İnternetten Özel Ders Verip Gelir Elde Etmek İsteyenlere

Eskinden aileler için çocuklarının okulda öğrendiği bilgiler yeterliydi. Çünkü bilginin değeri günümüzdeki kadar artmamıştı. Eskiden üniversiteye girişlerde ve ya liseye girişlerde yapılan sınavlarda bir sorunun bile bütün hayatı değiştirecek kadar etkili olmayışı nedeniyle hem öğrenciler hem de veliler için önemli olan gerekli bilgileri öğrenmekti. Ancak günümüzde yaşam koşulları değişti ve buna bağlı olarak bilginin değeri de kat kat arttı.

Günümüzde gençler bir bilgim daha olsaydı ve ya derslerdeki detayları daha iyi anlasaydım şu mesleği seçebilirdim, şu liseye gidebilirdim, şu notu alabilirdim derdi ile dünyaya baktıkları için özel derslerde büyük bir önem taşır hale geldi. Özel ders alan çocuk sayısının artması bir yana artık öğrencilerde bilgiler kadar değişti ve teknolojiye uyum sağlamak gerektiği ortaya çıktı. Eskiden olduğu gibi kara tahtada ders işlemeyen öğretmenlerin akıllı tahtalar önünde büyüyen çocuklarına birebir ders vermek yerine internetten özel ders verilmeye başlandı.

online özel ders vermek

İnternetten Özel Ders Vermek Nasıl Bir İştir?

İnternetten özel ders verip gelir elde etmek aslında oldukça avantajlı ve geniş bir dünya. Bunun en büyük kanıtı ise özel ders verilir diye sokaklara asılan ilanların değil internetteki ilanların daha fazla dikkat çekmesi. Yani siz özel ders vermek istediğinizde insanların dikkatini internet üzerinden daha kolay çekebiliyorsunuz ve öğrencisiz kalmak şöyle dursun en iyi dersi veren öğretmenlerden biri bile seçilebiliyorsunuz.

İnternetten özel ders vermek için illa ki evinizi ve ya sınıfınızı değiştirmenize de gerek yok. Bulunduğunuz yerde internet bağlantısı varsa ve uygun ortam olduğunu düşünüyorsanız bir biyoloji dersini bahçede bile anlatabilirsiniz. Bu sayede öğrencinize daha fazla bilgi katmış olacağınız gibi sınıf ortamına da tıkılıp kalmamış olursunuz. İnternetten özel ders vermek kısa sürede tanınmanızı sağladığı gibi daha fazla kazanç elde etmenizi de sağlayacaktır. Ayrıca çevrenizi de genişletebilirsiniz.

Nasıl İnternetten Özel Ders Verip Para Kazanabilirim?

İnternette özel ders vermeniz için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Öğrenciler bu platforma gelerek sizlerin vermiş olduğu hizmetleri ve hangi dersleri anlatabileceğinizi, aldığınız puanları inceleyerek sizden özel ders talebinde bulunabilirler. Online özel ders ya da internetten özel ders gibi aramalarla da tarayıcılardan bulunabilecek olan bu sitelere üye olarak sizlerde özel ders vermeye başlayabilirsiniz. Özellikle genç öğretmen adaylarının deneyim kazanmasını ve öğrendiklerini daha verimli bir şekilde öğrencisine aktarmayı sağlayan bu sistem yurt dışında daha yaygın olarak kullanılsa da ülkemizde de canlanmaya başlamaktadır.

İnternetten özel ders vermeye başladığınızda saat başı ne kadar ücret istediğinizi belirttiğiniz gibi gerçekten kaliteli adreslerde yer alıyorsanız ufak miktarda aylık 5 TL kadar komisyon vermeniz karşılığında daha fazla insana ulaşabiliyorsunuz. Ders saat ücreti en az 10 TL en fazla ise 150-200 TL’ye kadar çıkan bu sistemde hem ders anlattığınız alan hem de öğrenciler tarafından sevilmeniz de fiyatta oldukça etkili.

İnternetten Özel Ders Verebilmek İçin Nerelere Başvurmak veya Üye Olmak Gerekir?

5280bcbf-4011-43c7-9f26-6e7e217665e8

İnternet üzerinden ders vermek istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

  • İlan Verin!

Bildiğiniz gibi özel ders vermek isteyen insanların çoğu özel ders verdiklerine dair kağıtlar çıkartarak duvarlara asarlar ve öğrencilerini beklerler. Sizde internet ortamını bir ilan panosu olarak düşünün ve eğitimle ilgili sitelerden tutunda eğitimle ilgili paylaşım yapan sosyal ağlara kadar pek çok alanda kendinizi tanıtan özel ders resimleri hazırlayın. Hazırladığınız afişleri, resimleri be bilgileri yayınlamanızla birlikte öğrencileriniz artacaktır.

  • Kendinize Blog Açın!

Günümüzün en etkili tanıtım araçlarından biri blog yazarlığı. Sizde kendi bloğunuz üzerinden hem hizmetlerinizi sunun hem de sürekli dersler hakkında bilgi veren çalışmalar sunarak öğrencilerinize faydalı olmaya çalışın. Emin olun kısa sürede tanınan bir hal alacaksınız.

  • Özel Platformlara Üye Olun!

Özel ders vermek isteyenlerin bulunduğu platformları ziyaret ederek buralara üye olabilirsiniz. Bu sayede size daha kolay ulaşacaklardır. Bununla birlikte hizmet satışı yapılan sayfalara da üye olabilirsiniz.

  • Özel Ders İsteyenlerle İletişim Kurun!

Özel ders verenler kadar özel ders almak isteyenlerde farklı platformlar üzerinden online ders verecek öğretmenler arıyor. Sizde özel ders isteyenleri bularak iletişime geçebilir ve ders anlatmaya başlayabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Yaşam Koçluğu Yaparak Nasıl Gelir Elde Edebilirim?

 İnternette Youtube Videoları Çekip Yayımlamak

Youtube sadece fenomen olmak ya da eğlenceli videolar paylaşıp goygoy yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir platform değil. Çok geniş kapsamlı bir havzaya sahip olan Youtube, özel derslerin çekilip yayımlanması için de çeşitli olanaklar sunuyor. İngilizce, Matematik ya da Edebiyat dersleri hiç fark etmez. Verimli bir müfredat programı hazırlayıp işe koyulabilirsiniz.

Youtube’da özel ders vermek için belli başlı kriterleri tutturmanız gerekiyor. Öncelikli olarak ders süresini belirlemek çok önemli. Birden fazla video yayınlayacağınız için her ders süresinin ortalama bir zaman tekabül etmesine dikkat edin. Örneğin 20 dakika… Belirlediğiniz süre çok kısa olursa dersin gerektirdiği ayrıntıları atlamış olursunuz. Bu ise üstünkörü bir ders verdiğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte süreyi çok uzun tutarsanız, bu sefer dersi izleyenlerin sıkılma ihtimali yüksek olacaktır. Videonuzun içine tıklayanlar 40 dakikalık süreyi görünce ‘bunu kim izleyecek şimdi’ diyebilir. Bu ön yargıyı kırmak adına ortalama ve makul bir süre tutturmanız gerekiyor.

Bunun dışında akıcı ve net konuşmaya dikkat edin. Mümkünse yayınları bir mikrofon aracılığıyla yapın. Birçok farklı kaynaktan örnekli açıklamalar yaparak içeriği zenginleştirin.

Dersleri yayınlama aralığı da çok önemli. Önerilen aralıklar haftada bir ya da ikidir. Çok fazla içerik paylaşmak daha fazla izleyici için ilk başta avantajlı görünse de ters tepebilir. İlk başlarda birkaç dil sürçmesi veya heyecan bağlı olarak yanlış anlatımlar olabilir. Hiç önemli değil. Nasıl ki gerçek derslerde bu tür küçük hatalara rastlanıyorsa aynı şey elbette ki online derslerde de olacaktır. Videonuzun yorum kısmını da mutlaka açın ve gelen yorumları mümkün olduğunca cevaplamaya çalışın. Bu sayede çok daha interaktif bir ortam kurmuş olursunuz.

Özel Ders Videolarında Ücret Politikası

Elbette ki özel ders videolarını sadece eğitim aşkıyla yapmayacaksınız. Bununla birlikte geçimini sağlayacak oranda para kazanmak herkes kadar sizin de hakkınız. Bunun için bir ücret politikası belirlemeli, stratejik davranmalısınız. Parlakfikirler olarak size önereceğimiz strateji şu şekilde olacak: Özel dersleriniz bir kısmını ücretsiz bir kısmını ise ücretli olarak yayınlamak.

Bunun için de size iki yol sunuyoruz.

İlk yolda, bir ya da iki videonuzun tamamını ücretsiz olarak yayınlayın. Bunlar beş ya da on dakikayı geçmesin. Nasıl ki oyunların demo kayıtları var, eğitim videolarınızın da demo kayıtları olsun. Daha sonra verdiğiniz eğitimlerin son derece kaliteli ve faydalı olduğunu gören öğrenciler yahut ebeveynler daha fazlasını almak için ücret ödemeyi kabul edeceklerdir.

İkinci yol ise videoların sadece ilk birkaç dakikalık kısmını ücretsiz yayınlamaktır. Devamını izlemek isteyenler sizin belirlediğiniz ücretleri ödeyerek videoların tamamına erişim sağlayabilirler.

İnternetten Özel Ders Sunumlarını Daha Etkili Kılmak İçin

Özel ders sunumlarını çok daha etkin kılmak tamamen sizin elinizde. Bu sayede çok daha fazla öğrenciye hitap edebilir, dersleri çok daha verimli hale getirebilirsiniz. Ders sunumlarını birtakım animasyonlar kullanarak yapabilirsiniz. Görsele dayalı eğitimler her zaman çok daha akılda kalıcı ve eğlenceli olmaktadır. Çeşitli efektler kullanarak yaptığınız sunumlar öğrencilerin başarı karnelerine yazılacaktır. Bu ise adınızın daha fazla duyulmasına ve daha fazla öğrencinin videolarınızı izlemesine doğrudan katkı sağlar.

 

 

Yorum yapın