İŞ HAYATIYLA İLGİLİ 5 ALTIN ÖĞÜT

 

Merhabalar arkadaşlar.. İş hayatı, girişimcilik, yatırımcılık yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazıda iş fikrinden ziyade iş hayatının günlük yaşamına yönelik, daha pratik ve kıvrak zeka gerektiren ve uzun gözlemlerin sonucu elde ettiğim iş hayatıyla ilgili 5 altın öğüt sunmak istiyorum sizlere…:))

         Öncelikle şunu belirteyim, işinizi çok iyi yapan, hiçbir hata gözünden kaçmayan ve yükselme arzusuyla yanıp tutuşan biri olabilirsiniz. Ama maalesef sadece bunlar yeterli olmayabilir. Araştırma görevlisi, bilim adamı, vs. tarzda; entrikanın ve bürokrasinin daha az olduğu alanlarda çalışıyorsanız eyvallah.. Ama özellikle ofis hayatı gibi patron, müdür, çaycı, sekreter herkesin bir arada olması gereken bir işteyseniz, bu kurallara bir göz atmanızda fayda var..:) Ama katılırsınız, ama katılmazsınız, sonuna kadar saygı duyarım.. Sonuçta bunlar benim kendi yargılarımla değerlendirdiğim subjektif yorumlar.
           Lafı fazla uzatmadan iş hayatı ile ilgili 5 altın öğüt derken ne kast ettiğimi biraz açıklayayım:

1)EĞER SEKTÖRE YENİ ATILMIŞ GENÇ BİR ÇÖMEZSENİZ, KENDİNİZİ EZDİRMEMEK KAYDIYLA İŞİNİZİ %200 MÜKEMMELLİKTE YAPIN.

 

-Ayrıca iş saatleri haricinde 1-2 terim veya dipnot olsa bile kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Tabii ki bir kulağınızda iş esnasında yapılan konuşmalarda olsun. Dedikodulardan çok şey öğrenirsiniz..:)

2)EĞER ÜSTLERİNİZİN SİZİNLE İLGİLİ PLANLARI HAKKINDA EN UFAK BİR FİKRİNİZ VARSA SAKIN DURMAYIN. O ALANDA KENDİNİZİ GELİŞTİRMEYE BAKIN.

 

-Gidip de “Patron beni naapmayı düşünüyorsun?” diye sormayın tabii..:D Ama gerek sezgilerinizle, gerek çevrenizdekilerin davranışlarıyla bunları rahatça saptayabilirsiniz.

3)EĞER PATRONUNUZ HERHANGİ BİR İŞ İÇİN FİKRİNİZİ SORARSA, SAKIN OLA ENGİN BİLGİ BİRİKİMİNİZİ, KÜLTÜRÜNÜZÜ, DÜNYA GÖRÜŞLERİNİZİ DEVREYE SOKMAYIN. NET OLUN..

 

-“Tabii ki yaparım.” “O konuda yetersiz kalabilirim.” “Katılıyorum.” Onların aradığı cevaplar bunlardır. Fikirleriniz mi? Tabii ki bir gün iş hayatı için de kullanabileceksiniz onları. Ama o gün, bugün değil..:)

4)ÇAYCIYLA, SEKRETERLE, MUHASEBECİYLE, VS. YARDIMCILARLA ARANIZI İYİ TUTUN. SİZE GERÇEKTEN ÇOK YARDIMLARI DOKUNUR.

 

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ukala ve Kibirli Olmak Neden İş Hayatında Çok Zararlıdır
-Tabii ki vakti geldiğinde sizin de onları unutmamanız kaydıyla..:) Piramidin alt katından giriş yapmadan üst katlarına çıkamazsınız..

5)AÇGÖZLÜLÜK OLARAK ALGILANMASINI İSTEMEM AMA GERÇEK ŞU: SÜREKLİ YENİLİK PEŞİNDE OLUN. HER ZAMAN DAHA FAZLASINI İSTEYİN VE ARTIK ESKİMİŞ OLANA DA O KADAR KAFAYI TAKMAYIN..

 

-Durum bu dostlar. Vahşi iş hayatı nostaljikler veya depresifler için pek uygun değildir.
         Bazı maddelerin tartışmaya açık, yanlış anlaşılabilecek maddeler olduğunun farkındayım arkadaşlar..:) Ama dediğim gibi; kendimce gözlemlerimin ve tecrübelerimin sonucunu yazdım. İliklerime kadar gözlemci kişilik yapısında olduğum için; analizlerime güvenebilirsiniz..:) Aklımdan hiç çıkarmadığım iş hayatıyla ilgili 5 öğüt işte yukarıdakilerdir. Umarım size de bir nebze olsun yardımcı olmuşumdur. Hepinizin yolu açık olsun, başarılar..:)

Yorum yapın