İç mimarlık mesleği ve iş olanakları

Bu yazımızda sosyal medya ve gündelik hayatta da birçok kafa karışıklığına ve komik anlara yol açan bir konuyu size anlatacağız: İç Mimarlık. Bu komik anlardan en bilineni, çeşitli forumlarda ve sözlükler de ifade edilen: ”İç mimar mısın Dış mimar mı?” sorunsalıdır. Elbette ki dış mimar diye bir meslek yoktur. En azından şimdilik.

Öyleyse ilk sorumuz şu olsun: İç mimarlık nasıl bir meslektir ve normal mimarlıktan farkı nedir? Bakınız biz de normal mimarlık dedik. Aslında çok daha basit bir dille ifade edebiliriz. Mimar ve iç mimar. Böylece bu yazıyı okuyanlar, karşılarında mimarlık okuyan birilerini görünce ”sen iç mimar mısın dış mimar mısın” gibi gafletlerde bulunmazlar.

Mimar, genelde yapının dışıyla bir başka deyişle kabuğuyla ilgilenen meslek dalındaki insanlara diyoruz. Mimar, dış kabuğu tasarlar ve bu tasarı yapının gerçeğe dökülmesi için mimara teslim edilir. Mimar, binanın temelini / çekirdeğini oluşturur. Onu sıfırdan var eder. Yapının genel konsepti mimarın elinden çıkar. İç mimara oranla daha teknik, daha spesifik bir meslektir.

Mimar, çizimlerini tamamladıktan sonra iş mühendise ondan sonra iç mimara gelir. Mimar, işin yaratım aşamasındayken iç mimar ancak üçüncü aşamadan sonra devreye girmektedir.

Mimar, binanın diğer yapılarla olan uyumundan da sorumludur. Binanın şehrin ya da ilçenin tam olarak nereye konumlandırılacağına, etrafındaki binalarla olan çevresel uyumuna, yüksekliğine karar veren mercidir.

İç mimar ise adından da anlaşılacağı üzere binanın içinden, iç tasarımından sorumlu karar ve yaratım mercidir. Mimar gibi o da müşterisinin isteklerine göre hareket eder ve müşterisiyle doğrudan iletişim halindedir. Bina

Bina, mühendislik işinden de çıkınca iç mimar ve müşterisinin ortak çalışmasıysa evin son tasarımı planlanır. İç mimar, müşterisinin ev bazlı ihtiyaçlarını tespit eder. Bunu isteğe göre ya tek başına ya da müşterisinin yardımıyla yapar. Akabinde mekanda yapılacak değişiklikleri tespit eder. Örneğin salonun mutfağa yakın olmasını da iç mimar belirler. Böylece odalara kadar karar veren bir ev içi sorumlulukta olduğunu görüyoruz iç mimarların.

Evin tasarımını tamamladıktan sonra bir kroki çizer ve kroki üzerinde yine müşterisiyle fikir alışverişinde bulunur. Bundan sonra ev için alınacak malzeme ve eşyaların dökümü yapılır ve ortalama bir fiyat analizi yapılır. Dekor için alınacak malzemelerin ve mobilyaların alımı için iç mimar ve ev sahibi birlikte alışverişe çıkar.

Son aşamada mobilyalar, halılar, perdeler yani bir ev yapacak son unsurlar yerine getirilir ve mimarın masasında bir proje olarak başlayan ev, gerçek bir ev olarak tamamlanır.

mimarlık 2

İç Mimarlık iş olanakları geniş bir yelpazededir. Yükselen emlak ve beraberinde mimarlık alanı ile birlikte iç mimarlık mesleğinden olanlar da geniş alanda iş imkanlarına sahiptirler. Hatta kabaca bir oranlamayla iş alanında ne kadar mimar varsa o kadar da iç mimar vardır diyebiliriz.

İç mimarlar için genellikle özel sektör alanı tercih edilmektedir. Özel sektörde yüksek oranda sirkülasyon mevcuttur ve iç mimarın iş bulması çok daha kolaydır. Özel sektörün dışında iç mimarlar, kendi ofislerini de açabilmektedirler.

Basit düşünecek olursak herkesin her zaman bir eve, o evin de her zaman tasarıma ve estetik yönetime ihtiyacı olacağına göre, iç mimarlık gelecekte de ”ölmeyecek meslekler” arasında çok rahat görülebilir. İç mimarlığı seçmek isteyenler bu vizyonu görüp değerlendirmeli, iş bulma korkusu yaşamamalıdır.

İç mimarlar ne kadar para kazanabilirler?

İç mimarlar devlet alanında çalışırlarsa maaşları asgari ücretin biraz üstünde olmaktadır. Bu yüzden iç mimarlar, devletten çok özel sektörde çalışmayı yeğlemektedirler. Özel sektörde bu meblağ 2 / 3 katına kadar çıkabilmektedir. İç mimarın ne kadar kazanacağı biraz da çalıştığı semtlere göre değişmektedir. Örneğin nispeten zengin bir semt olan Nişantaşı’nda ofisi olan bir mimar, İstanbul’un diğer birçok semtinde çalışan iç mimarlara göre daha çok kazanmaktadırlar. Daha fazla kazanmak isteyen iç mimarlar, öncelikle özek sektörde, mümkünse kendi ofislerini açarak çalışmalıdırlar.

Doğru semtte doğru bir planlamayla çok para kazanmaya açık mesleklerden biridir iç mimarlık.

mon intérieur

Gelelim son merak edilen soruya:

İç mimar olmak için neler gerekiyor? Kaç yıl okumak gerekir?

İç mimar olmak için 4 yıl Mimarlık fakültesini bitirmek gerekmektedir. Bundan sonrasında staj dönemi başlar; gerekli sertifikalar alındıktan sonra tercihe göre devlet bünyesinde ya da özek sektörde çalışmaya başlanır.

İç mimar olmak için öncelikle ortalamadan fazla el yeteneğine ve gözlemleme gücünü sahip olmak gerekir. Görsel sanatlara ilgili olmalıdır. Sinema ve resim sanatıyla içli dışlı olmalıdır. Aynı zamanda matematiksel zekaya da sahip olmalıdır. İç mekanların tasarımında önce gözüyle sonra kağıt üzerinde neyi nereye ne şekilde yerleştireceğini en estetik ve en pratik yöntemlerle tespit etmelidir.

İç mimarlar sürekli ev sahipleri ve müşterilerle çalışacağı için insan ilişkileri de oldukça güçlü olmalıdır. Başkalarını etkileyebilme gücü işi alma ve sürdürme aşamasında kendisine epey yardımcı olacaktır.

İç minarlığın yanı sıra mimarlık ve peyzaj mimarlığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız

https://parlakfikirler.org/2014/11/mimarlik.html/

https://parlakfikirler.org/2014/11/peyzaj-mimarligi-hakkinda.html/

Linklerine göz atmanızı öneririm.

Yorum yapın