Instagram’da Ürün Satarak Para Kazanmak – Röportaj

Sosyal ağlar üzerinde eskiden mesajlaşılır, durum paylaşılır ya da haberler, ilginç paylaşımlar okunurdu. Şimdi öyle mi ama sayın okuyucularım… Günümüzde sosyal ağlar üzerinden kıyafet kombinlerimizi seçiyoruz, yediğimiz yemekleri çekip çekip atıyoruz, alışveriş yapıyoruz, yıllar önce kaybettiğimiz akrabalarımızı dahi buluyoruz. Hal böyle olunca sosyal ağların meraklısı giderek çoğalıyor ve bütün hayatımızı bu mecralarda yaşamaya başlıyoruz.

Geçenlerde çok beğendiğim bir kıyafeti şubesinden almak istedim. Malum kış aylarından kalma fazlalıklar olduğu için beden bulmakta zorlandım. Dükkân sahibine bedeni ne zaman gelir dedim. Aldığım cevap ne olsa beğenirsiniz? ‘’Instagram üzerinden takip ederseniz gelen bedenleri görebilirsiniz. Yalnız çabuk olun hemen satılıyor, internetteki müşterilerimiz daha hızlı alıyorlar.’’ Yahu ben senin dükkânına kadar gelmişim, yorulmuşum, hangi gün gelirse söyle bende o gün geleyim demişim. Ama internet müşterileri daha hızlıymış. Ne yapalım yani o gün sabah kapınızda nöbet mi tutayım.

İşte bir internet serüvenim bu olayla başladı. Yahu tamam internette bir yere kadar ama teknoloji ile oyun oynanmayacağını da öğrenmiş oldum. Ayaklarıma yazık onlar bana getirsin dedim. Instagram denen bu dünyayı keşke önceden öğrenseymişim diye şimdi hayıflanıyorum. Çünkü bende kendi işimi kurdum ve Instagram dükkânım bana yetiyor da artıyor.

Röportaj

Bugün, deneyimli bir pazarlama uzmanı olan K. L. ile röportaj gerçekleştirdik. Aynı zamanda sosyal medya danışmanı olan K. L ile Instagram üzerinden ürün pazarlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini konuştuk. Siz de Instagram başta olmak üzere çeşitli mecralardan ürün pazarlamak istiyorsanız röportajımızı okuyabilir ve yolunuza çok daha aydınlanmış bir şekilde devam edebilirsiniz.

– Hem Instagram’da hem de kimi internet reklamlarında bir yapaylık var. Bu yapaylık bilerek mi yapılıyor yoksa tamamen amatör olmaktan kaynaklı bir problem mi?

– Genellikle amatörden oluyor. İnternetin tam anlamıyla televizyona galip gelmesi için, reklam kısmına biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor. bunun için de uzun yıllar gerekli olduğu için şimdi internette ”reklam” değil ”pazarlama” ağırlıklı bir gelişim söz konusu. Pazarlama, reklamın doğrudan sahada olan ve bir aracı ile yapılan versiyonudur. En az 5 – 10 dakika olduğu için ürünü çok daha geniş bir yelpazede, zenginleştirerek ve çeşitli konseptlerde sunabilirsiniz. Bu da çok büyük bir artı.

– Televizyon reklamlarının ne kadar pahalı olduğunu hesaba katarsak, sosyal medya hesapları üzerinden ürün tanıtmak çok daha mantıklı ve makul geliyor. Siz ne dersiniz?

– Hem pazarlama hem de reklam alanında ivme televizyondan internete kaymış durumda zaten. Şimdi önemli olan bu alanı verimli kullanmak.

– Instagram’da ürün pazarlarken yapılan büyük hatalar neler?

– Öncelikle yakışıklı bir genci ya da güzel bir hatunu kullanarak ürün pazarlama devrinin bittiğini duyuralım buradan. Ancak hala birçok marka, takipçi sayısı az biraz yüksek olan güzelleri, yakışıklıları kullanarak ürünlerinin tanıtımını yapmaya çalışıyor. Hele ki bazıları gerçekten çok amatör. Videoyu izliyorsun, tanıtım yapan kişilerde diksiyon sıfır. Ne konuştukları bile anlaşılmıyor. Oysa reklam ve pazarlama alanında, en temel ilke açık ve anlaşılır olmaktır. Orada sadece millete eğlenceli bir video izlettirmiş oluyorsunuz. Videoyu kapatanın aklında ürünle ilgili hiçbir detay kalmıyor.

– Ürünü pazarlayan kişinin dikkat etmesi gereken şeyler neler? Instagram’da ürün pazarlayanlar bu alanı en doğru nasıl kullanabilir?

– Öncelikle işin sadece giyim kuşamla, jöleli saçlarla ya da dekoltelerle bir alakasının olmadığını bilmeliler. Instagram’da her şey seyirlik olsa da ürün pazarlamacılığında, metin de önemlidir. Yani ne konuştuğunuz. Neyi nasıl anlattığınız. Bir ara örneğin Cem Yılmaz, birkaç internet reklamı yaptı. Hepsi çok başarılı. Hem mizahi içerikli olmasından hem de tamamen yeni bir konsepte sahip olması açısından. Siz de eğer seri videolar çekecekseniz, ürünü belli bir hikayenin, muhtelif bir konseptin içine yerleştirmelisiniz. Dümdüz ürünü anlatmak, şöyle güzel, böyle harika demek, maalesef hem estetik hem de inandırıcı değil.

– Eğreti durmamak adına, tanıtımı yapan kişi ya da kişilerin, ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekiyor o zaman. Özellikle bilgisayar oyunları, akıllı telefon, laptop gibi teknolojik ürünler anlatılırken.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Sağlık Malzemeleri Temin Edip Satmak

– Evet, örneğin bir bilgisayar oyununu anlatacaksınız. Onu en az bir hafta oynamanız lazım. Sadece size verilen metin kağıdına bağlı kalarak ezbere bir tanıtım yaparsanız, bu kupkuru bir pazarlamadan ibaret kalır. İşte bunun için de her açıdan kendinizi geliştirmelisiniz. Çünkü internette çok fazla yetenek var ve bunlardan sadece en iyileri görünür olmayı başarıyor.

– Pazarlama da bir yetenek diyorsunuz o halde?

– Özellikle Instagram gibi herkesin fenomen olmaya çalıştığı bir ortamda, çektiğiniz videolar kalitenizi, vizyonunuzu ve buna ek olarak takipçi sayınızı belirler. Bu da daha fazla reklam geliri ve daha yüksek kazanç demektir.

 

Instagram’dan Ürün Satarak Nasıl Para Kazanabilirim?

Instagram tamamen görsel temalı bir sosyal paylaşım sitesi. Bu sitede satış yapmak için satacağınız her ne ise onu görsel olarak sunmanız gerekiyor. Bu nedenle ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin resmini çekin. Açıklamalar ilgi çekici bilgiler verin. Bu bilgiler ışığında Instagram aleminde bu resimleri yayınlayarak alıcılarınıza sunabilirsiniz. Zamanla sizi takip eden ve ürünleriniz almak isteyen insanlar ile karşılaşacaksınız. Karşılaştığınız herkese ise ürünlerinizi anlatıp ödeme seçeneklerinizi ve sunduğunuz fiyatları söyleyip kargo ile gönderebilirsiniz. Ürün satışlarınız emin olun çok karlı olacak.

Instagram’dan Ürün Satabilmek İçin Gerekenler…

Instagram dünyasında satış yapmak için ilk olarak kendinize bir ürün belirlemelisiniz. Genellikle kadınların sevdiği giyim kuşam, mutfak ürünleri ve ev tekstil ürünleri daha fazla satılıyor. Bu ürünleri bulduğunuz gibi güzel güzel resimlerini çekin.

Resimleri hazır olan ürünleri toptan mı yoksa perakende olarak mı satacağınızı da bilmeniz lazım. Eğer tek tek satacaksanız kargo parası, maliyet gibi giderleri de hesaplayarak bir fiyat ortaya koymalısınız. Ancak siz siz olun çok ucuza olan bir ürünü çok pahalı olarak sunmayın. Çünkü alıcılarınız aa ne kadar ucuz deyip alacak insanlar değiller. Hepsi de neyin ne kadar olduğunu bilen insanlar ve gerçekten uygun fiyatlar arıyorlar.

Konumuzun fiyat kısmını belirledikten sonra kendinize bir isim bulmanız gerekir. İsim seçerken eğer satacağınız ürünler için bir dükkânınız varsa dükkân isminizi kullanabilirsiniz. Ama yok ben bireysel çalışıyorum diyorsanız da ürünlerinizle ilgili bir isim bulabilirsiniz. İsminizin kolay telaffuz edilmesine ve akılda kalıcı olmasına da dikkat edin.

Instagram üzerinden belirlediğiniz isimle bir üyelik oluşturun. Üyeliğinizde satacağınız ürünlere yönelik bir isim vermeye çalışın. Bununla birlikte ürünlerinizi yansıtacak bir profil fotoğrafı seçin. Bilgilerinizi de doğru bir şekilde girdikten sonra ürünlerinizi fiyatları ile ya da fiyatsız bir şekilde paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Instagram’dan satış yapmak görüldüğü gibi çok kolay olabilir. Ancak bilmeniz gereken önemli noktaları da bulunuyor. Bunun için şu tavsiyelerim olacak:

 

  • Instagram üzerinden satış yaparken kendinize özel bir GSM hattınız olsun ve insanlarla hızlı haberleşmeye çalışın.
  • Fiyatlarınızı çok yükseklerde tutmayın.
  • Kargo ücretinin kime ait olduğunu belirleyin.
  • Kargo size aitse ya da karşı tarafa aitse mutlaka daha uygun nasıl olur düşüncesi ile hareket edin ve bir kargo firması ile anlaşın.
  • Instagram satışlarınızı artırmak için bol bol reklam yapmaya çalışın. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşmış olursunuz.
  • Güvenilir olduğunuzu ve uzun zamandır bu alanda çalıştığınızı hissettirmek adına sizden ürün alan ve memnun olan üyelerin mesajlarını paylaşabilir ya da teslim edeceğiniz ürünlerin hazır olduğunu göstermek için kargoya giderken ki halini çekebilirsiniz.
  • Müşterilerinizle olan ilişkilerinize dikkat edin.

Instagram’dan Ürün Satmak İçin Gereken Reklam Masrafım Ne Kadar Olur?

Instagram üzerinden reklam verebilmek için Instagram’ın reklam ayarlarından yararlanmanız gerekir. Bunun için evvela Facebook adresinizin olmalı. Daha sonra gerekli ayarları Facebook üzerinden hızlı bir şekilde yapmanız yeterli olacaktır. Instagram’da reklam vermek istiyorsanız video, resim, çapraz reklam ve hızlı reklam gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Instagram’da reklam vermenin maliyeti reklam sayınıza ve markanızın sunacağı reklamın içerikllerine göre değişebiliyor. Mesela çok büyük markaların reklamları için gerçekten büyük paralar harcanabiliyor. Ancak siz daha küçük çaplı düşündüğünüzde reklam ücretinizde az olacaktır. Ayrıca internet üzerinde reklam verme ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşabileceğiniz gibi ücretsiz reklam verme seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

 

 

“Instagram’da Ürün Satarak Para Kazanmak – Röportaj” üzerine bir yorum

Yorum yapın