İnternet yazılımı tasarlayıp satmak-Karlı Mı?

Ülkemizde herkesin henüz daha duymadığı bir sektör olan bu sektör büyük getirileri olan bir iş alanıdır. Yazılımı tasarlamak gerçekten oldukça zor olsa da iyi bir yazılım yazmayı başarabilirseniz güzel paralar kazanabilirsiniz. Ama bunun için bilgisayara bir hayli hakim olmak gerekir. Çünkü bilgisayara hakim olamayan bir insan ne kadar uğraşsa da yazılım tasarlama konusunda başarılı olamaz.:)) İnsanlık için büyük bir öneme sahip olan bu tasarımlar yazan kişiye yüklü kazançlar sağlayabilir. O kadar ki ömrünün sonunda çocukları bile hayatlarını ebeveyninin kazandığı parayla geçirebilir.

software photo

Yazılım Tasarlamak için Gerekenler

İlk olarak tasarlayacağın yazılım için iyi bir bilgisayar ve yazılım tasarlama programı lazımdır. İkinci olarak bilgisayardan oldukça anlamanız ve tasarım programlarını da bir o kadar güzel kullanmanız gerekir. Bilakis iyi bir yazılım bir makinenin beynini ir sitenin alt tabakasını ve daha çok büyük şeyleri oluşturabilir. Bunun için yazılımdaki gerekli olan bu kurallara bir hayli dikkat etmek gerekmektedir. İngilizce bilmek de önemlidir çünkü yazılım tasarlama programlarının birçoğunun dili İngilizcedir. Eğer İngilizceyi bilmezse bir yazılımcı için hayli zor olur yazılım tasarlamak. Makalenin başında yazılım tasarlamanın zor bir iş olduğunu söylememin en büyük sebeplerinden biride budur işte. Yazılım tasarlayan biri yazılım için gerekli olan herhangi bir şeyi az bilmesi demek onun yazılım tasarlayamayacağı anlamına gelir.

Yazılım Tasarlamak için Yapılması Gereken Eğitimler

Belki ülkemizde yazılım pek ilerlemese de son yıllarda bir kat daha fazla bu sektörün önü açıldı.

Gerek yazılım mühendisliği diye bir bölüm açılması gerek ise ülkemizin yeni makineler için yazılımlara ihtiyacının olması bu sektörde ilerleyişe büyük bir payı oldu. Yazılımcılar kendilerini bu konuda genellikle yurt dışında yetiştirip ondan sonra burada faaliyete geçerler. Ama yazılım için gerekli olan eğitimlerin başında biz Türkler için her zaman İngilizce gelmiştir. Çünkü yazılım programlarının birçoğu hemen hepsi İngilizce dil tabanından oluşmaktadır. Programı anlayıp kullanabilmek için bir o kadarda öğrenebilmek için İngilizceye kesinlikle ihtiyaç vardır. Sonra bu yazılım programlarından tasarım için dünyaca ünlü şeyleri kullanmak gerekir. Hem tasarlayan için daha kolay olur hem de tasarım bir o kadar güzel olur. Eğer iyi bir yazılım tasarlayıcısı olmak istersek bu gereken kuralların hepsini harfiyen yerine getirmemiz gerekir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ev ve işyeri inşa etmek yerine yazılımlar inşa etmek!

İnternet Yazılımı Tasarlayıp Satmak Kazançlı Mı?

Eğer iyi bir internet yazılımcısıysak bu işin çok büyük ekmeğini yiyebiliriz. Büyük holdingler olsun markalar olsun oyunlar olsun birçok kişinin ve markanın internet sitesini yaparak büyük paralar kazanabiliriz. Ama her işte olduğu gibi bu işte de işini bir hayli özenerek ve dikkat vererek yapmak gerekir. Yazılım tasarlama sektörü henüz ülkemizde yavaş yavaş gerçekleştiğinden dolayı sektörde ismi şimdi duyurmak demek bir daha asla unutulmayacağı anlamına gelmektedir. O da demektir ki sektör devam ettiği sürece bu sektörün ekmeğinin en ballı yerini sizin yiyeceğinizdir. İnsanların artık hayatının büyük bir kısmını internet oluşturuyor. Birçok icadın tanıtımı, yeni markaların boy göstermesi bunların hepsi internet tasarımcılarının ellerinden çıkıyor. İnternetten oynanan çocuk oyunlarının tasarımını yapmakta çok karlı iştir. Çünkü artık çocuklar dışarı çıkıp oyun oynamak yerine evlerinde internetten online oynanan bir çok oyun peşindeler. Bu sektöründe iyi bir tasarımcısı olursak eyer buranın da ekmeğinin çok yenileceğini belirtmek isterim.

Yorum yapın