İnternetten Satış Yapan Bakkal Açmak

Sadece internetten satış yapan bir bakkal açmak gündemin de ışığını izleyerek sizlere önereceğimiz en güncel, en karlı iş fikirlerinden biridir. Birçok farklı sebepten ötürü dışarı çıkamayan ya da sadece keyfi olarak bakkal / market hizmetlerinden de ev konforunda faydalanmak isteyen müşterilere özel bakkal hizmetlerini sunabilirsiniz. Henüz Türkiye’de yeni yeni böyle bir iş fikri pratiklik kazanıyor. Siz elinizi çabuk tutarak internet üzerinden satış gerçekleştiren tamamen yenilikçi bir bakkal konsepti oluşturabilirsiniz. Eski tip bakkal dükkanı açmak yerine bu tür bir dükkan fikri daha yenilikçi ve daha karlı olabilir.

İnternetten Satış Yapan Bakkalda Kaç Kişi Çalıştırılmalı?

Henüz yeni bir sisteme sahip olan tamamen yepyeni bir iş fikri olduğu için akılda birçok soru olacaktır. Parlak Fikirler olarak dilimiz döndüğünce internet bakkalı konseptinde sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. İlk soru elbette çalışacak olan kişi sayısının belirlenmesi olacaktır. Bu öncelikle tam olarak hangi şehirde bu sistemi devreye sokacağınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin küçük bir ilçe ya da kaza böyle bir işe girişmek istiyorsanız bir ya da iki kurye yeterli olacaktır. Ancak karantina süreci ve 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkma yasağıyla muhatap olduğu şu günlerde, geçici olarak marketinizde 4 -5 kişi çalıştırabilirsiniz.

Eğer İstanbul, İzmir ve Ankara gibi nüfus yoğunluğu fazla olan bir şehirde iseniz kurye sayınızı yüksek tutmakta fayda var. Sermayeden kısmak için yakın siparişleri bisiklet uzak siparişleri ise motosiklet ile ulaştırabilirsiniz. Örneğin bakkalda 6 kurye var ise üçünün bisikleti üçünün motosikleti olabilir. Böyle bir planlamayla yakın siparişler için mazot masrafından kurtulurken uzak siparişlerin de kısa sürede yerlerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Siparişleri vaktinde ve eksiksiz ulaştırmak birinci gayeniz olmalı. Bir lahmacun ya da dönerci dükkanından farklı olarak sizdeki seçenekler yüzleri aşacak. Bu nedenle telefonun başında duracak olan kişinin de maksimum oranda dikkat etmesi gerekiyor. Hatalı götürülecek bir sipariş hem zaman hem de müşteri kaybı anlamına gelir. Aynı şekilde zamanında ulaştırılamayan siparişler de sektöre çok ama çok kötü bir giriş yapmanıza neden olacaktır.

İnternet satışı yapan bakkal bir fikir olarak bile toplum algısında çok yeni. Bu ise ön yargı oluşturacaktır. ‘Aman canım, her köşede bakkal var, çocuğu gönderir alırım’ algısını yıkmak ve internetten hem güvenli hem de hızlı hizmet modelini oturtmak için sermayeden de kurye sayısından da asla taviz vermemelisiniz.

İnternet Bakkalı Sadece Evlere mi Servis Yapmalı?

Hiçbir zaman tek bir mekan ile sınırlı kalmamakta fayda var. Bu nedenle sadece evlere değil her türlü iç ve dış mekana servis yapmanız gerekebilir. Parklar, bahçeler, oyun alanları ve diğer tüm kent mekanları… Acil ihtiyaçlar için acil çözümler üreten kurumsal bir bakkal olursanız, internetin en verimli kullanıldığı şu çağda gerçek anlamda başarıyı yakalarsınız. Ağır market poşetlerini taşımakta güçlük çeken kadın ve yaşlılar için sunacağınız bu özel hizmet çok kısa bir zamanda ticari alanda karşılığını bulacaktır.

İnternet Satışı ve Mobil Bağlantılar

Artık herkes her işini neredeyse internetten yapıyor. Beş yıl öncesine kadar koca koca laptoplarda halledilen işler şimdi küçük ve küçük olduğu kadar akıllı telefonlar üzerinden kısa sürede sonuca ulaştırılıyor. Nasıl ki konser, tiyatro, sinema biletleri bu telefonlar üzerinden alınabiliyorsa soda, kek, cips, kola gibi anlık istekler de sizin mobil servis bağlantılarıyla kurduğunuz bakkal sisteminden sipariş edilebilir. Hele ki dışarı çıkmanın son derece tehlikeli olduğu şu günlerde!

Web alanında uzman bir firma ile anlaşarak bakkalınızın mobil aplikasyonlarını kısa sürede hazır edebilirsiniz. Telefonlara indirilebilecek basit bir program ile sipariş ve galeri gibi sekmeleri o program dahilinde hizmete sokmak mümkün. Böylece tek bir tuş ile sizden alışveriş yapmak hem hızlı hem de keyifli olacaktır.

Hem maddiyattan bahsetmeyelim. İşin biraz da manevi boyutuna bakalım. Şu an dışarı çıkması son derece sakıncalı olan yaşlı insanların ekmek başta olmak üzere en temel ihtiyaçlarını profesyonel bir kademe halletmek, sizi aynı zamanda manevi olarak tatmin edecek. Bu ise hiçbir para birimi ile ölçülemeyecek kadar paha biçilemez bir his!

Bakkal konulu diğer yazımızı okumak için: Bakkal Dükkanı Açılabilecek En İyi Yerler Nerelerdir?

Güvenli Mobil Ödeme Seçenekleri

Potansiyel müşterilerinize çoklu seçenekler sunmaya ödeme kapsamında da devam edebilirsiniz. Unutulmamalı ki bu iş kolunda farklı alternatifler kafa karıştırıcı olmaz. Bilakis bir marka olarak tercih edilmenizin başat yolu olur. Hem kredi kartı hem de banka kartları ile alacağınız ödemeler bakkalınızın vızır vızır iş yapmasını sağlayacak. Hepimizin bildiği üzere emeklilerin çoğu kredi kartı değil sadece banka kartı kullanıyor. Geliştireceğiniz mobil avantajlarla bir kere şifrelerini girmeleri ve sisteme tanıtmaları bundan sonraki alışverişlerde tekrar tekrar şifre vs. yazmadan daha hızlı bir şekilde alışverişlerini noktalamalarını sağlayacak. Siz de para üstü gibi detaylarla uğraşmadan işinizi yapmaya devam edeceksiniz.

İnternetten Satış Yapan Bir Bakkal Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ne olursa olsun önceliğiniz müşteri memnuniyeti olmalı. Bakkal gibi sirkülasyonu ve ürün çeşidi bol olan bir dükkanda bunu sağlamak için gece gündüz demeden, titizlikle çalışmalısınız. Mobil bağlantılarınızın yer aldığı ana sayfada mutlaka bir şikayet / öneri formu olmalı. Oraya yazılan her öneri ve şikayeti okumalı, sorunları gidermek adına yöneltilen soruları kibar bir şekilde cevaplamalısınız. Örneğin – şu siparişimiz 10 dakika geç geldi – gibi bir mesajla karşılaştınız. Hemen – gecikme için özür dileriz, bir daha tekrarlanmaması için çok çalışacağız – gibi müşterinin gönlünü okşayan geri dönüşler yapmalısınız. Bu tür ayrıntılar bakkalınızı ayakta tutan küçük ama etkili adımlar olacaktır.

Bununla birlikte reyonlarınızda ne kadar farklı marka ve ürün olursa yaşlı genç, kadın erkek herhangi bir ayrıma takılmadan geniş bir müşteri kitleniz olur.

Şimdiden hayırlı kazançlar dileriz.

 

Yorum yapın