliyorum: Kod adı HOSTESLİK… Hostes olmak her ne kadar yüzlerce yolcu ile uğraşmak, oradan oraya uçmak anlamına gelse de dünyanın en eğlenceli işlerinden biri hosteslik. Çünkü dünyanın her yerine gidip gezme ve buralarda ücretsiz konaklama bir o kadarda cebi para ile doldurup gelme imkanını bu meslekte bulabiliyorsunuz. Geçenlere hosteslik yapan bir bayanın anılarına dair bir sayfa gözüme takıldı. Allah Allah nasıl şeyler olabilir ki demeye kalmadan gözlerimde hostes olduğum canlandı ve ülke ülke gezmek, yeni yerler keşfetmek, birçok insanla tanışmak, yeni diller öğrenmek… Benim hemen hostes olmam lazım dedim ve sizlerde benim gibi bu işe merak salabilirsiniz düşüncesiyle araştırmalarımı sizlerle paylaşmaya karar verdim…

Hosteslik Mesleği Nasıldır, Zorlukları Nelerdir?

Hosteslik mesleği ilk olarak gözünüzde çok eğlenceli, gezmeceli, bakmacalı harika bir alan olarak canlandı biliyorum. Gerçekten hosteslik çok güzel bir meslek. Ancak sizin hostesliğe bakış açınızla alakalı bir durum var ortada. Bazı insanlar saatlerce havada seyahat etmekten sıkılabilir. İnsanlarla ilgilenmek yorabilir ya da farklı ülkelerde kalacak olmak nedeniyle kişiler ev hayatını özleyebilir. Hal böyle olunca her iş sizde bitiyor. Eğer bütün bunları seviyorum, katlanabilirim, hayat benim için daha eğlenceli olur diyorsanız hosteslik mesleği sizin için daha kolay olacaktır. Ancak günlerce ailenizden uzak kalmak, farklı ülkelerde dilini bilmediğiniz insanlarla aynı ortamlarda bulunmak sizi zor durumda bırakacaksa bu işe girişmeyin derim. Eğer çeşitli sıkıntılardan dolayı bu işi yapmak istemediğiniz zamanlar olursa gerçekten hayatınızın bulutların üzerinde uçmaktan değil sıkıntıdan patlamaktan ibaret olduğunu görebilirsiniz.

nasıl hostes olunur

Hosteslik yapmaya başladığınızda farklı ülkelere gitmek zorunda kaldığınız için o ülkenin yemeklerini yemek ve yaşantısına ayak uydurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nasıl olacak diyorsanız hostesler çoğu zaman saat farkları ve vücudun normal düzene kavuşabilmesi gibi nedenlerden dolayı farklı ülkelerde birkaç gün kalmak zorunda kalabilirler. Bu süreç içerisinde her ne kadar oteller imdatlarına yetişecekse de bazı hostes adayları için bu durum zor olabilir.

Hosteslik yapmak bir bakıma kolaydır. Çünkü birkaç saatlik yolculuklar yaparak başka başka yerlere gitmek, farklı insanlar görmek ev aşırı yorucu olmamakla birlikte kolay işler yapıyor olmak bu mesleği rahat kılar. İnsanlara kemerlerini nasıl bağlayacaklarını anlatmak ve birkaç ürün satışı yaparak yiyecek ve içecek servisi yapmak bazılarımıza göre çok kolay bir iştir. Ancak bazıları bunu kaldıramayabilir.

Hosteslik İş İmkanları Nelerdir?

Hosteslik iş imkanları sürekli artış gösteren uçak firmaları ile birlikte artıyor. Çünkü her şirket kendisi için kaliteli hosteslerin olduğu bir uçuş ekibi kurmak istiyor. Bu anlamda son zamanlarda üniversitelerde hosteslik bölümleri açılmaya başladı. Ulaşımın artık uçaklar üzerinden hallediliyor olması bu alandaki insan gücüne olan ihtiyacı da %100 artırdı. Yani hosteslik işine başlayanların ve ya bu işi yapmak isteyenlerin işsiz kalma ihtimali gelecek 50 içerisinde %5-7 oranında. İşsiz kalmayacak mesleklerden biri olmasının yanında sadece uçaklarda hosteslik değil aynı zamanda seyahat acentelerinde de çalışma imkanı bulacak olan hostesler herhangi bir sıkıntı yaşamadan ister özel sektörde isterse de resmi kurumlarda yerlerini alabilecekler.

hostes olmak için

Hosteslerin Maaş Olanakları

Hosteslik süresi boyunca eğer hiç ekstralarda çalışmayım, hep gündüz çalışayım gibi bir düşünceniz varsa aylık olarak 3 milyar gibi bir fiyatla çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak gece seyahatlerinde de görev alırsanız tatil günlerinizde de çalışmak isterseniz maaşınız 5-6 milyara kadar artacaktır. Bununla birlikte uzak ülkelere yapılan seyahatlerde ücretiniz artacağı gibi vücudun normale alışma süreci gibi durumlardan dolayı da bedava tatil yapabilirsiniz. Şunu da unutmadan belirteyim ki hostesler maaşlarını şirketlerine göre alırlar. Yani şirketiniz çok kazanırsa sizde kazanırsınız.

Hostes Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Hostes olmak için öncelikle bakımlı olmanız gerekiyor.  Gerçekten bu işi sevmeniz ve insanlarla olan ilişkilerinizde de sabırlı, mütebessim biri olmalısınız. Yazınız düzgün olmalı, güzel konuşmalı ve en az bir dil bilmelisiniz. Bunun yanında daha önce acente türü bir yerde çalışmış olmanız da daha yeterli olacaktır. Ayrıca son dönemde açılan hosteslik bölümlerine giderek 2 yıllık olan bu bölümden mezun olmanız da gerekebilir.

Hostes olmak için uçak şirketlerine giderek başvurular yapabilirsiniz. Tabi başvurularınız sırasında her şirket size bir şeyler sunacaktır. Bu aşamada hem siz şirketi seçersiniz hem de onlar sizi seçmiş olurlar.

 

 

Yorum yapın