İngiltere’ye Göç Edip Hangi İşlerle Çalışma/Girişimci Vizesi Alınabilir?

İngiltere ya da Büyük Britanya ya da Birleşik Krallık. Ve bir zamanlar en güçlü sömürge (sömürülen değil sömüren) ülkelerinden biri olduğu için nam-ı diğer ”Güneş Batmayan Ülke”. İngilizler vakt-i zamanında Osmanlı İmparatorluğu gibi, geniş bir coğrafyaya yayılmış, adeta cihana hükmeder olmuştu. İngiltere’ye ait toprakların bir kısmında güneş batarken, başka bölgelerde de güneş doğuyordu. Bu nedenle güneş batmayan ülke deniyordu bu Avrupa ülkesine.

united kingdom photo

NOT: Bu işlerle çalışma/girişimci vizesi alabilmek garanti değildir. Lütfen somut iş planınızla bize yazınız ve değerlendirme isteyiniz.

Günümüzde de İngiltere’yi ”İmkanların Bitmediği Ülke” olarak tanımlamak mümkün. 2020 yılında işsizlik oranı 3.8 olarak açıklandı. Bu sadece dünya ortalamasında değil Avrupa ortalamasının da çok çok üstünde. Üstelik 2019 yılında da işsizlik oranı aynıydı. Yani bir istikrar söz konusu. İşsizliği kontrol altında tutan İngiltere, Almanya’dan sonra en disiplinli ülkelerden biri olarak görünüyor. Bunda ırki özellikler de söz konusu tabi. İngiliz insanı, Almanlar kadar olmasa da çalışkan, planlı ve son derece disiplinli. Bu da bariz bir şekilde iş yaşamına yansıyor. Bir de çalıştığın takdirde kazancını tam anlamıyla alabildiğin için, bu, orada yaşayan ve çalışan insanlara ekstra bir motivasyon kaynağı oluyor. Ülkemizde kaç insan gülümseyerek, en azından az biraz mutlu / keyifli hissederek gidiyor? Peki ya İngiltere’de? Keşke mutluluk da ölçülebilen bir şey olsaydı. O zaman size başka bir istatistik daha verebilirdik.

Yine de İngiltere’ye göç edince kurulabilecek işleri size tavsiye etmeden önce birkaç istatistik daha paylaşalım. Gitmek istenen, bunun planı yapılan ya da şimdilik hayali kurulan bir ülkeyi, doğa manzaraları ve tarihi binaları ile değil istatistiklerle, rakamlarla tanımak çok daha makul olacaktır. Tabi turist olarak gitmeyeceksiniz.

Başka milletler için belki bu kadar değil ama Türkler için göç edeceği bir ülkede kaç Türk yaşadığının önemi büyüktür. Sadece Doğu toplumlarında ”hemşeri” kavramı vardır çünkü. Başka bir şehre giderse illaki doğup büyüdüğü, yani memleketinden olan birini görmek ister yanında yöresinde. Başka bir ülkeye gittiği zaman ise Türkiye’nin 81 ili de memleketi olur artık.

Peki İngiltere’de kaç Türk yaşıyor? Son yapılan araştırmalara göre son 10 yılda İngiltere’de yaşayan Türklerin sayısı %15 dolaylarında arttı ve 850 bin oldu. Bu kadar beklemiyordunuz değil mi? Açıkçası biz de araştırma yaparken bir hayli şaşırdık. Zira, Türkler denince akla ilk önce Almanya gelir. Adeta bizimle özdeşleşmiş bir ülkedir zira burası. Almanya’da yaşayan toplam gurbetçi sayısı ise yaklaşık 1 milyon 400 bin kadar. Yani İngiltere ve Almanya arasında bu konuda da çok büyük bir farklılık yok.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı yer ise başkent Londra. Londra toplam 1.572 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip. Yani Paris ve New York’dan çok daha geniş topraklara ve esasında iş imkanlarına sahip aynı zamanda. Burada da yaklaşık 430 – 440 bin Türk yaşıyor.

İngiltere’ye göç edip iş kurmak isteyenler elini sallasa bir Türk’e çarpabilir. Bu ”risk” mi yoksa ”ihtimal” mi? Buna siz karar verin. Ama yurdundan binlerce kilometre uzakta tanıdık birilerini görmek ve daha önemlisi ana dilinde konuşan insanlara rastlamak her zaman iyidir.

Yurtdışındaki girişim örneklerini baz alıp Türkiye’de uygulamak isteyenler için bir yazı yazmıştık. İlle de vatanım vatanım diyorsanız işe gitmez işi buraya getirirsiniz. Yazımız: Yurtdışından Başarılı Girişimleri Kopyalayıp Türkiye’de Uygulamak

İngiltere’de Hangi İşler Kurulabilir? 

1- Yaşlı Bakım Şirketi: 

Avrupa’nın nüfusu hızla yaşlanıyor türünde haberleri çok sık duyuyoruz. Bunda en büyük etken evliliklerin çok çok azalması, buna mukabil doğurganlık oranının da kat be kat azalması. Kaldı ki İngiltere, Belçika ve Lüksemburg gibi ülkelerde evlilik eşittir çocuk doğurmak anlayışı da yıkılmak üzere. Bilakis evlenmek ve çocuk sahibi olmak iki ayrı değer olarak görülüyor. Şu anki istatistiklere göre İngiltere nüfusunun yaklaşık altıda biri ”yaşlı nüfus” olarak tanımlanıyor. Yani 65 ve yaş üstü.2050 yılına geldiğinde her dört İngiliz’den biri ”yaşlı” olacak.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yurt dışı bağlantılı iş kurmak neden daha mantıklı?

İtalya ve İspanya ile birlikte yaşlı nüfusunun en fazla olduğu Avrupa ülkelerinden biri İngiltere. Bu nedenle yaşlılara bakım hizmeti veren şirketlere duyulan ihtiyaç da bunun doğru orantılı olarak artıyor. Siz de gözünüze kestirdiğiniz bir İngiltere şehrinde yaşlı bakım şirketi kurabilir bu yoldan ilerleyebilirsiniz.

Evde yaşlılara bakım merkezi açmak hakkında zamanında sizleri bilgilendirmiştik. Hatırlamak isterseniz: Evde / Yerinde Yaşlılara Bakım Merkezi Açmak

2- Temizlik Şirketi: 

Bir diğer seçenek özellikle Londra gibi çalışan kadınların çok fazla olduğu metropollerde temizlik şirketi açmak:

Temizlik Şirketi Açmak Karlı Mı ?

Temizlik işine girişimcilik/çalışma vizesi kolay çıkması orada pis iş yapan İngiliz sayısının azlığındandır.

3- Hasta Bakım Şirketi: 

Yaşlı bakım şirketlerinde olduğu gibi hasta bakım hizmeti veren kurumlara olan talep de gün be gün artıyor. Özellikle pandemi salgınından sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacağı için bu tür kurumların ekmek ve su satan dükkanlar gibi her daim açık ve hizmete açık olması gerekiyor.

Tıp alanında bir diplomanız ve kariyer hedefiniz varsa İngiltere’de hasta bakım şirketi açmayı planlarınıza dahil edebilirsiniz.

4- İthalat – İhracat Danışmanlığı: 

İngiltere özellikle ihracat alanında dev bir ülke. Almanya ile birlikte Avrupa’nın iki dev isminden biri olarak görülüyor. İthalat – ihracat danışmanlığı, mutlaka değerlendirmeniz gereken iş planları arasında yer almalı.

İTHALAT İHRACAT İŞİ YAPARAK-TİCARET YAPARAK PARA KAZANMAK

5- Kahve – Çay Dükkanı: 

İngiltere’de çay konusunda Türkiye ile, kahve konusunda da Amerika ile yarışacak kadar çok tiryaki yaşıyor. Bir İngiliz filmi açıp izlemeye başladığınızda maksimum 10 – 15 dakika içerisinde çay yapan birini görüyorsunuz filminde. Bir iki katlı otobüsleri bir de çaya olan düşkünlükleri, dünya çapında bilinen bir gerçek. Çay dükkanı açmak ama o dükkanda sadece İngilizlerin ezelden beri içtiği çayları ”standart” biçimlerde servis etme yoluna gitmeyin. Evet, çay her yerde çay, pişirme – demleme teknikleri de hemen hemen aynı. Fakat yanında servis edilenler çayın lezzetine lezzet katabilir dahası çaya (sizin dükkanınızdaki çaya) olan ilginin artmasını sağlayabilir. Ev yapımı elmalı kurabiyeler, pastalar, börekler. Onlara hem Türk damak zevkini hem de misafirperverliğini göstererek dükkanınıza çok daha kısa sürede, çok daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Kahve dükkanları her ülkede olduğu gibi İngiltere’de de büyük ilgi görüyor. Bizdeki gibi sadece gençlerin doldurduğu yerler de değil oradaki dükkanlar. Egzotik kahvelerden oluşturacağınız zengin bir menü ile başta Londra olmak üzere İngiltere’nin birçok kentinde vızır vızır işleyen bir kahve dükkanı açabilirsiniz.

Öyleyse son sözü kahve söylesin ve herkese afiyet olsun.

Kahve Dükkanı Açıp Ayda 20.000 Dolar Kazanmak Mümkün Mü?

Arkadaşlar bu arada bu işlerle çalışma ya da girişimcilik vizesi almak için belirli ve az da olsa sermayeniz olmalıdır. Hele ki bazı girişimcilik vizeleri için bu sermaye tutarları ciddi oranda yüksek olmaktadır. 50 000 Pound gibi rakamları aşmaktadır.

Yorum yapın