İnternetten Özel Yapım Tişört Satma Fikri

Okurlarımıza merhaba. Bugün size gündelik giyimimizin tartışmasız en üst seviyesindeki parçası olan tişörtleri anlatacağız. Ve internetten kullanıcılara özel tişört satmanın inceliklerini, kar – zarar oranlarını, maliyetini ve daha fazla nasıl tişört satabiliriz’in cevaplarını anlatacağız.

GÜNCEL BİLGİ: Özel yapım t-shirt’ler eskisi gibi rağbet görmüyor. Bunun yerine özel konseptli sosyal medya hesapları rağbet görüyor. Küçük de olsa kendine has hikayesi olan bir marka yaratmaya çalışın. Ancak bu sayede piyasada ciddi kazanımlar elde edebilirsiniz.

Öncelikli olarak tişörtün tanımını yapalım ve insanlar neden tişört giyer onu aktaralım.

  • Tişörtü üreten ve adını veren kişi Rene Lacoste’dir. Rene Lacoste, aynı zamanda tenis gömleği imalatçısıdır. Zaten, tişörtün ana çıkış noktası da tenis gömleğinin esnekliği, konforu ve rahatına dayanmaktadır. İlk tişört 1933 yılında üretilmiştir ve tenis gömleğinin rahatlığının sosyal alana taşıyarak üretildiği ilk zamandan itibaren artan bir popülasyon ile tüketicilerine kavuşmuştur. Bugün ”Ben tişört giymeyi sevmiyorum” gibi bir cümle duymamız imkansızdır.

Özellikle bahar ve yaz aylarında tişört giymek bir tercih değil bir zorunluluktur. Tercih noktası ise nasıl, hangi kumaştan, hangi yaka türünden tişört giyeceğimiz hususunda şekillenir. Türkiye’de tişört üretiminin ve kullanımının yaygınlaşması 1970’lerin ikinci yarısından sonra hız kazanmıştır. Zamanında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının yarı resmi bir törene üstünde tişört ile katılması, tişörtün Türk insanı tarafından tamamen kabul edilmesine olanak sağlamıştır.

Günümüzde yediden yetmişe herkes tişört giymektedir. Kimi kadınlar etek ya da pantolon arasında gidip gelmekte, kararsızlıklar yaşayabilmektedir. Kimi erkekler kot pantolon mu kumaş pantolon arasında tercih sıkıntısı yaşarlar. Zira kot ayrı kumaş ayrı bir endüstrinin parçasıdır. Zaman içerisinde de tişört endüstri arasında da böyle bir tercih skalası oluşmuştur.

Baskılı / baskısız- renkli / siyah – beyaz tercihlerden sadece birkaçıdır.

İnternetten özel yapım tişört satma fikri son derece karlı ve avantajlı bir iştir. Bunun nedenlerini meraklıları için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnsanlar, nasıl ki istedikleri renkte bir arabaya sahip olmak isterler ve bir galeriye gittiğinde öncelikli olarak o renkte arabaya bakarlar. O renkte bir araba bulamazlar ve bütçelerine uygun arabalar arasında o renkte bir araba yoksa, istemeden de olsa başka renkte bir araç satın alırlar. Daha sonra isteklerinde ısrarcı olurlar ise, arabalarını o istediklerini renge boyarlar ya da boyatırlar. Ancak, aynı işlem tişörtler için geçerli değildir. Çok istediğiniz bir tişört modelinin sadece sarı rengini buldunuz. Ancak sizin istediğiniz renk yeşil. O sarıyı yeşile dönüştürme ihtimaliniz sıfıra yakındır. Tam da bu noktada ”özel yapım” tişörtler yardımınıza koşacaktır. İstediğiniz renk ne olursa olsun mağazalarda gezebilir ya da sadece o renkte sipariş edebilirsiniz. Özel yapım tişört yapıp satma fikri bu noktada oldukça mantıklıdır. İnsanlar, üstlerinde istedikleri renkte ve yapıda tişörtler giyme hakkını kendilerinde görürler. Sene 2016 olmuşken, neden istemediğimiz şeyleri aynı fiyata hatta bazen daha fazla bedel ödeyerek giymek isteyelim ki?

 

  • İş sadece renkte ve türde bitmez. Müşterilerinizin üstlerine giydiği her mesaj, sosyolojik anlamda vermek istedikleri mesajın tümünü ifade etmektedir. Tişörtün üstünde birtakım ifadeler kullanarak, şekiller çizerek ve yazılar yazarak birtakım mesajlar vermenin sırrını önceleri sadece büyük şirketler keşfetti. Kendi ürünlerini, hizmetlerini, hatta politik bakış açılarını bile tişörtlere baskı yaparak insanlara giydirdiler ve vermek istedikleri mesajların tamamını bu insanlar ve tişörtler üzerinden topluma ulaştırdılar. Daha sonrasında insanlar, birey olarak kendi dertlerini, kaygılarını, dileklerini giydikleri tişörtlerde görmek / göstermek istediler ve bunun pazarını talep ederek oluşturdular. Yapacağınız özel tasarım tişörtleri satmanız çok kolay olacaktır zira siz sıfırdan bir şey üretmemiş olacaksınız. Normal bir tişört üretimi, hiçbir talebi baz almadan, rastgelelik ilkesine dayanarak gerçekleşir. Ancak internet üzerinden özel basım tişörtler üretmek, sadece siparişe dayalı olacaktır. Karşı taraf talep ve sipariş edecek ve siz de garanti olarak insanlara istediklerini ulaştırıp satışı gerçekleştireceksiniz. Sıfır risk. Elde kalma ihtimali sıfır olan bir üretim alanında kazanmamanız için hiçbir sebep yoktur. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, insanların ne istediklerini tam olarak kavrayıp anlamak ve ürünü tam olarak istenilen noktaya güvenle ulaştırmak olacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Sanal Ofis Açmak Korkunç Derecede Karlı Mı?

Açacağınız internet sitesinde nelere dikkat ederseniz tişörtleriniz daha fazla alıcı bulur, tıklanma sayınız daha fazla artar? Şimdi özel basım tişört satma fikrini daha da derinleştirelim ve size birkaç ipucu verelim.

  • Öncelikli olarak dükkanınızda ”kendin tasarla” bölümü mutlaka olmalıdır. Tıpkı resim defterine hayalindeki manzaranın resmini çizer gibi, insanlar ve potansiyel müşterileriniz sizden satın almak istedikleri tişörtün tasarımını kendi elleriyle çizme hürriyetini sonuna kadar yaşamak istemektedirler. Çizime az biraz yeteneği ve merakı olan herkes, günlük hayatta giyecekleri tişörtlerin üstünde kendi ellerinden çıkma figürleri ve görselleri görme mutluluğunu yaşamak isterler. Bu isteklerin yerine getirmek ise sizin internet dükkanınızda gerçekleşebilir. Onlar çizsin, siz gerçekleştirin. Tek yapacağınız, internet sistemi üstünde yazılan yazıları, çizilen figürleri, istenilen renkteki kumaşın üstüne geçirmek ve müşterilerinizin adreslerine kargolamak olacak.

 

  • Departmanlarını sıralayın ve sitenizde gezen insanlara doğal yönden rehberlik yapmayı ihmal etmeyin. Kadınlar için ayrı, çocuklar için ayrı, erkekler için ayrı bir sayfanız olsun örneğin. İnsanlar, internet sitenizde tıpkı gerçek bir dükkanda gezer gibi kolaylıkla, kaybolmadan, işaretleri takip ederek gezebilsinler. Artık birçok internet sitesi, özel baskı tişörtlerin yanında telefon kapakları, masa örtüleri ve buna benzer özel baskı ihtiva eden ürünleri de satmaktadır. Tek bir mağazada, tek bir tarz ürün satmak karşı tarafa kısır bir intibah uyandıracaktır. Sitenize özel tişört yaptırmak isteyerek giren biri, başka seçenekleri görerek başka tasarımlı icatlar da isteyecektir. Daha fazla kazanmanın yolu her zaman daha fazla seçenek sunmaktadır. Özellikle çağımızda rakipleriniz de insanların da fikirleri de çok fazladır ve çok fazlalıkla mücadele etmek için sizin de dükkanınızın da çok fazla alternatif üretiyor olması gereklidir.

 

  • Direkt kendilerine sipariş seçeneği ile birlikte müşterileriniz hediye de göndermek isteyecektir. Günümüzde özel baskılı tişörtler en fazla hediye edilen ürünlerin başında gelmektedir. Sevgiliye ”seni seviyorum” baskılı bir tişört hediye etmek. Anneye ”anneler günün kutlu olsun” baskılı bir fincan hediye göndermek. Bu ve daha fazlası, size daha fazla kazandıran alternatifler olacaktır. Böylece siteniz, hem özel sipariş sitesi olurken hem de insanların direkt birbirlerine hediye gönderebildikleri bir köprü görevini üstlenecektir. Ve her halükarda kazanan siz olacaksınızdır.

 

  • Her zaman için sipariş edilen ve gönderilen ürünlerin içeriğine dair bilgileri eksiksiz vermeyi unutmayınız. Ürün pamuk mu keten mi? Belirtin. Kumaş kalınlığını istenildiği ölçüde ayarlayın ve gönderilmeden önce bunu müşterilerinize belirtin. Ürün detayları başlığında birkaç cümle ile tişörtün, kapağın, bardağın, saatin, artık ne gönderilecek o ürün tüm detaylarını verin. Kargo sırasında yaşanacak bir tatsızlık, bir kargaşa en çok firma olarak sizin başınızı ağrıtacaktır.

 

  • Son olarak kampanyalar düzenlemeyi ihmal etmeyin. Bu kampanyalar sizin kişisel ve firmanızın şirket politikasına göre değişebilir. Bir alana bir bedava… Stok indirimi… 2 fiyatına 3 tişört gibi kampanyalar, insanları size ve sitenize daha fazla yaklaştıracaktır.

Sonuç olarak, sıfıra yakın üretim maliyetiyle, sadece kumaşa ve tasarım gücüne para harcayarak, insanları mutlu etmiş olacaksınız hem de kazandığınız yüksek oranlarla siz de mutlu olacaksınız. Günümüzde özel baskı tişört hazırlamak ve internet üzerinden onu satışa sunmak son derece karlı bir iş olup gün geçtikçe yükselen bir iş seçeneğidir.

Yorum yapın