İŞ FİKİRLERİNİ HAYATA GEÇİREBİLENLERİN ÖZELLİKLERİ

İş fikirlerini hayata geçirebilmenin değişik safhaları vardır. Bu yazıda sizlere bu safhaları sorunsuzca geçebilenlerin özelliklerinden bahsedeceğim.

succes photo

Hepimiz hayaller kurarız, kimimiz gün içinde, kimimiz otobüste, kimimizde yapmakta olduğumuz işi yaparken. Hayallerimiz kazançlı girişimler ve başarı adına bir çoğumuzun. Peki ama ne kadarımız bunları gerçekleştirebiliyor? Türkiye istatistik kurumuna ekonomi bakanlığının desteği ile yaptırılan bir istatistiğe göre. İnsanların sadece %4’ünün kazançlı umduğu girişimlerini gerçekleştirmek için adımlar attığını ve bunu başarıyla sürdürebildiğini ortaya koydu. Evet doğru duydunuz geriye kalan %96 sı ya hiç adım atamıyor ya da bunları başarıyla sürdüremiyor. Arkadaşlarım bu rakamlar maalesef içler acısı ve hiçde azımsanamayacak oranlardır; çünkü insanoğlunun hayallerle tatmin olduğunun  canlı kanıtıdır!!
İş fikirlerinizi başarıya ulaştırmak için insanoğlu kadim zamanlardan beri aslında aynı silahları kullanmaktadır. Bunlar genelde alenen bir arada zikredilmesede ben size burada onlardan bahsedeceğim. Hayallerini başarıya ulaştıran insanların hepsinde aynı silahlardan bulunmakta ve hemen aynı özellikleri taşımaktadırlar.

1) SABIR

Sabırla ilgili söylenecek onlarca söz onlarca salık vardır. Bunlardan özellikle mevlananın kelamını burada göstermezsem olmaz:

Mevlanın burada bahsettiği şey resmen sabrın kazançlı girişimin mihenk taşı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Arkadaşlarım bakın sizin iş fikrinizin başarıya ulaşması için daha öncekilerin, şimdikilerin ya da müstakbel rakiplerinizin pes edip sabırsızlıkları nedeniyle kaybettiği hazinelere ulaşmanız lazım. Bunun için burada sayacağım diğer silahlarla beraber sabırlıca direnmeniz gerekir. Bu karikatür on numara anlatmış demek istediğimi:

Tam “olmuyor”, “elde var sıfır” deyip pes edecekken, az daha çabalayarak, azıcık daha sabrederek elde edebileceğiniz olağanüstü hazineden mahrum kalmamak içindir sabır!! Unutmayın ki “sabreden derviş muradına ermiş” lafı iş hayatının her alanında geçerlidir. Hatta hayatın her alanında sizi başarıya ulaştırır denilebilir. Sabır silahı hakkında diyeceklerim bu kadar bir sonraki silahımız olan

2) İNANÇ

Düşünün ki işinin kesin olarak gerçekleşebileceğine emin olan biriyle, “olur mu olmaz mı diye tereddütde olan birinin arasındaki rahatlığı ve avantajı. Zaten gündelik hayatta başarılı, kazançlı girişimde bulunan şahısların bir çoğu güçlü spiritüalistik duygulara veya kuvvetli tanrı inancına sahip kişilerdir.
Sık duyarsınız zaten bu kişilerden “eğer benim göz koyduğum bir iş bana nasipse Allah’tan başka kimse onu benden alamaz” derler. Kısacası kaderinde başarının olduğuna canı gönülden inanırlar ve bunu hak ettiklerini varsayarak kazanacaklarına duydukları sonsuz inanç ile çabalarlar. Gerçektende bu adamlar çoğunlukla başarıyı yakalarlar iş hayatlarında sırf iş fikrine duydukları kuvvetli inanç ile yaptıkları çalışmalar sayesinde hem de bu tip insanalar genelde esnek ve yeniliklere açık olmadıkladı halde başarıyı yakalarlar(muhafazakar kimlikleri nedeniyle). Arkadaşları buraya kadar anlattıklarımı sizde gerçek hayatta muhakkak gözlemlemişsinizdir. İnancın önemi gerçekten büyüktür. En sağlam bilardo ustaları da ilk olarak sizlere işinize olan, hedefinize olan inançtan bahsederler sorduğunuzda; çünkü bilinçaltımız inandığımızı gerçekleştirmeye olağanüstü meyillidir. Sizler daha farkında olmadan bilinçaltınız işinizin kazançlı bir yatırım olması yolunca çalışacaktır bu sayede.

3) HER ZAMAN ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAK

 

Genelde hastasını kaybetmiş doktorun hasta yakınları teselli ederken kullandığı bu klişe söz iş hayatında fikirlerinizi uygulamaya koyarken sizlerin en önemli mottosu olmaya aday bir sözdür. En iyi işi çıkarmak kalite demektir. Kalitede farklılık ve talebi beraberinde getirir. Bunu asla unutmayın mükemmelliyetçilik karakter özelliği olarak iş fikirlerinizi gerçekleştirmede çok faydalıdır. Tabi aşırıya kaçmamak kaydıyla. Çünkü aşırı mükemmelliyetçilikte işin yavaşlamasına ve beraberinde gereksiz ayrıntılara boğulmaya netice verir. Bu durum işinize yaradan çok zarara sebep olur.

4) İSTEKLİ VE MERAKLI OLDUĞUNUZ İŞ FİKRİNE YÖNELMEK

İnsan beyni bu gibi durumlarda “turbo boast” özelliğini devreye sokmaktadır. Bilimsel olarak açıklamak gerekirse istek ve merak duyguları beynin kimyasını olumlu yönde değiştirmekte ve corpus callosum adlı bölgeyi uyarmaktadır. Bu bölge sağ ve sol lobun birbiriyle kordineli şekilde çalışıp zekanın, sezgilerin, hafızanın normalde olduğundan en az 2-3 kat daha verimli ve koordineli çalışmasına yaramktadır. Yani sağ ve sol lobun birbiriyle olan bütünleşmesi 1+1=2 sonucunu vermiyor 1+1=3 hatta 1+1=6 sonucunu vermektedir.(katlanarak armaktadır tüm yetiler). Daha önce bu blogda bundan bahsetmiştim sizlere ama bu durum hafife alınamayacak derecede önemli bir şeydir.

 Örneklemek gerekirse hiç alakadar olmadığınız, zerre ilginizi çekmeyen bir konuda örneğin “rönesans ile beraber italyan heykellerinde meydana gelen biçimsel değişiklikler” adlı bir makaleyi ezberlemeniz istense bu saatlerinizi günlerinizi alır ve sizi ciddi manada sıkabilir eğer ilgili değilseniz; ama bunu yerine “türk futbolunun tarihsel gelişimi” adlı aynı uzunlukta ve aynı terim yoğunluklu bir başka makaleyi okusanız ve bu çok daha ilginizi çekse bunu ezberlemeniz dakikalarınız alır. İşte bu durum her insanda aynıdır ve 2. Makalenin daha kolay ezberlenebilir olmasından değil sizin on daha meraklı olmanızdan kaynaklanmaktadır.
Bu sebeple ne olursa olsun sevdiğiniz, ilgilendiğiniz bir iş fikrine yönelmek hayati önem taşımaktadır.

4)TAKIM ÇALIŞMASI

Hayat maalesef tek tabanca takılanlara göre değil, hele iş dünyası hiç değil. Tek tabanca olarak başarıya ulaşıp yıkılmadan kalabilenler ancak hollywood’da ve kovboy filmlerinde söz konuşur. Gerçek hayatta başarıyı yakalasanız dahi tek tabanca olduğunuz için ayağınızı kaydıracaklar çok daha fazla ve etkili olacaklardır.
Bu sebeple kapsamlı ve sağlam bir ekiple beraber hareket etmek önemlidir. Ancak bu ekipte bir görev ve yetki dağılımı olmalı ve “kollektiflik” esası söz konusu olmadır. Yani herkes alakadar olduğu konuda hüküm sürmeli ve en iyi yaptığı tek bir alana yoğunlaşmalıdır. Bu taktik herkesin aynı anda her noktaya saldırmasından çok daha etkilidir.

5) MÜCADELE RUHU

 

Savaşlardan kaçmak yerine onlardan haz almalı ve dersler çıkarmalısınız. Burada çok sevdiğim bir kelamin bahsini etmeden geçemeyeceğim:
“Savaşan belki kaybedebilir ama savaşmayan çoktan kaybetmiştir”.
Bu söz mücadeleye sonuna kadar devam edip, hiç hareket etmeyene oranla daha çok şey kazanabilmeyi anlatmaktadır. Onun içindir ki sizlere diyorum başından beri: hayallerinizi gerçekleştirmek için hiç adım atmamaktansa yanlışlıklar ile birlikte olsa hareket etmeniz önemlidir. Hareketten bereket doğar ve de sizi öldürmeyen şey sizi güçlendirir. Kazançlı girişimlerinizin vuku bulması için önerdiğimiz 5 silah bu kadardır. Bunun dışındakiler bunların ancak alt kolları olabilir. Kendinize iyi bakın şimdilik hoşçakalın:))

Yorum yapın