İnternet Bankacılığı İle Yapılabilecek 5 Harika Kolaylık

Merhabalar! Samimi bir girişle ve çok eğlenceli bir konuyla daha karşınızdayız. Bugün internet bankacılığının hayatımızdaki yerine, bize sağladığı kolaylıklara yine mantıklı olduğuna inandığım örneklerle değineceğiz. Bu konu için internet bankacılığı nedir tanımını enine boyuna incelememiz gerekmekte. O zaman başlıyoruz!

img_9604

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet bankacılığı (şubesi) bankanın internete sığdırılmış halidir. Gayet açık, net ve kafa karıştırmayan tek tanım budur diye düşünüyorum.  Günümüzde alışveriş ve internet hayatımızın her anını (bence maalesef) kapladı. Kaplamaya başlıyor demek isterdim ama artık çok geç kapladı. Artık herkes elindeki akıllı telefonundan sosyal hesaplarında gezinirken göz ucuyla da mağazalara bakmakta. Bu durumda internet bankacılığının gelişimine en güzel ortamı hazırlamakta. Bu örnekle internet bankacılığının zeminini sakın kredi kartı üzerine kurulu sanmayın. Kişisel banka hesaplarınız için de kullanabileceğiniz harika bir uygulamadır internet bankacılığı. Hazır uygulamadır demişken ilk adımı nasıl atarız dan başlayalım. Akıllı telefonunuzdan, tabletlerinizden, bilgisayarlarınızdan onlıne işlem yapma olanağı sunan gerçekten teknolojinin nimetlerinden birisidir internet bankacılığı. Müşterisi olduğunuz bankanızın önce hesabınızı internet bankacılığına aktif hale getirmesi gerekir. Çok eski bir kartınız yoksa büyük ihtimalle internet bankacılığına aktiftir. Ben ilk kredi kartımı aldığımda diye örneğime yine başlıyorum, müşteri hizmetlerini aramak yerine bankaya direk gitmiştim ve bankacı kadın “internet bankacılığı kullanır mısınız?” diye sormuştu. Eksik kalır mıyım kullanırım cevabını verdikten sonra, TC kimlik numaramı ve ya müşteri numaramı kullanıcı adı bölümüne, belirlediğim şifreyi de parolama yazarak ilk girişimi yapmıştım. Peki, sen bu internet bankacılığının nesini kullanıyorsun derseniz, sadece kullanılabilir limitime bakıyorum alışveriş esnasında. Ama bu benim problemim tabi. Kullanılabilir limitim, nakit avans durumum, havale, eft, borç bilgisi, hesap özeti, her şey ama her şey başlıklar halinde sol taraftaydı. Gerçekten teknolojinin iyi yanını kullanmak gerekir.

Geneline bakacak olursak internet bankacılığını faydalarını öğrendikçe daha çok seveceksiniz. Keşke benim de diğer özelliklerini kullanacak kadar param olsaydı. Havalı havalı havale yapsaydım. O zaman yeniden başlıyoruz!

 1. İnternet Bankacılığı Sıra Bekleme Derdine Son Veriyor, Zamanınız Yanınıza Kar Kalıyor!

Zamanınız yanınıza kar kalıyor sloganı güzel oldu. Bu konu gerçekten hepimizin en büyük sıkıntısıydı diye düşünüyorum. Sabah erken kalkıp bankaya gidip kimse gelmeden işini halletme fikri eminim her Türk’ün aklından geçmiştir. Buna son veriyor internet bankacılığı. Yapacağınız tüm işlemler fatura yatırma, para yatırma, havale yapma, kredi tutarı ödeme… Aklınıza gelebilecek hemen hemen her işlemi, tabi ki elinize nakit para almak dışında, evinizde çayınızı içerek yapabiliyorsunuz. Bence ilk örnekle damardan vurduk.

 1. İşlem Ücretine Son!

İşlem ücreti ödemenin mantığı yine araştırmadan düşünürsek bankanın yaptığı işlem işçin sarf ettiği çabanın ücretidir. Ama banka işleminiz için her hangi bir çaba sarf etmediğine göre işlem ücreti alamaz değil mi? Atm’den başkasının hesabına para yatırmanın işlem ücreti 5’TL, küçük bir para demeyin, örneğin düzenli yatırdığınız bir miktar varsa bu 5’TL süreklilik kazanacak ve zamanla büyük bir para olacak. Ya da benim için böyle bu sanırım. Hem yukarıda bahsettiğimiz gibi atm’ye ve ya bankaya gitmek zorunda değilsiniz, hem de sıra bekleme derdiniz olmadan işlem ücretini de ortadan kaldıracaksınız. Belki de evinizde kahvenizi içerken elinizde ki akıllı telefonunuzla 5 dakika içinde 5 kuruş ödemeden başkasının hesabına para yatırabileceksiniz. Saniyeler parmaklarınızın ucunda olacak. Bunu bir düşünün derim!

 1. Yapacağınız Herhangi Bir İşlem İçin Zaman Sınırınız Yok!

Sürekli kazanılan zamandan bahsediyoruz. Bu sefer “zaman sınırı yok” cümlemiz, başlı başına 7/24 denilen sürekli zamanı belirtiyor. Yani bankaların çalışma saatleri sabah 8.30, akşam 17.00 mi? İnternet bankacılığı için değil. İnternet bankacılığı için çalışma saatlerini siz belirliyorsunuz. Sabah 07.00, gece 03.00, akşamüstü 20.00… Onlıne olabildiğiniz her an sizin. Her an işlem yapabilirsiniz. Gittikçe bankaların değeri azalacak. İnternet bankacılığı kazanacak!

Bunlar internet bankacılığının faydalarıydı. Şimdi zararlarına göz atalım. Aslında internet bankacılığının tek bir zararı var. Buna çokta zarar denilemez ufak bir risk. İnternet korsanları!

Bankaların veri tabanına saldırı düzenleyip hesap bilgilerini ele geçiren zararlı korsanlar var. Umarım bankanız hiçbir zaman bu zararlı korsanlarla karşı karşıya kalmaz. Zaten sürekli olan ya da kolay karşılaşabileceğiniz bir durum değil. Sadece ufak bir risk, bu risk asla sağladığı faydaların yerini tutamaz.

Şimdi internet bankacılığı ile yapılabilecek 5 harika kolaylığa değinelim.

 1. İnternet bankacılığı ile evinizin, iş yerinizin ve ya sorumluluğunuz olan anne babanızın evinin faturalarını unutmanız felaketini ortadan kaldırdık. Otomatik ödeme talimatı vererek bunu da internet üzerinden de kolayca takip ederek büyük bir külfetten kurtulabilirsiniz.
 2. Kolayca eft ve havale yapabilirsiniz. Kendi hesaplarınız arasında ve ya kendi hesabınızdan başka hesaplara yine saniyeler içerisinde işlem yapabilirsiniz.
 3. Yatırım yapabilirsiniz! Bunu bende konuyu araştırırken öğrendim ve şaşırdım. Evinizde oturduğunuz yerden bankanızın size sunduğu yatırım fonları, altın, döviz gibi yatırımları alıp satabilirsiniz.
 4. TL yüklemesinde bulunabilirsiniz. Telefon hattınızın faturasını ödeyebildiğiniz gibi, TL yükleme şeklinde kullanıyorsanız TL yüklemesi de yapabilirsiniz.
 5. Bakiyenizi öğrenme, hesap özetinize bakma ve geçmiş dönemlere dair aklınıza takılan her şey için evinizde internet! Bu konu benim reklam ve slogan yeteneğimi besledi. Bu son kolaylık içinde hesaba giren ve hesaptan çıkan paraların en ince ayrıntısını da sizlere sunmakta.

img_9606

Benim internet bankacılığı ile ilgili en büyük sorunum parola unutma! Çok çok sık internet bankacılığı kullanmıyorsanız gerçekten en büyük sorununuz haline gelebiliyor. Parolamı unutmak sorun değil yeni parola edinmek sorun. Yeni parola edinmek için yapmanız gereken bir sürü işlem oluyor. Annenizin kızlık soyadının harfleri mi dersiniz, doğum tarihiniz mi dersiniz geçici şifre verip giriş yapıp yeni şifre edinme mi dersiniz. Bence şifrenizi muhakkak cüzdanının ücra bir köşesine kimsenin ulaşamayacağı bir yere yazıp kaydetmeniz.

“İnternet Bankacılığı İle Yapılabilecek 5 Harika Kolaylık” üzerine bir yorum

 1. Ben de bu zamana kadar kullanmazdım, geçenlerde uygulamayı yükledikten sonra görüm ki inanılmaz yararlı bir hizmetmiş, bankalarda sıra, kuyruk derdine resmen son veriyor bu uygulama.

  Yanıtla

Yorum yapın