İnternetten ürünlerimi satmak istiyorum diyenlere

Ürünlerimi artık internetten satmak ve de dükkanımın bulunduğu yerdeki müşterilerle sınırlı kalmamak istediniz; o sebeple de ülkenin en üretken “girişimcilik, iş fikirleri sitesi olan “Parlakfikirler“‘i ziyaret etmiş bulundunuz. Şimdi gel buraya değerli dostum; seni 2017 yılına 3-5 ay kala Türkiye’de “e-ticaret sektörünün durumu hakkında kısaca sıkmadan birkaç basit istatistik ile bilgilendireceğim…

•Bak şimdi Türkiye’de perakende yani “alışveriş alım satım sektörünün” yıllık 2000 milyar TL(2 trilyon lira) civarı büyüklüğe sahip olduğunu bir kenara yaz.

•Ardından ülkede bu alışveriş alım satımlarının 25 milyar TL civarı rakama denk gelen kısmının intenet üzerinden yapıldığını da aynı kenarda alta yaz…

•Son olarak basit bir matematik hesabı ile bu ülkedeki tüm alım-satımların yüzde kaçının internet üzerinden yapıldığını ortaya ser. %1-2 arasında minik bir rakam ortaya çıkacaktır.

Bu %1-2’lik oran var ya işte o oran İngiltere’de %12, Amerika’da %8.5, Almanya’da %7.5, Fransa’da %9

Bizden ekonomik, iktisadi alanda genel karine itibariyle şöyle okkalı bir 20-30 yıl ileriden giden bu ülkelerin bizlere ne denli rol model olabilecekleri tartışılabilir.

Ancak y kuşağının yani 1985 sonrası doğanların ekonomik hayatta giderek daha fazla yer almaya başladığı şu günlerde tartışılamayacak bir şey var ise; o da bu %1-2 arasında seyreden “perakende büyüklüğü/e-ticaret harcamaları büyüklüğüoranının her geçen gün acımasızca, fütursuzca, apar topar batılıların istatistiklerine yaklaşacak şekilde yükselişe geçecek olduğudur!

Şöyle bir gerçek de var ki perakende denilen illet gelişmekte olan ülkelerde yani aktif üretici ya da tasarımcı değil de “pazar” statüsünde olan Türkiye gibi ülkelerde her daim soğuk Avrupa ülkelerine nazaran daha canlı olmuştur. Zira biz bir tüketim ülkesiyiz, alışveriş kültürümüze, iliklerimize işlemiş vaziyettedir.

Eğer kendisinde azıcık dahi olsa işletmeci, girişimci hamuru gören ve de halihazırda ürün ya da hizmet satışı yapan kimselerin bu yükseliş trendinden kendi payına olumlu olarak nasibini alması açısından yapılacakları sıralayacağım.

Ürün ve de hizmetlerini internetten satabilmek isteyenlerin yapabilecekleri 7 adet zekice manevra

1) İnstagram kanalı oluşturup satış yapmak

İnstagram bu tarz satış imkanları için tam olarak biçilmiş kaftan bir platformdur. Görsel ağırlıklı olması ve de ziyaretçilerin ürünler hakkında bol miktarda video ile resimi kolaylıkla bulabilmesi instagram’ı internetten ürün satma platformlarının en başına sokmaktadır.

Hem de geleneksel e-ticaret web-sitelerinden farklı olarak instagram’da ziyaretçi çekmek bir nebze daha kolaydır. İşte bu sebeple amatör ya da profesyonel olarak bu işe girmek isteyenlerin en büyük rağbet noktası instagram olmuştur.

2) Facebook’dan ürün satma yöntemi

Facebook sayfaları aracılığı ile günde yüzlerce sipariş alan hatta bu siparişlere yetişemeyen onlarca tanıdığım var. Bu sayfaların en büyüj ortak özelliği epey uzun zamandır yayında olması ve de güncel kalmaya devam etmedi diğer ortak noktaları ise spesifik bir “ÜRÜN VEYA HİZMETE” hitap etmeleridir.

Yine belirtmeliyim ki; İnstagram’dan ürün satmak Facebook aracılığı ile ürün satmaktan daha kolay ve de hızlı, amaca yönelik hale gelmiştir. Zira facebook görsel uyaranları İnstagram kadar güzel ve de hızlı yayamıyor. Mesela sırf “hastag” olayı bile fazladan yüzlerce müşteriye ulaşmanıza vesile olacaktır.

Facebook kanalının en vazgeçilmez artısı “çok geniş reklam imkanı sunmasıdır“. Ülkemizde insanların ortlama Sosyal Medya’da geçirdiği sürenin 3.5 saat gibi bir rakam olduğunu hesaba kattığımızda bu internetten satış kanalının asla hiçe sayılamayacağı anlamına gelmektedir.

3) Blog aracılığı ile satış yapmak

Yanlış anlamayın bakın. Ben size bir e-ticaret sitesi ile satış yapmaktan bahsetmiyorum. Bir günlük minvalinde yazılan blog’larda satış yapmaktan bahsediyorum.

Bunu şu anda yurtdışında çok güzel, çok başarılı bir şekilde yapıyorlar. Affiliate sistemleri sayesinde bu “blogdan satış yapma” olayı çok güçlenmiş vaziyette.

Ancak maalesef ülkemizde affiliate; milleti kazıklamadan, hak yemeden, köylü çakallığı yapmadan, adam akıllı icra edecek yerli ya da yabancı firma kalmadığı için ve de halkın internetten satın alma olayına halen tam anlamıyla ısınamaması sebebiyle adam akıllı iş yapar halde değildir…

Yine de kendinize gelecekten bir sandalye kapmak ve de yerinizi önceden ayırttırmak istiyorsanız satış yaptığınız alan ile alakalı bir blog sitesi satın alabilir ya da kendiniz kurabilirsiniz.

4) Banner reklamcılığı ile satış yapmak

Bu methodu nette bizden başkası adam akıllı anlatmamıştır büyük ihtimalle. “Banner reklamcılığı” sayesinde hiç öyle site kurma olaylarına, takipçi kasma teranelerine bulaşmadan satışın kralını yapabilirsiniz.

Mesela ayda 1 000 000 gösterimli çok kişinin yönettiği devasa sitelere reklam verebilir, koca koca gazete sitelerinden boy gösterebilirsiniz. Hatta bununla da yetinmeyip dizi sitelerine bile el atabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Google’ı açıp “banner reklam vermek istiyorum” yazmanız. Gerisini Google amca halledecektir. Karşınıza web-master forumları ve de onlarca reklam şirketi çıkacaktır. Birine üye olup 1 aylık reklam satın almayı deneyebilirsiniz.

Tabi burada önemli bir nokta da “banner tasarımcılığıdır”. Bunun için yüzlerce photoshop programları bulunduğu gibi nette bedava banner tasarım siteleri de vardır. “Free banner maker” yazdığınızda ilk çıkan sonuca tıklayıp 2 dakikada ücretsiz banner tasalayabilirsiniz.

5) Google reklamları ile ürün satmak

Bu method en pahalı olan tür olsa da kesinlikle en işe yarayan ve de hedefe yönelik olanıdır. Çünkü reklamınızı gereksiz, alakasız insanlara göstermez ve de sadece en ilgili, alakalı kişiye gösterir. Bu sayede az ziyaretçi ile fevkalade satışlar yapmanızı sağlar. Şu yazımı: E-ticaret sitesi için reklam verilebilecek yerler
okursanız bu methodu daha iyi kavrayabileceğinize inanıyorum.

Bu methodu uygulamaya geçirmek için reklam vermeden önce bir geleneksel e-ticaret sitesi
ya da tek ürünlü e-ticaret sitesi kurmanız
gerekecektir. Zira Google reklamının işleyişi bunu gerektirmektedir.

6) Satış ortaklığı komisyonu vererek satış yapmak

Affiliate marketing de denilen bu yöntem çağın gözde pazarlama tekniği olacak diyorlar. Siz de 2018 yılına gelmeden evvel bu taktik üzerine bir iş fikri inşa edebilirsiniz.

"Parlakfikirler" sizlere girişimcilik, iş kurma ve de gelir elde etme sürecinde destek olmak için durmaksızın yazıyor. Ayrıca işinizi büyütmek, satışlarınızı arttırmak, Google'da zirvelere tırmanmak için bize soru sorabilirsiniz. İletişim için: mehmetgorunmez1@gmail.com adresine mail at.

1 YORUM

  1. Teşekkür ederim yazı için elinize sağlık. Ben de satış yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla yeni bir site keşfettim Cosmedrome diye. Diğer sitelerden farkı ürünün satılmadığı sürece cebinden para çıkmıyor. Aç gözlü diğer sitelere göre gayet iyi bir alternatif. Bir de yurtdışına da satış yapabiliyorsunuz. İnceleyebilirsiniz.

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz