İnternetten Oyun Satmak: Çılgın Paralar Mı Dönüyor?

Eskiden oyun dendi mi akıllara çocuklar ve parklar gelirdi. Önce bilgisayar, sonra internetin yaygın kullanımı ile birlikte internetten oyun satmak da küresel ticaret ağlarının merkezinde yer alan bir sektöre dönüştü. ‘‘Oyun oynamak herkesin hakkı” gibi klişe sloganlardan sonra haktan öte oyun oynamak bir zorunluluk, bir ihtiyaç halinde geldi.

game photo

İş yerlerindeki stres seviyesinin turuncu alarmdan kırmızı alarma geçmesi, üniversite öğrencilerinin boş vakitlerini multi-medya oyunlarla ”değerlendirmesi” ve küçük büyük herkesin ilgisini çekebilecek binlerce (abartı bir ifade değil, belki daha fazla) oyunun piyasada yer alması , oyun tutkunlarının önce sayısını, sonra da oyunlara tutku yoğunluğunu arttırdı. İnsanlar gündelik hayatta yaşadığı sinir- stres- gerilim üçgeninin dar hacimli kenarlarından ancak bir nebze de olsa ”çocukluklarını” yaşayarak çıkmak istiyorlar. Üstelik çocukluklarında (bizim de çocukluğumuzda) oynanabilecek en kaliteli oyunlar Super Mario ve 90 tank olduğu göz önünde bulundurulunca, şimdiki oyunlar eski oyunların yanında tahtanın yanındaki seramik gibi kalıyor.

Oyunların hegemonyasını ilan ettiği bir diğer alan olan akıllı telefonlar için oyun yazmanın tüm ayrıntılarını paylaştığımız yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şu yazımızı da yeni sekmede açın kenarda dursun: Mobil Uygulama ve Telefon Oyunu Yazmak

İnternetten Nerelere Oyun Satılabilir? 

İlk coğrafi keşifler 15. yüzyılda başlamıştı. İkinci coğrafi keşif dalgası internetin yaygın kullanımı ile birlikte 21. yüzyıla tekabül etti. Bu keşif, yeni yerlerin keşfedilmesi değil, dünyadaki tüm yerlerin dünyadaki tüm insanlarla etkin bir iletişim içerisine girmesini sağladı. Bu iletişim ana merkez bağlantısını ise alışveriş oluşturuyor. Siz de tasarladığınız telefon ve bilgisayar oyunlarını internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Hele ki ürettiğiniz oyun modeli standartların üstünde bir grafik kalitesine ve kaliteye sahipse ”tüm dünya” bir iddia olmaktan çıkıp bir seçeneğe dönüşebilir. Başta ABD, İngiltere, Kanada (Kuzey insanlarını bilgisayar ve telefon oyunlarına çok daha düşkün) olmak üzere Batılı ülkeler, hedef kitlenizin başında yer alabilir.

Hani ”tuzu kuru” diyebileceğimiz ülkeleri merkezinizde tutarsanız çok daha hızlı satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Oyunların telefon ve bilgisayarda kapladığı alan, hızı, grafik kalitesi gibi temel bilgilerin yanı sıra küçük bir demo yayınlamanızı öneririz. Azıcık ucundan gösterip merak unsuru oluşturmanız, oyunuzun kalitesini alıcı kitlelere (belki şirketlere de) göstermiş olacak.

Bununla birlikte internette sıkı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Zira internet dediğimiz alan koskocaman bir umman. Orada kaybolmamak ve diğerlerinin arasında silinip gitmemek için kendinizi ve oyunlarınızı ön plana çıkaracak stratejiler geliştirmelisiniz. Bu stratejiler sayesinde nice kalitesiz oyun (sırf iyi PR ile) milyonlar satarken, kaliteli olan, en azından umut vaat eden oyunlar tasarımcılarının elinde kaldı.

Oyunların Telif Hakları Kimlere Ait Olacak? 

Önünüzde iki seçenek var. Tamamen çıkarlarınız, acil ihtiyaçlarınız ve vizyonunuz bu iki seçenekten birini tercih etmenizde önemli rol oynayacak. Bunlardan ilki oyunların telif hakları sizde kalıp sizin sadece sürümünü satacağınız iş ortaklıkları. 1 -2 ya da 5 yıllık uzun ticari anlaşmalar yapabilir, ortalamanın üstünde kazanabilir ve sektörde tam manasıyla güvenli adımlarla ilerleyebilirsiniz. İkinci seçenek ise büyük oranda borç yükünün altında kalmış ve bir an önce sıcak paraya ihtiyacı olanların tercih edeceği yöntem. Oyunun telif hakkını direkt olarak anlaşmaya vardığınız kişi ya da kurumlara satmak. Daha doğru bir ifadeyle devretmek.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Serbest Gezen Organik Tavuk Satabilmenin Yolları

İlk seçenek, ben artık hep telefon ve bilgisayar oyunu yapacağım diyenlerin, oyunları meslek edinenlerin tercih etmesi gereken seçenek. İçerisinde az biraz ideal ve istikrar barındırdığı için ne olursa olsun telif hakları tasarımcıda, yani sizde kalmalı. Diğer seçenek ise ekonomik boyunduruk altında olan ve hiç vakit kaybetmeden eline para geçmesi gereken kişilerin tercih edebileceği seçenek.

Önce oyunu / oyunları tasarlayın, sonra müşteriyi / müşterileri bulun, en iyi teklif verenler arasından sizin için en uygun olanı seçin.

Oyun Satarak Ayda Ne Kadar Para Kazanılabilir? 

Ne kadar para kazanacağınız tasarladığınız oyunun kalitesine ve türüne göre değişkenlik gösterecektir. Son yıllarda ”adventure” ve ”FPS” tarzı oyunları en çok talep edilen ve keyifle oynanan oyunların başında geliyor. Zira bu oyunların bağımlılık seviyesi yüksek, aksiyon seviyesi bir hayli fazla. Aynı zamanda diğer strateji oyunları gibi insanı sıkmadan, direkt olarak eğlendirmeye yönelik. İnsanlar zaten ayın sonunu getirmek, iş yerinde ikili ilişkileri düzenlemek için bir yığın strateji yapmak zorunda kalırken, bir de oyunlarda stratejiye kafa patlatmak istemiyordu. Onun yerine vurdulu kırdılı, atlamalı zıplamalı, düşman askerlerinin hangarlarını patlatmalı oyunları tercih ediyorlar. Siz de eğer önünüzde seçenekler varsa ve ne tür bir oyun yapacağınız konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız ya adventure ya da FPS  tarzı oyunlara öncelik tanıyabilirsiniz. Bu tür oyunlara çocuklar, gençler ve yetişkinler eşit oranda ilgi gösterdiği için kazanacağınız paralar çok daha yüksek meblağda olacaktır.

Eğer hedef kitleniz kadınlar ise o zaman da ya müzikli ya da FRP tarzı oyunlar tasarlayabilirsiniz. Rol yapmaya dayalı FRP tarzı oyunların da bağımlılık yapma ihtimali çok yüksek. Bunun dışında kazanacağız parayı belirleyen unsurlar satış gerçekleştireceğiniz ülkeler, o ülkelerin holdingleri ve o holdinglerin oyunlara ayırdığı bütçe olacaktır.

Oyun Karakteri Satmak Daha Mı Karlı? 

Bilindiği üzere artık mevcut oyunlara özel sıfırdan karakter tasarlayıp o oyun firmalarına satmak mümkün. Örneğin Mortal Kombat ya da Street Fighter için tasarladığınız bir ya da birden fazla dövüşçü var. Bunları çok daha hızlı bir şekilde tasarlayıp ilgili firmalarla kontak kurabilirsiniz. Hem çok daha az uğraştırması hem de daha garanti olması taleplerin bu yöne akmasını sağladı. Aynı seferde tek seferde çok daha fazla para kazanma ihtimaliniz de mümkün.

Oyun Pazarı Neden Büyüyor? 

Bunun en büyük nedeni teknoloji ağının giderek genişlemesi ve tekno-dijital tasarımların çok daha nitelikli, ucuz ve kaliteli olmasıdır. Nasıl ki önceden bir animasyon filmi hazırlamak ve beyaz perdeye aktarmak yıllar sürüyordu, şimdi ise 5-6 ay içerisinde tüm aşamaları tamamlanıyor, aynı şey bilgisayar ve telefon oyunları için de geçerli. Bir diğer neden ise dünya genelinde ”oyun oynama merakının” yaş ve cinsiyet fark etmeksizin artmasıdır. Özellikle Z kuşağı diye tanımlanan 2000 sonrası kuşağın hem telefon hem de bilgisayar oyunlarına inanılmaz ilgi göstermesi oyun pazarının dünya genelinde büyümesini sağladı.

Z Kuşağı Neden Gamer?

Z kuşağının gamer oluşunun en büyük nedeni gözlerini bir tüketim – eğlence dünyasına açmış olmaları. İdeallerin yerini süper kahramanlar, yaşam enerjisinin yerini ise oyun merakı aldı. Lunaparklar ne kadar boşsa oyun konsolları o kadar dolu. Bu da oyun sektörünün büyümeyi de geçip devleşmesine neden oldu.

Bu adamlar yemez içmez evlenmez ama oyun satın alır beyler. Bu gerçeğin farkına varın. Ayrıca z kuşağının önemli kısmı işsiz, baba parası ile geçinen yığınlardan oluşacağı için bu zamanı bol ama parası az olan kitlenin yapacağı en büyük şey oturup pc/playstation/gameboy/xbpox/laptop başında saatlerce oyun oynamak olacaktır.

Yorum yapın