Hurdacılık Yapmak ve Bunu Profesyonel Anlamda Sürdürmek

Hurdacılık deyince çoğu kişinin aklına artık kullanılmaz hale gelmiş olan ürünleri toplayan ve bu ürünlerin ticaretini yapan kişiler gelebilir. Ancak durum sandığınız gibi değil sayın okuyucularım. Hurdacılık son zamanlarda belki de en yükselen meslek dallarından biri oldu. Adı ve yapılan iş her ne kadar garip gibi gelse de günümüzde çoğu insan hurda alım satımı yaparak en az asgari ücret kazanıyor. Bu tabi en az dediğim kısım ve hurdacılık dediğimiz sektör en azla yürüyecek bir alan değil.

Hurdacılık alan itibariyle oldukça geniş bir sektördür. Bu sektör içerisinde araba hurdaları ile de var olabilirsiniz, ufak dediğimiz hurdalarla da var olabilirsiniz. Yani sizin hangi alanda yükseleceğinize yine kendiniz karar vereceksiniz. Son zamanlarda plastik ürünlerin ve atık haline gelen ürünlerin bile hurda kapsamında değerlendirildiği düşünülürse bu sektöre girip de işsiz kalmak çok zor. Özellikle dünya çapında adı hurdacılık olarak değil de geri dönüşümcülük olarak da geçen bu meslek alanında çevreye atık bırakmak yerine bu ürünlerin yeniden değerlendiriliyor olması ülkemiz tarafından da destek almasını sağlıyor.

hurdacılık yapmak

Hurdacılık Nasıl Bir Meslektir?

Herkesin kafasında bir hurdacılık mesleği olduğu kesin ancak kimine göre çöp toplamak kimine göre ise büyük araçların makinelerden geçirilerek yok edilmesi gibi anlamlara geliyor. bu nedenle de hurdacılık deyince hepimizin aklında oluşması gereken hurdacılık sektörünün ne olduğunu bilirsek daha kolay sonuca ulaşabiliriz. Sizde bu alanda kazançlı olacağınızı düşünüyorsanız mutlaka hurdacılığın ne anlama geldiğini ve sizin ne yapacağınızı bilmeniz gerekecektir.

Hurdacılık insanlar tarafından kullanılmayacak durumda kabul edilen ancak ger dönüşüm ile birlikte kullanılabilir duruma gelen ya da birkaç düzenleme ve tamirat ile kullanılacak hale gelen ürünleri alıp satmaktır. Hurda palet, hurda metal ya da hurda araba gibi ürünler olup bunları ihtiyacı olan kişilere satmak üzere bekleten ve gerekli düzenlemeleri de yapan kişiye hurdacı denir.

Hangi Hurdacılık Alanını Seçmelisiniz?

Hurdacılık yapmaya karar vermişseniz kendinize en uygun olan alanı seçmeniz gerekir. Hurdacılık zaten her yönüyle kazandıran bir alan olduğu için bu alanda istediğiniz hurda türünde ve ya türlerinde ilerleyebilirsiniz. Mesela son zamanların gözdesi olan hurda telefon ve hurda bilgisayar işinde oldukça büyük kazançlar vardır. Ancak yine de ben seçim yapamıyorum diyorsanız şu kriterlere dikkat edin:

 • Bilgi sahibi olduğunuz bir eşyayı seçin ve bu eşyanın hurdaları ile ilgilenin. Mesela benim için bilgisayar ya da kağıt çok önemli. Bu maddeler hakkında bilgi sahibiyim. Bu alanda çalışmalar yaptığımda rahatlıkla hurda satışı yapabilirim.
 • İlginizi çeken ve gelecek vaad eden alanları tercih edebilirsiniz. bunun için teknolojik ürünler harika bir seçim olacaktır.
 • Genel anlamda fazlaca sektöre hitap eden metal, palet gibi alanlarda da hurdacılık yaparak daha geniş bir çerçeveden alım- satım yapabilirsiniz.

Hurdacı Olmak İçin Gerekenler

Hurdacılık sadece hurda eşyalar alıp satmaktan ibaret değildir. Bu nedenle de hurdacılığa başlarken bazı yeteneklere sahip olmanız gerekir. Hurdacılık yapacak olan kişilerin hurdacılık için gerekli olan araç ve gereçleri doğru bir şekilde kullanması lazımdır. Zaten bu araç gereçler kullanılmadığında ya da yanlış kullanıldığında çeşitli sorunlar ile karşılaşılabilir. Ayrıca iş güvenliği konusunda da bilgi sahibi olmak şarttır. Bunun için kişilerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda sertifika almış olmaları ya da bu alanda üniversitelerin ilgili bölümlerine gitmeleri gerekebilir. Eğer böyle bir imkan yoksa bu konuda kişilere yardımcı olacak olan iş sağlığı ve güvenliği elemanları alınmalıdır.

 • Hurdacıların en büyük özelliği çöp ile hurdayı ayırabilmeleridir. Bu nedenle hurdacı olmaya karar verdiğinizde hurda ile çöpleri birbirinden ayırmanız lazımdır. Birde hurdaların çöpler ile karışmadan değerlendirilmesi aşaması vardır. Bu aşamada ise hurdacıların çöpler ile karışan ve uzun süre temizlik isteyen hurdaları tercih etmemesi gerekir. Hurdalar pislik yayan ürünler değil belli bakımlardan sonra işe yarayan ürünler olmalıdır.
 • Hurdacılık yapmaya başladığınızda sadece bir ürün üzerinden değil birkaç ürün üzerinden hurda toplamaya başlarsınız. Bu nedenle de size gelecek olan hurdaları kağıt, metal, plastik, cam gibi çeşitli sınıflandırmalara tabi tutmanız gerekir. Bu sınıflandırmayı yapmazsanız işe yaramayan bir yığın elde edersiniz.
 • Hurda gibi görünen ancak ileride kullanılabilecek ürünler vardır. Mesela bakır teller ya da bazı değerli madenlerden oluşan ürünler hurda konumundadır ancak ileride kullanıma yeniden sunulabilir. Bu tür ürünleri satın alırken bir tartınız olmalı ve tartarak almalısınız. Zaten maden konumunda olan bu ürünleri tartmak dışında farklı bir yolla almanız pek kolay değil.
 • Bazı hurda ürünler beyaz eşya ya da bilgisayar gibi ürünler olabilir. Bu tarz ürünleri hurdaya ayırırken içerisinde sağlam olan alanları çıkarıp alabilir ve geri kalan kısmı hurdaya verebilirsiniz. Bu işlem sayesinde hem daha fazla kazanç elde edersiniz hem de hurda dışında yararlı olan ürünleri de keşfetmiş olursunuz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Macaristan'da İş Kurmak

hurda

Hurdacı olmak için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ‘’Lisanslı Geri Dönüşüm Belgesi’’nin alınması gerekir. Ayrıca yine aynı bakanlıktan ‘’Kurma İzni’’ de alınmalıdır. İşletme belgesinin de önemli olduğu bu sektörde ilerlemeyi düşünüyorsanız Valilik Ruhsatı, İşyeri Açma Belgesi, Sanayi Sicil Belgesi gibi belgelerinizin de bulunması şarttır.

Hurda sektöründe kamyonet, işçiler ve tartı türü malzemelere de bolca ihtiyaç duyulur ayrıca bu tür bilgileri not etmek amacıyla da dosyalar hazırlanabilir. Hurdacılar topladıkları ürünleri geri dönüşüme ya da hurda olsa dahi kullanabileceğini söyleyen sektörlere sunabilirler.

Hurdacılık Karlı Mıdır?

Hurdacılık yapmak ve bunu profesyonel anlamda sürdürmek gerçekten kolay olmayan ancak kararlı adımlarla ilerlendiğinde çok kazanılacak bir meslektir. Hırda sektöründe eski gibi görünen eşyaları değerlendirme vazifesi yerine getirildiği için hem önemli bir meslek icra edilmiş olur hem de günümüzde sıfır ürünler kadar değerli olan ve geri dönüştürülebilen ürünler sayesinde yüksek kazanç elde edilebilir. Hurdacılık ilk zamanlar asgari ücret civarı kazanç getirebilir. Zamanla şirket olma yolunda ilerleyenler için fabrika işletiyormuşçasına kazançlı bir alan olabilmektedir.

 

“Hurdacılık Yapmak ve Bunu Profesyonel Anlamda Sürdürmek” üzerine 4 yorum

 1. Elinizde demir, çelik, bakır, alüminyum, krom, çinko ve diğer hurda metalleriniz mi var? İnşaatınız için 2. el inşaat iskelesi ve 2. el plywood (pleymut) ile inşaat ekipmanlarımı arıyorsunuz? Uzman ve tecrübeli personelimiz, taşıma ve değerlendirme süreçleri ile birlikte hurda metalleriniz için en yüksek fiyatı alma konusunda size yardımcı olacaktır.

  Cevapla
 2. Hurdacılık sektöründe oldukça fazla gelir bulunmaktadır. Makaleyi okuduğumda da bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip oldum. Hurdacılık yaparak çok yüksek karlar elde edilebilir. Hurdacılar hurda demir, bakır, alüminyum, karton, kağıt ve benzeri hurdaların alımlarını yapıyorlar. Yüksek fiyatlardan hurda satmak istiyorsanız da büyük ve kurumsal hurdacı bulmanız gerekir. Aslına bakılırsa hurdacılık gerçekten zor bir meslektir. (bize ulaşmak için hurdacilikfiyatlari nokta kom sitesine girin)

  Cevapla
 3. İstanbul hurdacı olarak 24 yılı aşkın süredir, hurdacılık ve geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Şehrin tamamına hizmet verebilmek adına çeşitli semtlerde hizmet veren hurdacı firmalar ile anlaşmayı uygun buluyoruz. İstanbul’da hurdacılık yaparak para kazanmak isteyenlerin firmamıza ulaşmasını bekliyoruz. Tüm bilgi, birikim ve tecrübelerimizle yanınızdayız.

  Cevapla

Yorum yapın