İş Kurarken İşbirliği ve Uzlaşmayı Sağlama Sanatı

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. İş kurma arifesinde iseniz, kafanızda böyle bir plan proje dalgası sürekli olarak yayılıyorsa, hemen acele etmeyin. İş kurmak, birlikte aynı eve çıkmaya benzemez. Kaldı ki zamanında çok iyi arkadaş olan insanların bile aynı eve çıktıktan sonra uyumu bir türlü yakalayamadıkları defalarca tespit edilmiştir.

compromise photo

Örneğin evlilik de aynı şekildedir. Evlilik, bir nevi sevgilinle birkaç yere resmi imza atıp artık ev arkadaşı olmaktır. Tüm bunların toplamında bir de iş kurmak gibi sıfırdan ve hayli zor, kapsamlı ve hayatın geri kalanının tümden etkileyecek bir oluşumdan bahsedeceksek, belli başlı değerlerin haritalarını iyi çıkarmalı ve o haritaları bizi en doğru yere en hızlı şekilde ulaştırmasını sağlamalıyız.

Biz Türk insanları biraz tez canlı ve heyecanlı insanlarız. Bu yönümüzün en büyük nedeni Akdenizli olmamız. Akdeniz iklimi gibi sıcak ve ani insanlarız. Bir akşam arkadaşlarla rakı sofrası kurduktan sonra, alkolün ve sevgi patlamasının akabinde iş kurma kararları alırız. Evet, bunu yaparız. Madem arkadaşız, gündüz iş yapar akşam da başarımızı ıslatırız diyerek nice işler kurulmuş, nice işler batmıştır.

Bunda en büyük nedenlerden bir diğeri ise işe bile safi eğlence olarak bakmamız kaynaklıdır. Hani tabiri caizse iş kurma girişimindeki özen, gidip bir yerlerde bir şeyler atıştırma ciddiyetindedir. Nasıl mı? Şöyle. Hadi gidelim bir yerlerde bir şeyler yiyelim. Olur. Ya da. Hadi gidip bir yerde bir dükkan açalım, bir iş kuralım. Olur.

Ancak gözden kaçırılan şeyler var. Biz de parlak fikirler olarak, ister arkadaşınızla, ister el oğullarıyla iş kurma arifesinde nelere dikkat edileceği, nelerden uzak durulacağı konusunda sizi uyarmak ve yönlendirmek istiyoruz. İki anahtar kelimemiz var: İşbirliği ve uzlaşma. Şimdi önce bu kavramlar nedir, ne değildir? Bunları bir anlayalım ve açıklayalım.

Kimsesizken Sıfırdan Devasa İş Kurmaya Giden Yollar adlı makalemiz iş kurma olayına sıfırdan ve kimseniz yokken nasıl vakıf olacağınıza dair önemli tüyolar veriyor. İş kurmak için evvela bilmeniz gereken yegane şey başka birine illa ki ihtiyacınız olmadığıdır. Ne olursa olsun kimsesizken sıfırdan da devasa işler kurabilirsiniz. Bunun yollarını ise parlak fikirlerden öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Eksik parçaları birleştirin ve harekete geçin!

İşbirliği Yapmak Teslim Olmak Değildir! 

İşbirliği kelimesinin mevcut piyasa içerisinde iki farklı anlamı vardır. Bir, bildiğimiz düz anlamda birlikte iş kurmak, güçleri ve mali kısımları ortak bir noktada toplayıp iş kurmaktır. Bunda bir sıkıntı yok.

Bir de ikinci bir anlamı var. Orta yolu bulmak. İki taraf da biraz ödün vererek, isteklerinden kısmi olarak vazgeçerek işbirliği yaparlar. Ancak bu durum biraz sakıncalarla doludur. Çünkü Türk aklı, özellikle kendilerini geliştirememiş ve dev egolara sahip insanlar, işbirliği kelimesini yanlış algılarlar. ”Ben ne işbirliği yapacağım ya, o gelsin yapsın” gibi saçma sapan, ergence, hatta çocukça çıkışlar sergilenir.

Hani bir görüşme yapılacaktır ama kimin ofisinde görüşüleceği bir soru işaretidir. Evet sakın şaşırmayın sevgili okurlar. Böyle şeyler bile bir tasa, bir ego sorunu olarak karşımızda duruyor. Ben onun ofisine gitmem demek, ben onun ayağına gitmem olarak algılanabilir. Karşı taraf da işbirliğinden kaçınırsa, böyle çıkışsız bir noktaya taşınılabilir.

Halbuki işbirliği yapmak tam da bu noktada orta yolu bulmak demektir. Siz de ortada bir yerde buluşun örneğin. Biriniz Üsküdar biriniz Şişli’de ise, siz de Taksim’de buluşun. İşbirliği sadece coğrafi değil, bilinç ve mali anlamlarda da orta yolu bularak bir an önce söz konusu işe dinamizm katmak ve önünüze bakmak demektir. Asla teslim olmak, kaybedecek kadar kendinden ödün vermek demek değildir.

En Yakın Dostunuzla İş Kurabilme Ve Bunu Yürütebilme Sanatı adlı makalemiz de nice dostlukları bitiren, eski dostlardan yeni düşmanlar yaratan konulara derinlemesine bir bakış atıyor. En yakın dostunuzla iş kurabilmek ve bunu yürütebilmek istiyorsanız parlak fikirlerin bulduğu ve size sunduğu bu sanatı öğrenebilirsiniz. Şimdiden akıcı ve keyifli okumalar efendim.

Karar verildi, uzlaşma sağlandı!

Uzlaşma, Ortak Hareket Etmenin İlk Adımıdır!

Uzlaşma, ilk etapta hayatın her alanında, sonrasında ise iş kurarken mutlaka edinmemiz gereken bir tavırdır. Uzlaşmacı olmak. Dediğim dedik, çaldığım düdük kibrinden uzaklaşıp karşı tarafları da dinlemek demektir. Bakın burada karşı tarafın suyuna gidin, ne derse olur deyin demiyoruz. Burada ortak çıkarlar üzerine hareket edeceksiniz madem, ortaklığı daha başlangıçta kurun diyoruz.

Uzlaşma, ortak hareket etmenin ilk adımıdır. Başlangıçta uzlaşma sağlanmazsa ne olur? Tıpkı bir sarhoşun yolda yalpalaması gibi, siz de iş piyasasında bir şirket, bir işletme olarak yalpalar durursunuz. Asla dikine gidemezsiniz. Gol atmak için kaleye akın akın gelirsiniz ama vurduğunuz şutlar hep auta ve taca çıkar.

Uzlaşma, bir takım oyunu kurmak ve onu sahaya yansıtmak demektir. Ancak bir takımın ilk 11 birlikte uyum içerisinde hareket edebiliyorsa, sahadan galibiyetle ayrılır. Gol sevincini birlikte yaşayın. Gol atan, takımı adına atmalı. Bu, olgunluğa erişmeli.

Yeni Mezunların İş Kurabileceği 8 Boş Alt Sektör adlı makalemiz ise yeni mezun olmuş ve kafaları haklı olarak bir hayli karışık olan yeni mezunları doğrudan ilgilendiriyor. Yeni mezunların iş kurabileceği 8 alt sektör, hala boş iken okunmaya ve değerlendirilmeye açık.

İşbirliği, el sıkışmakla başlar.

İş Kurarken Dikkat Edilecek Belli Başlı Şeyler 

Uzlaşmayı ve işbirliğini en başta sağlamak önemlidir. Yolun ortasında uzlaşma sağlanamaz. O nedenle daha yolun ve işin başındayken her şey oturup konuşulmalı. Kimin nasıl isteği var, kim kurulacak işten tam olarak neler bekliyor? İnsanlar konuşa konuşa demişler. Ancak çoğu iş kurma arifesinde insanlar önemli noktaları atlar. İş kurma heyecanına kapılıp konuşulacak hiçbir şeyi konuşmazlar. Hep sonraya bırakırlar. Bu yanlıştır. Bunun yanlış olduğu ilerideki tartışmalarda, kavgalarda kendini gösterir.

Başta böyle konuşmamıştık ama diye biri diklenir. Diğeri de haklı olarak biz bunu hiç konuşmadık ki zaten diyerek cevap verebilir. Konuşun arkadaşlar. İş kurarken, işi geliştirirken, bol bol konuşun. Toplantı yapmanın amacı budur zaten.

Kahvenizi içip kurabiyenizi yerken konuşmayın üstelik. Bunu belli oranda ciddi bir ortamda ciddi bir üslupla gerçekleştirin. Günde bir saatinizi işin geleceği ve teknik meseleleri hakkında kullansanız yeterli olacaktır. Belirsizlik ve ertelemelerle ne uzlaşma sağlanır ne işbirliği.

Sevgiliyle İş Kurmak İçin Neler Yapılabilir? belki de en zoru sevgiliyle iş kurmaktır. Hem duygusal hem iktisadi dengeyi kurmak nasıl mümkündür sorusuna yanıt arıyorsanız makalemiz bir tık uzaklığınızda.

Uzlaşmacı Olmanın Yararları 

Bir kere iş ortamında her zaman sakin, ılıman bir hava eser. Sakin olmak, profesyonel olmak uzlaşmacı olmayı beraberinde getirir. Esip gürlemenin, illa benim dediğim olacak demenin ne iş piyasasında ne de başarı endeksinde bir karşılığı vardır.

Uzlaşmacı olmak, herkesi ortak bir noktada toplayıp işin daha hızlı gelişmesine önayak olmak demektir. Sonunda siz de kurduğunuz iş de karlı çıkacaktır bu tutumdan.

Uzlaşmanın ve iş birliğinin mutlak surette sağlandığı yeni iş fikirlerinin sizi mutlu etmesi dileğiyle. Hoşça kalın!

Yorum yapın