İş Hayatında Büyük Düşünmenin Korkunç Önemi

 Bu yazımızda büyük düşünmenin ne kadar önemli ve gerekli olduğuna dair örnekler vereceğiz. Bununla birlikte sadece iş hayatında değil sosyal hayatta ve bilimde de büyük düşünmenin ne kadar önem arz ettiğini örneklerle açıklayacağız.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki her büyük düşünün diyenin peşinden gitmek akıl karı değildir. Bunu neden diyoruz? Çünkü hangi kanalı açsanız, hangi magazin dergisine baktınız, hangi reklam panosuna baksanız hep aynı ve minvalinde söylenen sloganlarla karşılaşırız. Büyük Düşün. Evet, güzel bir söylemdir. Ancak o büyük düşünün diyerek size direktif veren arkadaş alt tarafı bir reklam oyuncusudur. Böyle her yerde büyük düşün sloganlarıyla satılmak istenen reklam çalışmaları, aslında bile ve isteye küçük düşünmeye sevk ediyor insanları.

Halbuki büyük düşünmek herkesten farklı olmayı, farklı düşünme kabiliyetini gösterebilmeyi gerektirir. Size birinin söylemesiyle büyük düşünmeye başlayacak olursanız, daha başta çuvallamış olursunuz. Yani elbette ki senin, benim, herkesin bir kanaat önderine ya da bir yol göstericiye ihtiyacı var. Ancak bir lidere değil. Ya da bir çobana değil. O zaman sürüden sıradan bir kuzu oluruz ve ancak biri sürüden ayrılmak isterse sürü psikolojisiyle ona katılırız.

Büyük düşünmek, her şeyden önce yalnız kalınsa bile mücadele etmeyi, orijinal ve özgün olmayı, çarpıcı ve yaratıcı düşünmeyi gerektirir. Bunun için sürüden ayrılmak üzere, tek ve benzersiz olmak için büyük düşünme kurslarına yazılmak yerine kendinize özgü metotlar geliştirmelisiniz.

 

Bilimde Büyük Düşünmek

Galileo, Ortaçağ karanlığında dünya yuvarlaktır demeyi bilmiştir. Newton, bir elmanın düşüşünden bugünkü modern matematiği ve fizik yasalarını ortaya çıkaran kuralların ilk tohumunu ekmiştir. Bilim, merak etmek ve o merak ettiklerini tatmin etmekten oluşur. Bu nedenle de en önemli şey olarak büyük düşünmeyi gerektirir. Büyük düşünen bir zat bilim insanı, üstelik başarılı bir bilim insanı olur.

Newton, başına düşen elma sonucu uyumaya devam etseydi halimiz nice olurdu? Yine bununla birlikte sanat ve psikoloji gibi modern dünyanın vazgeçilmez unsurları, meraktan ve büyük düşünme vizyonundan doğmuştur. Bu sayede romanlar yazılmış, şiirler okunmuş, insan doğasının bilinçaltına erişilmiştir.

 

Sosyal Hayatta Büyük Düşünmek

Halk arasında bilinmeyen adıyla söyleyecek olursak: ‘’O kız bana bakmaz sendromu’’ Hedeflerini küçük tutmak için insanoğlu nasıl da küçültür kendini. Adeta kendi kendini aşağılar ve bundan haz alır. Çünkü en azından güvendedir. Gidip kesiştiği hatuna açılamaz yurdum insanı. Çünkü reddedilmekten korkar. Olumsuz duyguların onu inciteceğinden neredeyse emindir. Ancak bilmediği bir şey vardır. O da denediği takdirde hiçbir şey kaybetmeyeceğidir. Ancak kazanacakları sonsuzdur bununla birlikte.

Sosyal hayatta büyük düşünmek, iş hayatına da doğrudan yansır. Örneğin nice genç adam, işe alınmayacaklarına o kadar emindir ki, iş başvurularını bile yapmazlar. Oğlum neden beni alsınlar anlayışıyla sıkıştırıldıkları küçük köşede oynar dururlar. Sonuç hüsrandır. Hedeflerini küçük tuttuğunda en büyük hedefini başardığında bile küçük kalmaya mahkumsundur çünkü.

Sosyal hayatta büyük düşünmenin önemi, doğrudan insanın hayatına nüfuz eder. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Birilerine yeteneklerini gösterdiği ölçüde yeteneklidir. Yeteneklerini kendilerine sakladığı takdirde, yalnız bir insandan fazlası değildir. O nedenle cüret edin. Büyük düşünün ki büyük başarılar sizi bulsun. Büyük bir görüşe sahip olun ki gördüğünüz manzaralar her zaman daha büyük daha güzel olsun. 

İş Hayatında Büyük Düşünmek

Şimdi size emirler veren, sizi mesailere bırakan patronlar, müdürler var ya hani! İşte onlar zamanının büyük düşünen insanlarıdır. Siz sanmayın ki kimse, hiçbir büyük bu zamandaki mevkilerine gökten zembille indirildiler. Onlar da herkes gibi en küçükten, en son sıradan başladılar. Ama beklediler. Sabrettiler. Planlar yaptılar. Evet onlar hayal kurmak yerine plan yaptılar. Gerçeğe inandılar. Neden olmasın dediler! Ve bugünün güçlü müdürleri, saygın iş adamları haline geldiler.

Bugün artık sık sık şöyle başlıklar okuyoruz. Dünyanın en genç milyonerleri! 25 yaşındaki milyoner! Neden böyle oldu? Neden yaş aralıkları inanılmaz düşüşe geçti! Çünkü insanlar artık iş hayatında ve alanında istedikleri her şeyi, gerekli ekipmanla ve inançla gerçekleştirebileceklerini gördüler. Biraz yaratıcılık ruhu, biraz cesaret ve biraz da arka planla değil müdür olmak, en büyüğü olmak için onlarla yarışın. Dediğimiz gibi kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Ama ya kazanacaklarınız?

 

Büyük Düşünmek Eşittir Mucit Olmak

Mucit olmak neyi gerektirir? Bir şeyi sıfırdan üretmek becerisine. Daha önce yapılmamış olmanı bulmakla ilgili. Bu yüzdendir mucitler, buluş yaparlar. İcat ederler. Bu açıdan yaklaştığımıza başarılı bir girişimci de yaptığı orijinal işlerle daha önce kimsenin yapmadığını yapmıştır. Hal böyle olunca da iş hayatında büyük düşünmenin korkunç önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor. Çünkü büyük düşünmek eşittir mucit olmak. Sıfırdan kendi imzanı taşıyan bir esere, bir girişime, bir yatırıma önayak olmak demektir.

Küçük Düşünen Küçük Kalır

Şimdi arkadaşlar öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim. Büyük düşünmek, açgözlülük etmek demek değildir. Küçük düşünen küçük kalır başlığına atarken bunu dikkate aldık zira. Çünkü büyük düşünmek, insan sosyal bir varlık olduğu için yeryüzünü ve herkesi ilgilendiren bir husustur. Bugün birileri büyük düşündü diye insanlar evlerinde sıcacık oturuyor. Sırf alarmın icadı bile büyük düşünmenin bir sonucudur. Böylece milyonlarca insan dükkanlarını güvenlik içinde bırakarak evlerine dönebiliyor.

‘’Bu bana yeter’’ diyerek tamah etmek, insanlara yardım elini daha uzatmadan geri çekmek demektir. Bugün her insan birbirine bağlıdır ve birinin yaptığı bir buluş tüm insanlığın çıkarınadır. Bulaşık makinesini icat eden adama kaç annemiz, ablamız şükran duası etmiştir kim bilir?

 

Kanatlanın Ama Uçmayın

Bu da bizim size armağan ettiğimiz bir başka slogan olsun. Kanatlanın ama uçmayın derken neyi kastediyoruz. Kanatlanmak gelişime açık olmak ve başarı odaklı yaşamaktır. Ancak uçmak, o işte gerçeklikle bağını kaybetmek ve bir gün çakılacağını bile bile daha yükseklere çıkmaktır.

Tıpkı risk gibidir bu denge. Nasıl ki her risk alınmaya değer değildir, her düşünce de büyük olduğu için önemli ya da gerçekçi olmayabilir. O nedenle kanatlanın ama uçmayın. Kanatlarınız değişeme, büyük düşünmenin korkunç önemine doğru üretken rüzgarlar çıkarsın. Ancak uçtuğunuz takdirde kendi çıkardığınız fırtına yere düşmeniz de ihtimaller dahilinde.

 

İş Hayatında Büyük Düşünürken Dikkat Edilecekler

Hayal kurmayın. Plan yapın. Hayaller rüyalar gibidir. Uyanınca geçer. Ancak plan yapmak gerçeklik ile olan ilişkini korumak ve ona göre hayata geçirilmesi gereken fikirler üretmektir.

Disiplinli ve sabırlı olun. Bazıları ortaya çıkardıkları büyük düşüncelerin rüzgarına kapılırlar. Bir an önce olsun derken, gün gelir fena çuvallarlar. O neden sabır önemlidir. Lafta değil gerçekte hem de.

Her zaman ekip ruhuna güvenin. Kendi kendinize tek adamcılık oynamayın. Bugün izlediğimiz 90 dakikalık bir filmde bile yüzlerce insanın emeği var. Hiçbir şey tek bir düşünce yapısının ortaya çıkardığı hakikatlerle yol alamaz. Çünkü bu yeterli değildir.  Büyük düşünün, büyük oynayın. Ama bunu yaparken asla yalnız olmayın. Yoksa tek başınıza yemeye çalıştığınız büyük pasta boğazınızda kalır.

 

Yorum yapın