İran’da Kurulabilecek En Karlı İşler

Herkese merhaba. İran hakkında bilmediğimiz birçok şey olduğu gibi – özellikle politik alanda- bildiğimiz de çok enformasyon mevcut. Bu bilgilerin ışığında sınır komşumuz olan ve komşularımız arasında en büyük coğrafyaya sahip İran’ın iş alanı içerisinde derin bir analizini sunacağız. Şansınızı yurt dışında ama fazla uzaklara da gitmeden denemek isteyen girişimciler ve yatırımcılar İran ihtimalini de değerlendirebilir.

iran photo

Sosyo kültürel açıdan biz Türklere benzeyen İranlılar, bizden daha güneyde oldukları için ve tamamen iklim farklılıkları gösterdikleri için başka iş sahalarında da boy göstermeye başlamıştır. Hem Türkiye’ye yakın olmak hem de Ortadoğu’nun topraklarında iş yapmak isteyen iş adamları bu coğrafyada da etkin olarak rol oynayabilirler. İş piyasasının tamamen küreselleşmesi, iletişim ve haberleşme noktasındaki handikapların sıfıra indirilmesi, iş ilişkilerinin daha sağlam ve güvenli yollarla kurulması birçok işletmeciyi yurt dışında projeler üretmeye, yapılar kurmaya yönlendirmiştir.

Özellikle internetin yaygın kullanımı ile birlikte önceden masa ve sandalyelere bağımlı olan iş toplantıları şimdi interaktif olarak telefon bağlantılarıyla bile yapılabilmektedir. Bu nedenle başka topraklarda iş yapmak, artık bir angaryadan çok şık bir temsilciliğe, daha kısa sürede daha çok para kazanma anlamına gelmektedir. Coğrafyayı bitiren haberleşme olanakları ile, dağların arkası düzlüğe erişmiş; iş yapmak dokunmatik telefonla irtibat kurmak kadar kolaylaşmıştır. Bu nedenle bu yazımızı okuyan sevgili parlak fikirler okurları, İran’da iş yapmanın inceliklerini öğrenecek, komşu bir ülkede daha çok kar elde etmek için nerelerde boy göstereceğini görebileceklerdir.

İran’da kurulacak en karlı işler nelerdir? Bu sorunun cevabı meraklıları için aşağıda sıralanacaktır. İyi okumalar dileriz.

Güneş Enerjisi İşi:

https://parlakfikirler.org/gunes-enerjisi-santrali-kurmak-isteyenlere/

İran, ülkemize göre daha güneyde ve daha çok güneş alan, sıcak iklimin ve güneşin faydalarından yararlanan bir ülkedir. Güneş enerjisi ise dünyamızda alternatif ısı ve sıcak su üretme kaynağı olarak son yirmi yıldır gündemdedir ve giderek yaygınlık kazanan bir sektördür. Zira petrol dünyamızda giderek azalmaktadır. Aynı zamanda petrolün yaygın kullanımı çevresel felaketlere yol açmaktadır. Geçen hafta yapılan bir habere ve çağrıya göre dünyadan atmosfere geri dönülemeyecek şekilde karbon yayılımı geçilmiştir. Bir an önce alternatif ve temiz enerji santrallerinin kurulması hem ticari açıdan hem de dünyanın geleceği açısından son derece önemli bir konumdadır. Bu nedenle güneş enerjisi kurmak isteyenler hem kendi ceplerini hem de dünyanın kaderini önemseyen son derece aklı başında iş adamlarıdır. Aynı zamanda güneşten elde edilecek temiz enerjisinin sonsuz olması da cabasıdır. Güneş, her gün istisnasız tam saatinde doğar. Herhangi bir gecikme ya da kirliliğe neden olmaz. Bu açıdan bakıldığında da güneş enerjisi işine girmek son derece mantıklıdır. Burada tek dikkat edilmesi gereken plan proje kapsamında son derece dikkatli olunması gerektiğidir. Çünkü güneş enerjisi terminali kurmak başlı başına zor, detay isteyen ve karmaşık bir iştir. Yapacağınız küçük hatalar bile kurulumun gecikmesine ve cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olacaktır. Buna bir de yurt dışında iş yaptığınız gerçeği eklenirse son derece kontrollü ve düzenli çalışmanızı öneririz. Sallapati iş yaparsanız, coğrafyasını, dilini, kültürünü çok bilmediğiniz topraklarda sıkıntı çekebilir, vakit ve para kaybedebilirsiniz.

Ceviz Ekim İşi:

https://parlakfikirler.org/karli-bir-ceviz-bahcesi-kurmak-icin/

Ceviz ekim işi de Türkiye’de olduğu gibi komşumuz İran’da da yapılabilecek en temiz, en güvenilir, en karlı işlerden bir tanesidir. Özellikle tarım ya da bağ bakım işlerinde eliniz yatkın ve öncesinden deneyimliyseniz sadece daha sıcak olmak dışında pek fazla iklim değişiklikleri göstermeyen İran’da bol bol ceviz ekebilir ve onları hem İran’ın içinde hem de yurt dışına ihraç edebilirsiniz. Ceviz, yapısı gereği bire bin veren bir gıdadır. Sayısız faydaları ise günümüzde sıkça dile getirilir. Zaten dünyanın geneli, ister Ortadoğu olsun, ister Avrupa, isterse ülkemiz sağlıklı beslenme ve organik ürünler yoluna gitmiştir. Bu nedenle kilolarca ürettiğiniz cevizleri, bu sağlıklı yaşama kılavuzu altında da çok kolay satabilirsiniz. Yeter ki İran’da ceviz ekim işine en uygun alanları, bölgeleri uzman gözüyle tespit etmeniz, kendi yetkinliğiniz yoksa başka profesyonellerle çalışarak işinizi hiç riske atmamanız gerekir. Zira ceviz ve bilumum gıdaların üretiminde, güneşe yakınlık, toprağın nemi, hatta esen rüzgarlar bile belirleyici faktörlerdir. Tavsiyemiz odur ki yanınıza bir ziraat mühendisi alarak İran’da ceviz ekme işine girmek, ticari hayatınız açısından oldukça verimli bir girişim olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Spor malzemeleri dükkanı açmak ne kadar karlı?

Enerji alım satımı:

Burada enerjiden kasıt her türlü enerji kapsamındadır. İran enerjilerin transferi konusunda coğrafi ve stratejik olarak önemli bir konumdadır. Enerji alım satımında özen gösterilmesi gereken yegane unsur, irtibat sistemini iyi kurmak, kimlerle haberleşileceğini iyi tespit etmek ve mükemmele yakın bir iletişim ağı kurmaktır. Bunun için iki ayrı ekip kurmanız gerekecek. Bir, söz konusu enerjileri alım – satım işlemine bakacak olan enerji uzmanları. İki, bu enerjilerin kimlere satılıp kimlerden alınacağını belirleyen ve bu bilgi akışını sağlayan iletişim uzmanları. Ne olursa enerji pazarı hassas bir pazar olduğu için özellikle İran gibi bölgelerde tam olarak işini layıkıyla yerine getiren profesyonellerle çalışmalısınız. Tarihte enerji kazaları adı altında birçok facia yaşanmıştır. Bunun bir daha yaşanması hem cebinize hem de çevreye geri dönülemez bir şekilde zarar verecektir. Bu tür felaketlerin gerçekleşmemesi için elinizden gelen çabayı sarf etmeli ve uzmanlarla çalışmanız gereklidir.

Tütün ekim ve satım işi:

Hali hazırda ülkemizde satışta olan tütünlerin büyük çoğunluğu Doğu topraklarımızda işlenip satın alınmaya hazır hale getirilen tütünlerdir. Bir kısmı ise İran ve Suriye gibi bölgelerden gelir. Tütün için istenen iklim şartları ancak Doğu bölgelerimizde, biraz da Kuzey bölgemizde mevcuttur. Ancak içtiğimiz ve tadını çok sevdiğimiz Adıyaman tütünleri de neredeyse dünya çapında ünlüdür. İran’da da aynı şekilde çok kaliteli tütünler yetiştirilmektedir. Ve dünyada sigara kullananların sayısı her geçen yıl azımsanmayacak ölçüde artmaktadır. Ve artık sadece normal paketli sigaraların yerine, elde ya da makine ile sarılan tütünler de revaçtadır artık. Sigara fiyatlarının önlenemez bir yükselişle artması insanları tütün içmeye mecbur bırakmıştır. Siz de bu pazar payını güzelce takip ederek İran’da en kaliteli tütünleri en ucuz fiyata üretip satma işine girebilirsiniz. Hatta bu ülkede ürettiğiniz tütünleri yine kendi çabalarınız ve iletişim ağlarınızla Türkiye’de de satmanız mümkündür. Zira ülkemizde İran tütünlerine karşı gözle görülür bir düşkünlük ve merak vardır. Daha sonra işleri iyice büyütüp tütün ve tütün malzemeleri satan dükkan ya da dükkanlar da satın alabilirsiniz. Böylece kendi ürettiğiniz tütünleri kendi malınız olan dükkanlarda satmaya başlar ve çift yoldan kar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Dini kıyafet satımı yapmak:

İran, laik bir ülke değildir. Bununla birlikte sokağa çıkan hemen hemen herkes, çocuklar dahil, dini kıyafetlerle boy gösterirler. Bu nedenle bizdeki gibi çeşitlilik söz konusu değildir. Biz de kot pantolon üreten biri, başka kot firmalarına ya da başka tarz giyinen insanların artmasıyla sekteye uğrayabilir. Ancak İran gibi ülkelerde dini kıyafetler, tartışmasız bir şekilde çoğunluk tarafından giyilmektedir. Bu nedenle bu coğrafyada dini kıyafet satımı yapmak son derece elverişli ve karlı sonuçlara yol açabilir.

Ne olursa olsun İran’da iş yapmak isteyenlere öncesinde bu ülkenin dilini öğrenmelerini tavsiye ederiz. Herkese hayırlı kazanç kapıları dileriz.

Yorum yapın