İnternetten Yüzük, Kolye, Küpe Satmak

Yüzük, kolye ve küpe gibi hem özel günlerde hem de sosyal hayatta sıklıkla tercih edilen takılar, her geçen yıl artan satış oranlarıyla alıcılara sunulmaya devam ediyor. Milyon tane çeşit yüzlerce sitede, farklı fiyat politikaları, indirim oranları ve seçenekleriyle satışa çıkarılmaktadır. Erkeklerin de kadınlar kadar bu tür aksesuarlara ilgi göstermeye başlaması zaten canlı olan sektörün biraz daha canlanmasını sağladı. En başta küpe takan erkeklerin sayısı son yirmi yılda epey arttı. Artık yüzük dendi mi insanların aklına sadece tek taş yüzükler ya da süper lüks seçenekler gelmiyor. Her bütçeye, her cebe uygun dedikleri türden bir fiyat skalası mevcut, söz konusu online platformlarda.

earring photo
Şekilli küpeler tasarlamak sanıldığı kadar zor olmasa gerek

Bugün internetten yüzük, kolye, küpe satmanın inceliklerine değineceğiz.”Zaten karlı bir sektör” deyip ipleri işin başında gevşek tutan girişimcilerden olmamanız adıyla belli başlı konularda uyarımız da olacak. Halihazırda piyasada ”zaten” ile başlayıp ”karlıdır” diyeceğimiz kadar garanti sunan bir sektör kalmadı zira. Sunmayı geçin vaat eden kalmadı. Her şey 10 yıl içerisinde 10 kat daha zorlaştığı için biraz çakallık, biraz tilkilik yaparak hem hızlı hem de ince düşünen girişimciler, sektörde daimi oluyor. Geri kalanlarsa işsizler ordusuna katılıyor ya da kendi yağında kavrulacak kadar para kazanarak geçinip gidiyor. Geçinip gidenler değil tırmanıp yükselenlerden olmak adına piyasa kurallarının yanı sıra sektöre özel detayları bilmek ve ona göre hareket etmekte de fayda var.

Daha çok ”butik takıcılık” anlayışına yatkın ve hevesli olan arkadaşlar kendi takılarını tasarlayarak da sektöre ufaktan ufağa giriş yapabilir. Takı tasarlamanın püf noktaları nelerdir? Takı tasarlayarak gelir elde etmek isteyenler ne tür takılara öncelik vermeli? Soruların cevabı aşağıdaki yazımızda.

Takı Tasarlayarak Gelir Elde Etmek İsteyenlere

Nasıl Üretirim? 

İşin sadece sarraflık değil kuyumculuk işine yönelmek isteyenler kolye ve yüzük gibi çok satan takıların üretiminde de aktif olarak rol alabilir. Biliyorsunuz ki rollerin dağıtılması kazanılan paranın da o kadar dağılması, bölünmesi demek. Ama bu tür getirisini çok yüksek olan sektörlerde hem üretici hem de satıcı olmak, pastadan sadece ”leziz” değil aynı zamanda ”doyurucu” bir pay almak isteyenlerin tercih edeceği bir yöntem olmalı. Dışarıda yanlış kullanıldığı üzere kuyumcu altını satana değil işleyene, bu ışıltılı madene son şeklini verenlere denir. Satanlar ise sarraflardır. Bu nedenle hem sarraf hem de kuyumcu olmak, üreticiden satıcıya geçiş yolunda şişkinleşen fiyatların frenlenmesini sağlayacaktır. Zira gaza basan da frene basacak olan üreticinin yani satıcının kendisi olacak.

Takı sektöründe fahiş fiyatların olması hem alınan vergiler hem de üreticilerin daha fazla kar elde etmeye yönelik iştiyaklarına bağlı. Bazı konular bire bin katılarak anlatıldığı gibi bazı ürünler de bire bin katılarak satılıyor. Ancak kendiniz ürettiğiniz takıları istediğiniz fiyattan belirleyebilir, bu sayede astronomik fiyatları düşünce dükkanı terk etmeye yeltenen müşterilerin sayısı asgari seviyede tutabilirsiniz. Yüzük, küpe ve kolye gibi her zaman, her cinsiyet ve yaşta kişi tarafından talep edilen aksesuarları üretmek için önünüzdeki iki yol var. Her iki yol da hem ucuz hem kaliteli hem de estetik takılar üretebilmenin (günümüz şartları da göz önünde bulundurularak) en kestirme yolu. 3d yazıcıların bilgisayar ortamında resmi çizilen her şeyi üç boyutlu olarak çıkarılması, barut ve pusulanın icadı kadar önemli bir yer tutuyor insanlık tarihinde. Hayal ettiğiniz ve ya da bir anda aklınıza gelen takı tasarımlarını anında bilgisayara aktarabilir daha sonra da üç boyutlu bir nesne, satış hazır bir ürün olarak dükkanınızın kategorilerine ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, uygun fiyata 3d yazıcı satın almak ve aktif olarak satış gerçekleştirebileceğiniz bir e-ticaret sitesi açmak.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnternetten Özel Yapım Tişört Satma Fikri

3d yazıcılarla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen okurlarımız için:

3D Yazıcı ile Küçük Ama Kullanışlı Ürün Üretip İnternetten Satmak

Ek olarak cnc makinelerinden bir tane satın alıp son derece dayanıklı ve kaliteli takılar imal etmeniz de mümkün. Çalışkanlığınız yaratıcılık ile buluşursa, takı sektöründe sadece birkaç yıl içerisinde hiç ummadığınız ya da tam anlamıyla hayal ettiğiniz bir konumda olabilirsiniz.

Takıları İthal Etmek Daha mı Mantıklı? 

Doların fırlamalara doyamadığı, Euro’nun kanatlanıp uçtuğu böyle bir dönemde, hele ki takı gibi çok revaçta ama fiyatları da bir o kadar yüksek olan ürünleri ithal etmek, şimdiki şartlarda çok daha mantıklı değil. Zira biraz önce yukarıda ucuz ve kaliteli olan takı çeşitlerini dış piyasada bulmanız pek mümkün değil. İthalat maksimum oranda kazanç vaat ettiği için, uluslararası piyasada daha çok tek taş yüzükler, tamamı altın kaplama kolyeler ve buna benzer lüks – süper lüks takı çeşitleri revaçta. Çin ve benzeri ülkelerden getirteceğiniz takılarda da dövize bağlı olarak fiyat artışları gözlemlendi. Yani ürünün kalitesi sabit iken fiyatlar neredeyse iki katına çıktı. Bu nedenle eğer imkanınız, isteğiniz ve yeteneğiniz var ise kendi ellerinizle imal ettiğiniz takıları satışa çıkarmak, sektörde çok daha hızlı yükselmenizi sağlayacaktır.

Nerelerde Satabilirim? 

Ürettiğimiz takıları nerelerde satabilirim sorusu aklınızı kurcalıyorsa bu konuda da önünüzde iki yol var. Ve iki yol da internetten geçiyor. Çünkü dışarıda tezgah açmak, hem zabıta hem de virüs sıkıntıyla uğraşmak demek olacak ki, gerekli izinleri alsanız bile virüs, başlı başına çok büyük bir problem. Bunun için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok diyerek, satışlarınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ya güvenli ve prestijli sitelere kaydolarak ya da kendi sitenizi açarak. Kendi sitenizi açmak daha kestirme ama daha riskli bir yol. Ama imal ettiğiniz takılar kaliteliyse her iki seçenekte de ilerleme şansınız yüksek olacaktır.

İlla Marka Mı Olmak Gerek? 

Her sektörde olduğu gibi takı sektörünün de dev isimleri var. Ancak pazar payının yaklaşık %30’u halen bir marka değeri taşımayan, bir yerde anonim konumda yer alan isimsiz üretici ve satıcılara ait. Siz de bu yüzde otuzluk kısma dahil olabilir ve yavaş yavaş markalaşmak adına stratejik adımlarlar atabilirsiniz.

Sadece Bir Alanda Uzmanlaşmış Bir Site Açıp Onunla Reklam Yapmak İşe Yarar Mı? 

Örneğin sadece yüzük ya da kolye satan bir site açıp tek bir alanda uzmanlaşabilirsiniz. Tabi her zaman için alıcılara çoklu seçenekler sunmak satış ihtimalini çok daha arttırır. Ancak tek bir takı türüne odaklanarak bu alanda site açabilir ve onunla reklam yapabilirsiniz.

Yorum yapın