YILLARDIR CEVAPLANAMAYAN SORU: İKTİSAT MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?…:)

Kazançlı meslekler arasında bugün ele alacağımız konu olan iktisat veya türevleri bölümler; aslında kazançlı oldukları kadar kaybettirebilen, bir o kadar da ilginç birer meslektir. Kaybettirme ihtimali olmasının tek sebebi ise; hayatta her alanda var olan rekabet-kazanç ilişkisidir. Tahmin edeceğiniz üzere; parlak fikirlerin veya mesleğin peşinden giden ne kadar çok kişi varsa, o alanda en iyi olmanız o kadar zorlaşacaktır ve size türlü sorumluluklar yükleyecektir. İktisat bölümü iş imkanları da bu durumdan fazlasıyla nasiplenmiştir…

broker photo

İlginç olmasının başlıca bir sebebi ise; kapitalizmin doruklarını yaşadığımız 21. yüzyılda iktisat mezunlarının alabildiğine geniş bir çalışma alanı olmasına rağmen, mezunlarının tam olarak ne iş yaptığını kimsenin açıklayamamasıdır…:) Belki de spesifik bir tanımın yapılamamasının sebebi de çeşidin çok olmasıdır. Ama iktisat bölümünde bu durum o kadar belirgindir ki; işletme ve iktisat fakültelerini gördüğüm ve öğrencileriyle konuşabildiğim her üniversitede; iş bulma ihtiyacı gelip çatıncaya kadar iktisat öğrencileri dahi ne iş yapacakları konusunda bilgisiz oluyorlar…:)

İktisat bölümü iş imkanları hakkında güzel bir cümle kuracak olursak; CEO’luk, idare, bankacılık, akademisyenlik, maliye, vs. devlet daireleri gibi para kavramının olduğu her yerde iş vardır sizin için… Şimdi iktisat mezunlarının maaşlarına da değinerek demek istediklerimi maddeler halinde açıklayalım:

1)SÖZ KONUSU İŞ İMKANLARINDAN YARARLANABİLMENİZ İÇİN, 4 YILLIK İKTİSAT PROGRAMINI BİTİRMENİZ GEREKLİDİR.

-Bu eğitim hayatı boyunca okulda sadece ekonomi, istatistik ve analize yönelik teorik temellerinizi geliştirirsiniz. İktisat tarihi, iktisat teorisi, politikası, uluslararası iktisat gibi temel dallara ayrılan bu lisans bölümünü okurken; sonradan yönelmek istediğiniz alanda sahip olunması gereken nitelikleri kendi kendinize edinmelisiniz.

2)MEZUN OLDUKTAN SONRA “İKTİSATÇI” UNVANI ALIRSINIZ VE ÇALIŞMA YETKİNİZ OLUR. HER MESLEKTE OLDUĞU GİBİ BURADA DA DEVLET VEYA ÖZEL SEKTÖR OLMAK ÜZERE BİR YOL AYRIMI VARDIR. DEVLETİ İNCELEYECEK OLURSAK:

-Devlet bankaları, vergi daireleri ve müfettişlikleri, maliye bakanlığı, vs. vs. Devletin ekonomiyle ilgili olan her birimi sizin için potansiyel bir iş sahasıdır. Paraya gelecek olursak; iktisat mezunlarının maaş olanakları da diğer tüm devlet personelleri gibidir. Belki de 2500 TL ile bile başlarsınız, eyvallah… Ama yükselebileceğiniz üst nokta epey sınırlıdır. Malum; devlet dairelerinde CEO olamazsınız; ayrıca kendi kendini yetiştiren biriyseniz bakan, müsteşar, vs. olmanız da zor..:)

3)ÖZEL SEKTÖRDE İKTİSATA GELECEK OLURSAK; ÇOK DAHA FAZLA KAZANMA FIRSATINIZ OLAN AMA BİR O KADAR DA ÇOK ÇALIŞMAK ZORUNDA KALACAĞINIZ BİR DÜNYAYA GİRDİNİZ DEMEKTİR.

-Hem de bu çalışma sadece iş hayatına atıldığınızda başlamayacak; son günlerde vizelere çalışıp geri kalan zamanda batak-sigara-çaydan başka bir şey yapmayan bir öğrenciyseniz hiç kurmayın o hayalleri… Çünkü okul zamanında iktisadi ve iş hayatı yönünden kendinizi geliştirmezseniz; mezuniyet sonrasında 9-6 tam gün çalışırken kendinize yeni nitelikler katmanız gerçekten çok zorlaşacak. Haa, şöyle bir avantajınız olacak; biraz da pratik, insan kurdu bir yapıda olacağınız için derslerinizin mükemmel olması gerekmiyor. Tahmini bir rakam istiyorsanız; 30 yaş cıvarınızda bir devlet müsteşarının maaşını rahatlıkla geçebilirsiniz..;)

Kendinizi geliştirmeniz gereken hususlara gelecek olursak: Kurumsal hayatta sizi öne çıkarabilecek en ufak bir sertifikayı bile kaçırmayın. Diğer kazançlı mesleklere göre çok daha önemlidir bu kısım.. İngilizceden bahsetmiyorum bile… Gayet de anadiliniz gibi olmalı. Çünkü hayallerinizdeki iktisat maaşlarını görmek istiyorsanız; Türkiye sınırlarında sıkılıp kalamazsınız. Zaten siz sıkışıp kalsanız da dış etkenlerden dolayı illa ki İngilizce kullanmak zorunda kalacaksınız..:) Gerisini de biliyorsunuz: Ekip çalışmasına yatkın, presentable, dinamik olmak, vs. vs…:D

4)İKTİSAT BÖLÜMÜ OKUYUP ÖZEL SEKTÖRE ATILANLARIN İÇİN SON YILLARDA ÖNE ÇIKAN BİR DİĞER PARLAK FİKİR: BANKACILIK

İktisat bölümü iş olanakları arasında gerçekten de çok akıllıca bir seçenektir. Bankacılık ve finans sektörüne yönelik hamlelerle öğrencilik hayatınızı dolu dolu geçirirseniz ve sonrasında gerekli yetkileri ve sertifikaları elde ederseniz; bankaların direkt olarak idari kısımlarında görev yapabilirsiniz.

Peki iktisat bölümünün maaş imkanları açısından bankacılık mı yoksa bir önceki seçenek mi daha iyi diye sorarsanız; ulaşabileceğiniz noktalar hemen hemen aynı cıvardadır. Zaten bugün var olanı da aşıp iktisat dünyasında çığır açmak istiyorsanız, kendinize has becerilerinizi de kullanmanız gereklidir…:)

5)İKTİSAT MEZUNLARI İÇİN BİR DİĞER SEÇENEK OLAN AKADEMİK KARİYERSE PRATİĞE DEĞİL DE TEORİYE DAHA YATKIN OLANLAR İÇİN HARİKA BİR SEÇENEKTİR.

-Ama burada şu an öğrenci olan arkadaşlara kötü bir haberim var: Akademik kariyer yapmak istiyorsanız en önemli unsurlardan biri not ortalamanızdır. Okulda teorik temeller aldığınıza göre ve akademik hayatta da iktisadi teorilere yoğunlaşacağınıza göre başka bir seçenek kalmıyor sanırım..:)

Belirli bir seviyeye geldikten sonra elde edeceğiniz maaş; standart akademisyen maaşları kadardır. Ama iktisat, istatistik, analiz ve ekonomi konularında bilgili olmanızın bir avantajı var ki; size bilginiz sayesinde adeta bir akademisyen maaşı daha kazandırır: Danışmanlık… Özel şirketlere izleyecekleri stratejiler ve başvuracakları uygulamalar konusunda yardımcı olmanız halinde aylık ciddi miktarda bir kazanç elde edebilirsiniz. İşte; üniversite okumanızı gerektiren kazançlı mesleklerin en güzel yönü de; bilginiz ve kültürünüze karşılık para kazanma şansınız olmasıdır.

Umarım iktisat bölümü iş imkanlarını ve maaş durumunu net ve sade bir şekilde açıklayabilmişimdir arkadaşlar. Sormak istediğiniz sorulara veya yapmak istediğiniz düzeltmelere her zaman açığım; aşağıdaki yorum bölümüne beklerim…:) Kalın sağlıcakla…

“YILLARDIR CEVAPLANAMAYAN SORU: İKTİSAT MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?…:)” üzerine 54 yorum

 1. açıkça söylemek gerekirse tatmin olmak konusunda herhangi bir sıkıntım yok fakat uluslararası ilişkiler okuyorum ve bölümümden açıkçası pek memnun değilim(üniversite de buna etken). Uluslararası okuyan biri siyasi kanat olarak büyükelçi,ataşe gibi olanakları varken ben iktisat okursam eğer bu anlamda yani siyasi hayata dahil olacak şekilde bana ne gibi katkısı olabilir?

  Cevapla
  • Faruk bey; günümüzde siyasi alanda öne çıkan insanların geçmişlerini incelerseniz birçoğunun siyasetle alakası olmayan mesleklerden geldiğini görürsünüz. Hele ki iktisat gibi devletin iç ve dış ekonomik politikalarında ve aklınıza gelebilecek her türlü mali unsurlarında bilgi sahibi olabileceğiniz bir bölüm; siyasi hayatta da size epey yardımcı olacaktır.

   Cevapla
   • peki istanbul üniversitesinde iktisat okunanın bana ne gibi katkıları olur?
    şu anda okuduğum okul gazi üniversitesi. Okullarla ilgili sadece tarihi olarak değilde bana tabi elimden geleni yaptıktan sonra cennetin kapılarını daha da yakın tutacak okul hangisi sizce?:)

    Cevapla
 2. Okul puanım olmadığı için mağdurum sıralamalarım en az 100.000 geri gitti iktisatta olmazsa ben ne yazacağım iktisat tutuyor ama bu kadar boş bir bölüm mü

  Cevapla
  • Fulya Hanım; tercih eden ve mezun sayısı çok olabilir ama ben hiçbir mesleğin boş olduğunu düşünmüyorum. Kendinizi geliştirmeniz halinde çok iyi fırsatlar yakalayacağınıza eminim…

   Cevapla
  • Bence iktisat bölümü gibi gayet güzel bir bölüm sırf sizin gibi düşünen zihniyetler yüzünden karalanıyor.İktisatçı ne iş yapar?Hatta iktisat nedir?Bu soruların bile cevabını bilmeden iktisat okuyan insanlara gerçekten kızıyorum.Okumak için okumayın derim.Ben bir iktisat öğrencisi olarak siz gibi düşünmüyorum,velhasılkelam ben gerçekten bölümüme isteyerek ve severek geldim.Herkes bu bilinçte gelse de.Bu güzel bölüm böyle karalanmasa…

   Cevapla
 3. Ben istanbul universitesi açıköğretim iktisat bölümü öğrencisiyim.saydığımız iş imkanları bizler içinde gecerlimi. Bilgileriniz için teşekkür ederim

  Cevapla
  • Evet Ali Bey; iş imkanları söz konusu olduğunda aöf veya örgün eğitim almanız pek bir fark oluşturmamaktadır.

   Cevapla
   • Ben dgs den inonu universitesi iktisatı kazandım. 24 yasinda oldugum icin kararsizim aof le mi yoksa örgün mu devam etmek konusunda gerçekten hic bir farķi yok mu ?

    Cevapla
    • Murat Bey; akademik değil de iş hayatı ve kariyer anlamında düşünoyrsanız doğru. Kendinizi geliştirdikten sonra o kadar da çok fark etmez.

     Cevapla
 4. Merhabalar,ben mersin iktisat kazandim. Ama sagolsun akrabalarimoralimi bozmakta uzerine yok. Herkes bos okursun disarda isletme iktisat okuyandan cok ne var diyip duruyolar. Lutfen beni aydinlatin. Herkes bos bos okur gezersin diyor.

  Cevapla
  • Merhaba Pelin Hanım; iktisat okuyan çok kişi var ve akrabalarınız bu konuda doğru söylüyor… Ama şöyle bir durum var ki; iktisat okuyanların çoğu ne iş yapacağına karar verememiş, lisans mezunu olabilmek için üniversite okuyanlardan oluşmaktadır. Eğer “Gerçekten” iktisat okuyan biri olursanız; yazıda bahsettiğimiz gibi kendinizi geliştirmekten vazgeçmezseniz; bu bölümü kesinlikle boşuna okumuş olmazsınız..;))

   Cevapla
 5. Kesinlikle kendimi gelistirmeyi asla birakmicam. Ama suan hicbisey bilmiyorum napmam gerek okula baslayinca nasil bir yol izlemem gerek,yol gosterebilirseniz cok memnun olurum

  Cevapla
 6. bu sene ailemin isteğiyle iktisatı kazandım ama psikoloji okumak hayalim ama puanımda bu sene istediğim yer için düşük geldi ailem il dışına çıkmamıda istemiyor maddiyat konu.burda psikoji bölümü dahi yok ama bi iki yıla kadar yeni kampüsle beraber açılacakmış sizce ne yapmalıyım iktisata devam mı edeyim yoksa bu sene hem okula gidip hem sınavlara m hazırlanayım yoksa yatay geçiş, çift anadal imkanları oluyor onlarımı kullanayım,kullanacaksamda ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun çok çıkmazdayım.

  Cevapla
  • Seda Hanım; eğer hayaliniz olan meslek psikoloji okumaksa kesinlikle ihmal etmemelisiniz, şahsi görüşümüzdür. Ama tavsiyemiz; psikoloji okuyacağınız kesinleşene kadar şu anki bölümünüzü bırakmayın. İlerleyen zamanda zaten tam olarak ne yapacağınıza karar vermiş olursunuz.

   Cevapla
 7. Merhabalar, bu bölümde mezun cok oldugu icin is bulma konusunda sıkıntı oluyor diye duydum, ayrıca istanbulda oturdugum icin dahada zor olabilir bu durum, ingilizce gelistirme harici okulumdaki konferanslardan baska ne gibi seyler yapmam gerekir is bulup rakiplerimi gecmek icin acaba ?

  Cevapla
  • Hakan Bey; eğer okulunuz devam ederken uzun dönem staj, vs. türden bir iş bulma olanağına sahipseniz bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Çok mezun veren bir bölümde öne çıkmanın en kestirme yolu budur. Onun haricinde İngilizce haricinde ikinci bir yabancı dil daha bilmek, bölümünüzle alakalı çeşitli program, kurs, sertifika, vs. etkinliklere katılmak da size epey katkı sağlayacaktır.

   Cevapla
   • Her devlet üniversitesi iktisat bölümündeki her öğrencisine staj ayarlayabiliyor mu ? böyle bir imkan var mı ? yoksa not ortalaması yüksek olanlara vs. geçerli bir durum mu ?
    Tesekkürler

    Cevapla
 8. ben muğla üniversitesi iktisat bölümü 3. sınıfım ancak bana mezun olunca ne olucaksın dediklerinde ne diyeceğimi bilmiyorum önümde o kadar çok seçenek var ki hangisi olur bilemiyorum bana bu konuda yardım eder misiniz

  Cevapla
 9. Anadolu Üniversitesi ingilizce iktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. mezun olduktan sonra ben ne yapacağım soruları kafamda yer almaya başladı.İngilizcem iyi ama anadilim gibi değil kendim geliştirmeye çalışıcam hatta bir dönem polonya’da erasmus yaptım ama bunun dilime bir katkısı olması açıkçası.Ortalamamda iyi 3 ün üzerinde ve, şu an o yüzden daha çok akademik kariyer düşünüyorum ama ben devletin kredisiylede ancak geçiniyorum buna rağmen yüksek lisans yapmada sıkıntı yaşar mıyım ? ayrıca her şeyde bir torpil var yorumları araştırma görevilisi seçimlerinde de dahil beni sinir ediyor .Anlayacağınız kafam karışık :S

  Cevapla
 10. arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba ben ön lisans Mekatronik mezunuyum ve şimdi dikey geçiş olarak iktisat işletme veya kamu yönetimi düşünüyorum şimdi sizce hangisine kayıt yaptırmalıyım ve açık öğretim olarak 3 üniversite var Anadolu Atatürk ve İstanbul bunlardan hangisine kayıt yaptırmalıyım yani özel sektörde hangi üniversiteden aldığım diploma sizce daha hatırı sayılır akademik kariyerde düşünüyorum düşüncelerinize acilen ihtiyacım var!!1

  Cevapla
  • Merhabalar
   Ben önlisans mimari restorasyon mezunuyum bu yıl açıköğretmden lisans tamamlama yapıcam fakat çok kararsız kaldım bölüm üzerine çok hevesliyim. Müfettiş olmayı düşünyrum fakat tam olarak neler yapmam gerektiğini bilmyrum önceki okuduğum bölümle alakası yok ve bu bölümle ilgili bilgi toplamaya çalşyrum. Anadolu ünverstmi etkili olur başka bi ünvrstmi?

   Cevapla
 11. Merhabalar, oncelikle yaziniz icincok tesekkur ederim
  Ben lise 3. Sinif ogrencisiyim ve gelecegime dair iki cikmaz icindeyim biri hukuk biri iktisat.matematigim iyi ve derslerim guzel ve iyi bir universite tutturup mezun olduktan sonra dusnmek istemiyorum iktisat olursa hedefim buyuk bogazici veya odtu bu universitelerden kendimi gelistirmisbi sekilde mezun olursam bana fark yaratici bi faydasi olurmu ve yapmam gereken secim hakkinda bilgilendirireniz sevinirim

  Cevapla
 12. Merhabalar oncelikle yaziniz icin cok tesekkur ederim
  Ben lise 3. Sinifim ve ilerde uniersiteye dair celiski icindeyim biri iktisat biri hukuk
  Iktisat olursa hedefim bogazici veya odtu matematigim cok iyi derecede eger bu universitelerden kendimi gelistimis sekilde mezun olursam bana fark yaratici ne gibi faydasi olur is alaninda ve bide secimim hakkinda goruslerinizi yazarsaniz cok sevinirim

  Cevapla
 13. Merhaba ben Kastamonu Üniversitesi İktisat öğrencisiyim tapu kadastro bölümünde iş bulma imkanım var mı bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim

  Cevapla
 14. Merhaba ben afyon kocatepe üniversitesinde iktisat 1.sınıf öğrencisiyim su an o rtalamam 3. 36. Ben eskişehir anadolu üniversitesine yatay geçiş yapacağım. Ileride kaymakamlık düşünüyorum şimdiden çalışmaya başlamak istiyorum sizce nasıl çalışmam gerekir

  Cevapla
 15. Ben lise sondayim ve mezun olacagim iktisati secmek istiyorum puanım tutuyor ama matematik le aram iyi değil o yüzden tedirgin im bana yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 16. Iktisat mezunu olan esimle kendi işimi kurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ne kurmaliyim muhasebe düşündük o artık ölü bir iş sizce kendime bir ofis kursam is imkanı en çok ne olabilir nasıl is alabilirim bilgi lendiriseniz sevinirim

  Cevapla
 17. şuan lise 3. sınıfa geçtim ortalama bir anadolu lisesinde okuyorum ygs ve lys sınavlarına ne kadar asılmalıyım ve iktisat fakültesini kazanabilmem için en az kaç net e ihtiyacım var

  Cevapla
 18. Arkadaşlar kusura bakmayın ama boğaziçi,odtü,özyeğin falan olmadığı sürece iktisat veya işletme okumayın. Cidden yoksa işsiz kalma ihtimaliniz bayağı bir yüksek.

  Cevapla
  • sadece konuşmak için konuşup moral bozmayın lütfen kendinizi geliştirdiğiniz sürece harran üniversitesinden bile çok iyi yerlere gelinebilir önemli olan kişidir çalışan adam her zaman kazanır

   Cevapla
 19. merhaba,ben bu sene mezun oldum ve iktisat okumak istiyorum ama bu konuda akrabalardan dolayı tedirginliklerim var.Ama kendimi geliştirip iyi bir bankacı ya da bankada idari kısımda çalışmak istiyorum izlemem gereken yolu açık ve net bir şekilde açıklamışsınız teşekkür ederim.Bu alanda İngilizcenin yanında hangi dilde eğitim alırsam daha fazla faydasını görürüm?

  Cevapla
 20. mrb istanbul ingilizce iktisat bölümüne gitmeyi planlıyorum ancak ilerde iş bulma konusunda kafamda soru işaretleri var sizce mezun olduktan sonra boşta kalırmıyım ?

  Cevapla
 21. Öncelikle İstanbul üniversitesi İngilizce iktisat kazandım bazı arkadaşlar dediklerine göre işsiz kalma ihtimali yüksek mis bence turkiyede okuna bilecek tek bolum ekonomi üzerine olan bölümler çünkü meslek yelpazesi çok genis bi hocanın deyişiyle çaycı da olunabilir ceo da olunabilecek muhteşem bolum eğer gerektiği kadar iyi olursan (ders bakımından tek değil sosyal bakımdan da ne bilim zoru gorup su koyacaksaniz şuanda bırakın başka bölümlere kacinda bölümüm yeni fikirler yeni akıllar gelsin saygılarımla

  Cevapla
 22. Saçmalamayın ya. Ben açıkogretim iktisat mezunuyum. Özelde örgün mezunu alıyorlar. Özel düşünen aöf yazmasın

  Cevapla
 23. Iktisat mezunuyum en iyi 5. Unide yazdiklariniz tam palavra hayatimda boyle palavra gormedim.iktisat okumanin tek gecerli avantaji A grubu memur olabilme firsatini sunmasidir A grubu memurluk iibf fakulte mezunlarina has kadrosudur.devletin idari ve denetim mekanizmasidir.devlet memurlugunu kotulemis.ozel sektoru parlatmissiniz. A grubu memurluk ciddi anlamda kariyer firsati ve iyi bir maas sunar itibarlidir.ornegin mufettis maasi 5000 civarindadir.ozel sektorde kimse sizi iktisat mezunu diye bir pozisyona getirmez YALAN Isterseniz keynes olun Ceo falan olamzsiniz yukselemzsiniz bos bayaller kurmayin.ozel sektor enaz maasla en az personel calistirmak ister her zaman.Sertifika ve dil olayi balon gosteris.iktisat mezunu olarak olsa olsa muhasebeci olursunuz.AMACIM GENC ARKADASLARA UMITSIZLIK POMPALAMAK DEGIL OZEL SEKTORDEN BALONLARDAN UMUTLANMAYIN BOS BEKLENTILERE GIRMEYIN AVRUPADA AMERIKADA YASAMADIGINIZI UNUTMAYIN BU ULKEDE FIZIK MUHENDISI OLUPTA OGRETM3LIK YAPAN YUKSEK LISANS YAPIP ESNAFLIK YAPAN INSANLAR VAR. UNIVERSTILER ISSIZ ORDUSU YETISTIRIR…..

  Cevapla
  • Mahmut bey sizin görüşlerinize katılıyorum ve sizinle konuşmak isterim bu konular hakkında. Yardımcı olabilir misiniz rica etsem. Gerçek görüşlü biraz fikir alışverişine ihtiyacım olduğunu düşünüyorum bir iktisatçı ve gelecek kaygısı yaşayan bir genç olarak diyeyim.

   Cevapla
 24. Gazi Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek için bana neler önerebilirsiniz?

  Cevapla
 25. Merhaba ben iktisat ya da işletme istiyorum. Ama hangisi daha avantajlı anlayamadım. Bir de ben yurt dışında özel sektörde çalışmayı istiyorum. Sizce bu isteğim hangi bölüm için daha avantajlı olur. Lütfen yardımcı olur musunuz. ☺

  Cevapla
 26. Ben iktisata gecis yapmayi dusunuyorum,yurtdisinda dil sertifika aldim ve italyanca,almanca biliyorum ?iyi bir secim mi yoksa isletme mi?

  Cevapla
 27. İktisat okumayın giren her hoca küçümsüyor kendini ezik salak hissediyorsunuz sınıfın seviyesi düşük insanları kalitesiz kültürsüz İstanbul Ankara da okumadiktan sonra boş boş hayaller kurmayın

  Cevapla
 28. 4 yıllık iktisat mezunuyum ve aynı zamanda ön lisans halkla ilişkiler mezunuyum.Aslında çok iş ilanları olan bir bölüm olmasına rağmen iş bulmak referanssız ve torpilsiz çok zor.Bu bölümü okumayın arkadaşlar neden mi yaş 27 hala bi baltaya sap olamadım hep bölümümden alakasız işlerde çalıştım fabrikada işçilik, tarlada patates bile topladım gerisini siz düşünün.Ha birde çağrı merkezinde çalıştım.Kısaca beş para etmiyor ülkemizde ne bölümlere ne insana değer veriliyor.Her yer adam seçiyor halada iş arıyorum umudum da azalıyor.

  Cevapla
 29. Şimdi size bir tavsiye çok iyi bir üniversitede okumuyorsanız ve gerçekten çalışkan ve idealist biri değilseniz, okumayın çok net. Burda okuyup harcayacağınız para ve vakti kendinize kuracağınız başka bir işe harcayın. Yok afyon yok eskişehir yok gaziantep filan yazmışlar paranız çok galiba sizin 🙂

  Cevapla

Yorum yapın