İŞ HAYATI İÇİN YARARLI OLABİLECEK BAZI BEDEN DİLİ KURALLARI

beden dili önemlidir

İş hayatı karmaşıktır. Sadece o siyah, bu beyaz gibisinden nitelendirebileceğimiz net durumlarla sınırlı değil, aradaki sınırsız tonlarla doludur etrafımız… Hal böyle olunca da alanınızda kalifiye olduğunuz kadar insan ilişkileri, beden dili ve insan psikolojisi konusunda da kendinizi geliştirmeniz gereklidir. İyi bir ilk izlenim bırakmaya dair yazımda da bu konulardan genel olarak bahsetmiştim. Buradan okuyabilirsiniz. Şimdi de beden dilini iyi kullanmak konusuna değineceğim.
Beden dili önemlidir arkadaşlar.. Olmayan şeyleri varmış gibi, olan şeyleri de yokmuş gibi gösterecek bir güce sahiptir…:)) “Vücudun hareketleriyle karşımızdaki insanın beynine çeşitli mesajlar mı veriyoruz şimdi? Ne kadar saçma…” diye düşünen arkadaşlar olabilir. Ama onlara diyeceğim şu ki, beden dili; geçmişi evrimsel geçmişle aynı yaşta olan, bilinçaltımızda hala dilin var olmadığı çağlardan gelen kodları işleyen bir yapıya sahiptir. Yani insanoğlu dili ve medeniyeti icat etmeden önce, tehlikeyi sezmek veya düşüncesini anlatabilmek açısından beden dili onun için çok önemliydi..
İşte bu sebeplerden dolayı dostlar; eğer bilinçaltına hitap etmek istiyorsanız bazı temel beden dili kurallarına dikkat etmeniz gereklidir. Şimdi de maddeler halinde bu beden dili kurallarından ve içeriklerinden bahsedelim:

1)EL SIKIŞMA ŞEKLİ

özellikle iş hayatı için önemli olacak birkaç detayı vardır
özellikle iş hayatı için önemli olacak birkaç detayı vardır

-Yeni tanıştığınız birisiyle parmaklarınızın kırılmasından korkarmış gibi hafif şekilde tokalaşmanız yüksek ihtimalle güvensizlik olarak algılanacaktır. E tabii bunu yapmayacağım diye güç gösterisine de gerek yok..:D Normal bir sertlik yeterli.

Ayrıca elinizi uzatma şekliniz de çok şey anlatır. Mesela avuç içi yere bakacak şekilde, el öptürür gibi uzatmak karşınızdakine üstün olduğumuzu anlatmaktır. Tam tersi şekilde el sıkışmak da beden dili açısından üstünlüğü kabul etme anlamına gelir. Yeni tanıştığınız biriyle en iyisi avuç içi yanlara bakacak şekilde klasik el sıkışmadır..:))

2)YÜZ-GÖZ TEMASI VE BAKIŞLAR

beden dilini iyi kullanmak size birçok kapıyı açmayı kolaylaştıracaktır.
beden dilini iyi kullanmak size birçok kapıyı açmayı kolaylaştıracaktır.

-El sıkıştıktan sonra oturdunuz ve başladınız konuşmaya.. Bu aşamada ise karşımızdaki insanın yüzünde hangi bölgeye baktığınız ve onun nereye baktığı da birtakım mesajlar içerir. Yeni tanışmış ve birbirine herhangi bir kabul ettirme çabası olmayan iki insan direkt olarak gözlere bakarlar. Gözden aşağısı, yani burun cıvarına bakarak konuşmaksa biraz daha yakın arkadaşların yapabileceği bir şeydir. Bu yüzden yeni yanıştığınızda, iş başvurusunda veya çeşitli iş hayatı evrelerinde bu bakış ters tepebilir. Gözden yukarı, yani alna ve hatta saça bakmaksa beden dili açısından en kibirli hareketlerden biridir. “Gözlerine bakmaya tenezzül etmiyorum.” anlamı taşır. Kim olursa olsun bunu sakın yapmayın.. Burundan da aşağı, ağız ve dudak bölgesine bakmanın da anlamını zaten biliyoruz..:D Yakınlık sinyali vermek isterken sakın ola fazla abartmayın..:))

3)KOLLARI KAVUŞTURMA VE KOLLARIN VÜCUDA GÖRE KONUMU, OMUZLAR

Dikkat etmemeniz halinde ise işler sizin için zorlaşabilir..
Dikkat etmemeniz halinde ise işler sizin için zorlaşabilir..

-Arkadaşlar, karşımızdaki kişiyi kollarınızı kavuşturarak dinlemek  beden dili açısından  en sakıncalı hareketlerden biridir. İş hayatı da bunun meydana getirebileceği sıkıntılarla doludur. “Seninle aynı düşünmüyorum ve kendimi iletişime kapatıyorum.” mesajı içerir.
Aynı şekilde kollarınızın vücuda göre konumu da gerek iş hayatı gerekse sosyal hayatınız için çok önemlidir. Omuzlar düşük, kollar gövdeye bitişik, kötürüm gibi bir tavır takınmanız yeterli enerjiniz olmadığı veya ilginizin olmadığı, dolayısıyla gerekli iş hayatı vasıflarından yoksun olduğunuz şekilde yorumlanacaktır.

4)MİMİKLER VE EL HAREKETLERİ

konuşma, mimik, tonlama gibi kurallar insanları etkilemek için önemlidir

-Beden dilini iyi kullanmak için en önemli kurallarından biridir. Karşınızdakinin ilgisini çekmek ve size daha hayran kalmasını sağlamak istiyorsanız; konuşurken anlattıklarınızı fazla abartmayacak şekilde el ve yüz mimikleriyle destekleyin. Buna dikkat etmeniz adeta combo etkisi yaratacaktır..:P Yüz mimiklerinden kastım da, duyguları belli eden bir yüz ifadesidir. En önemlisi de; yüzünüzde daima hafiften bir tebessüm olsun.

5)KONUŞMA TARZI VE TONLAMA

-Beden dilini gayet iyi kullanarak başarılı bir iletişim örneği sergilediniz diyelim. Ama yetmez.. Kendinizi anlatırken, ya da bir olayı anlatırken uygun bir tonlamada, karşınızdakinin ilgisini çekecek şekilde tonlamanız da çok önemlidir. Tabii ki sesiniz de belli bir seviyenin altına inmemeli ve kelime vurgularınız abartmamak kaydıyla uygun olmalıdır.

6)AYAKLAR VE GÖVDENİN KONUMU

-Burası en zor kısım. Çünkü kabul gören teoriye göre ayaklar beyinden en uzak olan organımız olduğu için, kontrol etmesi de en zor olanlardır. Bu yüzden de gerçek niyetimizi en kolay belli eden beden bölgesi ayaklarımızdır. Dolayısıyla karşınızda çözmek istediğiniz biri varsa ayaklarına bakarak etkili bir analiz yapabilirsiniz..;)
Peki ne şekilde yorumlanacak? Tek cümleyle söylersek dostlar; bir insanın ilgi duyduğu şey veya kişi, gövdesinin veya ayaklarının baktığı yöndedir. Bunu beden dili bilmeden dahi anlayabilirsiniz. Bir insan; gövdesi başka yöne bakar haldeyken sadece kafasını çevirip sizinle muhattap oluyorsa, sadece onu rahat bırakmanızı bekliyordur.. Sizinle tam olarak ilgilenen, pür dikkat dinleyen biri ise gözlerden ayaklara kadar tamamen size dönmüştür.
Lütfen “Dost başa, düşman ayağa bakar.” atasözünü aklınıza getirmeyin, gerçekler bunlar…:D

Evet arkadaşlar… İş hayatı ve günlük hayatımızda beden dilini iyi kullanmak bize çok yardımcı olacak bir unsurdur. Bu yüzden beden dili kuralları ne kadar aklımızda olursa, o kadar avantajlı bir duruma geçmiş oluruz. Umarım yazım faydalı olmuştur. Hepinize bol kazançlar..:)

Yorum yapın