İş fikirleriniz için gerçek hayattaki örnekleri unutun!

“Böyle bir şey gerçek hayatta mümkün değil.” İnsanlara taze bir fikirle geldiğinizde bu lafı kim bilir kaç kere duymuşsunuzdur. Bu “gerçek hayat” sizce de yaşamak için fazla can sıkıcı görünmüyor mu?

Yeni iş fikirleri, alışılmadık yaklaşımlar ye yabancı mefhumlar orada her zaman kaybetmeye mahkum anlaşılan. Kazanan ise insanların aşina olduğu ve her zaman yaptıkları şeyler, ne kadar hatalı ve yetersiz olurlarsa olsunlar. Perdeyi birazcık aralarsanız bu “gerçek hayat”ta yaşayanların ne kadar karamsar ve umutsuz olduğunu görürsünüz. El değmemiş yepyeni iş fikirlerinin hüsrana uğrayacağı beklentisi içindedirler. Toplumun değişime hazır ve kabil olduğunu düşünmezler. İnsanların farklı olana, gerçek hayatta hiç görülmemiş olana olan hayranlığını küçümserler!

Daha da kötüsü, kazdıkları kuyuya başkalarını da çekme çabası içindedirler. Eğer umut dolu ve hırslıysanız, sizi; iş fikirlerinizin gerçekleşmesi imkansız hayaller olduğuna inandırmak için didinirler. Zamanının boşa harcadığığınızı söylerler size. Onlara inanmayın. Bu hayat onlar için “gerçek” olabilir ama sizin de bunun bir parçası olmanıza gerek yok.

Gerek yok, biliyoruz; çünkü bizim şirketimiz de her bakımdan gerçek hayat testinden sınıfta kalıyor. Gerçek hayatta iki farklı kıta üzerindeki sekiz farklı ülkeye yayılmış iki dezineden fazla çalışanınız olamaz. Gerçek hayatta bir satış temsilciniz veya reklamcınız olmadan milyonlarca müşteriyi cezbedemezsiniz. Gerçek hayatta başarınınızın sırrını başkalarıyla paylaşmazsınız. Ama biz bunların hepsini yaptık ve başarılı olduk.

Gerçek hayat diye bir yer yok; bu sadece bir bahane. Denemekten kaçmayı makbul göstermek için kullanılan bir mazeret. Gerçek hayatın sizinle doğrudan bir ilgisi yok.

Not: “Sil Baştan” adlı, Jason Fried ve arkadaşının yazdığı kitabın türkçe tercümesinden alıntıdır.

Arkadaşlar gerçek hayattan ilham almayın derken biliyorum biraz radikal konuşmuşlar ancak demek istediğim; gerçek hayatta var olanlara takılıp kalmayın. Biraz hayalci olun, yenilikçi olun, imkansızı isteyin:)

Yorum yapın