İnsanların Kıskanacağı, Medyatik Bir Meslek Erbabı Olabilmek İçin

İnsanlar da meslek erbapları da artık sadece ikiye ayrılıyor. Medyatik olanlar ve sessiz sedasız yaşayıp bu dünyadan çekilenler.

Şimdi öncelikle şunu belirtmemize izin verin ki medyatik olmakla işini iyi yapmak ile doğrudan ve kesintisiz bir bağlantı yoktur. Yani medyatik iş erbapları elbette ki ek ve artı parantez olarak işlerini iyi yapmaktadır. Ancak bu, işlerini iyi ve hatta kusursuz yapan herkesin medyatik, popüler, aranılan adam olacağı anlamına gelmez.

Önümüzde bir Nusret örneği var. Aman yanlış yazıp kızdırmayalım arkadaşı. Nusr- et. Bazen basit bir kelime oyunu ve sözcük ayrıştırması bile nelere kadirdir. O insan evladının adının Nusret olması ve et işinde olması ve adını bu şekilde tatlı bir kelime oyunuyla ayrıştırması bile parlak bir zekaya işaret olsa gerek. Nusret’in kendi hesabından yaptıkları ve sosyal medyada her zaman yüzlerde tebessüm bırakan hal ve hareketleri bugün adını sıkça duymamıza vesile oluyor.

Üstelik Nusret’in kendi adıyla ve tipiyle sağladığı popülerlik, aynı zamanda her zaman için işine de nüfuz ediyor. İşte bu bir başarıdır. Ya da Ali Ağaoğlu’nu baz alalım. Ağaoğlu, bir şekilde yaptıklarıyla, ürettikleriyle, söylemleriyle gündeme gelmeyi başarıyor. Ancak bu gündeme geliş aynı zamanda iş hayatındaki zenginliği ve üretkenliği de tetikliyor.

Kimileri vardır ki sadece medyatik olurlar. Ve genelde de saçmalıklarıyla, saçma ve alakasız durumlarla bunu başarırlar. Ancak bu popülerlik, iş hayatına doğrudan etki etmez. Adamın adı konuşulur ama sadece alay maksatlıdır. Bu durumda, buna negatif popülerlik diyebiliriz kısaca.

O nedenle her medyatik olma durumunu hoş karşılama gibi bir lüksümüz yok. Her alanın ve kavramın artı – eksi yönleri ve kutupları olduğu gibi, adından sıkça söz ettirmenin de bir başarı eğrisi ve başarısızlık çıkmazı vardır.

Bu yazımızda herkesin kıskanabileceği, popüler bir iş erbabı olabilmek için yapılması gerekenlere kısaca değineceğiz. Bunun akabinde elde edilen popülerliği korumak adına alınması gereken önlemleri ve kaçınılması gereken değerleri de sizlerle paylaşacağız. Hazır iseniz başlayalım sevgili parlak fikirler okurları.

Kahve Dükkanı Açmak Son Zamanlarda Çok Popüler kişilerde olduğu gibi belli başlı kurumlar ve iş fikirlerinde de popüler – çağ dışı ayrımı vardır. Örneğin elinizdeki sermaye ile internet cafe açmaya kalkarsanız bu, tamamen çağ dışı bir iş fikrini hayat geçirmek olacaktır. Ancak bir de popüler olmaya yüz tutmuş, adına ne kadar dükkan açılırsa o kadar müşteri çekme potansiyeli olan iş fikirleri de yok değil. Kahve dükkanı açmak da bunlardan biri. Adınız ile değil de yaptığınız iş ile popüler olmak istiyorsanız son zamanların en popüler iş fikirlerinden biri olan kahve dükkanı açma olayını sizlere açık yüreklilikle öneririz. Bol kahveli günleriniz olsun.

Popüler olmanın sırrı, biraz da sosyal medyadan geçiyor.

İnsanların Kıskanacağı, Medyatik Bir Meslek Erbabı Olabilmek İçin 

  • Sosyal Medyanın Kralı Olun: 

Belki ileride ”sosyal medyatik” diye bir tabir bile çıkar. Ancak burada aslolan sosyal medya krallığını gerçek hayattaki üretim ve hizmet birimlerine aktarabilmektedir. X adlı bir yazardan bahsedelim. Yazar, kitabının kapağını sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Binlerce insan like yapıp yorum yazıyor. Ama gerçeğe geldiğimizde arkadaşın kitabının 2. baskıyı bile yapamıyor.

İşte bu tehlikeli ayrımın farkında olmalı. Sosyal medya ile sosyal hayatın arasındaki dengeyi iyi kurmalı ve her iki dengenin de birbirine beslemesine izin verecek bir alan yaratılmalı. Yoksa sosyal medyadaki krallığınız, sadece orada kalır ve herhangi bir anlam taşımaz. Kitabının bir baskısını bile bitiremeyen yazarın, sosyal medya hesapları üzerinden uçuşan beğeniler, o sanal dünyanın sanal zindanlarında kalır gider.

Nusret adlı arkadaş bunu çok iyi başardı. Hem sosyal medyadaki gün be gün – biz burada yazarken bile artış oluyor – artarken hem de işlerini uluslar arası arenaya taşımayı bildi. Böylece hem sosyal medyanın hem de iş dünyasının kralı olmayı bildi.

 

  • Özgün Söylem, Özgün Tip, Özgün İmaj: 

Herkesin farklı olmaya çalıştığı ancak ne kadar farklı olmaya yönelik adım atarsa o kadar klişe olma tuzağına düştüğü bir çağda yaşıyoruz. O nedenle söz konusu özgünlüğü üç kod ile tanımlamanız ve muhkem hale getirmeniz elzem hale geliyor. Özgün söylem, özgün tip, özgün imaj.

Nusret ya da Ali Ağaoğlu gibi kişiler, bu özgünlüklerini konuşma dillerinden verdikleri pozlara kadar sağlamlaştırmayı bildiler Bugün Nusret’in fotoğrafları ya da Ağaoğlu’nun ifadelerine şöyle bir baktığımızda ne demek istediğimiz daha anlaşılır hale gelecektir.

 

  • Ne Yaptığın Değil Nasıl Yaptığın Önemli: 

Ürettiğiniz ürün, yaptığınız iş ne olursa olsun önemli olan güzelce ambalajlamak ve hediyelik paketler halinde sunmaktır. Yoksa yukarıda isimlerini sayısız kere saydığımız simalar, öyle aman aman orijinal işler yapmıyor. Et satışı da inşaat sektörü de tarih kadar eski işler. Buradan ne anlamalıyız? Ne yaptığının değil nasıl yaptığının önemli olduğunu. Üslubun içerikten, paketin içindeki kutudan daha iş yaptığını. Siz de bu kurala uyun ve ne sorusundan ziyade nasıl sorusuna odaklanarak üretimlerinizi ve söylemlerini bu yönde geliştirmeye bakın.

Sosyal Medya Neden Sandığımızdan Daha Güçlü? tam da konu başlığımıza uygun bir şekilde hareketle sosyal medyanın neden sandığımızdan daha güçlü olduğunu sorguladığımız ve tartıştığımız yazımız ektedir. Zira sosyal medyanın gücünü kavramadan, ondan tam olarak emin olmadan onu kullanamayız ve bu alanda başarılı olamayız. O nedenle işinde kıskanılan bir erbap olmak istiyorsanız sosyal medya alanını çözmeli ve onun gücünü kendi gücünüze ek olarak katmayı bilmelisiniz.

Her söylediği, her yaptığı olay olan adam: Ali Ağaoğlu.

Mevcut Popülerliği Korumak İçin Neler Yapılmalı? 

  • Şımarmayın: 

Bazıları içindeki çocuğun zıpırlıklarına söz geçiremez. Bu nedenle de sık sık şımarmak gibi çocuksu bir hataya düşer. Ben ne yaparsam olur, ne söylersem tutar gibi hem şımarıkça hem de epey ukalaca bir bakış açısıyla kendi ışığını kendi karanlığıyla köreltmeye başlar. Bu nedenle de çok kişi kendini kaybetmiştir. Her iki anlamda da kaybediştir bu. Hem kendi başarısızını hem de kendi benliğini kaybetmek.

Şımarmayın. Her zaman başınıza bir hale olarak gelen başarının ve popülerliğin kıymetini bilin ve büyük hatalardan şımarmamak suretiyle uzak durmayı bilin.

 

  • Kendinizi tekrar etmeyin: 

Artık milyonlarca ihtimal ve o ihtimalin kullanılabileceği milyonlarca alan var. Eğer kendinizi, söylem ya da iş olarak tekrar ederseniz takipçileriniz de medyanın belli başlı unsurları da çok geçmeden sıkılacaktır. Halka istediğini verin ve her daim özgün olmanın, farklı hareketler ve potansiyeller beslemenin şaşırtıcı enerjisiyle sizi takip edenleri kuşatın.

Aksi takdirde düşüşünüz, yükselişinizden daha hızlı ve daha sert olacaktır. Hakkınızda öyle haberler yapılmalı ki ”X. kişisi izleyenleri yine şaşırttı” gibi gündem maddeleri oluşabilsin. Hakkında konuşulmak başarıyı yakalamanın ön koşuludur. Bundan vazgeçmemek ve büyük ödülü ilk alan siz olmak için, kafanızdaki fikirlerin ve yaptığınız işlerin her zaman renkli, her zaman zengin olmasına özen gösterin.

Medyatik bir balon olarak bir iğnecik ile patlamak istemiyorsanız söylediklerimizi rehber olarak almanızı önemle rica ederiz. Kendinize popüler davranınız!

Yorum yapın