İnşaat Geri Dönüşüm Şirketi Kurmak

Merhaba parlak fikirler okurları. Bir başka yazımızda daha yine karşınızdayız. Bu yazımızda yine alternatif gibi görünen ama işin aslına bakınca giderek yükselişe geçen bir iş kolundan bahsedeceğiz. Adını ilk kez okuduğunuzda ”bu da ne ola ki” deseniz de inşaat geri dönüşüm şirketleri epey mantıklı ve pratik bir iş koludur.

construction photo

Bu açıdan baktığımızda sayıca fazla olmaya ve yükselmeye devam eden bir iş kolu olması da kaçınılmazdır. Yazımızda inşaat geri dönüşüm şirketlerinin kurulması için gerekenler, karlı olup olmadığı sorularını soracağız. Bununla birlikte geri dönüşümün önemine dair ipuçlarını da sizlerle paylaşacağız. Geri dönüşümün günümüzde ve gelecekteki önemi ise bu tür şirketlerin nasıl işlemesi ve neden var olması gerektiğine dair bize de vizyon sunuyor.

Daha fazla oyalanmadan yazımıza geçelim ve başlayalım.

construction photo

Günümüzde Geri Dönüşümün Önemi 

Maalesef tüketiyoruz. Hem de dünyamızın, çevremizin kıymetini bilmeden, güzel oluşumların gözünün yaşına bakmadan deli gibi tüketiyoruz. Bir zamanlar sonsuz sandığımız kaynaklar bir bir tükenmeye başlıyor. Dünyayı birlikte paylaştığımız hayvanların bile nesilleri tükeniyor. Bununla birlikte yemeklerdeki eski tat giderek azalıyor. İlişkiler bile tükeniyor. Çünkü biz ne kadar inkar etsek de çevremizdeki her şey, bize bağlı. Onların eksilmesi, yenilenmesi ama eski tadı vermemesi ve dünyanın kaynaklarının hızla azalması doğrudan bizim de psikolojimizi ve sosyal ilişkilerimizi belirliyor.

Başlığımızda şirket adı var. Şirket, kar elde etmek için kurulan iş kollarının çatısına verilen genel addır. Birinci amacı kar elde etmektir. Ancak iş geri dönüşüm şirketlerine dönünce orada bir durmamız gerekiyor. Çünkü bu şirketler ne kadar kar elde etme amacı taşısalar da aynı zamanda bir sorumluluğun, hem de dünya üzerindeki en büyük sorumluluklardan birinin taşıyıcılığını üstleniyor. Hem kendi işlerine bakıyorlar hem de bir tanecik olan çevremizin bakımını üstleniyorlar.

Olaya bu açıdan baktığımızda geri dönüşümün önemi kavramak ile inşaat alanında bir geri dönüşüm şirketi kurmak arasında derin bağlar oluşuyor. Böyle bir şirket kurmak hem para kazandırarak cebinizi dolduruyor hem de size manevi bir haz veriyor. Hani derler ya ”sevabı çok yaptığın işin’ diye. Tam da o hesap işte. Zira siz bu şirketin başında bir müdür iken ne kadar paranızı düşünseniz bile isteseniz de istemeniz de çevrenize ve dünyanıza yardım etmiş bulunuyorsunuz.

İnşaat Geri Dönüşüm Şirketi Kurmak Karlı Mıdır? 

Evet karlıdır. Zira siz bir inşaat geri dönüşüm şirketi kurmaya başladıktan hemen sonra kazanmaya başlarsınız. Bir kere ham madde için etrafa para dökmenize gerek yoktur. Çünkü halihazırda doğada ve bitmiş inşaatların çevresinde şirketinizin başat ihtiyacını karşılayan maddeler ve bileşenler var olacaktır. Hem de sahipsiz ve ücretsiz olarak.

Siz onları toplayarak işlemeye ve yeniden kullanılmak üzere satmaya başlayacaksınız. Birazcık mantık yürütecek olursak şu kanıya rahatlıkla varabiliriz. Siz bedavaya etrafı temizliyorsunuz. Nakliye ve toplama araçlarınızla söz konusu bölgeye geliyorsunuz ve işinizin hacmini kapsayan ürünleri, sadece küçük bir izin alarak topluyor ve şirketinizin geri dönüşüm alanına taşıyorsunuz.

Atık niteliği taşıyan bu ürünleri ya cüzi bir paraya ya da sahipsizliğinden faydalanarak bedavaya alabilirsiniz. Sadece bu açıdan baktığımızda bile bu işin ne kadar karlı ve gelecek vaat eden bir iş olduğunu görebiliriz.

Buradaki anahtar kelime gelecek vaat eden tabiridir. Zira siz kendi geleceğinizi nasıl taşıyorsunuz biliyor musunuz? Tamamen geleceğe yatırım yaparak ve geleceğimizi, ortak geleceğimizi kurtararak.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Deprem Güçlendirme Şirketi Kurmak

Bu sayede hem maddi hem manevi anlamda gayet sağlıklı, yerini bilen ve koruyan bir şirket olarak da kar oranınıza kar ekleyerek yolunuza devam etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

İnşaat Geri Dönüşüm Şirketi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

Öncelikle personel sayınızı belirleyin. Kaç kişi olduğunuzu belirledikten sonra işinizin hacmini de belirlemiş olacaksınız. Tercihen en az 10 personel ile başlamanız kurtarıcı olacaktır. Bununla birlikte personel sayınızı, şirketiniz kar elde ettikçe arttırabilirsiniz.

İkinci olarak geri dönüşüm işlemlerini gerçekleştireceğiniz bir tesise ihtiyacınız olacak. Bunun için de geniş bir alana sahip bir yeri kiralamanız ya da satın almanız gerekecek.

Nakliye ve taşıma için birçok araca ihtiyacınız olacaktır. Geri dönüşüme gidecek olan malzemelerin taşınması için bu tür araçları kullanacak şoförlere de ihtiyacınız olacak. Araçları temin konusuna sıkıntı yaşarsanız başta kiralama yoluna gidebilirsiniz. Kiralama yöntemini izleyerek aldığınız araçları belli bir noktadan sona şirketiniz para kazandıkça satın alabilir, böylece şirketinizi sağlam bir temele de oturtmuş olursunuz.

İnşaat geri dönüşüm şirketi kurmak için gereken izinleri Çevre Bakanlığından alabilirsiniz. Bunun için belli başlı resmi belgeler ve evraklar işinizin görülmesi için yeterli olacaktır.

İnşaat Geri Dönüşüm Şirketi Hangi Malzemelerle Çalışır 

İnşaat geri dönüşüm şirketleri inşaat haricinde kalan ve o alanda artık kullanılması mümkün olmayan inşaat malzemelerini kullanır. Bu inşaat malzemeleri yine inşaat sektöründe kullanılabileceği gibi, başka alanlarda da kullanılması mümkündür. O, geri dönüşüm şirketlerinin kendi belirlediği satış stratejilerini ve irtibatta olduğu firmaları bağlar tamamen.

Bu noktada bu malzemelerden en önemlilerini sıralayıp bilgi vermeye devam edeceğiz.

  • Beton: İnşaatın yapı taşını oluşturur. İnşaat bitiminden sonra kalan beton parçalarını alıp geri dönüşüme koymak ve o geri dönüşümün sonunda yeniden beton haline gelecek malzemeleri elde etmek mümkündür.
  • Cam: Kırık dökük camları geri dönüşüm tesislerinde işleyerek yeniden biçimli ve özenli hale getirmek bu tür şirketlerin ana hareket alanlarından bir diğerini oluşturur.
  • Ahşap: En ufak ahşap parçaları bile inşaat geri dönüşüm şirketlerinin umurundadır. Siz de her gördüğünüz yerde attığınız o ahşap parçalarının işlendikten sonra nelere dönüşebildiğini görseydiniz aynı şeyi yapardınız.
  • Tuğla ve Kiremitler: Tuğla ve kiremitler kendi yaşadığımız bölgede, rastgele bir sokaktan geçerken de gördüğümüz inşaat malzemeleridir. İnşaat geri dönüşüm şirketleri kırılmış, dökülmüş, eski biçimlerinden uzaklaşmış tuğla ve kiremitleri alır ve bir güzel işler. Aynı malzemelerin yeniden işlenmesiyle başka evlerin çatıları inşa edilir. Kazanan şirket ve çevremiz olur.
  • Demir: İnşaat geri dönüşüm şirketlerinin işlemeyi başardığı takdirde en çok kazanmalarını sağladıkları maddedir. Demir, doğanın içinde öyle kolaylıkla bulunmaz. Temini zor ve taşınması da bir o kadar zordur. Bu nedenle demir artıkları, istedikleri gibi işlenir ve birçok ana yapının ana malzemesi olarak kullanılmaya devam edilir.
  • Duvar Kağıdı: Duvar kağıtlarının yanı sıra dış cephede kullanılan malzemeler inşaat geri dönüşüm şirketlerinin sürekli olarak kullandığı bir diğer malzemelerdir.

Gördüğünüz üzere malzemeleri saydıkça bile böyle bir şirket kurmanın ne kadar mantıklı ve karlı olduğunu görebiliyoruz.

Tuğla, en çok kullanılan inşaat geri dönüşüm malzemelerinden biridir.

İnşaat Geri Dönüşüm Şirketleri ve Kentsel Dönüşüm Kardeşliği 

Yazımızın sonuna gelirken bir kardeşlikten bahsetmek istiyorum. O da hiç kuşku yok ki kentsel dönüşüm kapsamında kullanılan ve yürütülen projelerin inşaat geri dönüşüm şirketleri ile kardeşçe ve ortak bir şekilde hareket etmeleridir.

Siz de bir gün inşaat geri dönüşüm şirketi kuracak olursanız bu türden kentsel dönüşüm projelerinin yakından takipçisi olun. Onlarla sıkı bir irtibat ağı kurun ve sürekli olarak iletişimde kalın. Bu sayede bir yandan geleceğimiz ve çevremiz kazanırken bir yandan da siz ortaklaşa hareket ederek birbirinize kazandırmış olursunuz.

Yorum yapın