İŞ HAYATINDA İSTİKRARIN TEMEL KURALLARI

Merhabalar arkadaşlar, hepinize iyi hafta sonları diliyorum. Hazır tatil günündeyken meslek tanıtıı değil de biraz iş hayatı ve hakkındaki geyiklere dair bir paylaşım yapmak istedim..:)

Bildiğiniz gibi özel, iş, vs. her türlü hayatınızda başarılı ve mutlu olabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı temel hususlar vardır. Ayarını tutturduğunuz, hepsini hayatınıza dengeli bir şekilde dağıttığınız sürece bunlar sizi daima mutlu edecek ve başarıya götürecek şeylerdir. Ama aynı zamanda o kadar yanlış anlaşılmaya müsaittir ki bu durumlar; olayı abartan birçok kişi kendini ve hayatını bir karanlığa sürüklemektedir.

Bu yazımda da iş hayatında ve özel hayatınızda süreklilik için bana göre mutlaka gerekli olan; kendimce bir liste yaptım. Görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum..:)

1-) “PARA HER ŞEY DEĞİLDİR.” GÖRÜŞÜ BİR YANA; PARA OLMADIKTAN SONRA DİĞER ŞEYLERİN ANLAMININ KALMADIĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ. HAYATTA MUTLU OLMAK İÇİN PARAYA ÖNEM VERMELİSİNİZ.

Toplumumuzda daha fazla kazanabilmekten bahsetmek; “cin” gibi ağza alınmaması gereken bir şeyi anmak gibidir adeta.. İstisnalara tüm saygımızla beraber; hepimizin hayallerimizi gerçekleştirememesinde en büyük sebep yeterli paramızın ve imkanımızın olmaması değil midir? Paragöz, kaypak, vs. sıfatlarla anılmaktan korktuğumuzdan olsa gerek; herkes bunların farkında olduğu halde, yine herkes daha fazla kazanmak istiyorum diye düşünmekten dahi çekinir. Oysa durumun aç gözlülükle uzaktan yakından alakası yoktur. Sevgilinizle veya eşinizle, sevdiklerinizle güzel ve kaliteli yerlerde vakit geçirmek varken tavuk döner yemek istemezsiniz değil mi?..:))

Şu İş İlgini Çekebilir:  İSTİKRARLI BİR İŞ HAYATI-SAĞLIK DENGESİ İÇİN

2-)ÖZELLİKLE İŞ HAYATI VEYA KARŞI CİNSLE OLAN İLİŞKİLERİNİZDE KIYAFETİNİZ, GİYİM-KUŞAM TARZININ VÜCUT YAPINIZLA VE KARAKTERİNİZLE MUTLAKA UYUMLU OLMALIDIR.

Yine çok yanlış anlaşılan ve manipüle edilen konulardan biri.. Bir insanın ne giydiğine, giydiğinin kendi tarzını yansıtıp yansıtmadığına dikkat etmesi elbette çok önemlidir. Fakat giyimine dikkat etmek; girilen her ortamda gözlerin sürekli sizde olmasını sağlamak demek değildir arkadaşlar.. Belki de insanlar sizi beğendiği için değil; marjinal olmaya çalışırken kazandığınız paçozluğunuz yüzünden öyle süzüyordur…:D Etrafımızda birçok adam görürüz; giyimleri sade ve vasattır. Bir o kadar da temizdir. O giyimlerinde tarzlarıyla ve ruhlarıyla bütünleşen; güzel bir uyum ve düzen vardır. Bir marjinallikleri olmamasına rağmen, görüntüleriyle ve bakışlarıyla saygı uyandırırlar. Sonuç: Bu kuralın çözümü apaçilik ya da bilinçsizce kapılan moda akımı değil; karakterinizle barışacak bir giyim bulmaktır.

3-)VÜCUDUNUZ SİZE VERİLMİŞ, VERİLEBİLECEK EN GÜZEL NİMETTİR. AMA MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE KENDİ KENDİNİ TOPARLAYABİLME YETENEĞİ OLDUĞU İÇİN ONU HEP İHMAL EDERİZ… SONRADAN PİŞMANLIKLAR YAŞAMAMAK İÇİN KİŞİSEL BAKIM VE SPOR ŞART..:)

Bu konuda çok fazla bir açıklamaya ihtiyaç yok zaten. Örneğin; çok çok zengin olsanız dahi, hareketsizlikten ve tembellikten dolayı gireceğiniz iki büklüm ve güçsüz vücut şekli; elinizdeki tüm o paranın, başarının çekiciliğini önemli ölçüde götürecektir. Bir de üzerine sigara, alkol, vs. alışkanlıklar da varsa, combo yapmış olursunuz. Bu üçlemenin getirmesi muhtemel psikolojik ve cinsel sorunlar da cabası…:) Cinsel sorunlarla beraber de hayatınızın istikrarlı ve stabil gitmesi pek mümkün değildir.  Kimse yüzlerce kiloluk preslere girmek ya da ömrünü spora vermek zorunda olmasa da; az buçuk bir çevikliğin olması ve vücut hatlarını belli edecek şekilde spor yapılması önemlidir.. Ayrıca vücut kadar temizliği de önemlidir tabii..

4-)EV- ARABA İKİLİSİNE GELİRSEK… OLAY GAYET BASİT ZATEN ARKADAŞLAR… MAĞARA DEVRİNDEN BERİ İNSANLAR KENDİLERİNİ GÜVENLİ HİSSEDECEKLERİ BARINAKLAR BULMAK İÇİN ÇALIŞMIŞLARDIR. BU KURAL 21. YÜZYILDA DA AYNEN GEÇERLİDİR.

Özellikle araba konusu biraz tercihe bağlı olabilse de; büyük olsun küçük olsun herkesin özgürce istediğini yapabileceği bir ev istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Tahmin edeceğiniz üzere evlendiğinizde eşinizle kendinize ait bir evde oturmak; her an çıkarılabileceğiniz kiralık bir evde oturmaktan çok daha güvenli hissettirecektir. Aşırı bütçe harcanmayan orta halli bir araba da günlük hayatta çok yardımcı olacaktır. Hepsinden de öteye arkadaşlar; araba ve ev her zaman el altında olan sermayedir. Herhangi bir zor durumda kullanabileceğiniz jokerlerdir.

5-)21. YÜZYILDA ESKİ ÇAĞLARDAN FARKLI OLARAK TEK AMACIMIZIN HAYATTA KALMAK OLDUĞU VAHŞİ BİR DOĞADA YAŞAMIYORUZ ARTIK…:)) YANİ ASLINDA YİNE YAŞAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ; AMA ŞÖYLE SÖYLEYEYİM: ARTIK AVLANMAK, SAVAŞMAK, DÖVÜŞMEK DEĞİL; FİKİRLER, VİZYONLAR VE HAYALLER GÜÇ DEMEKTİR..

Buraya kadarki başlıklarda çoğu kişi bunlar ne kadar klişe, ne kadar ilkel başlıklar diye düşünmüş olabilir. Ama zaten önceki 4 kural tek başına yeterli değildir. Zaten size has bir hayat görüşünüz ve vizyonunuz ile bunlar doğrultusunda elde ettiğiniz bir üretkenlik yoksa; zengin çocuğu, gangster, soyguncu, vs. kesimden biri olmadığınız sürece yukarıdaki kuralları başarmanız da imkansızdır. Tamam; zengin olmanın, sağlıklı olmanın, güven verecek güç ve nüfuzda olmanın iş hayatı için olmaz olmazlardan olduğu su götürmez bir gerçektir. Sonuçta hepimiz ilkel çağlardan kalan ve ara ara tatmin edilmesi gereken bir yön taşıyoruz içimizde. Fakat fikirleriniz ve üretkenliğiniz olmadan; sadece gençlik döneminin iş hayatını güzel yaşarsınız. Sonrası ise; sonsuz bir kısır döngüye girer. Ha; ölene kadar bunlardan memnun olacak saykolar da mutlaka vardır. :)) Ama istisnalar kaideyi bozmaz..

Yorum yapın