İş Kurmak için Dükkan Açma Kredisi Nasıl Çekilir ?

Türk milleti olarak ticarete her zaman ilgimiz olmuştur. Kendi işimizin patronu olmak, kendi yarattığımız dünyanın patronu olmak hemen hepimizin derinlerde bir yerde hayali olarak her zaman yerini almaktadır. Özel sektör çalışanları olsun, 657’ye tabii devlet memurları olsun kendi işimin patronu olma düşüncesine zaman zaman kapılmaktadır.

Elbette kendi işinin imparatoru olmak, kendi kendini yönetmek insanın doğasına daha uygun iş modelidir bizce. İnsan emirler, direktifler altında iş hayatını sürdürmek yerine iş hayatının merkezinde birebir tüm sorumluluğu alarak bulunmak istemesini gayet mantıklı olarak karşılayıp anlamak gerekir.

Bu düşüncede olupda artık harekete geçen insanların sayısı oldukça artış göstermektedir. Bunun artış gösterdiğinin göstergesi olarak biz Parlak Fikirler ekibi ile iletişime geçen, yeni iş kurma peşine düşen kişilerin iletişime geçmesinden anlamaktayız. Bu da geleceğin ticari hayatı için ve ülkemizin ekonomik anlamda ilerleyen yıllarda güzel gelişmelerin gerçekleşeceğinin belirtileri olarak anlasak yanılmış olmayız.

Bu kesimin yanında bir de kendi işletmelerini kurup artık kabuklarına sığmadıklarını hissetmelerinin de etkisiyle işlerini büyütme hayaline kapılan kesim mevcuttur. Bu kesim de işletmesinin çapını büyütmek için kredi arayışına girmektedir.

Kredi çekebilmek için en önemli sağlamanız gereken şart yani kredi alacağınız banka tarafından dikkat edilecek husus, önceden banka ile ilişkilerinizdeki ödeme geçmişleriniz ve önceki kredi kullanımlarındaki ödeme sadakatiniz ve istikrarınızdır. Bu hususlardan kendiniz için problem olmayacağını düşünüyorsanız bankalardan çok rahat kredi kullanabilirsiniz. İş kurma kredisi için sürekli çalıştığınız bankalara başvurmak sizin için daha rahat kredi alabilmek anlamına gelebilir.

Eğer ilk kez iş kuracaksanız ;

Bankalar bu durumda sizin önceki bireysel banka hareketlerinize bakacaktır. Kredi çekebilmek için şahsi banka geçmişiniz önemlidir. Daha sonra sizden belli belgeleri düzenlemenizi isteyecektir. Sicilinizin de kredi çekmek için bankanın dikkat edeceği bir husustur. Bu sicil adli sicil değil, bankalarla olan işlemlerinizde ki ödeme tarihlerinize uyup uymamanızla belirlenen sicilinizdir. Eğer ki ödeme tarihlerine uyan bir banka müşterisiyseniz bankanızın size kredi vermemesi neredeyse imkansızdır. Banka için en önemli husus budur.

Yeni iş kurmak için kredi veren bankaların listesi de epeyce uzundur. Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası, Odeabank, Anadolu Bank, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbak, İş Bankası, Denizbank bu bankaların başını çekmektedir.

Çeşitli bankalar dönem dönem oldukça uygun kampanyalar düzenleyerek yeni iş hayatına girecek yeni patronlara kredi vermektedir. Katılım bankaları da oldukça uyguna hatta 0 faizle kredi veren bankalar arasındadır. Ancak bankaların faiz oranlarından sonra, size yansıtacakları diğer masraflara da dikkat etmenizi öneririz. Çünkü bankalar faiz oranını düşürüp dosya masrafı adı altında ve diğer masraflardan size yüklü ödemeler yansıtabilir. Bu sebeplerden ötürü bankaların size teklif ettikleri faiz oranının yanında bu bahsettiğimiz masraflar ve ödemelerin tutarını da öğrenip buna göre krediyi kullanmanızı öneriyoruz.

İlk kez iş kuracakların bireysel hesap geçmişlerindeki tutarların düşük olması sebebiyle bankalar kredi vermekten kaçınabilir. Bu durumda size önereceğimiz en çözüm odaklı yol şudur :

EVİNİZİ yada ARABANIZI İPOTEK ETMEK !

Üzerinize kayıtlı arabanızı yada evinizi bankaya ipotek olarak gösteren kredi talep eden müşteri bankaların en çok sevdiği müşteridir. Bu şekilde bankalardan çok hızlı ve kolay bir şekilde nakit ihtiyacınızı en çabuk şekilde halledebilirsiniz. Bankanız sizden bunun için taşınmazınızın tapusunu ya da taşınır malınızın ruhsatını talep eder ve borcunuz bitene kadar banka malınıza ipotek koyar. Bu şekilde banka da kendini ve size verdiği bedeli teminat altına almış olur. Ancak yine de buna rağmen sabit ve düzenli yani arızi nitelik arz eden gelirinizin olduğunu kanıtlamalısınız. Aksi halde tek başına ipotek ile bu nakdi size vermeleri mümkün olmayacaktır.

Ancak uyarmak isteriz ki banka, borcunuzu ödeyemediğiniz zaman direkt olarak ipotek olarak gösterdiğiniz malınızı satışa çıkartıp bu satıştan elde edilen paradan kredi borcunuzu alıp eğer varsa kalan tutarı da size verir. Evinizi ya da arabanızı ipotek ettirirken böyle bir durumun da yaşanabileceğini göz önünde mutlaka bulundurmalısınız.

İşinizi büyütmek için Kredi Çekecekseniz ;

Bankaların sevdiği bir diğer müşteri tipi de bir işletme sahibi olup bunu büyütmek isteyen işletme sahipleridir. Bankaya başvurduğunuzda banka sizin işinizi, hesap hareketlerinizi ve sektörünüzdeki geleceğe göre size kredi verebilir. Bankalar her zaman kendini en sağlam şekilde korumaya yönelik adımlar atar. Buralara başvurduğunuzda sizin muhasebe kayıtlarınızı getirmenizi ister. Bunları inceleyerek işinizden gelirinizi tespit eder. Kredi miktarını da bu verilere göre belirler. Kısacası banka için ticari hayatınızdaki geçmişteki faaliyetleriniz kredi alma durumunuzu olumlu ya da olumsuz etkileyecektir.

Borçlarınıza sadık bir işletmeci olarak ticari hayatınızı devam ettirdiğiniz takdirde bankalardan kredi çekebilmeniz rahat olacaktır. Alacağınız kredi miktarı ise işletmenizin var olan büyüklüğü ve ne kadar büyütmek istediğinize göre değişiklik göstermektedir. Eğer çok büyük işletme sahibi iseniz banka da size o kadar büyüklükte kredi verebilir. Yani kredi miktarı işletmenizin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Büyüklükten kastımız ise mali giriş çıkışların hareketliliği ve yapılan ciro miktarıdır.

İşletmenizdeki ekipmanları bankaya teminat olarak gösterebilirsiniz. Banka bu ekipmanlara kendi eksperlerince bir değer biçer ve bunların değerine göre size vereceği kredi miktarını belirler.

Ödeme planınızı ve iş planınızı hazırlayın. Bankalar sizden kredinizi nasıl ödeyeceğinizi ve iş hayatınızın gelecek planlarını, yatırım hedeflerinizi göstermenizi isteyecektir. Bankadaki kredi verecek olan görevliyi ikna edici, sade ve net bir şekilde anlatan bir plan mutlaka kredi almanızda etkili olacak olan hususlardandır. İş planınız sağlam olursa banka da size aynı KOSGEB gibi nakit vermeye daha yatkın olacaktır. Bunun için profesyonel destek de alabilirsiniz. Ğcret karşılığı size özel iş planı hazırlayan yerler bulunmaktadır.

İş kurmak için nasıl sermaye bulabileceğinizi diğer yazılarımızda sizlerle paylaşacağız. Parlak Fikirler ekibi olarak siz girişimcilere ve işini büyütmek isteyen gözü yükseklerde patronlara yardımcı olmak için, etkili ve sonuç odaklı ipucu veren yazılarımıza devam edeceğiz.

TAKİPTE KALIN !

 

Satılık Butik Otel-Aylık 24 000 TL net kar
Satılık Butik Otel-Aylık 24 000 TL net kar
Description : Günlük ortalama 800 TL dolaylarında ne karı olan yaz kış iş yapan butik otel satılıktır. 1 milyon ve üstü sermayesi olup İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Net konumu, detaylı kar bilgisi ile son fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Satılık GES tarlası-aylık 64 000 TL kar
Satılık GES tarlası-aylık 64 000 TL kar
Description : Niğde, Nevşehir bölgesinde satılık 1 Mv enerji kapasiteli güneş tarlası (Güneş enerjisi santrali). Anlaşması var. Aylık 64 000 TL net kar. Fiyatı 6 000 000 TL Detaylar için Whatsapp'tan 08502550290'a yazınız.
Aylık 12k net kar-İstanbul’da-devren kiralık dükkan
Aylık 12k net kar-İstanbul’da-devren kiralık dükkan
Description : Günlük ortalama 400 TL dolaylarında ne karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü yeme içme, gıda sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
İstanbul’da aylık 35 000 net karlı dükkan devren kiralık
İstanbul’da aylık 35 000 net karlı dükkan devren kiralık
Description : Günlük ortalama 1200 TL dolaylarında ne karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü yeme içme, gıda sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
İstanbul’da günlük 5k cirolu dükkan devren kiralıktır
İstanbul’da günlük 5k cirolu dükkan devren kiralıktır
Description : Günlük 5000 TL dolaylarında cirosu olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290 nolu hatta yazsın. Sektörü aksesuar, hediyelik eşya, takı sektörüdür. Net konumu, detaylı kar ve iş bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Günlük 1000 TL net karlı dükkan devren kiralık
Günlük 1000 TL net karlı dükkan devren kiralık
Description : Günlük 1000 TL dolaylarında net karı olan dükkan devren kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290'dan yazsın. Sektörü kahcevilik sektörüdür. Konumu, detaylı net kar bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır. Not: İstanbul'dadır.
Devren kiralık 120 k cirolu dükkan
Devren kiralık 120 k cirolu dükkan
Description : Günlük 3-4 000 TL cirosu olan ve bu cironun önemli kısmı net kar olan dükkan kiralıktır. İlgilenenler Whatsapp'tan 08502550290'dan yazsın. Dükkanın türü, konumu, detaylı net kar bilgisi ile fiyatı sadece ciddi alıcılara açıklanacaktır.
Yuva arayan İzmir’li bir yavru kedi
5,0 rating
Yuva arayan İzmir’li bir yavru kedi
Description : Sağlıklı, aşıları yapılmış, ailesini arayan ve sahiplenilmek, sahiplenmek isteyen minik yavrumuz yuva arıyor ilgilenenler 0850 255 0290 numaralı telefona Whatsapp'tan yazabilir. İzmir Selçuk'taki veterinerden ücretsizce alabilir. Not: Resimler gerçektir.
Client Review : Tatlı ve son derece oyuncu ve de köpek gibi sadık
Client Rating :
5,0 rating
"Parlakfikirler" sizlere girişimcilik, iş kurma ve de gelir elde etme sürecinde destek olmak için durmaksızın yazıyor. Ayrıca işinizi büyütmek, satışlarınızı arttırmak, Google'da zirvelere tırmanmak için bize soru sorabilirsiniz. İletişim için: mehmetgorunmez1@gmail.com adresine mail at.

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz