Instagramdan Satış İçin Çok Takipçi Gerekir Mi?

Instagram her ne kadar başlangıçta sadece fotoğraf ve anı paylaşma sitesi olarak tasarlanıp piyasaya öyle sürülseydi küreselleşen siber dünyanın her seçeneği bir değerlendirme projesi kabul etmesiyle birlikte, orası da çok geçmeden reklamlar, tanıtımlar, ilanlar ve belli başlı satışlar için bir merkez haline geldi. Öyle ya para eden her şey reklam ve satış ile birlikte hem sektörün içinde hem de sektörün dışındaki insanlar için bir seçenek olarak sunulmalıydı.

instagram photo

Bugün Facebook’ta da doğru yerlerde doğru hamleleri yaparsanız satamayacağınız şey yoktur. Aynı şekilde Instagramda da bu durum böyle.

Instagramda satış gerçekleştirmek ise diğer sosyal medya sitelerine göre daha kolay ve daha pratik görünüyor. Çünkü gönümüzde harflerin ve kelimelerin önemi ve gücü günden güne azalırken, görsellerin, fotoğrafların ve resimlerin çağı ağır ağır yükseliyor. Bunun nedeni hiç kuşku yok ki insanların koca koca paragraflar, yazılar okumayacak kadar sıkılgan ve aceleci olmaları. Instagram da bunu biliyor ve ona göre hareket ediyor.

İnsanlar birbirleriyle mesajlaşırken bile bir görsel kullanmak zorundalar. Satışlar ve reklamlar için de görsel cenneti olan Instagramdan daha iyi bir yer düşünülemez. Zaten insanlar romanları kalın diye okumuyor. Facebook’ta az biraz uzun bir şey paylaşacak olsanız beğeniler azalıyor, okunma sayıları grafiklerde yere çakılıyor.

Hal böyle olunca Instagramdan bir şeyler satmayı kafaya koyabilir ve bunu da başarıyla nihayete erdirebilirsiniz. Peki bu alanda satış gerçekleştirmek için illa çok takipçi mi gerekiyor? Şimdi bu sorunun cevaplarını yavaş ama etkin bir arayışla bulalım.

Facebook’tan Reklam Vererek Ürün Pazarlamanın En Önemli Sırları konuyla ilgilenen bay bayan arkadaşlar aynı satış ve reklam işlerini Facebook’tan da yapabilirler. Facebook’ta reklam vererek ürün pazarlamanın tüm incelikleri, tüm ayrıntılarıyla birlikte parlak fikirler farkıyla. Bu sayede satışını yapmak istediğiniz ürünü Instagramda olduğu gibi Facebook’ta da değerlendirebilir, oturduğunuz yerden, tam olarak oturduğunuz yerden ticaretin tılsımlı sularıyla mutlu olabilirsiniz. Şimdiden hayırlı ve bol bereketli kazançlar.

Instagram üzerinden satış yapabilir ve bu sayede para kazanabilirsiniz.

Instagramdan Satış İçin Çok Takipçi Gerekir Mi?

Hayır ne Instagram’da ne de diğer sosyal medya sitelerinde hiçbir satış ölçeği, hiçbir takipçi sayısıyla mukayese edilemez. Öyle olsaydı binlerce takipçisi olan yazarların kitapları da onlarca baskı yapardı. Sosyal medyalarda ve hesaplarında rakamlar ve istatistikler çoğu zaman göz yanıltıcı olabilmektedir.

Ayrıca ne kadar ürün satacağınız da tamamen size bağlı olduğuna göre takipçi sayısını kafanıza takacağınıza, ürünün niteliği ve sunumuna dair kafa patlatın. Çünkü ne olursa olsun bir ürünü bir kişi alacaktır. O halde açık arttırma ya da pazarlık payı da olmayacağına göre bir kişi sizin hedefiniz. Bir ürüne bir kişi.

Çok takipçi yerine nitelikli takipçinin peşine takılın. Az sayıda ama hedeflenmiş, ürünle ilgilenebilecek ve onları satın alabilecek takipçilerinizin olması yeterli olacaktır. Yani yüz tane öğrenci, ekonomik özgürlüğü olmayan takipçiniz olacağına, 10 tane meslek sahibi, ekonomik özgürlüğü ve gücü elinde bulunduran takipçiniz olması, siteye koyduğunuz ürünlerin satılma ihtimalini daha da arttıracaktır. Öğrenci like atar, meslek sahibi gider satın alır. Bunu asla unutmayın.

Instagram’da Ürün Satarak Para Kazanmak adlı makalemiz de destekleyici bir okuma sunacaktır size. Instagram’da da her konuda olduğu gibi ürün satışı konusunda çeşitli derecelerden rakipleriniz olacaktır. O rakiplerin ve ürünlerinin önüne geçmek için sosyal medyada da sağlam bir rekabet kopuyor. O rekabetin kurallarını iyice öğrenmek ve satış konusunda doktora yapmak istiyorsanız makalemizi okumanızı ve tüm altın kuralları özümsemenizi öneririz.

Takipçi Kasmak Yerine Reklam Vermek 

Evet arkadaşlar önce şu kafalardaki soru işaretlerini bir noktalayalım ve yeni haberi verelim. Instagram da artık diğer birçok sosyal medya sitesi reklam almayı kabul ediyor. Çok cüzi fiyatlarla satmak istediğiniz ürünlerin ya da bir dükkanın çatısı altındaysanız o yerin reklamını bu güzide siteye verebilir; fotoğraflar arasında gezinen insanların dikkatini bu sayede çekebilirsiniz.

Reklamsız satış olmuyor artık. Bu da modern dünyanın bir başka gerçeği. Bunu da bildiğimize göre üç kuruşa beş köfte arayışından vazgeçmeli ve biraz paraya kıyarak daha fazla para gelmesinin önünü açmalıyız. O nedenle size önerimiz takipçi kasmayı bırakın ve siteye reklam verin. Böylece reklamlarınızı görüp ürünlerinizi satın alan insanları sayfanıza çekmeyi de başaracaksınız demektir.

Hatırlama Oranı Yüksek Reklam Yapabilmek İçin tam da bu noktada hatırlanma oranı yüksek reklam yapabilmek için neler yapmanız gerektiğini sorgusuz sualsiz öğrenmeniz gerek. Çünkü ana sayfa görülen reklamınızın albenili, dikkat çekici ve hatırda kalması gerekiyor. Bunun yolu da reklam sanatına dair incelikleri bilmek ve uygulama cesareti gösterebilmek oluyor. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Instagramdan Satış Yapmak Neden Ev Hanımları İçin Mantıklı? 

Instagram gibi sitelerde sadece birinci el, orijinal ürünler değil aynı zamanda ikinci el ürünler de satılabiliyor. Bu da bölesi bir yerde ev hanımlarının kullanmak istemediği ürünleri elden çıkarmasına olanak tanıyor.

Ev hanımları zaten internetin kurdu olmuş durumda. Onlara bir Instagram hesabı açıp satmak ve bu sayede üzerlerinden biraz para kazanmak istediği ürünleri burada satışa sunmalarını öneriyoruz. İkinci el üzerinden gelen birinci el paralar, sizi hiç olmadığı kadar mutlu edecektir.

Yorum yapın