İç Çamaşarı Tasarımcılığı Yapmak

Günlük kıyafetlerimizin altına giyindiğimiz adından da anladığımız üzere iç kısmı örten çeşitli sıcak ve soğuk unsurlardan koruyan giyim türüne iç giyim denir. Erkekler de külot-atlet,kadınlarda sütyen-külot olmak üzere ikiye ayrılır. İç çamaşırlarımız dışarıdan gelen mikroplara karşı hijyen sağlar. Ayrıca üzerimize giyindiğimiz kıyafetlerin yürüme ve hareket sırasında sağladığı aşınmalardan üreme organlarımızı korur. Mikroplardan kaynaklı oluşabilecek hastalıklarda pamuklu iç giyim tercih edilmelidir. İç çamaşırı seçiminde özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin naylon türlerden kaçınması gerekir.İç çamaşırı seçiminde vücut ölçülerine uygun rahat çamaşır kullanımı gün içinde rahat hareket etme olanağı sağlar bu sebeple alışveriş sırasında bedeninize uygun kıyafetler seçmeniz gün içinde güçlük çekmenizi önemli oranda önleyecektir. İç çamaşırları her gün değiştirilip yıkanabilir olduğundan kişinin kendisini daha temiz ve güvende hissetmesini sağlar. İç giyimde temizlik,yıkama esnasında ki suyun derecesi ve kuruma evresinden sonra uygulanan ütü ile çamaşırlarımızı mikroplardan uzaklaştırabilir ve kullanım ömrünü uzatabiliriz.

tasarım 1

Geçmiş zamanlarda iç çamaşırı modelleri neredeyse tek tipti. Zamanla tasarım gücü ve batılı pazarın yaygınlaşmasıyla iç çamaşırları renk,tarz ve biçim olarak zenginleşip fantezi iç giyime kadar ulaşmıştır. Kadınlar iç çamaşırı seçiminde takım almaya özen gösterirler. Çünkü bu seçim kendine olan güvenlerini arttırır ve daha çekici hissetmelerini sağlar.Özellikle evliliğe ilk adım atılacak dönemde geçmişten günümüze gelmiş çeyiz kültürüyle beraber gelin adayları dikkat çekici tasarıya sahip olan iç çamaşırları ve fantezi iç giyimi önemserler.

Cinsel birliktelikler de genellikle kadınlar için büyük önem taşıyan iç çamaşırları tercih edilirken kışkırtıcı,seksi,renkli tasarımlara sahip olmalarına önem verilir. Bu özelliklere sahip çamaşırlar birlikteliğin hiç kuşkusuz tamamlayıcı parçası olacaktır. Geçmişte iç çamaşırı alışverişlerinde tarz,biçim ve renk seçimi konusunda günümüzde olduğu kadar dikkat edilmemekteydi. Ancak günümüz de iç çamaşırı tutku haline geldiğinden rahatlığın yanı sıra göze hitap etmesine de önem verilmektedir. Bu sebeple artık daha farklı,çekici,yaratıcı tasarımlara ilgi oldukça fazladır.

 

Batılı pazarın yaygınlaşmasıyla erkek iç giyimde de oldukça yaratıcı tasarımlar dikkat çekmektedir. Alışılmışın dışında renkli baskılı boxerlar ve slip külotlar beyaz iç çamaşırı kullanımını yarı yarıya azaltmıştır. İç çamaşırı modasının değişkenliği tasarımla ve taleple alakalıdır. Yeni tasarımlara talep olduğu sürece üretim hızlanır,talep azaldıkça üretim yavaşlar. Birçok iç çamaşırı tasarımı bilinmekte olduğu için iç giyim de yaratıcı tasarımlara ilgi oldukça yoğundur. Pazarlarda bilindik tasarımlarla karşılaşılırken büyük iç giyim mağazaları yeni tasarımlara ihtiyaç duyarlar. Tasarlanmış ve hali hazırda satışa sunulan,satışı devam eden ürünlerin yanında farklı ve alışılmışın dışında iç çamaşırı tasarımları tasarımcılar tarafından çizilir. Tasarlanan modeller onaylandığında görsel tanıtım için uygun mankenlerle çalışılır sonrasında mağazalarda ve mağazaların İnternet sitesinde yerlerini alırlar. İç giyim modası tasarımcıların farklı dokunuşlarıyla sürekli değişmekte ve heyecan uyandırmaktadır. Tasarımcılar tüketicinin hayal ettiği tasarımları onlarla buluştururlar.

İç çamaşırı tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekilen hususlar:

 • Örneğin Amerika’da Amerikan bayraklı sütyenler ve külotlar vardır ancak buna benzer bir şeyi Türkiye’de yaptığınızda hem suç işlemiş olursunuz hem de büyük tepki görmüş olursunuz. Bu nedenle iç çamaşırı deyip geçmemeli milli ve manevi duygulara her nokta da saygı gösterilmelidir.
 • Tasarımda çok fazla desenden kaçınılmalı,tasarımı ortaya çıkarmaya dikkat gösterilmelidir.
 • Renk tercihlerinde birbirini tamamlayan renkler tercih edilmelidir.
 • Dikiş yerlerinde esnek dikiş kullanılmalıdır.
 • Ağ kısmının pamuklu olmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle erkek iç giyimde kullanılan boxer tasarımlarında mizahi tasarımlar mevcuttur. Ancak bazı tasarımlar vardır ki mizah bir kenara dursun aşağılayıcıdır. Tasarımcıların bu tür ince noktalara dikkat etmeleri gerekir. Kullanıcılar erkek ya da kadın olarak ikiye ayrılmış olsa da, o ürünleri ve tasarımları her iki cinsiyetten insanlar da görecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Takı Tasarlayarak Gelir Elde Etmek İsteyenlere

Ülkemizde cinsellik anlamında kısmi bir aydınlanma yaşanmaya başladı. Bununla birlikte eskiden görmeye, bahsedilmeye utanılan birçok şey, gün yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle erotik shopların gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlaması ve alıcı bulması ile birlikte çeşitli giyim ürünlerinde de rağbet artışı yaşandı.

Bu giyim ürünlerinden en meşhur olanı şüphesiz jartiyer. Jartiyer, literatürde kadınların giydiği çorapları dizin üstünde ya da altında tutmaya yarayan lastikli bağ olarak tanımlanmaktadır. İç giyim piyasasında tasarımlarla beraber yoğunluk kazanan pazar, jartiyerin de toplumumuz tarafından kısmen de olsa benimsenip kullanılmaya başlanmasıyla yüksek bir grafiğe sahip olmuştur.

Jartiyer, henüz tam anlamıyla yıkılmayan bir tabu olduğundan külot ve sutyen gibi çarşı pazarda satılan bir ürün değildir. Ancak özel giyim dükkanlarında ve erotik shoplarda satılmaktadır. Ancak buna karşın, sanıyorum ki gizliliğin de getirdiği albeniyle son on yılda piyasada hatırı sayılır ölçüde alıcı bulan bir ürün olmuştur.

Jartiyerler önce tek tipken daha sonra her alıcısı artan ürün gibi çeşitliliğe gitmiştir. Önce farklı renklerdeki tasarımları piyasaya sokulan jartiyer, daha sonra farklı tasarımlarıyla kendine pazarda yer etmiştir. Piyasada bulunan jariyet çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Etekli Jartiyer
 • Klasik gelinlik jartiyeri
 • Altlı üstlü takım jartiyeri
 • Deri jartiyer
 • Tül jartiyer

Jartiyer ile birlikte rağbet edilen bir diğer ürün de büstiyerdir. Büstiyer, literatürde kadınların ceket vb. kıyafetlerinin içinde kullanılan çarpıcı, göz alıcı, işlemeli kumaştan yapılmış askılı veya askısız iç giyim ürünü olarak geçmektedir. Büstiyer de zamanında sadece tek tipken zamanla çeşitli tasarım ve renklendirmelerle piyasada yükselmiştir.

Türkiye’de henüz iç giyim sektörü, Avrupa ve Amerika pazarına göre durağandır. Hal böyle olunca iç giyim tasarımı da beklenen seviyede değildir. Çeşitli hareketlilik de Batı menşeili markaların pazara sokulmasıyla oluşmuştur. Ülkemizde iç giyimi ve tasarımcılığını teşvik etmek için yapılan yarışmalar takip edilmelidir. Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği tarafından yapılan her yarışma, her sene katılımcı ve yarışmacı sayısını arttırarak bu alanda önemli adımlar atmıştır. 2 senedir yapılan bu yarışma, ilk 3ü belirleyerek hem bu alanda bir hareketlilik oluşturmuş, hem de tasarımcıları iç giyim konusunda teşvik etmeyi başarmıştır.

tas 3

Ülkemizde iç giyim tasarımcılığı yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birkaç ayrıntıyı şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pazarın çoğunluğunun kadınların elinde ve kadınlara yönelik olduğu unutulmamalıdır. Erkeklerimiz, iç giyim denince tasarımdan ziyade kullanışlılığa bakmaktadır. Bu algı, uzun bir süre daha yıkılacağa da benzemiyor üstelik. Bu nedenle hedef kitle olarak kadınlar belirlenmeli.
 • Genellikle kadınlara hizmet sunulacağı için, bu piyasaya girecek erkek tasarımcılar, kadınlara dair birçok noktayı takip etmeli. Moda dergileri okunmalı, tasarım yarışmaları izlenmeli, kadın giyimine dair en ufak detayın dahil peşine düşülmeli. Bu şekilde disipline bir şekilde çalışılırsa öngörerek değil bilerek tasarımlar yapılır ve alıcı da aynı oranda yüksek bir şekilde sağlanır.
 • Hassas bir alanda çalışacaksınız. Hem iç giyim, hem tasarım. Bu nedenle mümkün olduğunca titiz ve riske girmeden çalışmalı. En ufak detay atlanmadan, ince ince işlenmeli. Tasarım, bir teknik işi olabilir. Ancak iç giyim tasarımı, hem teknik, hem duygusal, hem de çok yönlü bir iş koludur.
 • Mümkün olduğunca özgür üretimler yapsanız da yanlış anlaşılacak, milli ya da cinsi duygularla oynanacak en ufak bir motiften, bir sembolden dahi kaçınmalı.

Yorum yapın