Instagram’da Örgü Ürünleri Satmak

İnsanların nasıl giyindiğini, gardıroplarında neleri barındırdıklarını belirleyen yegane şey ”moda” değildir. Hele ki Doğu toplumlarında asla değildir. Bizim gibi örfi toplumlarda ”örfi” toplumlarda kültür, iklim şartlarının da üstüne çıkar çoğu zaman. Hangi giysiyi giyeceğimize de moda uzmanları değil o kültürün bize sunduğu seçenekler belirler.

Bu nedenle elin Norveçlisi, Danimarkalısı bizden -20 derece soğuklarda yaşamasına rağmen, örgü ürünlere olan rağbet bizde daha çok olur yine de. Onların isteği salt iklimin gerektirdiği şartlara göre giyinmektir. ”Soğuktan korunmak.” Tam da bu noktada ”yün” ile ”örgü” arasındaki fark oluşur. ”El işçiliği’‘ sadece estetik bir detay değildir nazarımızda. Üzerinde emek olan her şey estetik olduğu kadar işlevseldir de. İskandinav ülkesinde üzerine yün bir kazak geçiren kişi soğuktan korunmuş olur. Türkiye’de ya da civarında biri, üzerine örgü bir yelek geçirerek sıcakla sarmalanmış olur.

knitting photo

Bu yüzden ana moda, temsili moda ne olursa olsun, örgü ürünler her zaman birilerinin tercihi olmaya devam edecek. Günümüzde olduğu gibi Bunun nostalji merakıyla da çok ilgisi yok. Biraz önce de dediğimiz gibi temelinde kültür var. Modayı yakından takip edenler, modanın yakından takip edilecek bir şey olmadığını anladıktan sonra, kendi tarzını oluşturmaya başlar. O tarzın içerisinde de illa ki örgü bir ürün vardır. En az bir tane, bir çeşit.

Örgü Ürünleri Kimler Talep Eder? 

Örgü ürünleri genelde anne – babalar, kendileri için değil bebekleri ve çocukları için talep ediyor. Özellikle son yıllarda ”örgü bebek” modası başladı desek yeridir. Sizin de Instagram üzerinden ördüğünüz kıyafetleri satmak gibi bir niyetiniz var ise önceliğiniz bebek – çocuk giyimi olsun.

Maliyeti ve Gerekenler Nelerdir? 

Maliyeti yok denecek kadar az, getirisi ”maşallah” dedirtecek kadar çok. Kıyafet örmek, hem bir el sanatıdır, hem de kolaylıkla satabileceğiniz ürünler olduğu için maddi getirisi boldur. Yapmanız gereken tek şey bir tuhafiyeciyi gidip gözünüze hoş gelen (potansiyel müşterilerin gözlerine hoş gelecek) renklerde yünler alıp onları tığ ve şiş ile örmek

Örgü ürünler için asıl gereken zaman ve maharet. Zamanı mesaiye, ilginizi yeteneğe dönüştürüp bebekler, çocuklar, yetişkinler için hem koruyucu hem estetik onlarca farklı kıyafet örebilirsiniz. Hem el sanatınızı geliştirmiş olursunuz, hem harçlığınızı çıkarırsınız. Hem de birilerinin sizin elinizden çıkma kıyafetleri giydiğini düşünüp mutlu olursunuz.

Neler örebilirim diye merak ediyorsanız sizin için en karlı 4 örgü ürünü fikrini ele aldığımız diğer yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnternetten Ne Satsam Diyenlerin En Çok Hata Yaptığı 4 Yer

En Karlı 4 Örgü Ürünü Fikri

Hangi Örgü Ürünleri Daha Çok Talep Görür? 

1- Bebek Örgü Ürünleri –

Örgü denince aklına ”bebek giyim” gelen o kadar çok insan var ki. Zira örgü yelekler ve roba modelleri, annelerin bir numaralı tercihi oluyor. Bebeklerin evvela sıkı sonra estetik giyinmesini isteyen ebeveynler, bu tür kıyafetlere öncelik veriliyor. Kız çocukları için öncelikli renkler mor, pembe, turuncu, turkuaz, pudra gibi açık renkleri. Erkek çocuklarında ise yüzyılların klasiği olarak süt mavisi, lacivert ve yeşil renkleri öne çıkıyor. Beyazın tonları olan krem ve ekru kıyafetler örerek her iki cinsiyet için de satın alınabilecek yelek, kazak, roba, atkı, şapka vs. sunabilirsiniz. Nereden? Elbetteki yeni pazarımız, yeni fuarımız Instagram üzerinden.

Takım halinde satışa çıkarılan bebek kıyafetlerinin daha çok revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Aynı ya da birbirine yakın renklerin ikili,üçlü, dörtlü takımlarda kullanılması, desenleriyle de bir kombin oluşturmasının yanı sıra, bir kerede birden fazla ürün almak, her zaman için daha ekonomik geliyor alıcılara. Siz de bebeklere özel kıyafetler örüp Instagram üzerinde satışa çıkardığınızda bere – atkı gibi aksesuarları da ana kıyafetin yanında düşün mutlaka. En çok satılan bebek ürünü ise yazlık – kışlık yelekler. Bu yeleklerin üzerinde kedi, ördek gibi hayvanların sevimli görsellerini oluşturmak da mümkün.

2-  Bere – Atkı – Eldiven 

Instagram’ı bir sunuş ve satış galerisi olarak kullandığınız takdirde en çok satacağınız örgü ürünlerinden bir diğeri bere – atkı – eldiven üçlüsü olacak. Bu kışlık aksesuarların üzerine de sevimli, nevi şahsına münhasır motifler ekleyebilir, ürünlerin çok daha özgün ve ”kişiye özel” görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu Devirde Örgü Ürün Hala Satılıyor Mu? 

Bu devirde de muhtemelen gelecek yüzyılda da örgü ürünlere rağbet olacak. Örgü ürün demek el emeği demek. El emeğinin ”gözünün nuru” olarak tanımlayan bir toplumda, örülmüş kıyafetler hem estetik ölçeklerde hem de emeğe saygı çerçevesinde beğeniliyor. Örneğin bir bebek için herhangi bir mağazaya gidip fabrikasyon bir hırka almak başka, birinin ya da bizzat kendinizin ördüğü bir hırkayı hediye almak bambaşka.

Bir de insanların kafasında hep bir ”acaba” var. Fabrikasyon kumaşlar bebeğin cildine zarar verir mi, alerji yapar mı, kaşındırır mı diye. Bu ”acabalar” da her daim var olacağına göre örgün ürünlere olan ilgi bitmek şöyle dursun, her geçen yıl biraz daha artacak. Diğer ürünler gardırobun bir köşesinde, el emeğiyle yapılmış olanlar bambaşka bir köşede duracak.

Yorum yapın