İnternetten Şifalı Bitki Satmak-Karlı mı?

Herkese merhaba. Bu yazımızda son on yılda iyice atılım yapmış olan şifalı bitkiler piyasasını inceleyeceğiz. İnternet üzerinde şifalı bitki satmanın inceliklerini, dikkat edilmesi gereken özellikleri, kazançlı olup olmadığını ve yasal yaptırımlarını konuşacağız. Aynı zamanda 2000’li yıllarla birlikte alternatif tıp alanında bu kadar büyük bir pazarın oluşma nedenlerini sıralayacağız. Son olarak da internetten şifalı bitki satarken ve satın alırken dolandırılmamak ve dolandırıcı durumuna düşmemek için dikkat edilmesi gereken hususların altını da çizeceğiz.

herbal photo

Öyleyse başlayalım.

Şifalı bitkilerin bu kadar büyük bir pazara sahip olmasının nedenleri: 

 • Öncelikli olarak modern tıbba duyulan güvenin azalması. Tabi bu güven azalmasının ve tercih edilmemesinin en büyük nedenlerinden biri de ekonomiktir. İlaç fiyatlarının epey yüksek olması ve fazlaca para dökülen ilaçların hastalığı düzeltme açısından çok da yetkin olmaması insanları alternatif yollara itmiştir bir bakıma. Ülkemizde sağlık sigortası olmayan birçok çalışan ve işsiz vardır. Bu insanların herhangi bir hastaneye gidip muayene olmaları bile, bütçelerini sarsacak kadar çok pahalıdır. İş, üstelik sadece muayene ile bitmemektedir. Sigortanız ya da bir güvenceniz olmadığında alınan ilaçlar, kat be kat daha yüksektir. Sonuç olarak ilaçların aşırı pahalı olması ve genel olarak istenilen tedaviyi yapmamaları, şifalı bitki pazarının büyümesinin birinci nedenidir.
 • İkinci neden, hiç şüphesiz medyanın etkin rol oynamasıdır. Hemen hemen her sabah programında, günlük eğlence kuşağında bir doktorun ya da profesörün konuk olarak kabul edilmesi ve o uzmanların bitkileri insanlara belirli bir güven derecesinde faydalarıyla birlikte tanıtıp anlatması, bu pazara yöneliminin artmasına neden olmuştur. Seda Sayan ve Zahide Yetiş gibi ünlü ve bir o kadar da güvenilir insanların programlarında sıklıkla şifalı bitkilere yer vermesi, insanlarda önce merak daha sonra alışveriş yapma isteği uyandırmıştır. Artık televizyonlarımızın büyük bir parçasını böylesi uzmanların anlattığı yeni bitkiler almıştır. Hatta iş öyle büyük bir popülerlik kazanmıştır ki salt şifalı bitkilerin yararının anlatıldığı programlar bile yapılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda sadece görsel medyada değil yazılısı basında da, gerek gazeteler gerek birbiri ardına yayınlanan kitaplar ile birlikte hem medya hem de yazılı üretimde insanlara sürekli bir bilgi akışı sağlanmıştır. Medyanın kesin bir şekilde desteklediği şifalı bitkiler, sadece birkaç yıl içerisinde günlük hayatımızın içlerine kadar işlemiştir. Bunun sonucunda ayrı bir pazar oluşmuş ve her yerde önce aktarlar daha sonra internet satış noktaları açılmıştır.
 • Üçüncü neden, insanların kulaktan kulağa reklam yapması olmuştur. ”Şu bitkiyi denedim, ağrılarıma iyi geldi” söylencesi toplum içerisinde nice dev kanalların ve reklam şirketlerinin yapamadığı reklamı yapmıştır. Özellikle kadınlar ve yaşlı insanlar tarafından rağbet edilen bu ürünler, kulaktan kulağa, kapıdan kapıya doğrudan bir iletişimle birbirine duyurulmuş ve çok kısa bir sürede yaygınlık kazanmıştır. Özellikle yaşlı olup da kullanmadığı ilaç kalmayan insanların, son çare olarak alternatif olarak şifalı bitkilere yönelmesi ve bu şifalı bitkilerden de yüksek derece randıman alması, şifalı bitkiler pazarının hızla büyümesine yol açmıştır.

herbal photo

İnternetten Şifalı Bitki Satmanın İncelikleri: 

 • Öncelikle satış yapacağınız internet sitesi kolay anlaşılabilir ve hızlı kullanılabilir olmalı. Çoğunlukla müşteriniz ev hanımları ve yaşlı insanlar olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca karmaşadan ve karışık anlatımlardan uzak durmalı,sade, duru ve yalın olmalısınız.
 • Bol bol görsel kullanmalısınız. Satışa sunduğunuz bitkilerin hem tanınması hem de daha ikna edici olması açısından, ürün isimleri ve bilgilerinin yanında mutlaka o bitkinin bir fotoğrafı paylaşılmalı. Böylece insanlarda daha büyük bir güven oluşacak ve ilk defa sizin sitenizde gördüğü bitkilerle ile bile herhangi bir yabancılığı kalmayacaktır.
 • Sitenizde satışa sunduğunuz her şifalı bitkinin kısa bir tanıtımı ve hangi hastalıklara, rahatsızlıklara, şikayetlere iyi geldiği mutlaka belirtilmelidir. Unutulmamalıdır ki, birçok bitki, kullanıcılarınıza ve potansiyel müşterilerinize ilk etapta yabancı gelecektir. Bu nedenle kısa olmak suretiyle mutlak surette bilgilendirici olmanız gerekmektedir.

İnternetten daha fazla şifalı bitki satmanın yolları: 

 • Öncelikli olarak internet, hala birçok insan için şaibeli bölge. Kim ne derse dersin eski toprak diye tabir ettiğimiz insanlar sizin müşteriniz olacak ve bu insanların internetten alışveriş yapma konusunda çeşitli tereddütleri var. Bu nedenle yaptığınız işte kar elde etmek istiyorsanız insanlara mutlaka kapıda ödeme seçeneği sunmalısınız. Böylece insanlar ürünün ellerinde olduklarından emin olacaklar ve ödemeyi kapıda yaparak sitenize güvenlerini tam olarak oturtacaklar. Güven, satış konusunda en önemli unsurdur. Özellikle internet sitesinde bir ticaret merkezi açmışsanız.
 • Kargo konusunda çeşitli avantajlar sunabilirsiniz müşterilerinize. Örneğin hız, satışta bir diğer önemli unsurdur. Kargo bağlantılarınızı güçlü ve sağlam tutarsanız örneğin 1 gün içinde sipariş edilen bitkileri sahiplerine ulaştırırsanız, insanları birçok endişeden kurtarır hem de ödüllendirmiş olursunuz. ”Kargom nerede kaldı” sorusu bile yeteri kadar endişe verici olabilmektedir. Aynı zamanda ücretsiz kargo seçeneğini sunarak daha fazla insana daha fazla satış yapmanın da önünü açmış olursunuz.
 • Vakumlu ambalajlar kullanmalısınız. Unutmayın ki sattığınız ürün, bitki ve bitki temelli ürünlerdir. Bu nedenle fazla bekletildiğinde ya da kargo konusunda bir süre uzaması olduğunda çürümelerini, yapraklarını dökmeleri ya da köklerinden kopma ihtimalleri epey yüksektir. Bu nedenle kargoyla ulaştırdığınız bitkilerin vakumlu ambalajlarla insanlara ulaştırın. Bitkinin tazesi makbuldür. İnsanlara ölü değil canlı bitkilerle hizmet edin ve kazanmaya kaldığınız yerden devam edin.
 • Kapıda ödeme yerine kredi kartı ile ödeyecek müşterilerinize güvenli alışveriş imkanı tahsis etmelisiniz. İnternet sitelerinin güvenli alışveriş için kullandıkları bir sistem vardır. Bu sistemin adı: 128bit SSL güvencesidir. Siz de bir internet sitesi olarak riske girmek ve müşterilerizi riske sokmak istemiyorsanız bu türden bir güvenceyle ticaret hayatına atılmanızda fayda var diyebiliriz.

İnternetten şifalı bitki satmanın yasal yaptırımları: 

 • Bu iş tamamen alternatif tıp adı altında piyasada olduğu için herhangi bir illegal boyutu bulunmamaktadır. Tabi hakkınızda giderek çoğalan şikayetler yoksa. Şifalı bitkiler piyasası büyüdükçe ve alıcı kazandıkça, fırsatları sahtekarlık için değerlendiren çeşitli kurumlar ve siteler de peyda olmuştur. Bu kurum ve siteler, hiçbir işe yaramayan, sitelerinde gösterdikleri ürünlerle hiçbir şekilde örtüşmeyen ürünleri, insanlara tamamen dolandırıcılık yaparak pazarlayabilmektedir. Bazı durumlarda ise kredi kartından parayı alan internet siteleri, hiçbir şekilde müşterilerine kargo göndermemiştir. İstismara açık bir alan olan şifalı bitki piyasasında yapmanız gereken ilk şey bir güven ortamı oluşturmak ve insanlara güvenli bir internet sitesinden alışveriş yaptıklarının sık sık vurgusunu yapmaktır.

İnternetten şifalı bitki satmak karlı mıdır? 

 • Popülaritesi gün be gün artan şifalı bitkilerin, içinde yer almadığı evler az denecek kadar azdır. Sizin dikkat etmeniz tamamen sağlık kurallarına uygun bir şekilde ürünlerinizi yetiştirmek ya da temin etmek ve yine aynı kurallar ölçüsünde o ürünleri insanlara ulaştırmak olmalıdır.
 • En fazla tercih edilen bitkileri tespit etmeli ve internet sitenizde bulundurmalısınız. Bu sayede zaten kazançlı bir iş olan şifalı bitki satıcılığından çok daha büyük kazançlar elde edebilirsiniz. En fazla tercih edilen bitkisel ürünleri, defne, kimyon, amber, hindiba ve cezayir menekşesi olduğunu belirtelim.

Herkese bol şifalı hastalıklar ve bol kazançlı günler dileriz.

“İnternetten Şifalı Bitki Satmak-Karlı mı?” üzerine bir yorum

 1. Slm.ben iran türküyüm.İran’da “silybum marianum” ile yatırım yapıyorum, İran dışında ticaret yapmak istiyorum. Bana yardım edebilir misiniz?

  Yanıtla

Yorum yapın