İş kurarken kopya çekmek zararlıdır

İş kurarken kopya çekmeyin. Kopya çekmek bazen öğrenme sürecinin bir parçası olabilir; bir müzedeki bir resmin aynısını çizmeye çalışan güzel sanatlar öğrencisinin ya da John Bonharn’in Led Zeppelin’in “Moby Dick” şarkısındaki solosunu çalan bir bateristin duru-munda olduğu gibi. Öğrenciyken, taklit etmek kendi sesinizi bulma yolunda önemli bir araç olabilir. Ne yazık ki iş dünyasında, kopya çekmek iyi karşılanan bir durum değildir. Belki bunun nedeni günümüz dünyasının “kopyala-yapıştır” dünyası olmasıdır. Birisinin söylediklerini, resimlerini veya kodlarını çalmak birkaç saniyelik iştir: Ayni şekilde, iş kurarken birisini taklit etmek de cezbedici derecede kolaydır.

Ama bu, insanı başarısızlığa götürür. Bu tür bir taklitçiliğin sorunlu tarafı, işin anlama kısmını es geçmesidir. Ki anlama olmadan da büyüme olmaz. Sadece kopyala-yapıştır yaparsanız siz de anlama kısmını es geçmiş olursun, işin altında yatan bütün katmanları anlamanız gerekirken, sadece en üst katmanı kendi amaçlarınız doğrultusunda yeniden yapılandırırsınız.

Bir eserin esas yaratıcısının o eser üzerindeki emeğinin büyük kısmı görünmezdir. Yüzeyin altındadır. Kopyalayan, bir şeyin neden dışarıdan öyle gözüktüğünü, neden öyle bir his uyandırdığını, neden okuyana öyle bit anlam ifade ettiğini bilmez. Kopya bir sahte kaplamadır (faux fınish). Onda öze dair, kavrayışa dair ve ilerisi hakkında verilecek kararların dayandırılabileceği hiçbir şey yoktur.

Dahası biri işi hayata geçirmeden önce kopyacıysanız zamana da asla ayak uyduramazsınız. Her zaman pasif olarak kalırsınız. Hiçbir zaman öncülük edemezsiniz. Hep taklit eden olursunuz. Yarattığınız şey zamanın gerisinde kalmış olur. Yani sadece korsan bir versiyon, orjinalin adi versiyonu. Böyle bir yaşam asla düşünülemez.

Birini taklit ettiğinizi nasıl anlarsınız? Eğer işin büyük bir bölümünü başka birisi yapıyorsa taklit ediyorsunuz demektir. İlham alabilirsiniz. Ancak çalmayın!

İş hayatı ve fikirleri hakkındaki nice tavsiyeleri diğer yazılarımıza kategorilerden ya da aşağıdan göz atarak bakabilirsiniz. Sizlere faydalı olmak için araştırmalarımıza devam edeceğiz.

Saygılar
admininiz

Not: Yukarıdaki makale “Sil Baştan” adlı “Jason Fried ve David heinemeier Hansson” adlı yazarların yazdığı kitabın Türkçe versiyonundan alıntıdır. Sizlere faydalı olmak amacıyla ve bu tarz kitapları okunaya sevk etmek amacıyla yayınlanmıştır.

Yorum yapın