İnternetten Rent A Car İşi Yapmak

Okurlarımıza merhaba. Yazımızda güncel bir meslekten, rent a car işinin inceliklerinden bahsedeceğiz. İnternet üzerinden rent a car işi yapmak için gerekenler, daha fazla kar getirmek için yapılması elzem olan noktaları, bu işin karlı olup olmadığını ele alacağız.

car rent photo

Öncelikli olarak İngilizce bir tabir olan ”rent a car” nedir? Onu bir açıklığa kavuşturalım.

Rent a car – araba kiralama demektir. Ancak bazı durumlarda İngilizce tabirler, mesleğin genel kodlarını tanımlamakta daha akıcı olduğu için Türkçe yerine tercih edilir. Bu iş kolu da yurt dışından – özellikle Amerika örneklerinden baz alınarak yurdumuza getirildiği için adı İngilizce kalmış ve o şekilde lanse / finanse edilmeye başlanmıştır.

Rent A Car Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

Şu yazıyı da yeni sekmede açın:

https://parlakfikirler.org/araba-kiralama-rent-a-car-dukkani-acmak/

  • Evvela söz konusu metanın temini şarttır. Bu da şirketinizin bünyesinde birçok aracın olması demektir. Araçlarınız ne kadar genç ve modern olursa, kiralama oranı da o derece yoğun ve fazla olacaktır. Araç satın alacak ekonomik gücü ya da isteği olmayan insanlar, en azından kiralarken yüksek derecede konfor isterler. Haklı olarak da bir rent a car dükkanına göz attıklarında karşılarında eski model, modası geçmiş, arıza çıkarma olasılığı yüksek araçları görmek istemezler.

 

  • Kuracağınız rent a car dükkanında aynı zamanda farklı tipte araçların olmasına dikkat edilmelidir. Sadece renk ya da biçim farkı değildir göz önünde bulundurulması gereken. Elbette galerinizde her renk araç bulunması, estetik bir diğer ve görsel bir hoşluktur. Ancak bunun dışında örneğinde araçları vites biçimi olarak da tasnif etmeli ve her iki tip vites seçeneği sunulmalıdır. Kimileri sadece otomatik vites kullanırken, kimileri yıllardan beri manuel vites kullandığı için tercihi bu yönde olacaktır. Bu ayrım keyfi değil hayatidir. Araçlarınız tamamen modern olsun diye otomatik vites olursa, piyasa içindeki %30luk bir dilim olan manuel vites kullananları, otomatik olarak kaybetmiş olursunuz.

Rent A Car Dükkanlarının Gizlilik Sözleşmeleri: 

  • İnternet sitenizde de mutlaka örneği bulunması gereken gizlilik sözleşmesidir. Araç kiralamak için müşterilerden alınması gereken belli başlı kimlik bilgileri ve özel kart bilgileri mevcuttur. Gizlilik sözleşmesinin ilk maddesinde, alınan bu bilgilerin iki kişi arasında – kurum ve müşteri – kalacağını taahhüt etmeniz gerekecek, bir üçüncü kişinin bu bilgilerden tamamen muaf tutulduğunu belirtmeniz lazım gelecektir.
  • Aynı zamanda alınan kişisel bilgilerin herhangi bir şirkete açıklanmayacağına dair sözü de verilir. Adı üstünde bilgiler, kişiseldir ve tamamen yapılan alış verişte iki tarafı ilgilendiren bir özellikte kalmalıdır. Alınan bilgilerin tek bir kullanım alanı mevzu bahistir. O da müşteri profili oluşturmak ve belli başlı istatistik şemaları oluşturmak için. Örneğin, kimlik bilgisindeki ”erkek” ibaresi bile bir kişisel bilgidir. Aynı şekilde doğum tarihi de. Bu tür bilgilerin harmanlanarak bir yılın sonunda araba kiralayan insanların çoğunluk şeması çıkartıldığında örneğin şöyle bir sonuç çıkarılabilir: Ülkemizde, en çok araç kiralayan insan profili, 40 yaş üstü erkek bireylerdir. Böylece daha sonra bu bilgilerin ışığı altında, reklam kampanyalarınızı da, şirket vizyonunu da bu kişisel bilgilerin ve istatistiklerin toplamında yapmanız daha mümkün ve belirgin hale gelecektir.

car rent photo

İnternet Üzerinden Rent A Car İşi Yaparken Nasıl Daha Fazla Kazanabilirim? 

  • Öncelikli olarak iyi bir arama motoru optimizasyonu şart. Bu ne demektir? İnsanlar çeşitli arama motorlarına ”araç kiralamak istiyorum – kiralık araç – 1 günlük araç” gibi özet içeren cümleler yazdığında, her koşulda, her cümle biçiminde sizin adınızın çıkması demektir. Aynı zamanda adınızın hep en tepelerde ve birinci sayfalarda çıkması için de optimizasyonun tam olarak sağlıklı ve randımanlı işlemesi gerekmektedir. Bunun sağlanması için öncelikle bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekecek. Bunun dışında CEO bilgilerinizin tam olması da gerekecek. İnterneti doğru kullanmak, para akışının da aynı oranda sağlanması demek. İnsanların sizi tercih etmelerini istiyorsanız, önce görünüyor olmak, şirketinizi görünür kılmak lazım. Her cümlenin karşılığında o cümlenin içinde ”araç, araba, kira, kiralık, kiralama” gibi bir sözcük geçer geçmez, sizin ve firmanızın adının tam da müşterilerinin gözü önünde belirmesi; sizi tercih etmeleri ihtimalinin yüzde ellilik kısmının gerçekleşmesi olacaktır.
  • Bol Reklam ve Bol İçerik: Çoğu rent a car şirketinin düştüğü hataya siz düşmeyin. Onlar, web sitelerinin kurulum aşamasında yettiğini düşündükleri kadar içerik ve görsel girerek daha sonra sitelerini pasif halde tutarlar. Ve sadece ayda yılda bir filolarına yeni araç katarlarsa bunun bilgisini günceller. Aynı zamanda reklam için de çok az bütçe ayırıp işlerin kendi kendilerini döndüreceklerine inanırlar. Bu inanış, ticarette bile olsa batıl bir inanıştır ve işi rast gele bir şekilde dizayn ederek tesadüfe / şansa bırakmaktır. Siz, ne olursa olsun sitenizi her daim canlı, güncel ve taze tutmanın yollarını bulun. Güncel bir site, tıklama oranını da satış imkanlarını da arttıracaktır. Reklam bütçenizi de hiçbir durumda kısmayın ve kazandığınızın bir kısmını yine mutlaka reklama ayırın. Ne kadar çok reklam o kadar artarak dönen para anlamına gelecektir. Gelen paranın tamamını maaş olarak kendinize ayırmanız ise, o parayı ölü kılmak olacaktır. Kazandığınızın %10 gibi bir kısmını reklama ayırdığınız takdirde ise, o size yüzde yüzlük kazançlar olarak geri dönecektir.
  • Kullanıcılara yararlı şeyler sunulmalı: Siteniz, tamamen satışa odaklı olmamalı. Bu insanlara itici gelecektir. Bu nedenle trafikle, arabalarla ilgili bilinmesi gerekenler, sürüşlerin püf noktaları gibi bilgiler, sitenizin ayrı bir kısmında ek seçenek olarak sunulmalıdır. Aynı zamanda orijinal bir fikir olarak, web sitenizde küçük araba oyunları, araba yarışı oyunları da bulundurabilirsiniz. Zira ilk hedefiniz sitenin tıklama oranını arttırmak ve sitenizde daha fazla dolaşım sağlamak olmalıdır. Böylece sitenize bedavadan ya da üstüne para alarak reklam bile yayınlatabilirsiniz. Kullanıcılara yararlı bilgiler sunmak, ticari açıdan başarılı olmanın yollarından biri olarak karşımızda duruyor. Yapmanız gereken internet sitenizin de tıpkı firmanız gibi eğlenceli ve yararlı olmasını sağlamak olacaktır.
  • Farklı Olmak: Evet, farklı olmaya cüret edin. Örneğin demin yukarıda belirttiğimiz ”araba oyunları” fikri bu farklılığın bir çeşididir. Günümüzde her meslekte, her iş kolunda rekabet iyice kızışmış durumdadır. İnsan nüfusu arttıkça, piyasa modelleri daralmış, bu da piyasayı daha da acımasız hale getirmiştir. Piyasanın içinde tutunmak ve bir marka değeri olarak anılmak istiyorsanız, rent a car dükkanınızın her daim farklı, özgün ve diğerlerinden kat be kat farklı olmasına özen gösterin. Farkınız üslubunuzda, satış yöntemlerinizde, kampanyalarınızda, hatta site tasarımlarında bile kendisini belli etsin. Fark yaratmak istiyorsanız önce kendiniz farklı olmalısınız. Böylece rakiplerinizden çok daha büyük farkla kazanabilir ve işinizi büyüterek ilerlemeyi başarırsınız.
  • Sitenizde ayrıca çeşitli haberler ve tanıtım portalları da oluşturabilirsiniz. Örneğin ünlü bir markanın piyasaya yeni soktuğu bir arabanın tanıtımını bizzat siz de yapmalısınız. O araç filonuzda olsun veya olmasın bu arabaların tanıtımını yapın. Daha sonrasında ise tanıtımını yaptığınız aracın sizde olduğunu ya da çok yakında olacağını belirterek merak ve ilgi uyandırmaya bakın.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Kısa Sürede Küresel Şirket Olabilmek İçin Gerekenler

Herkese kazasız belasız sürüşler ve bol kazançlı mesailer dileriz!

 

“İnternetten Rent A Car İşi Yapmak” üzerine 2 yorum

Yorum yapın