İŞ BÜYÜTMEK İÇİN KREDİ ALINABİLİR Mİ ?

Yeni iş kurarken kredi alınabildiği gibi iş büyütmek için de kredi almak pek tabii mümkündür. Hali hazırda yürüttüğünüz işiniz için çeşitli krediler siz esnaflara ve işletmecilere sunulmaktadır. Bu krediler oldukça çeşitlidir. Bazıları faizsiz kredi, bazıları düşük faizli kredi bazıları ise normal işletmecilere verilen kredi faiz oranı üzerinden işletmesini büyütmek isteyen kişilere verilir.

credit photo

Ülkemizde her konuda kredi alabileceğiniz gibi elbette iş büyütmek içinde kredi alabilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartlar ve istenilen belgeler mevcuttur. Bunları sağladığınız takdirde rahatlıkla kredinize kavuşabilirsiniz.

Bu krediye ayrıca işletmeniz için 2. Şube açarken de başvurabilirsiniz. İşletmesini hem aynı şekilde büyütmek isteyen veya 2. Şubesini farklı lokasyonda açıp farklı müşteri kitlesine hitap edebilmeyi hedefleyen on binlerce kişiden bu başlığımızda bulunan soruları almamız üzerine bu yazıyı sizler için hazırladık. İş büyütmek için kredi almanın bazı şartları sağlamanız koşuluyla size verileceğini en başta belirtmek isteriz. Yazımızın devamında bu şartlardan da bahsedeceğiz.

HALİ HAZIRDAKİ İŞLETMENİZİ BÜYÜTMEK İÇİN KREDİ

İşletmenizi olduğu şekilde büyütmek için çok detaylı şartlar bulunmamaktadır. Olağan kredi şartlarının yanına bazı ufak detaylar eklenerek kredi alınabilir. Bunun için kredi çekeceğiniz kuruma muhasebe kayıtlarınızı, işletmenizi büyütmek için ihtiyacınız olan miktarı, işletmenizde yapacağınız değişiklikler hakkında bilgilendirici raporun da bulunduğu bir dosya hazırlayarak hali hazırdaki işinizi büyütmek için krediye başvurabilirsiniz.

Bu amaca yönelik bankaların hemen hemen tamamı size kredi verecektir. Muhasebe kayıtlarınızdaki olumlu yükselişte bu krediyi almanızda yardımcı olacaktır. Yani işletmenizin geleceğinin parlak olduğuna bankadaki bireysel müşteri hizmetlerinde size kredi verecek görevliyi ikna ettiğinizde ve bankanın şartlarını sağladığınızda kredi alabilirsiniz.

ŞUBE AÇMAK İÇİN KREDİ

İş büyütmek kavramının içinde aynı zamanda şubeleşmekte yer almaktadır. Farklı lokasyona işletmenizin şubesini açmak içinde krediye başvurabilirsiniz. Bunun için alacağınız kredi miktarı üstte bahsettiğimiz aynı dükkan için büyütme kredisine göre fazla olacaktır. Ne kadar da olsa sıfırdan bir dükkan açacaksınız bu sebepten talep edeceğiniz kredi miktarı biraz daha fazladır. Kredi talep edeceğiniz miktara göre bankayı ikna etmeniz gereken bazı konular olacaktır. Ayrıca bankayı ikna etmek anlamında çeşitli ipotek koydurma veya kefil gösterme yollarına da başvurabilirsiniz.

KOSGEB VE İŞKUR KREDİLERİ

Kosgeb ve İŞKUR çeşitli zamanlarda girişimciyi destekleme kapsamında çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Söz konusu kurumlar ortak program kapsamında yeni iş kuracaklara ve işini büyütmek isteyenlere kredi desteği imkanı sunmaktadır.

Girişimci olarak işinizi kurdunuz yürütüyorsunuz ve 1 yıl gibi kısa bir sürede kabuğunuza sığmadığınızı farkettikten sonra işinizi büyütmek için Kosgeb ve İŞKUR’un ortaklaşa hazırladığı programa başvurarak ve bu programda istenilen şartları yerine getirdikten sonra kredi alma imkanınız bulunmaktadır. Bu kredi oldukça rahat ödeme şekli içerir. Bu krediyi faizsiz alabalirsiniz. 100.000 TL’ye kadar verilen kredinin ödeme planı da oldukça rahat şekilde düzenlenmiştir. Bu krediyi 2 yıl sonra geri ödeme başlıyorsunuz. Taksit sayısı da 8 taksitle 3 aylık periyotlar halindedir. Bu bakımdan da oldukça kolaylık sağlayan bu kredi türü işletmesini büyütmek isteyenler için oldukça güzel bir fırsat.

Kosgeb kredilerinden yararlanmak için öncelikle yapacağınız ilk iş Kosgeb’e üye olmak olmalıdır. Üye olmadığınız takdirde bu kurumdan veya bu kurumun gerçekleştirdiği programlardan yararlanma durumunuz mümkün olmayacaktır.

BANKA KREDİLERİ

İşi büyütmek için kredi almak isteyenlerin ilk başvuracağı yol banka kredileridir. Bankalar çeşitli adlar altında müşterilerine farklı kategorilerde krediler sunmaktadır.

Bu krediler:

*Ticari Taşıt Kredisi

*Makine ve Teçhizat Kredileri

*Sermaye Artırım Kredileri

*Diğer İhtiyaç Kredisi Türleri

Bankalardan bu kredilere başvurmak için bankalara sunacağınız bazı evraklar olacaktır. Bu evraklar işletmenizin mali tablosunu gösteren belge ve vergi levhasıdır. Ayrıca bankalar işletmesini büyütmek isteyenlere kredi verirken borçlarına, alacaklarına, gelir-gider dengesine ve istikrarına bakacak ve bunların sonucunda oluşan değerlendirmeye göre kredi verecek ve miktarı da buna göre belirlenecektir.

KADIN GİRİŞİMCİLERE İŞ BÜYÜTMELERİ İÇİN BÜYÜK DESTEK!

Ülkemizde pozitif ayrımcılık esasına göre ve kadınların iş hayatındaki rolünün artırılması amacıyla kadınlara yönelik çeşitli destekler sunulmaktadır. Bu desteklerin arasında 0 faizli kredi, Hibe desteği, düşük faizli kredi gibi çeşitli imkanlar yer almaktadır. Kadın girişimci olarak kuruma başvurduğunuzda işletmenizin türüne göre, işletmenizin büyüklüğüne göre değişiklik gösteren kredi türlerinden ve kredi miktarların yararlanabilirsiniz.

İşini büyütmek isteyen kadın girişimciler aldıkları teçhizatın %75’ine varan hibe desteğine hak kazanabilmektedir. Kurum dönem dönem bu şekilde çeşitli teçhizatlar üzerine ve sektöre göre kampanyalar ve programlar hazırlamaktadır. Bunların takibini yapmanız ve zamanında gerekli evrakları tamamlayıp, gerekli kurslara katılım sağlayıp başvurmanız halinde bu tür imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Eğer ki daha yolun çok başındayım yeni işletme açtım işlerimi büyütmeyi nasıl başarabilirim sorusuna cevap arıyorsanız sitemizde bulunan “İşinizin Hızla Büyümesini Sağlayacak 5 Tüyo” adlı yazımızı ziyaret edip, bu konu ile alakalı çok ince detayların olduğu yazımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Parlak Fikirler ekibi olarak sizlere iş kurma, iş büyütme yolunda fikir vermeyi, yol gösterebilmeyi kendimize görev edindik. Bu konuyla alakalı sitemizde yüzlerce yazı yayınladık. Eğer sizde süren işletmeniz yerine yeniden bir dükkan açmak istiyorsanız ve krediye ihtiyacınız varsa tüm aşamaları sitemizde bulunan “İş Kurmak için Dükkan Açma Kredisi Nasıl Çekilir ?” adlı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda kredi ile ilgili tüm aşamaları, kredi şartları hakkında bilgileri ve gerekli diğer tüm ayrıntılara yer verdik. İşyeri kredileri ile ilgili de sitemizde bulunan yüzlerce bilgilendirici eserleri inceleyebilirsiniz. Aralarında mutlaka sizin aklınızda olan soruların cevabını içerdiği noktalar bulacaksınız. Biz ekip olarak ortaya koyduğumuz eserleri sizlerin istekleri ve gelen sorular üzerine şekillendiriyoruz.

İş hayatına dair her konuda bilgileri kaçırmak istemiyorsanız bizi takipte kalın!

Yorum yapın