İş Kurarken Ertelemek Faciadır?

Yapacağınız işi, kafanızdaki planı asla ama asla ertelemeyin. Bu demek değildir ki sorgulamadan dalın olaya demek asla değil. E o zaman nasıl girilecek bu işe..?

Ne demiş bu ”Windy Dryden” ”Ertelemek Yaşamı Kaçırmaktır” demiş ve bunun için kitap yazmış. Gerçekten de bizim atasözleri gibi bu da tarihe geçecek cümledir. Mesela kendi içinizde bir planınız bir düşünceniz var. Ama sürekli ona kendi içinizde 159 farklı açıdan bakıyorsunuz. 786 tane olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilen senaryolar üretiyorsunuz ama icraat 0. ( rakamlar temsili? )

Bir de araya tavsiye sıkıştırayım. Planınızı, atılım yapacağınız konuyu/işi öyle çok kişiye yaymayın. Burada fikrinizi söylemeniz için sadece o kişiye güvenmeniz yeterli değildir arkadaşlar. O güvendiğiniz kişi siz fikrinizi söylediğiniz anda size ilk gösterdiği mimiğiyle bile işinizden fikrinizden soğutur.

Soğutur diyorum çünkü insan psikolojisi bu.
Demir değil. Robot değil. Etkilenecek elbet.
Zaten kendi içinde milyon tane farklı sesle mücadele ederken dışardan aldığı olumsuz tepki onun her şeyden soğutmaya yetecektir.

Peki kime danışalım? Kime anlatalım bunu ?

Önce bir senin düşündüğünden en çok kim anlar onu tespit edeceksin. Ne demiş Hz. Muhammed (SAV) ”İşi Ehline Bırakın!). Sizde öyle yapacaksınız. Düşüncenizle ya da fikrinizle kim alakalıysa kim o konuda bilgi sahibiyse ona gidip böyle böyle bir fikrim var diyip ona anlatın.

Yoksa..

Konuyla alakalı olmayan kişiye anlattığınızda sizi dinleyecek ”hımmm”layacak ama sonunda ”yok abi tutmaz bu” diyecek ya da söylediğini temellendirmeden ”Gir abi ne adamlar ne başarıyor sen mi yapamayacaksın bunu” diyip sizi belki de uçurumdan aşağıya itecek.

Çok uzun giriş oldu farkındayım. Konu ”Asla Ertelemeyin” ama ben nerelere daldım. Merak etmeyin ertelemenin temeli bunlardan kaynaklanıyor arkadaşlar.

Duymayın kimseyi bi işe girecekseniz. Biraz asi olun. Gözü kara olun. Eğrisini doğrusunu çokta hesaplamayın. Çünkü tutmuyor. Tüm güzel şeyler olduğu gibi sizin yapacağınız iş ya da fikir kusursuz değil ama güzel olacak!!

Bir de bakın etrafınızdaki başarılı olmuş fikirlere, projelere hangisi kusursuz?
Kusur elbet olacak. Siz bir girin olaya sonra sonra kusur seviyesini minimuma indirirsiniz.

Kusur var çok eksikleri var diye ertelemeyin asla.

Bir başka erteleme sebebi..

Fikrinizi, atılımınızı ”Ya çok basit oldu bu şunu biraz daha ihtişamlı, göz alıcı yapayım” derken asıl yapmak istediğinizden ya da anlatmak istediğinizden o kadar çok uzaklaşırısınız ki siz bile sonunda inanamazsınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Sadece İstanbul'a Yönelik Aynı Gün Teslimatlı Kargo Firması Kurmak

Yine bakın etrafınızdaki başarılara..

İstisnalar hariç çoğu basit temellidir.
Basit olmaktan korkmayın çekinmeyin.

Ne büyük projelerin fikirlerin altında ne basitlikler yatıyor.
Futbol için söz var mutlaka bilirsiniz. ”Futbol oynamak basittir ama zor olan basit oynamaktır” diye evet basit olmak zordur ama sizin aklınızdaki de zaten muhtemelen basittir. Çünkü insan beyni ilk dakikadan komplike dalmaz olaya.

Biz onu karmaşıklaştırırız.

Sanki iyi bir şey yapıyoruz da ….

Söyleyeceğim o ki çok sevgili arkadaşlar
Ne düşünüyorsanız, ne yapmak istiyorsanız, kime ne söylemek istiyorsanız gidin uygulayın. Asla ertelemeyin.

Klişe bir son yapayım..

Hayat inanın ertelemek için çok kısa. Lanet olası sistemde dakikalar içinde yok olmayacağımızın hiç bir garantisi yok.
O yüzden kendimizi ölümsüz zannedip her şeyi ertelemeyelim.

Sağlıcakla kalın…

Son Söz: Bir işe Türk gibi başlayıp İngiliz gibi bitirin.

Yorum yapın