Huzurevinde Vakit Geçirme Teknikleri

Çoğu zaman huzurevine girdim demeyiz de düştüm deriz. Hatta yaşlılar arasında dönen muhabbetlerde ”nasıl düştün buraya” minvalinde gelişen diyaloglar olduğunu da biliyoruz. Herhalde adından bu kadar bağımsız, olumsuz etkilere açık başka bir mekan yoktur. İzlediğimiz duygu yüklü filmlerde ve hatta animasyonlarda bile huzur evleri, kapısından geçilmemesi gereken, uzak, öte ve çirkin bir yerdir.

Ancak böyle olmak zorunda değil. İnsanın düştüğü yerlere ve durumlara baktığımızda huzur evinde söz konusu huzurun da huzursuzluğun da bulunması sonuç olarak kişi bazlı olarak bireyde bitiyor. Biz de yaşam destek ünitesi olarak böyle bir yazı kaleme almayı uygun gördük. Huzur evlerinin artık bir tatil beldesi, bir dinlenme yeri olarak algılamak gerekiyor.

old photo

Ancak öncelikle şunu da bilmemiz ve ezber etmemiz gerekiyor. Huzur evleri kendi içlerinde ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri sadece yaşlı insanların oteli gibi işleyen, onlara hobi odaları, tek kişilik ya da iki kişilik odalarında tabiri caizse ağırlayan, yaşlılarımızı misafir eden profesyonel kurumlardır. Bu açıdan baktığımızda huzur evlerinin genel stillerine ve işlevlerine baktığımızda onları ”yaşlılara özel otel katları” olarak değerlendirebiliriz.

Bir de bakım evleri vardır. Huzur evlerinin yanında yer alan. Bu önemli konuya biraz sonra detaylı olarak da bakacağız. Bakım evleri ise yaşlı ve bakıma muhtaç insanların hem bakımlarıyla hem de tedavileriyle ilgilenen büyük katlı kliniklerdir. Ülkemizde genelde kıt bir anlayışla bakım evleri ile huzur evleri iç içe geçmektedir. Şimdi bunun sakıncalı ve tehlikeli noktalarını irdeleyelim.

Özel Hastane Açmak İçin yapılması Gerekenler bu yazımızı okuduktan sonra insanların bakımlarıyla, tedavileriyle ilgilenip bir de bu kutsal işin üstünden para kazanmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için gereken koşulları oluşturmalısınız. Özel hastane açmak, öyle tek kapılı 500 metre karelik bir dükkan açmaya benzemez. Hem organizasyon ve düzenekler açısından hem de maddi ve sermaye açısından yüklüdür. Özel hastane açmak için yapılması gerekenler ile sizi baş başa bırakıyoruz ve konumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Huzur Evi ve Bakım Evi Karmaşası ve Zararları 

Bazı özel noktalar ve hassas içeriklerde bile iş paraya dayanınca insanlar hassas davranması gereken yerlerde bile para göz birer liberal canavar gibi davranırlar. Bunun en büyük örneklerinden birini de huzur evlerini ve bakım evlerini köprü binalar ya da aynı binalar içerisinde yerleştirmeyi kendilerine hak gören girişimcilerdir.

Huzur evi ile bakım evinin aynı binada olması neden zararlıdır? En başta huzur evinde yaşlılık dışında herhangi bir sorunu olmayan ve kendi yemeğini yapmak, kendi yatağını düzeltmek gibi angarya işleriyle yaşı gereği uğraşamayan ya da uğraşmak istemeyen ya da artık kalacak bir yeri olmayanların uğrak yerleridir. Bakım evleri ise tıbbi açıdan yardıma muhtaç olan ve hem hasta hem yaşlı olan insanların yoğun bakım ve müşahede alanında tutulduğu bir yerdir.

Siz huzur evinin yanına bir de bakım evi inşa ederseniz, normalde hiçbir sağlık sorunu olmayan yaşlılarla, bin bir çeşit ve son derece tehlikeli, hani tabiri caizse insanı ölüme götüren hastalıklara sahip yaşlıları karşı karşıya getirirsin çift taraflı psikolojik enkaz manzaraları yaratmış olursunuz. Üstelik ne için? Biraz daha kar elde etmek ve para kazanmak için.

Sağlıksız, hasta, serumlu, ölümü bekleyen yaşlılarla bir koridorda, bir yemekhanede karşılaşan diğer türden yaşlıların içlerine düştüğü psikolojiyi anlamak ve buna uygun çözümler geliştirmek gerek. Karşısında son derece hasta olan ve artık ölümü beklemekten başka çaresi olmayan insanları gördükçe ”sıra bana da gelecek, ben de böyle olacağım” diye hayıflanmaları, korkuya kapılmaları, kaçınılmaz olacaktır.

1408 filminde babasıyla karşılaşan John Cusack epey panikler. Çünkü babası zordan nefes almakta, tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş biz vaziyette sıfır umutla hayata tutunmaya çalışmaktadır. Babası işaret parmağıyla önce kendini sonra oğlunu işaret eder. ”Ben de senin gibiydim. Sen de benim gibi olacaksın.” der ve ölümün psikolojik yıkımını oğluna bir güzel dayatır. İşte huzur evleri ve bakım evleri arasındaki karmaşanın ve çelişkinin sert yumruğu da böylece kişinin suratına atılmış olur.

Huzur Evi Açmak İsteyenlere adlı makalemiz huzur evi açmak isteyenlere yol gösterici nitelik taşıyor. Yukarıdaki uzun açıklamamız ve anlatımızdan sonra ise başlıca dikkat etmeniz gereken özelliklerin başında huzur evi ile bakım evi ayrımını yapmanız gerekiyor. Bunun dışında başka ayrıntılar, ne kadar para gerektiği, ne kadar personelle başlamak gerek gibi soruların cevapları da yazımızda verilmiş oluyor. Şimdiden keyifli okumalar.

Huzur Evinde Vakit Geçirme Teknikleri

  • Televizyon ve eski filmler izlemek: 

Bazı huysuz ihtiyarlar hariç çoğu yaşlı insan az ile yetinmeyi bilen ve can sıkıntısı nedir bilmeyen insanlardır. O nedenle huzur evinde en büyük sıkıntı ve acı kaynağı ziyaretlerin az olmasıdır. Bunun dışında bir yaşlının vakit geçirmek için ekstrem sporlara ya da farklı lezzetler kisvesinde sunulmuş özel programlara ihtiyacı yoktur. Ona Kemal Sunal’ın eski filmlerinden koyun, sonuna kadar keyifle izler. Zaten Türkiye, televizyon izleme oranlarında 34 dakika fark atarak Amerika’yı da geçmiştir. Hal böyle olunca huzur evinde vakit geçirme tekniği olarak televizyonu öne koymamız, kaçınılmaz olacaktır.

  • Düzenlenen gezilere katılmak: 

Huzur evlerinde birçok dışarı dönük organizasyon düzenlenmektedir. İnsanların kendilerini parasını verip de kaldığı bir hapishanede hissetmemeleri için en az ayda bir dışarıya çıkarılırlar. Birlikte sinemaya gidilir, hayvanat bahçesi gezilir ya da huzurlu ve yormayan bir doğa gezisi düzenlenir. Bu da o günleri iple çekmek ve yaşlı insanları hem vakit geçirmek hem de mutlu olmak babında tatmin eder. Düzenlenen gezilere katılın ve ben daha ölmedim deyin. Dışarıda görülecek harika ve muazzam şeyler var. Hala var.

  • Oyun oynamak: 

Çeşitli kağıt oyunları oynayabilirsiniz huzur evlerinde iyi geçindiğiniz arkadaşlarla. Bunun için ön şart gözlerin görüyor olmasından ibarettir. Bunun dışında pis yedili, pişti gibi artık herkesin kaliteli ve klasik eğlencesi olan oyunları oynayabilir, tatlı çekişmeler ve kazanma hırsıyla vaktin geçtiğini anlamayabilirsiniz. O nedenle kendinizi diğer insanlardan ve farklı oyunlardan uzak tutmayın. Huzur evinde vakit geçirmek için kolektif uğraşların içine dalın ve en azından oyun alanında utanma sıkılma bilmeyin.

  • Boncuklar ve tespihler yapmak: 

Yaşlıların hala hayata tutunması ve bir şeyleri aynı hayati duygularla hissedebilmesi için üretmesi gerekir. Onun için de boncuklardan çeşitli süs eşyaları, tesbih gibi hediyelik eşyalar yapmak, yaptırtmak epey mantıklı ve makul olacaktır.

Zira oradaki yaşlı insanlar bu şekilde hem el emeği göz nuru uğraşarak üretimlerini yapacak hem de bir şeylere yarıyormuş hissi ile daha keyifli ve umutlu hissedeceklerdir.

  • Konuşma terapilerine katılmak: 

Son olarak oradaki uzmanların ve hasta bakıcıların nazariyetinde konuşma terapilerine katılabilir, günün konusu neyse o konuda birkaç fikir beyan edip bol bol anlatılanlara kulak verebilirsiniz. Çoğu huzur evi sakinin en büyük sorunu konuşamamak, konuşacak kimse bulamamaktır. O nedenle bu türden konuşma terapileri fazlaca yapılmalı ve katılım da aynı oranda yüksek olmalıdır.

Yorum yapın